Tygodnik z Enbiej #15/2016-17

1. Drużyna tygodnia

Dominik Kędzierawski: Indiana Pacers. Cztery wygrane, w tym z Rockets czy Pistons. Defensywa dominuje jak dawniej, ofensywa jest bardzo solidna. Takich Pacers się spodziewano!

Woy: Boston Celtics, za 7 zwycięstw w serii, z niesamowitym Isaiahem Thomasem. Ponadto jedno zwycięstwo więcej w wewnętrznej rywalizacji Celtics vs Lakers. Celtics minionej nocy ograli Clippers, w pożegnalnym meczu – w TD Garden – Paula Pierce’a i są już o krok (1 zwycięstwo) od Cavs. Za nimi, z 10. wygranych – Miami Heat.

Paweł Mocek: Dallas Mavericks. Przy kontuzjach podstawowych rozgrywających Mavs – Derona Williamsa i J.J.’a Barei – na 10-dniowy kontrakt został zatrudniony Yogi Ferrell i nagle zespół zaczął wygrywać z najlepszymi drużynami w lidze. W poprzednią niedzielę ich „ofiarą” padli San Antonio Spurs, a w tym tygodniu pokonali u siebie LeBrona Jamesa i jego Cleveland Cavaliers. Poza tym uporali się także z Philadelphią 76ers i na wyjeździe z Portland Trail Blazers. Atak prowadzony przez Ferrella był drugim w lidze, a Dallas brakuje już tylko 2 meczów do ósmych na Zachodzie Denver Nuggets.

2. Zawodnik tygodnia

Dominik Kędzierawski: John Wall. Cztery double-double i w każdym meczu Wizards byli z nim na plusie. Nie wolno zapomnieć również o 19 asystach w Nowym Orleanie. Wall obecnie gra jak Top 5 ligi.

Woy: Isaiah Thomas, z serią najlepszych czwartych kwart. W ostatnim tygodniu zdobył 44 oczka przeciwko Raptors oraz 38 pkt przeciwko Lakers. Za nim, jako jednego z wielu wyróżnię Tima Hardaway’a Jr (zwłaszcza przeciwko Rockets z 33 pkt),  który udowodnił fanom Knicks, kogo stracili. Ponadto nikt w Atlancie nie płacze za Kylem Korverem.

Paweł Mocek: Isaiah Thomas. Rozgrywający Boston Celtics z tygodnia na tydzień wspina się coraz wyżej w wyścigu po MVP i nie zwalnia swojego niesamowitego tempa. W ostatnich tygodniach nie tylko 37.8 punktu i 6.8 asysty na mecz (49.4% z gry i 37.8% za trzy punkty), ale też cztery zwycięstwa jego zespołu po tym, jak w kolejnych czwartych kwartach w starciach z Pistons, Raptors i Lakers zdobywał 24, 19 i 17 punktów.

3. Rozczarowanie tygodnia

Dominik Kędzierawski: Charlotte Hornets. Kiedy wszystko wracało powoli do normy, Hornets znowu podupadli. Ostatnią wygraną zanotowali 22 stycznia, z Brooklyn Nets. To wszystko spowodowało, iż zespół chwycił się brzytwy i przejął kontrakt Milesa Plumlee.

Woy: Charlotte Hornets, to już 7 porażek w serii. W akcie desperacji wysłano duet Hibbert – Hawes do Milwaukee, w zamian za jednego z klanu Plumlee… Play off coraz dalej? Może Jordan zamierza tankować??

Paweł Mocek: Sacramento Kings. Przed wygraną po dogrywce z Golden State Warriors (które nawiasem mówiąc było bardzo szczęśliwe, Stephen Curry nie trafił bardzo łatwego rzutu na zwycięstwo), Królowie przegrali trzy mecze, w których ulegli m.in. Philadelphii 76ers oraz u siebie Phoenix Suns (po game-winnerze Devina Bookera), zaliczając po drodze porażkę blow-outem z Houston Rockets. Po chwilowym pobycie w play-offowej ósemce, teraz Kings wyprzedzili już zarówno Nuggets i Blazers, jak i Dallas Mavericks.

4. Indywidualny popis

Dominik Kędzierawski: Devin Booker vs Sacramento. Świetny występ, zwłaszcza, że Booker grał z każdą kwartą coraz lepiej. I ten game winner – palce lizać.

Woy: Devin „Paco” Booker, za 27 punktów w 7 minut. Yogi Ferrell, za cztery mecze w których wyrwał dwuletni kontrakt w Dallas. Yogi trafił też 9 trójek przeciwko Blazers i pokazał jak przebojem podbić ligę!

Paweł Mocek: 39 punktów i 11/15 za trzy Stephena Curry’ego w trzy kwarty spotkania z Charlotte Hornets. Od pobicia własnego rekordu NBA powstrzymało go prawdopodobnie tylko to, że Warriors po 36 minutach byli już pewni zwycięstwa i Curry nie musiał już wchodzić na parkiet. Oprócz tego także shout-out dla 27 punktów w 7 minut Devina Bookera.

5. Rookie tygodnia

Dominik Kędzierawski: Marquesse Chriss za mecz z Bucks. 27 punktów, 6 zbiórek i do tego bardzo efektowna gra. Piękny przejaw talentu Chrissa.

Woy: Yogi Ferrell, za atomowe wejście w buty startera i wkład w cztery z rzędu wygrane Mavs. 9 trójek z meczu z Blazers z gatunku „must watch”.

Paweł Mocek: Yogi Ferrell. Nie może tu być innego wyboru. Trzy zwycięstwa Dallas Mavericks, w głównej mierze dzięki zatrudnionemu na 10-dniowy kontrakt debiutantowi. Teraz Ferrell podpisał już dwuletni kontrakt i zobaczymy, czy były to jednorazowe popisy, czy rzeczywiście stanie się ważną postacią zespołu w wyścigu po play-offy.

6. Piątka tygodnia

Dominik Kędzierawski: John Wall – Devin Booker – James Harden – DeMarcus Cousins – Marc Gasol

Woy: Isaiah Thomas – Tim Hardaway Jr – Paco Booker – DeMarcus Cousins – Hassan Whiteside

Paweł Mocek: Isaiah Thomas – Stephen Curry – Gordon Hayward – LeBron James – Karl-Anthony Towns