Przed sezonem 2019-20: Philadelphia 76ers (4)

SKŁAD: Ben Simmons, Josh Richardson, Tobias Harris, Al Horford, Joel Embiid, Raul Neto, Zhaire Smith, Mike Scott, James Ennis, Norvelle Pelle, Marial Shayok, Kyle O’Quinn, Jonah Bolden, Shake Milton, Matisse Thybulle, Furkan Korkmaz

1.TYPY NA SEZON: Czego oczekujesz po przemeblowanych Sixers? Odeszli Butler i Redick, weszli Richardson czy Horford. Jak te zmiany wpłyną na zespół??

Adrian: Mam nadzieję, że wpłyną na lepsze. Horford to z pewnością upgrade po obu stronach parkietu, jego wszechstronność i doświadczenie bardzo przyda się 76ers patrząc też na to, że Sixers to młoda ekipa. Co do Richardsona to nie jestem do końca przekonany czy będzie się potrafił tutaj odnaleźć i czy przy tylu utalentowanych zawodnikach obok siebie będzie w stanie zagrać lepszy sezon od tego poprzedniego i po prostu wykorzystać swój potencjał, który niewątpliwie ma. Tutaj chyba jednak bardziej pasowałby JJ Redick, który świetnie spełniał się w roli takiego typowego zadaniowca.

Woy: Na papierze, dla mnie, to faworyt Wschodu (i tuż obok Bucks). Postawienie na Harrisa kosztem Butlera to bardzo istotny ruch. Tobias był nieco w cieniu i praktycznie nie pokazał się z tak dobrej strony jak miało to miejsce w Clippers. Ponoć w lato sam Harris pracował nad poprawą rzutu (podobnie do Simmona) i by być tzw. go-to-guy’em. Dojście Horforda to swego rodzaju majstersztyk, który pozwoli na poprawę defensywy i lepszy ruch piłki w ataku. Jednak nie należy zapomniać o stracie JJ Redicka, która jest sporą dziurą do wypełnienia. Tutaj od razu szukamy następcy i kto wie czy nie doczekamy się dalszego rozwoju Richardsona (mam tu na myśli rozwój rzutowy czy rolę strzelca)? Optymalnie i przy dobrym zdrowiu stać ich nawet na 55 zwycięstw w sezonie zasadniczym.

Znaki zapytania pojawiają się natomiast przy przestrzennym graniu, które jest w modzie i które dawało Sixers sporo miejsca nie tylko dla strzelców, ale również dla samego Embiida. Odeszli trzej gracze kreujący grę i zawiązujący akcje ofensywne Szóstek (Butler, Redick i McConnell). Cieżko będzie ich zastąpić tak z dnia na dzień i przy graniu sporych minut dwójką Horford-Embiid nasuwa się pytanie czy Brett Brown znajdzie odpowiednie pomysły na grę swojej drużyny. Czy wystarczy miejsca dla obu? Czy tempo będzie odpowiednio wysokie by nawiązać walkę z Bucks i Celtics??

2. TRANSFERY. Najlepszy i najgorszy transfer off-season 2019? Kogo zabrakło do szczęścia, kogo zabraknie z poprzedniego sezonu?

Adrian: Jako najgorszy to postawię tutaj na JJ Redicka tak jak wspominałem wyżej. Ten wyborowy strzelec dystansowy świetnie pasował do 76ers i według mnie „Szóstki” miałyby wciąż dostateczny i nieco większy niż obecnie pożytek. Najlepszy transfer to będzie dołączenie z Celtics Ala Horforda. Środkowy w szczególności ułatwi grę w defensywie swojej drużynie ale jego cenne doświadczenie weterana już parkietów NBA będzie widoczne także w ofensywie patrząc też na to jak utalentowani rzutowo koledzy będą grali obok niego.

Woy: Odejście JJ Redicka, jego trójek może mocno brakować atakowi Bretta Browna. Wydaje mi się też, że brak TJ McConnella, osoby mocno związanej z Sixers, może wpłynąć na gorsze zmiany dla Bena Simmonsa. Z drugiej strony, odejście Jimmy’ego Butlera, który wpływał negatywnie na atmosferę w szatni Szóstek. Następnie pozyskanie bardzo zespołowo grającego i poprawiający grę w obronie i ataku – Ala Horforda. Być może drogi transfer, ale wyraźnie dowartościowujący rotację zespołu i poprawiający jakość gry. Z pewnością też zespół zyska w obronie przy osobie Josha Richardsona. Off-season przepracowane naprawdę solidnie i nawet z przytupem (nowe kontrakty Simmonsa i Harrisa). Czekamy teraz na odpowiednie dopasowanie graczy oraz nowe pomysły taktyczne sztabu szkoleniowego Philly.

3. PYTANIA SEZONU. Czy Szóstki awansują do finału Wschodu? Czy dobrze się stało, że Brett Brown pozostał na stanowisku trenera Sixers??

Adrian: Ja byłem za pozostaniem Browna w Sixers. Był od początku akcji „Trust the process” i dodał od siebie dużą cegiełkę to tego co powstało przez te parę lat. Uważam, że przy obecnym układzie sił na wschodzie 76ers są jednym z faworytów do wygrania wschodu i awansu do finałów konferencji i jeżeli zdrowie dopisze kluczowym zawodnikom to jestem w stanie spokojnie uwierzyć w taki scenariusz. Czy stać ich na coś więcej? Na pewno. Skład na papierze jest bardzo mocny ale jak to wszystko wyjdzie w praktyce to pokaże nam czas.

Woy: Szczerze, mocno myślałem nad tym by Brown w końcu opuścił Filadelfię. Tymczasem szefowie Sixers dadzą mu kolejną szansę. ( Sam widziałbym tutaj na stołku choćby Ettore Messinę, który wg mnie jest większym i bardziej doświadczonym fachowcem niż Brown. Niestety, Włoch wrócił do ojczyzny a Brown dostał kolejną szansę ). Osobiście uważam Australijczyka za przeciętnego taktyka i zobaczymy jak sobie poradzi z kreowaniem taktyki dla nowych graczy i odejścia od grania JJ Redickiem, który notabene dawał jego drużynie przyzwoity spacing. Jak Brown ustawi swoje wieże?

Czy awansują do ECF ? Konkurencja nie śpi, również dokonała swoich roszad czy zmian i zarówno Bucks jak i Celtics mają identyczne aspiracje. Ponadto do walki mogą włączyć się Raptors lub Nets. Będę im kibicował, ale niestety gorszy – bez Reddicka – spacing i ten pomysł gry dwoma wysokimi (Horford oraz Embiid) jakoś mnie nie przekonują do poprawy wyników. Trzymam jednak za nich kciuki i będą moją czołową drużyną do oglądania w nadchodzących rozgrywkach.

4. PRZEWIDYWANY BILANS:

Adrian: Pierwsze lub drugie miejsce w sezonie regularnym i mała poprawa o kilka zwycięstw. Playoffs na wschodzie w późniejszej fazie będą bardzo ciekawe bo w ECF zarysowuje się taka trójka zespołów, która wydaje się odstawać od reszty i mecze między Celtics, Bucks i właśnie 76ers będą zawzięte, emocjonujące i ciężkie do wytypowania.

Woy: Bardzo podobnie, czyli na poziomie 50. zwycięstw i awans do II rundy play offs biorę za dwa „pewniaki”. Skoku jakościowego i aż takiej dominacji na Wschodzie jednak nie przewiduję. Jak kibic liczę jednak na awans do WCF i kolejny krok naprzód w myśl hasła „trust the process”.


„Kobe ja ci pokażę jak to się robi!”

GWIAZDA OFF-SEASON: ROY HIBBERT (z przymrużeniem oka) – ex center Pacers, Lakers i Hornets został dokoptowany do sztabu Sixers i będzie pracował na poprawą umiejętności wysokich graczy…Być mentorem Ala Horforda i Joela Embiida, gdzie pod względem gry w ataku obaj gracze przewyższają ex All Stara o dwa poziomy, to nielada wyzwanie :-)

Komentarze do wpisu: “Przed sezonem 2019-20: Philadelphia 76ers (4)

  1. Pytanie do Autorów, jak myślicie kto ma największą szansę na misia w tym roku?

    1. na razie nie mam faworyta, muszę obejrzeć kilka spotkań np. Clippers, Lakers, Warriors czy Rockets oraz Bucks czy Celtics by się określić. Wyjątkowo trudny typ na ten sezon. Ale to dobrze, będą emocje i trochę inaczej niż w ostatnich latach.

  2. A ja jako fan drużyn z zachodu – doceniając całkowicie to co robicie – chcę zaprotestować ( (-; ) przeciwko nierównemu traktowaniu konferencji na enbiej.pl Oto jeszcze nie bylo pełnego poddumowania transferowego lata 2019 ( z WC tylko MD) a już lecicie z „Przed sezonem 2019/20”. No i oczywiście na 4 pierwsze omówione drużyny wszystkie 4 są z EC… Jakieś uprzedzenia, czy co? :-)

    1. Analiza sezonu była cała. Rozgrywki ruszają lada moment, więc trzeba było zacząć już i z „Przed sezonem”. Tutaj jedziemy dywizjami dlatego póki co są same zespoły z East.

  3. Nie to że się skarżę bo robicie super robotę ale „Transferowego lata” dla Pacific i Southwest nie było… A w sumie chyba w Pacific działo się najciekawiej.

Comments are closed.