Woy & Adrian – Analiza sezonu #2 – Cleveland Cavaliers

Adrian do Woya:

1.Kolejna zmiana trenera w szeregach „Kawalerzystów”. Jak myślisz czy John Beilein to odpowiednia osoba na to stanowisko?

Od początku wyboru tego szkoleniowca zadaję sobie te pytanie. Wydaje mi się, że przede wszystkim Koby Altman chce szkoleniowca wzbudzającego respekt u młodych graczy (a takim jest JB i nie mówię tu o asystencie Bickerstaffie), następnie potrafiącego zbudować system gry (atak i obrona) oraz dalej mającego świetny przegląd wśród graczy NCAA (by wybrać dobrze w drafcie a Cavs mają do ogarnięcia kilka picków). Wydaje się, że Cavs pójdą metodą „step by step” i z sezonu na sezon będą cierpliwie budować ala Nets czy Kings lub Nuggets. Życzę im powodzenia.

2. Jaka przyszłość czeka Kevina Love’a? Według Ciebie Cavaliers powinni go wytransferować czy może zostawić go w roli lidera i mentora dla młodszych kolegów?

Myślę, że powinni go wytransferować. Jego szklane zdrowie oraz brak tzw. liderowania drużynie pozwalają mi myśleć, że jego czas z Cavs minął. Love powinien przenieść się do drużyny, w której będzie trzecią – może drugą – postacią i spokojnie odciąć się od przeszłości. Jeśli zostanie to chyba tylko dlatego, że nie będzie na niego chętnych…

3. Jakie następne ruchy powinni wykonać Cavs żeby zacząć myśleć o powrocie na szczyt konferencji wschodniej?

Oddać Love’a za LeBrona i wracają do TOP4 Wschodu. Ale poważnie, powinni być cierpliwi i dać popracować trenerowi oraz dokładnie przemyśleć kolejne wybory w drafcie i transfery. Mówi się o Cobym White jako wyborze z piątką (combo guard z North Caroliny). Fajnie byłoby zapolować na takie nazwiska jak D’Angelo Russell czy Tobias Harris, ale Cavs nie są magnesem na takie okazy. Poszedłbym w mieszankę młodych i utalentowanych czyli White i Sexton z weteranami (dla przykładu Wesley Matthews czy Taj Gibson etc.)

4. Collin Sexton ma za sobą pierwszy sezon w NBA. Co możesz o nim powiedzieć? Myślisz, że w przyszłości może być ważnym ogniwem Cleveland?

Chciałbym powiedzieć, że będzie przyszłym All Starem, ale pierwszy sezon pokazał, że Doncić czy Young są daleko przed nim. Sam uważam, że sporo pracy przed nim i przydałoby mu się popracować z mentorem (sprowadzenie Rajona Rondo?). Z pewnością potrzebuje dobrego szkoleniowca, który go poprowadzi i przede wszystkim mu zaufa. Być może nowy head coach Cavs będzie dobrym wyborem właśnie dla Sextona.

5. Od finałów NBA do dna ligowej tabeli. Czy odejście LeBrona Jamesa miało aż taki wpływ na regres tej drużyny? Czy może przyczyniły się do tego także inne wydarzenia?

Po pierwsze odejście LeBrona, co przełożyło się na brak gwarancji na awans do play offs. Kawaleria stała się drużyną przeciętniaków bez lidera, tracąc z odejściem LeBrona jakość czy markę. Po drugie, wymiany i częste zmiany w składzie na przestrzeni poprzednich rozgrywek. Przecież jak dobrze pamiętamy drużyna rozpoczęła sezon z Derrickiem Rosem, Isaiahem Thomasem czy Dwyanem Wadem w składzie, a tuż po All Stars Game już tych nazwisk nie było w Ohio. Dalej pojawili się Rodney Hood czy George Hill, którzy już dziś grają z powodzeniem w Portland czy Milwaukee. Nikt nie lubi czuć się niepewnie, a w Ohio nastąpił chaos.

Woy do Adriana:

1.Co zrobiłbyś z Tristanem Thompsonem, który wiele zarabia, a przy nowych standardach w koszykówce (wysocy rzucają za trzy) zaczyna brakować dla niego miejsca? Czy zostawiasz jako mentora dla młodych??

Wiem, że w Cavaliers w ostatnim czasie było sporo roszad co było nawet nadmiarem i kolejne mogłyby tylko pogorszyć sytuację ale nie mają obecnie w zasadzie innego wyboru. Muszą wykonać kolejne zmiany i szukać graczy, którzy będą przyszłością tej organizacji. Jeśli chodzi o samego Thompsona to ja osobiście podziękowałbym mu za współpracę. Bierze dość spore pieniądze patrząc na to jak niewiele przydatny jest drużynie. Zbiórki (szczególnie ofensywne) i gra pod obręczą jest okej ale to zdecydowanie za mało na dzisiejszą NBA. W Playoffs jest mało użyteczny ze względu na ubogi wachlarz zagrań w ofensywie (nic z nim nie zagrasz oprócz pick and rolla w sumie), w obronie również patrząc na to, że na zasłonach potrafi się gubić i najzwyczajniej w świecie jest zbyt wolny. Love i Thompson w pakiecie na liście transferowej, tak to widzę.

2. Nie znając wyboru nowego trenera, kogo Ty widziałbyś na ławce przebudowanych Cavs? Mark Jackson, Jason Kidd a może Frank Vogel??

Wspominałem już kilkukrotnie, że osobiście widziałbym Marka Jacksona w drużynie, która jest do zbudowania i poskładania na nowo. Cavaliers taką ekipą właśnie są i nie znając wyboru ich nowego trenera to postawiłbym na byłego szkoleniowca Golden State Warriors, według mnie to byłaby najlepsza opcja ale jest Beilein, dla którego będzie to debiut w NBA.

3. Znając kolejność w drafcie 2019, czy starałbyś się wyciągnąć w wymianie wyższy wybór – np. drugi od Memphis czy trzeci od Knicks – by przechwycić kogoś z dwójki Ja Morant – RJ Barrett?

Tak, ale nie byłby to nikt z dwójki Morant – Barrett. DeAndre Hunter jest graczem, którego bym starał się wyciągnąć na miejscu Cavaliers. Dobry obrońca, silny przede wszystkim, rzucać potrafi ale nie jest typem strzelca. Myślę, że wraz z Sextonem dobrze by się uzupełniali i jakość po obu stronach parkietu Cavs uległaby znacznej poprawie. Hunter to typ gracza, który do dzisiejszej NBA wpasowałby się bardzo dobrze. Jest szansa, że nie pójdzie przez pierwsze cztery wybory i wtedy Cavaliers nie będą musieli dokonywać żadnych wymian.

4. Na jakich nazwiskach skupiłbyś się – próbując wzmocnić Cavs – w lato 2019?

Przede wszystkim postawiłbym w tym sezonie mocno na rozwój Collina Sextona. Debiutancki sezon w jego wykonaniu był dobry, chłopak ma świetne umiejętności rzutowe przede wszystkim i to wykorzystywałbym na maksimum. Jeśli chodzi o wzmocnienia to dobrego FA będzie im ciężko wyciągnąć, na to bym nawet nie liczył. Skupiłbym się by dostać pożytecznych graczy + wybory w draftach za Love’a oraz/lub Thompsona. Jakiś weteran, który pokierowałby nieco młodymi oraz szeroki skład, wiele rotacji, spora różnorodność i ciągłe szukanie tych odpowiednich, którzy tu zostaną na dłużej by zbudować w późniejszych latach naprawdę fajną i mocną ekipę.

5. Ile lat dajesz Cavs lub ile sezonów by wrócili do TOP 8 Wschodu?

Coś czuję, że ten powrót trochę im zajmie. Wszystko zależy od wyborów jakie będą podejmować. Mają szansę wrócić do najlepszej ósemki w przyszłym sezonie czy za dwa ale warunek jest, że wszystkie decyzje muszą być perfekcyjne. To zdarza się rzadko, więc według mnie czeka ich teraz seria kilku z rzędu rozgrywek bez playoffs.

Komentarze do wpisu: “Woy & Adrian – Analiza sezonu #2 – Cleveland Cavaliers

  1. Hunter może tez być do wyjęcia z 8pickiem ;) Deal #5 za 8# i 10# od Atlanty która by była zainteresowana np Reddishem. Chociaż on sam tez byłby ciekawym wyborem na przyszłość. W zeszłym roku był w top 3 draftu jednak zginął w cieniu Ziona i RJ’a

  2. odnośnie Love’a gra podobne minuty co Mark Gasol, zarabia o ponad milion mniej a staty o wiele lepsze. tak nadal jest miejsce gdzieś na Love, zwłaszcza w sensownym systemie, choćby Spurs zamiasta Lamarcusa gdzie Love jest 3 lata młodszy i na porównywalny czas gry ma lepsze staty

    1. Spurs by mogli spróbować wymienić Love za Millsa, Bertansa i 2 picki w drafcie. Love z Aldridgem by byli jedną z najlepszych par podkoszowych w lidze, a zarazem obaj są mobilni i potrafią grać na półdystansie, więc powinni łatwo wymieniać się pozycjami i nie przeszkadzać sobie w grze. Jak dla mnie Spurs potrzebują trzeciej gwiazdy, a kogoś lepszego będzie ciężko im znaleźć (nie każdy chce grać w Spurs, a i nie każdy tam pasuje)

  3. Cavs najpierw muszą rozgonić pozostałości pospolitego ruszenia LBJ w tym pana „I thought we were ahead” i Kardashiana.

Comments are closed.