NBA Draft 2017: Prospekty #3

Trzecia i ostatnia część przedstawiania zawodników przystępujących do tegorocznego draftu, wśród których znajdują się gracze z potencjałem na pierwszą, a także na początek drugiej rundy naboru 2017.

Jonathan Motley

Pozycja: PF
Wzrost: 6’9″
Rocznik: 1995 (22 lata)
College/klub: Baylor

Skrzydłowy/środkowy o niezwykle imponującym zasięgu ramion. Dzięki niemu potrafi bardzo dobrze wykańczać akcje z okolic obręczy, a czasem także z post. Poprawiający się strzelec z dobrą techniką rzutu. Dzięki warunkom fizycznym potencjał na niezłego obrońcę.

Słaby gracz w akcjach pick-and-roll, nie potrafi przewidywać co zrobi obrona przeciwnika. Wciąż nie robi dużej różnicy na dystansie/półdystansie. Powolnie reaguje w obronie, ma problemy z czytaniem gry. Przeciętny obrońca obręczy, musi poprawić też swoją defensywę w post. Niezbyt aktywny na tablicach.


Ivan Rabb

Pozycja: PF
Wzrost: 6’10”
Rocznik: 1997 (20 lat)
College/klub: University of California, Berkeley

Bardzo mobilny podkoszowy. W ataku gra głównie tyłem do kosza, skąd potrafi nieźle podawać. Dobrze wykańcza akcje spod obręczy, dzięki czytaniu gry ma szansę na solidnego gracza w akcjach pick-and-roll. Gdy jest zaangażowany w grę potrafi wznieść się na zupełnie inny poziom. Bardzo dobry zbierający.

Wciąż potrzebuje poprawy gry w low-post, skąd ma problemy z umieszczaniem piłki w obręczy. Słabo biega do kontrataków, w ataku pozycyjnym nie potrafi rozciągać gry, przeciętny strzelec z wyskoku. Ma problemy także na linii rzutów wolnych (66%). Nie jest dobrym obrońcą przeciwko środkowym (brak siły fizycznej), przeciętnie broni obręczy. Na obwodzie nie nadąża za szybszymi zawodnikami.


Alec Peters

Pozycja: PF
Wzrost: 6’9″
Rocznik: 1995 (22 lata)
College/klub: Valparaiso

Bardzo dobry strzelec na pozycji numer cztery (41.2% za trzy). Świetny w sytuacjach catch-and-shoot, bardzo dobrze rozciąga grę. Nieźle radzi sobie w akcjach tyłem do kosza, wymuszając kontakt i faule. Świetny z linii rzutów wolnych (85%). Niezła wizja parkietu, nie ma problemów ze znajdywaniem partnerów na otwartych pozycjach. Inteligentny zawodnik, grający na dużej intensywności.

Słabe warunki fizyczne, nie radzi sobie z wykańczaniem akcji pod obręczą, szczególnie grając przeciwko wyższym graczom. Przeciętny kozłujący, nie kreuje dobrych pozycji dla siebie i słabo rzuca po koźle. Bardzo słaby obrońca, zarówno pod koszem (brakuje mu siły i zasięgu ramion), jak i na obwodzie (powolny w kryciu szybszych skrzydłowych).


Jawun Evans

Pozycja: PG
Wzrost: 6’1″
Rocznik: 1996 (20 lat)
College/klub: Oklahoma State

Niski, ale silny rozgrywający, czujący się najlepiej w akcjach pick-and-roll. Potrafi dobrze atakować po zasłonie, dobrze dostaje się w pomalowane, nie bojąc się kontaktu (często kończy akcje na linii rzutów wolnych). Posiada niezły floater z okolic obręczy. Dobry strzelec z dystansu (41%). Bardzo dobra wizja parkietu, podejmuje dobre decyzje w pick-and-rollu. Pomimo niskiego wzrostu walczy w obronie, nie odpuszcza żadnego posiadania.

Z racji wzrostu dość słabo kończy akcje spod obręczy, brakuje mu atletyzmu. Przeciętny strzelec z półdystansu, szczególnie z pull-upów. Musi być bardziej ostrożny jako kozłujący, popełnia sporo strat. Ze względu na profil fizyczny nie będzie zbyt dobrym obrońcą, brakuje mu centymetrów oraz mobilności.

 


Mathias Lessort

Pozycja: PF
Wzrost: 6’9″
Rocznik: 1995 (21 lat)
College/klub: Nanterre

Bardzo atletyczny i mobilny podkoszowy. W ofensywie przydaje się dzięki aktywności na tablicy, bieganiu do kontrataków oraz umiejętności kończenia pod obręczą. Gra na dużej intensywności w defensywie, bardzo mobilny w obronie pick-and-rolla oraz pod obręczą, aktywny zbierający.

Mała wszechstronność w ataku – nie potrafi wykreować pozycji dla siebie, słabo gra tyłem do kosza i nie posiada rzutu z wyskoku. Bardzo przeciętny podający. Ma tendencję do popełniania niepotrzebnych fauli, słabo czyta grę w obronie.


Tyler Dorsey

Pozycja: SG
Wzrost: 6’4″
Rocznik: 1996 (21 lat)
College/klub: Oregon

Świetny strzelec na pozycji numer „dwa”. Fantastyczny z dystansu (42%), szczególnie w sytuacjach catch-and-shoot, po wyjściu po zasłonie. Potrafi też trafiać rzuty po koźle. Gdy zaangażowany, dobry obrońca na rozgrywających, odcinający penetracje. Dobry strzelec w crunchtime, nie boi się wielkich momentów.

Niski jak na rzucającego obrońcę, nie potrafi grać nad obręczą. Przeciętny kozłujący, niezbyt efektywny w kreowaniu pozycji dla siebie, ma problemy z kończeniem akcji z kontaktem. Słaby podający, nie lubi kreować akcji dla kolegów z drużyny. Ma problemy z kryciem szybszych i wyższych graczy na swojej pozycji.


Kyle Kuzma

Pozycja: PF
Wzrost: 6’9″
Rocznik: 1995 (21 lat)
College/klub: Utah

Szybki i zwinny podkoszowy, dobrze skrojony do pozycji numer cztery. Nie ma problemów z kozłowaniem, dzięki szybkości bardzo przydaje się w grze w transition. Dobry podający, nie mający problemów ze znajdywaniem otwartych partnerów. Ma potencjał na stretch-four (poprawił rzut zza łuku i ma dobrą technikę. Dzięki mobilności ma potencjał na wszechstronnego defensora. Dobry zbierający w ataku.

Wciąż przeciętny strzelec z dystansu i półdystansu (szczególnie w pull-upach), słaby z linii rzutów wolnych (63%). Nie wykazuje dużego zaangażowania po bronionej stronie parkietu (także przy walce na własnej tablicy), nie jest dobrym obrońcą obręczy ani pomagającym ze słabej strony.


Frank Jackson

Pozycja: SG
Wzrost: 6’4″
Rocznik: 1998 (19 lat)
College/klub: Duke

Atletyczny rzucający obrońca z długimi ramionami. Solidny kozłujący, potrafiący minąć swojego obrońcę w izolacji/pick-and-rollu i wykończyć akcję pod obręczą. Dobry strzelec z dystansu (39%) z niezłą techniką rzutu.

Nie potrafi wykreować własnego rzutu, nie jest też dobrym podającym z pick-and-rolla. Ma tendencje do podejmowania słabych decyzji i popełniania strat. Mało zaangażowany w defensywę, brakuje mu szybkości i centymetrów do stania się dobrym obrońcą na pozycjach 1-2.


Thomas Bryant

Pozycja: C
Wzrost: 6’10”
Rocznik: 1997 (19 lat)
College/klub: Indiana

Silny środkowy o bardzo imponującym zasięgu ramion. Warunki fizyczne pozwalają mu na dobrą grę pod koszem, skąd nie ma problemów z wykańczaniem akcji. Niezły strzelec z dystansu (38%), dobrze radzi sobie w sytuacjach catch-and-shoot. Dobry i aktywny zbierający w ataku. Solidny obrońca obręczy.

Przeciętny w grze tyłem do kosza. W ataku podejmuje słabe decyzje (jako podający lub rzucający) co prowadzi do strat. Słaba gra na własnej tablicy, brakuje mu instynktów i zaangażowania. Nie ma potencjału na wszechstronnego obrońcę, słabo radzi sobie w bronieniu pick-and-rolla.


Josh Hart

Pozycja: SG
Wzrost: 6’6″
Rocznik: 1995 (22 lata)
College/klub: Villanova

Wysoki i silny rzucający obrońca z dobrym rzutem z dystansu (40.4%). W ofensywie sprawdza się głównie w grze bez piłki. Nie boi się wchodzić pod kosz, dobrze kończy akcje pod obręczą. Niezły podający, nie przetrzymujący piłki. Świetny zbierający w ataku. Mobilny w obronie, potrafi dobrze czytać grę rywali i wymuszać straty.

Ma problemy z trafianiem rzutów po koźle oraz z kreowaniem rzutów dla siebie, słaba gra na półdystansie. Brakuje mu atletyzmu i dynamiki, technika rzutu wymaga poprawy.


Semi Ojeleye

Pozycja: SF
Wzrost: 6’7″
Rocznik: 1994 (22 lata)
College/klub: Southern Metodist University

Niezwykle silny i wszechstronny skrzydłowy. Potrafi zarówno rozciągnąć grę (42% za trzy), jak i wykreować własny rzut. Świetny atleta, potrafi dostawać się na linię rzutów wolnych oraz kończyć spod obręczy. Rzadko popełnia straty, dobry zbierający w ataku.

Niski jak na small-ballową czwórkę, ma też przeciętny zasięg ramion. Ma z tego powodu problemy z kryciem większych silnych skrzydłowych, może mu też brakować szybkości, by kryć „trójki”. Przeciętny zbierający w obronie. Musi poprawić grę z piłką w rękach.


Edmond Sumner

Pozycja: PG
Wzrost: 6’5″
Rocznik: 1995 (21 lat)
College/klub: Xavier

Wysoki i atletyczny rozgrywający, imponujący szybkością i warunkami fizycznymi. Potrafi dobrze minąć swojego obrońcę w grze 1-na-1 i dostać się w pomalowane. Dzięki mobilności i dobrym warunkom fizycznym posiada spory potencjał w defensywie. Potrafi dobrze wywrzeć presję na zawodniku z piłką, dobrze pracując na nogach.

Ma problemy jako rzucający, kończący pod obręczą oraz z podejmowaniem decyzji. Przeciętny kozłujący, popełnia straty w akcjach pick-and-roll. Nie ma rzutu za trzy punkty ani z półdystansu, musi też poprawić technikę. Miał ostatnio sporo problemów z kontuzjami (kolana i barku). Powolne reakcje w obronie, szczególnie gracza bez piłki.


Jonah Bolden

Pozycja: PF
Wzrost: 6’10”
Rocznik: 1996 (21 lat)
College/klub: Radnicki Basket

Skrzydłowy/środkowy potrafiący zaskoczyć swoją szybkością i grą nad obręczą. Dobry strzelec z dystansu (40%) z niezłą techniką. Dobry kozłujący jak na podkoszowego, potrafi prowadzić akcje pick-and-roll jako gracz z piłką oraz wyprowadzić piłkę z własnej połowy po zebraniu piłki. Dobry zbierający w ataku. Ma potencjał na dobrego obrońcę, potrafiącego zmieniać krycie na zasłonach.

Jak na podkoszowego, brakuje mu siły fizycznej. Ma problemy z linii rzutów wolnych (61%). Ma problemy z kończeniem pod obręczą grając przeciwko silniejszym rywalom. Popełnia straty po podjęciu słabych decyzji (brakuje mu ogrania na najwyższym poziomie). Nie radzi sobie z kryciem podkoszowych, gdzie brakuje mu siły, jest czasem „przepychany” pod tablicami.


Dillon Brooks

Pozycja: SF
Wzrost: 6’7″
Rocznik: 1996 (21 lat)
College/klub: Oregon

Silny gracz potrafiący grać na obu pozycjach skrzydłowych. Potrafi wykorzystać swoją przewagę wzrostu i szybkości w izolacjach, dostając się w pomalowane. Niezły w grze tyłem do kosza, gdzie kreuje pozycje do rzutów z półdystansu. Dobry strzelec z dystansu (40%).

Bardzo przeciętny zasięg ramion, przeszkadzający mu w obronie oraz w kończeniu pod obręczą. Zbyt mocno skupiony na sobie w ataku, słaba selekcja rzutowa. W obronie jest zbyt niski by kryć silnych skrzydłowych, jego potencjał po tej stronie parkietu jest dość ograniczony.


Tony Bradley

Pozycja: C
Wzrost: 6’10”
Rocznik: 1998 (19 lat)
College/klub: North Carolina

Silny środkowy o imponującym zasięgu ramion. Świetny zbierający w ataku oraz niezły w obronie, grający na dużej intensywności. Podejmuje dobre decyzje jako podający (w akcjach pick-and-roll oraz w grze tyłem do kosza). Posiada niezłą technikę rzutu, ma potencjał na dodanie go do swojego arsenału.

Bardzo słaby atleta, potrzebujący zrzucić parę kilogramów. Przeciętnie kończy pod obręczą. Nie ma gry na półdystansie, ma problemy z linii rzutów wolnych (61.6%). Ma problemy z popełnianiem fauli, przeciętny obrońca obręczy.


Frank Mason

Pozycja: PG
Wzrost: 5’11”
Rocznik: 1994 (23 lata)
College/klub: Kansas

Niski, ale bardzo agresywnie grający i silny rozgrywający. Niezwykle szybki, co pozwala mu zarówno na świetną grę w kontrataku, jak i atakować kosz w izolacjach. Nie boi się kontaktu, świetnie skacze i wymusza dużo fauli. Dobrze operuje w pick-and-rollu, głównie jako rzucający. Świetny strzelec z dystansu (47.1%), bardzo dobry w sytuacjach catch-and-shoot. Mimo przewagi wzrostu swoich przeciwników gra na dużej intensywności w obronie, odcinając penetracje.

Niski nawet jak na rozgrywającego, ma przez to problemy z kończeniem pod obręczą. Gracz typu score-first, przez co czasem nie zauważa kolegów nawet na otwartych pozycjach, przeciętny podający szczególnie gry rywale wywierają na niego presję. Przez wzrost ma duże ograniczenia w potencjale w obronie, szczególnie grając przeciwko wyższym rozgrywającym.


Jaron Blossomgame

Pozycja: SF
Wzrost: 6’7″
Rocznik: 1993 (23 lata)
College/klub: Clemson

Combo-forward z dobrymi warunkami fizycznymi. Przydaje się w ofensywie jako gracz biegający do transition i dobrze ścinający pod kosz. Pod obręczą nie ma problemów z wykańczaniem akcji. Ma potencjał na wszechstronnego obrońcę, zmieniającego krycie na zasłonach (wzrost i atletyzm). Zaangażowany w grę po obu stronach parkietu.

Już niedługo będzie obchodził swoje 24 urodziny. Nie kreuje pozycji do rzutu dla siebie, jest też przeciętnym podającym ze słabą wizją parkietu. Nierówny strzelec z dystansu, musi poprawić technikę rzutu. W obronie ma czasem problemy z utrzymaniem się na nogach, gubi się też w kryciu zawodników bez piłki.


Dwayne Bacon

Pozycja: SF
Wzrost: 6’5″
Rocznik: 1995 (21 lat)
College/klub: Florida State

Silny gracz, mający potencjał po obu stronach parkietu. Świetnie biega do kontrataków, atakując w nich obręcz. Dobra technika rzutu, ma potencjał by poprawić skuteczność z półdystansu i dystansu. Potrafi dobrze zmienić tempo kozłowania i atakować kosz w akcjach pick-and-roll/izolacjach. Gdy zaangażowany, może być dobrym obrońcą 1-na-1, wykorzystując swoją siłę fizyczną.

Niski, nie jest też zbyt szybki ani atletyczny. Przeciętny strzelec z dystansu. Słaba selekcja rzutowa, nie jest graczem lubiącym podawać, oddając często trudny próby z półdystansu. Nie gra z dużą intensywnością w obronie, daje się ogrywać swoim rywalom.

Komentarze do wpisu: “NBA Draft 2017: Prospekty #3

  1. Ten Francus Jeanne dostał jakąś kończąca karierę diagnozę, chociaż jakiś inny gracz swego czasu miał to samo i wrócił do grania po kilku latach. W każdym razie w tym drafcie jest raczej skreślony

    1. Tak, to samo co Isaiah Austin. Przed chwilą też dostałem o tym info, draft odpada.

  2. Naprawdę mnie zastanawia, czemu ani tutaj, ani na probasket, w tych zestawieniach prospektów nie ma Karnowskiego.

    1. Być może dlatego, że szanse na jego wybór są bardzo małe, a już na pewno nie łapie się do pierwszej 50 prospektów (jedyne miejsce gdzie się pojawia w Mockach/Big Boardach to Big Board Draft Expressu, gdzie jest na 97. miejscu).

    2. Szkoda, że tak to wygląda. Myślałem, że ta nagroda dla najlepszego centra NCAA coś zmieni. A tutaj na dodatek ta choroba i opuszczone workouty. W takiej sytuacji to chyba paradoksalnie lepiej będzie jak nikt go nie wybierze – przynajmniej nie będzie związany na smyczy jakiegoś klubu – tak jak Sz. Szewczyk.

Comments are closed.