Przed sezonem 2019-20: Indiana Pacers (9)

SKŁAD: Malcolm BrogdonT.J. McConnell, Aaron Holiday, Edmond Sumner, Victor Oladipo, Jeremy Lamb, Justin HolidayJaKarr Sampson, C.J. Wilcox, T.J. Warren, Doug McDermott, Brian Bowen, T.J. Leaf, Alize Johnson, Jakeenan Gant, Domantas Sabonis, Myles Turner, Goga Bitadze

1.TYPY na sezon. Wielkie zmiany w Indianie, od pozycji numer 1 poprzez pozycje 2 i 4. Czego zatem należy się spodziewać po mocno przemeblowanej ekipie Nate’a McMillana?

Adrian: Wydaje mi się, że McMillan jest w stanie dość szybko to poskładać i poukładać odpowiednio. Ta ekipa pokazała ostatnio, że ma charakter i jest groźna nawet bez Victora Oladipo. Owszem, w lato kilka strat ponieśli ale moim zdaniem wykonali chyba jedne z lepszych możliwych ruchów by chociaż w jakimś stopniu załatać braki. Realnie patrząc są w stanie walczyć w sezonie regularnym o miejsca 4-8 ze względu na układ sił na wschodzie ale nie zmienia to faktu, że według mnie mimo wszystko odnotują nieco mniej zwycięstw niż ostatnio.

Woy: Osobiście uważam je za duże zmiany, znaczące zmiany, przez pryzmat dwóch zawodników (Collisona – Evansa) też niespodziewane. Odeszło 5 graczy obwodowych i czołowy strzelec czyli Bogdanović. McMillan stracił graczy, którzy rozumieli filozofię jego gry oraz byli w Pacers nie pierwszy sezon (Collison, Joseph, Bogdanovic). Ponadto weteranów, którzy strzelali z dystansu (Bogdanovic i Matthews) oraz brali ciężar gry na swoje barki. Łatwo nie będzie i zespół czeka zgrywanie się, poznawanie się graczy i układanie wg – być może – zmienionej koncepcji gry. Te zmiany – zwłaszcza na początku sezonu – mogą odbić się im czkawką.

Myślę, że tak źle nie będzie i nie tyle Pacers odczują nieobecność Evansa czy Collisona, co wyraźnie odczują stratę Bojana Bogdanovica. Dalej zabraknie im doświadczenia na obwodzie (Joseph, Matthews, Collison) i te wszystkie ubytki przekują się na słabszy, niższy bilans. Jednak nie uważam by Pacers wypadli poza ósemkę lub groziłoby im wypadnięcie z puli zespołów do play offs. No chyba, że zdarzyłby się jakiś kataklizm i seria kontuzji, czego im nie życzę.

2. TRANSFERY. Kogo najbardziej zabraknie z graczy, którzy odeszli? Czy nabytki uzupełnią z nawiązką ubytki??

Adrian: Wydaje mi się, że najbardziej będzie tu brakować Bogdanovica, gracza pierwszej piątki. W wielu spotkaniach minionego sezonu błyszczał w ofensywie, dobrze ułożony technicznie zawodnik. Pacers stracili także nieco na rozegraniu ale w tym przypadku akurat nowy nabytek Malcolm Brogdon jest w stanie spokojnie zastąpić z nawiązką ubytki.

Woy: Odejście mocnych strzelców – przede wszystkim Bojana Bogdanovića – a następnie Wesa Matthewsa. W erze trójek tych graczy będzie mocno brakowało trenerowi McMillanowi i wydaje się, że ciężko będzie ich zastąpić. No i zmiany nieco wymuszone czyli zawieszenie Evansa oraz koniec kariery Collisona…

Czy uzupełnią? pozyskanie Malcolma Brogdona, który w parze z Victorem Oladipo może stworzyć najlepszy duet obrońców na Wschodzie to wielki plus off-season dla Pacers. Brogdon doda świeżości i jakości Pacers oraz wpłynie na zmianę stylu czy gry drużyny z Indiany. W dodatku management Pacers okazyjnie nabył Justina Holiday’a (trzeci klan braci w Central Division po Bucks) i przejął mogących się rozwijać w nowym otoczeniu – Lamba oraz Warrena. Myślę, że wietrzenie szatni doda charakteru przebudowanej ekipie. Podsumowując, nie widzę tutaj nawiązki do ubytków. Wydaje mi się, że może być gorzej niż w poprzednim roku.

3. PYTANIE NA SEZON. Jak będą fukcjonować w piątce Malcolm Brogdon z Victorem Oladipo?

Adrian: Nikt tego nie wie. Można jedynie się domyślać a moje przypuszczenia są takie, że przy zdrowym Oladipo Pacers mogą mieć jeden z najsilniejszych obwodów na wschodzie. Brogdon zapowiada się świetnie, upgrade zdecydowany po obu stronach parkietu, Oladipo natomiast odżył po transferze i jest gotowy zostać i być liderem drużyny tylko musi pozostać bez poważniejszych urazów a to jest także niewiadoma na dzień dzisiejszy.

Woy: Są dla mnie trochę zagadką i wydaje mi się, że poczekam na rozwój sytuacji z Oladipo, jego powrotem na parkiet a następnie na efekty pierwszej współpracy duetu Oladipo-Brogdon.  Na sucho można powiedzieć, że są to dwaj różni gracze, którzy lubią mieć piłkę w rękach, ale prezentują też inny styl gry. Oladipo jest bardziej go-to-guy’em i graczem na ważne momenty spotkania. Show-man. Brogdon, spokojniejszy o dużym koszykarskim IQ, świetnie pracuje na zespół, rozciąga grę i nie musi być w centrum ataku jak Oladipo. Mimo wszystko mogą się uzupełniać i świetnie ze sobą funkjonować. Transfer Malcolma odbieram z nawiązką do ubytków Pacers na pozycji #1 (Collison, Evans). Jeśli ponadto ułoży się jego współpraca z Turnerem i Sabonisem możemy mieć bardzo ciekawy i przyszłościowy zespół w Indianie.

4. PRZEWIDYWANY BILANS:

Adrian: Według mnie McMillan jest w stanie zrobić tutaj taką robotę, że Pacers trzeci sezon z rzędu odnotują 48 zwycięstw. Nie jestem jednak do końca przekonany czy taki scenariusz ma dostatecznie duże prawdopodobieństwo na spełnienie się. Stracili cennych i doświadczonych zawodników oraz jednego z liderów ofensywy drużyny. Mimo tego, że do zespołu dołączył najlepszy debiutant sezonu 2016/17 to może być ciężko powtórzyć taki wynik. Piąte bądź szóste miejsce na koniec i około 45 zwycięstw.

Woy: 48 zwycięstw będą trudne do osiągnięcia, jeśli spojrzymy przez pryzmat niższej siły ataku (brak Matthewsa i Bogdanovića a nawet Younga). Sam Brogdon przy wsparciu Lamba czy Holiday’a nie będzie w stanie załatać wszystkich dziur. Ten tercet nie da takiej siły ognia jaką dawali bardziej doświadczeni – Evans, Bogdanović i Matthews. Ponadto nowi gracze będą potrzebować czasu by odnaleźć się w nowych reliach i mocno wejść w drużynę. Ten transferowy kij ma dwa końce, jeden trzymający Pacers na podobnym do zeszłego sezonu poziomie (wg mnie mniej realny) oraz drugi gorszy, wrzucający drużynę na poziom mocno walczących o miejsce gwarantujące play offs. Na dziś stawiam na 42. zwycięstwa i walkę o miejsca 6-8


GWIAZDA OFF-SEASON: Malcolm Brogdon. Z Milwaukee do Indiany za ponad 80 mln USD i na 4-lata. Obrońca ma przed sobą nielada wyzwanie i w parze z Victorem Oladipo ma stworzyć drużynę, która powalczy o finał konferencji wschodniej w sezonie 2020-21. Brogdon zdecydował się na transfer z wyżej notowanych Bucks, ale i również po wysokim kontrakcie Khrisa Middletona. Bucks nie mieli miejsca na 2 wysokie kontrakty przy planowanym, nowym kontrakcie Giannisa Antetokuonmpo.