Nie będzie amnestii na Gasolu

Pau GasolDwight Howard zdecydował się podpisać kontrakt z Houston Rockets. Los Angeles Lakers, podobnie jak Dallas Mavericks, Atlanta Hawks i Golden State Warriors, którzy liczyli na pozyskanie najlepszego centra ligi muszą zacząć realizować swój plan B.

Wszystkie trzy zespoły, oprócz Jeziorowców, już zaczęły parafować umowy z nowymi zawodnikami. Mavs pozyskali Jose Calderona, Jastrzębie Paula Millsapa, a Wojownicy Andre Iguodalę. Lakers z kolei, którzy na wolnych agentów mają do wydania jedynie mini mid-level i minimalne umowy zamierzają utrzymać trzon zespołu, a wiodącą postacią na początku przyszłego sezonu, do czasu powrotu po kontuzji Kobego Bryanta ma być Pau Gasol. Jak jednak poinformowała Ramona Shelburne z ESPN, gdyby Dwight Howard został w Lakers, to Hiszpan byłby głównym kandydatem do amnestii.

Odejście Dwighta nie oznacza jednak, że Mitch Kupchak nie będzie jeszcze próbował handlować Gasolem, ale w tym momencie raczej się na to nie zanosi. Lakers mają w tej chwili podpisanych tylko 7 zawodników, których kontrakty w sumie wynoszą 77,3 mln dolarów i amnestiowanie Hiszpana na pewno poprawiłoby sytuację finansową 16-krotnych mistrzów NBA, ale w dużym stopniu osłabiłoby także strefę podkoszową Jeziorowców.

Ponadto w przypadku utraty Howarda, Gasol to teraz najlepszy podkoszowy zespołu z Los Angeles. Jego amnestiowane oznaczałoby, że Lakers będą próbowali tankować  po jak najwyższy numer w drafcie, a Kupchak poinformował, że ma zamierza stworzyć najlepszy możliwy zespół i Hiszpan ma być jego częścią.

Poza tym poprzez amnestiowanie Gasola Jeziorowcy sprawiliby duży prezent innym drużynom i praktycznie za darmo oddali, o czym często się zapomina, jednego z najlepszych skrzydłowych w lidze. A trzeba wziąć pod uwagę, że teraz 33-latek wróci na pozycję centra. To właśnie na niej czuje się teraz najlepiej i powinien być efektywniejszy bliżej kosza, niż na pozycji silnego skrzydłowego, na której był zmuszony grać w ubiegłych rozgrywkach.

GM Lakers może jeszcze próbować oddać gdzieś Hiszpana, ale patrząc na to, że jego kontrakt kończy się po następnym sezonie nie wydaje się to dobrym pomysłem. Chyba, że Kupchakowi uda się pozyskać kilku zawodników, którzy też są w ostatnim roku umowy albo jakiś ciekawych prospektów, ale może być niewielu chętnych na podobny transfer.

Jak podaje jeszcze Ramona Shelburne Lakers dalej mogą użyć klauzuli amnestii na którymś z zawodników i wg niej głównym kandydatem jest Metta World Peace. Nie wiadomo jednak, czy w Los Angeles się na to zdecydują. Czas na podjęcie decyzji mają do 16 lipca.

Jeziorowcom nie pozostaje w tym wypadku nic innego jak czekać na lato 2014, kiedy będą mieć tylko w budżecie kontrakt Steve’a Nasha i mnóstwo środków na wolnych agentów, a dostępni na rynku mogą być wtedy m.in. LeBron James czy też Carmelo Anthony. Tylko czy wobec odejścia Howarda uda się skusić jakąś wielką gwiazdę na przeprowadzkę do Los Angeles?

Komentarze do wpisu: “Nie będzie amnestii na Gasolu

  1. na początku jest błąd w pisowni,a wam się wkradło w słowie Rockets

  2. „Tylko czy wobec odejścia Howarda uda się skusić jakąś wielką gwiazdę na przeprowadzkę do Los Angeles? ”

    Od kiedy to Howard jest wabikiem na prawdziwych franchise players?

    1. A nie jest mimo wszystko? Oddziel negatywne osobiste emocje na jego temat od wszystkich merytorycznych pozytywów jakie niesie ten gracz dla zespołu.

  3. Lebron miałby przejść do LA? No, dajcie spokój… 77 mln za 7 graczy? No, dajcie spokój…

    1. Tumanie, w 2014 Lakersi mają miejsce na dwa maxy, czego nie kumasz ?

Comments are closed.