Mistrzostwa Świata 3×3 U18 – podsumowanie

Zakończyły się, rozgrywane w Mongolii, Mistrzostwa Świata 3×3 do lat 18. Zapraszam na podsumowanie wyników turniejów mężczyzn i kobiet.

fot. FIBA

Niespodzianki nie było – w obu kategoriach złoty medal zgarnęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Pozostałe drużyny różniły się jednak znacznie w zależności od tego, czy potykali się chłopcy, czy dziewczęta.

Mężczyźni

Źródło: FIBA

Amerykanie byli niepokonani przez cały turniej. Z ich grupy niespodziewanie wyszła również Mongolia, wyprzedzając Łotwę, Gruzję i Białoruś. Gracze z USA w ćwierćfinale trafili na drugą drużynę grupy A: Włochy (1 miejsce zajęła Turcja, odpadły Słowenia, Chiny i Jordania).

fot. FIBA

W najciekawszym spotkaniu 1/4 Argentyna o włos pokonała Ukrainę (21-20). W pozostałych parach: Rosja nie dała szans Rumunii, a Turcja, po dosyć zaciętym spotkaniu (21-18) pokonała Mongolię. W półfinałach wyniki były niższe: Turcja dała radę Argentynie 13-11, z kolei thriller USA-Rosja (jak z czasów Zimnej Wojny) zakończył się minimalnym zwycięstwem Amerykanów: 18-17. W wielkim finale było 16-12. Z kolei brązowy medal zdobyła Argentyna, która 21-18 pokonała faworyzowaną Rosję.

fot. FIBA

Kobiety

Źródło: FIBA

W zmaganiach płci pięknej brały udział Polki. Grały jednak jedynie we 3 (wszystkie pozostałe ekipy miały 4-osobowe składy, dzięki czemu mogły dokonywać zmian) i przegrały wszystkie swoje mecze. Rywalki jednak miały bardzo silne: z tej grupy wyszły Amerykanki oraz Nowozelandki, zaś odpadły Węgierki i, wymieniane w gronie kandydatek do medalu, Rosjanki.

fot. FIBA

W 1/4 finału Stany Zjednoczone trafiły na Indonezję i wygrały dosyć gładko 16-10. Chiny rozbiły Filipiny 21-12, a Nowa Zelandia zaskoczyła Japonię, wygrywając 14-12 i awansując do półfinału. Skład najlepszej czwórki uzupełniła Francja, która wygrała 16-9 z Meksykiem. W 1/2 USA pewnie wygrało z ekipą Trójkolorowych (21-11). Nieco bardziej zacięty był drugi półfinał, gdzie Nowa Zelandia wygrała z Chinami 21-15. W meczu o brąz minimalnie lepsze były Francuzki, zwyciężając 15-13. W finale zaś Amerykanki pokazały swoją siłę i wygrały 19-13.

A już za niecały tydzień (6 dni i 23 godziny gdy piszę te słowa) początek Mistrzostw Świata 3×3 „seniorów” (czyli „zwykłego” World Cupu) w Amsterdamie. Wśród mężczyzn będą rywalizowali Polacy – a ja osobiście będę na miejscu, zatem spodziewajcie się relacji. Do następnego!

Zainteresowanych koszykówką FIBA oraz polskimi reprezentacjami zapraszam na:

Komentarze do wpisu: “Mistrzostwa Świata 3×3 U18 – podsumowanie

  1. odnośnie turnieju w Amsterdamie, to boisko i trybuny będą zrobione na Museusplein (okolice muzeum van Gogha na nogach 20-25min od dworca lub tramwajem). Bilety jak patrzyłem sprzedawane za 25 eur online w weekend a czw i piątek za 17.5eur a za dzieci 10eur, za panele 2.5 godzinne i są 2-3 panele dziennie. Trzeba patrzeć komu się kibicuje i wykupić bilety odpowiednio lub na fazę pucharową. fiba.basketball/3x3wc/2019/tickets

Comments are closed.