Woy & Adrian – Analiza sezonu #29 – Toronto Raptors

Adrian do Woy’a:

1.Po ostatnich zmianach w szeregach mistrzów, m.in utracie Kawhi Leonarda, jak oceniasz szansę na powtórzenie wyczynu z minionego sezonu?

Woy: Nie widzę żadnych szans na powtórzenie tego wyczynu. Powód jest prosty, główny autor tego sukcesu jest już w L.A. Ponadto w Toronto nie było żadnych prób zastąpienia Leonarda graczem podobnego kalibru. Tak wcześniej chwalony Masai Ujiri przespał okres transferowy i w miejsce Kawhia pozyskał Stanley’a Johnsona… W Raptors widzę Dallas Mavericks z sezonu 2011/12, którzy też stracili ważnych graczy po zdobyciu Mistrzostwa i nie byli w stanie rywalizować w topowymi siłami NBA tamtych czasów.

2. Pascal Siakam zgarnął w tym roku statuetkę Most Improved Player. Powinniśmy spodziewać się jego występu w Meczu Gwiazd w następnym sezonie?

Woy: Na razie Pascal oczekuje 5-letniej prolongaty do kontraktu, która w sumie przyniesie mu 170 mln USD. Jednak na awans do All Stars Game raczej bym nie liczył. Wyżej stawiam akcje Lowry’ego czy Gasola.

3. Pierwszy raz w historii MVP Finałow w następnym sezonie zagra dla innej drużyny niż tej z którą zdobył mistrzostwo. Jak podsumujesz ten krótki epizod Leonarda w Raptors?

Woy: Perfekcyjny, sensacyjny, z happy endem, nieprzewidywalny, wyśmienity czy wykorzystany w 110%. Ponadto okres, w którym wybitnie zagrał na nosie swoim krytykom i chyba samemu Greggowi Popovichowi. Było to coś niesamowitego i niepowtarzalnego. Kawhi przeszedł do największej i najlepszej historii tej ligi.

4. Czy Raptors potrzebują obecnie zmian kadrowych? Jeśli tak, to jakich?

Woy: Tak – odmłodzenie składu. Czas pomyśleć o wymianie Lowry’ego, Ibaki , Gasola i pozyskaniu młodszych – bardziej głodnych sukcesu – graczy. Polowałbym na strzelców pokroju Bradley’a Beala czy Devina Bookera. Rozglądałbym się na nowym i młodszym rozgrywającym (może Warriors weszliby w wymianę z oddaniem D’Angelo Russella?). Z pewnością zostawiłbym Siakama i Annunoby’ego. Może w lato 2020 Anthony Davis zechce opuścić L.A.?

5. Kluczem do zdobycia mistrzostwa było…?

Woy: Świetna praca Nicka Nurse’a. Majstersztyk przy przejęciu Kawhia Leonarda. Fantastyczna atmosfera w zespole i mimo odejścia DeRozana. Dalej ściągnięcie Marca Gasola i w końcu niesamowity rzut Leonarda przeciwko Sixers. W post scriptum dodałbym jednak kontuzje w szeregach Warriors.

Woy do Adriana:

1.Czemu Nick Nurse nie został trenerem roku i czy ma szansę zostać nim za rok?

Nagrody indywidualne są rozdawane za sezon regularny. Myślę, że Mike Budenholzer zasłużenie został trenerem roku. Nie zmienia to jednak faktu, że Nick Nurse wykonał znakomitą pracę w swoim pierwszym sezonie w Toronto. Mam nadzieję tylko, że ostatnie zmiany nie sprawią, że szkoleniowiec Raptors się gdzieś zagubi w tym wszystkim a jego niezbyt duże doświadczenie na tym stanowisku na pewno nie będzie mu pomagać. Aha, co do drugiego pytania – nie ma żadnych szans.

2. Czy Raptors mają szansę wrócić do NBA Finals w przeciągu 2 następnych sezonów? Co więcej, czy są w stanie przyciągnąć gwiazdę dużego kalibru?

Jeżeli Raptors poczynią odpowiednie kroki to ostatnie straty da się umiejętnie załatać w nadchodzących sezonach. Póki co jednak nie wróży im się większych sukcesów i bardziej obstawiany jest spory regres drużyny. Ważny będzie ten najbliższy sezon po którym zapewne zostaną podjęte bardziej znaczące decyzje w którą stronę zmierza klub i jaki jest plan. Myślę, że obecnie Toronto jest sporą niewiadomą dla wielu pod względem nadchodzących lat.

3. Czy Masai Ujiri nie przespał okienka transferowego? Na kogo polowałbyś w off-season będąc w jego butach??

Być może przespał. Być może do końca liczył na Kawhi’a. Ciężko mi jednoznacznie stwierdzić ale z pewnością patrząc na obecną sytuację w Raptors można wywnioskować, że powinni oni lepiej przepracować offseason bo z naprawdę silnej i topowej drużyny ligi przeszli na po prostu solidny zespół i to też przy dobrych wiatrach w mojej opinii.

4. Na jaki wynik stać Raptors w nowych rozgrywkach? Czy zakładasz możliwość ich niebytu w play offs?

Na pewno jakiś procent szans na to, że nie wejdą do playoffs jest ale raczej nie zakładałbym takiego scenariusza. Doświadczenie, zgranie, charakter i własna hala to będą największe zalety Raptors. Może brakować indywidualności do osiągnięcia poważniejszych sukcesów ale patrząc na to, że grają na wschodzie można spokojnie obstawiać, że zakończą rozgrywki w czołowej ósemce.

5. Czy Pascal Siakam jest wart 170 mln USD za 5 lat?

Na sam początek od razu chciałoby się powiedzieć, że nie albo przynajmniej, że jeszcze nie ale później jak się pomyślało o obecnej sytuacji w lidze to nie wydaje się to takie nierealne i zaskakujące. Fakt jest na pewno taki, że Siakam będzie najlepszym zawodnikiem Raptors po odejściu Leonarda i jest przyszłością nie tylko swojej drużyny ale i całej ligi. Progres jaki wykonał w ostatnich rozgrywkach jest dla mnie imponujący i nie chodzi mi tu o same cyferki tylko o samą grę zawodnika, całokształt. Liczę, że dopisze mu zdrowie i przy większej swobodzie i mniejszej presji „Spicy P” ponownie będzie pozytywnym zaskoczeniem i zobaczymy go podczas meczu gwiazd.

Komentarze do wpisu: “Woy & Adrian – Analiza sezonu #29 – Toronto Raptors

 1. Wiem że Pascal to lepszy zawodnik niż tamten (no właśnie nie pamiętam jego imienia) taki zbieracz i bloker z Afryki, ale też chyba został grubo zapłacony a potem słuch o nim zaginął

  nigdy nie podpisałbym (na miejscu klubu) tak długiej i tak wysokiej umowy, czasy są dzikie, widać co ci goście odwalają, np. Paul George

  lepiej zaproponować mu 2 letnią na dobrych warunkach (dla obu stron)

  1. sprawdziłem Siakama liniki… wiem, że płace się zmieniły, lecz 34mln za sezon na 5 lat, to „trooochę” dużo. Teraz będzie jego 4 sezon. Jeśli ten 4 lub 5 sezon, będzie tym i zaskoczy w supergwiazdę jak Kobe, Kawhi, Giannis to ryzyko popłaci… albo się zblokują. minuty wzrastające 16,21,32… a punkty 4, 7, 17pkt.
   Rok ma jeszcze 2.3mln i 20/21 ma qualifying 3.5mln? jeśli poprawne info, to nie lepiej poczekać?

 2. Czy Uriji przespał letnie transfery? – raczej nie robił żadnych ruchów bo KL był priorytetem. Ale po tym sezonie z Sallaries spada ponad 80mls$. Lowry, Gasol, Ibaka mają kontrakty które się kończą. Na pewno będzie jakiś trade w ciągu RS, albo w lipcu będą rozdawać karty. Jest kasa na FV no i Beal pasuje do nich idealnie

  Siakam – wg mnie zasługuje na tą kasę bo poprzedni grał za friko a ten pewnie będzie za 2,3$.
  170$/7 wygląda inaczej niż 170$/5

  W słabej konferencji wschodniej Raptorsi dadzą radę, bo trzeba pamiętać że w poprzednim sezonie KL nie grał w 20 meczach a to nie przeszkodziło im wygrywać na zachodzie z czołowymi zespołami. Doświadczenie w PF mają chłopaki
  pozdr

Comments are closed.