Horford był blisko..i nie tylko on – „quadruple double”

Co to takiego?!

Po polsku w wolnym tłumaczeniu poczwórny dublet, po angielsku quadruple-double. Do takiego osiągnięcia czterech podwójnych liczb z czterech statystyk zabrakło liderowi Hawks całkiem niewiele (patrz recap z meczu Hawks by Bob). Ja, osobiście, pamiętam inne osiagnięcie Chrisa Paula. Jego 31punktów ,11asyst i 10zbiórek (15.01.2009) oraz 7przechwytów było najlepszym indywidualnym osiągnięciem od listopada 1996 roku, kiedy to Clyde’owi Drexlerowi (wówczas Houston) zabrakło zaledwie jednej asysty do quadruple-double. Drexler wówczas zaliczył 25pkt,10zb,10przech i 9as!

 

Ciekawostka 1. – nikt nigdy nie zbliżył się do quintuple-double, co oznaczało by pięć cyfr powyżej 10!!

2/ Dwóm koszykarzom NBA nieoficjalnie zalicza się poczwórny dublet. Byli to dwaj wielcy Jerry West (44pkt,12zb,10as i 10blk) i Wilt Chamberlain (24pkt,32zb,13as i 12blk). West (na wzór jego osoby jest logo NBA) o swoim osiągnięciu mówi w swojej biografii. Natomiast Chamberlain (zdobywca 100punktów w jednym meczu) miał osiągnąć takie cudo w roku 1967..

3/ fakt z 3.Marca 1990 – Hakeem Olajuwon – miał na swoim koncie zapisane 29pkt,18zb,11blk i 10as. Jednak NBA nie umieściała tego występu na liście „zasłużonych, gdyż w protokole zawodów i statystykach meczowych miał zapisane 9asyst!

4/ Inni, którzy otarli się o quadruple-double to:

Rick Barry (Ojciec braci Barry – Brenta czy Jona – zabrakło przechwytu w ’74)

Larry Steele (Graczowi Portland zabrakło asysty, w ’74)

Johnny Moore (Graczowi Spurs zabrakło przechwytu w ’85)

Larry Bird (Legendarnemu Celtowi zabrakło przechwytu też w ’85)

Michael Ray Richardson (Graczowi Nets zabrakło przechwytu również w ’85)

Clyde Drexler największy „przegrany” tej statystyki dwukrotnie otarł się o 4-kę..

W ’86 przeciwko Milwaukee zabrakło mu jednej zbiórki, a 10 lat później przeciwko Sacramento zabrakło mu asysty!!

5/ Żaden z tych graczy od Barryego do Drexlera nie miał okazji otrzeć się o 10 bloków..

6/Natomiast, trzej z czterech graczy, którym ta sztuka się powiodła przekroczyła granicę 10 bloków, nie mając w swej statystyce przechywtów blisko 10-tki.

David Robinson (1994, przeciw Detroit)

Hakeem Olajuwon (1990, przeciw Milwaukee – i uwaga – stało się to 23 dni później, od nieudanej lub niezaliczonej 4-ki przeciwko Golden State!!) Ciekawe ,że dwaj wielcy Drexler i Olajuwon grali razem na studiach, a potem połączyli swoje umiejętności w walce o tytuł dla Houston

 

Alvin Robertson – w 1986, przeciw Phoenix. Jego najbliżej był Chris Paul – gdyż on zamiast bloków miał przechwyty. Co ciekawe lider Hornets już doganiał i przeganiał osiągnięcia Robertsona w swoich spotkaniach, ustanawiając własne rekordy!

Nate Thurmond w 1974, przeciw Atlancie, jedyny gracz który uzyskał ten wynik dzięki dogrywce!

Podsumowując: najtrudniej jak widać, jest osiągnąć granicę przechwytów na poziomie 10!!

Równie ciekawą rzeczą jest fakt, że słynny Michael Jordan nigdy nie zbliżył się znacząco do poczwórnego wyniku..

Komentarze do wpisu: “Horford był blisko..i nie tylko on – „quadruple double”

 1. Mnie zaskakuje brak na tej liście Big O Robertsona – wydawałoby się, że kto jak kto, ale on powininem jakieś q-double zaliczyć :) Btw. Szczudło powinien mieć przynajmniej kilka quadruple-double biorąc pod uwagę jego przewagę fizyczną nad rywalami – ale chyba nie lubił podawać ;)

 2. to prawda, a ciekawostką jest że graczem który najbardziej zbliżył się do quintuple-double był Andrei Kirilenko aka AK47 14 punktów, 9 asyst, 8 zbiórek, 7 bloków i 6 przechwytów, do pięciokrotnej podwójnej zdobyczy dużo zabrakło ale i tak wyczyn robi wrażenie

 3. Mylisz się Pan, Szczudło lubił i umiał podawać, raz nawet… wygrał klasyfikację asyst:-)

 4. A widzisz @Ojoj – tego nie wiedziałem :) Ale tym większe moje zdziwienie, że nie wykręcił kilkunastu quadów…

 5. Woy9 wyczuwam lekką nutkę ironii w twoim wpisie :/

 6. Horford też nie… Trudniej jest zrobić 20/6/6 niż 20/10 – trzymam tutaj z Gigantozaurem.

 7. Kirilenko zrobił five by five i jeśli się nie mylę to dwukrotnie.

  1. @Bob Ty zdrajco;))
   @Mac – ma chłop rację to Diaw był lepszy bo miał przeci Sixers 3D
   tak w ogóle to dzięki za ostatni natłok komentarzy , wszystkim czytającym. ładnie się tu wpisujecie. zapraszam na C.D.

 8. racja kolego.dodamy.także upatruje paula,lbj’a,howarda,kirilenkę,rondo,gasola?horforda??wśród tych co są w stanie to zrobić.może Amare..lub diabeł z pudełka,Felton:)

 9. takie oto art zasługują bardziej niż inne na 5 gwiazdek
  myślę że pracy nad znalezieniem tych danych było co niemiara

 10. Niestety dane nie do końca prawdziwe jak podaje wikipedia poczwórną zdobycz osiągneło 4 graczy (oficjalnie) * Nate Thurmond – 18 października 1974, Chicago Bulls vs. Atlanta Hawks: 22 pkt., 14 zb., 13 as., 12 bl.
  * Alvin Robertson – 18 lutego 1986, San Antonio Spurs vs. Phoenix Suns: 20 pkt., 11 zb., 10 as., 10 przechw.
  * Hakeem Olajuwon – 29 marca 1990, Houston Rockets vs. Milwaukee Bucks: 18 pkt., 16 zb., 10 as., 11 bl.
  * David Robinson – 17 lutego 1994, San Antonio Spurs vs. Detroit Pistons: 34 pkt., 10 zb., 10 as., 10 bl.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Quadruple-double

 11. @akurajama i @woy9 – moze obaj macie racje, po prostu ktoraz ze statystyk mogla zostac pozniej zweryfikowana na korzysc/niekorzysc Hakeema (bo tylko tutaj sa rozbieznosci prawda?) :)

 12. wcale nie. jeszcze raz doradzam czytanie całego tekstu , i dla Ciebie Bob punkt 3. . moje info jest jak dla mnie kompletne. 4 x QD przez te same osoby co napisał kolega. nie rozumiem wypowiedzi info jest nie do końca prawdziwe.są wszystkie fakty tylko trzeba je dokładnie prześledzić. tzn. mamy info o 4. i 5.tym QD – nie uznanym. o gościach, którzy byli blisko..także o graczach z nieoficjalnymi QD. nazwiska się zgdzają, a zdobycze są przytocznone (oficjalne i nie)

 13. @akurajama – radzę też wiedzę o NBA podpatrzyć na angielskiej wersji Wikipedii. Jest kompletniejsza, a zawsze można włączyć tłumacza..czasami – nie obrażając nikogo – dziwię się kto robi wersje polskie do wydarzeń czy graczy NBA , bo są zdrowo okrojone..http://en.wikipedia.org/wiki/Double_(basketball)

Comments are closed.