20 koszy: wydanie „gortatowe”.

W związku z kontuzją polskiego jedynaka w NBA postanowiłem nieco zmienić formułę 20 koszy i dziś kompletnie poświęcić ją na dokonania Polaka podczas zakończonego przez niego sezonu. Zapraszam na kolejne wydanie..

0 – żadnego triple double w karierze nie zanotował Polish Hammer na parkietach NBA, najbliżej był 7 listopada 2012, kiedy przeciwko Bobcats zanotował 23pkt-10zb-7blk. 0/6 z gry to najgorszy występ Marcina w tym sezonie, przeciwko Utah Jazz. W sumie zdobył 1 punkt..

1 – W tylu Eurobasketach zagrał dotychczas Marcin Gortat, reprezentując barwy biało-czerwone. Czy zagra w słoweńskich mistrzostwach Europy? Czas pokaże. W sezonie 2007-08 zanotował pierwszy dublet na poziomie 12pkt i 11zb przeciwko Wizards. W NBA pierwszą trójkę trafił, jeszcze w barwach Orlando Magic.

2 – blisko 2 bloków (1,6) notował polski zawodnik Słońc podczas rozgrywek 67 sezonu. Jest to 15. najlepszy wynik w lidze wśród wszystkich graczy. Jest to też jedyny rekord średnich statystyk a zarazem znaczący wzrost, przy spadku w ilości punktów i zbiórek, jaki zanotował Polak w tym sezonie. 2 punkty to drugi najgorszy występ naszego jedynaka podczas zakończonego przez niego sezonu. 1 marca przeciwko Hawks Polak zanotował 1 trafienie z gry przy 6 próbach oraz miał na koncie 2 zbiórki przy 2 faulach..

3 – Gortat to trzeci Polak w NBA po Cezarym Trybańskim i Macieju Lampe. 1/8 przeciwko Mavericks to drugi najgorszy występ Polaka w tych rozgrywkach. Porażkę z Dallas zaznaczył trzema punktami na koncie (6 grudnia). Trzy próby za trzy punkty wykonał Marcin w sezonie 2012/13. Nie trafił żadnej z nich. Trzy przechwyty przeciwko Cavaliers to z kolei rekord sezonu w ukradzionych rywalowi piłkach. Zanim trafił do NBA spędził on trzy lata na grze w Bundeslidze dla Rhein Energie Koeln, również notując występy na euroligowych parkietach.

4 – Numer z jakim gra w Phoenix Suns. Cztery wygrane to najlepszy serial zwycięstw Suns z Marcinem podczas sezonu 2012-13. Miał on miejsce w styczniu i obejmował spotkania z Grizzlies, Jazz, Kings i Bobcats. Cztery double-double po rząd – z Pistons, Magic, Heat i Bobcats – to największa seria z podwójnymi cyframi punktów i zbiórek Polskiego Młota. Było to zaraz po starcie rozgrywek, w listopadzie 2012. Gortat to jeden z czterech rezerwowych w historii klubu z Arizony, notujący co najmniej 10 double double w jednym sezonie (wchodząc z ławki). Innymi byli AC Green, Maurice Lucas i Mel Counts.

5 – Pięć oczek na mecz to średnia punktowa pechowego miesiąca Marcina, marca 2013. 2 oczka przeciwko Atlancie i siedem przeciwko Toronto. Po pięć celnych osobistych z Grizzlies i Thunder trafił Polak przy obu porażkach klubu z Arizony. W żadnym innym spotkaniu nasz jedynak nie trafił więcej rzutów wolnych. 5 asyst z pierwszego meczu – przegranego również – z Raptors – to najlepszy wynik Gortata w tych rozgrywkach. Piąty sezon w NBA zakończył właśnie nasz jedynak..

6 – sześć bloków – przy 14pkt i 13zb – przeciwko Kings, to drugi najlepszy wynik w tej kategorii po meczu z Bobcats. Suns wygrali spotkanie 101-90. Sześć spotkań z czterema stratami na koncie zanotował Polak w 67. sezonie z czego aż trzy podobne zanotował w lutym. Gortat jest szóstym graczem Słońc, którego przeciętna zbiórek w historii występów dla klubu wynosiła 10 (inni to Barkley, Silas, Perry, Lucas i Marion).

7 – Blisko siedem milionów dolarów za rok gry oferowali Polakowi Dallas Mavericks w lato 2009. Oferta została wyrównana przez Orlando Magic. Kto wie, gdyby nie wykorzystana opcja macierzystego klubu, to być może center byłby pierwszym Polakiem z mistrzowskim pierścieniem? Siedem porażek w serii to najgorszy wynik Słońc z Gortatem podczas obecnych rozgrywek (Magic, Clippers, Mavs, Grizzlies, Knicks, Raptors i Pistons) na przełomie grudnia i stycznia. 7 ofensywnych zbiórek to rekord kariery Marcina.

8 – Osiem i pół zbiórki wg statystyk zbiera Polish Hammer w jednym meczu 67 sezonu, a to daje mu 22 pozycję wśród wszystkich graczy ligi. 8 double double zanotował Gortat w lutym, to najlepszy jego okres gry w biegnących dalej, bez niego, rozgrywkach. 8-krotnie również w lutym przekraczał 10 zbiórek na koncie.

9 – Co najmniej dziewięć klubów przymierzało się – w większym lub mniejszym stopniu do Marcina – wg różnych doniesień i źródeł – i by dokonać wymiany z Suns (Celtics, Thunder, Magic, Bulls, Hawks, Jazz, Bobcats, Spurs, Sixers). Z dużej medialnej chmury nie spadł nawet deszcz;-)

10 – To najlepsza średnia zbiórek w karierze, z pojedynczego i poprzedniego sezonu. Ten sezon nie poprawił rekordu z 66 rozgrywek NBA.

11 – 11pkt to średnia punktowa z sezonu 2012-13 Polaka, 11/14 z gry przeciwko Portland Trailblazers i zagubionemu debiutantowi Meyersowi Leonardowi to jeden z najskuteczniejszych występów Polaka w 67. sezonie. 11 trafień w jednym meczu to trzeci powtórzony najlepszy wynik w historii występów w NBA.

12 – 12 zbiórek i 21 punktów podczas przegranej ze Spurs, to jedno z najlepszych spotkań Marcina na przestrzeni obecnych rozgrywek. W tym meczu Polak zanotował 10 trafień z gry przy 15 próbach.

13- Jego ulubiony numer, który od czasów wspólnej gry ze Stevem Nashem zamienił na 4. 13 zbiórek na mecz – 39 w trzech spotkaniach – zbierał średnio przeciwko Spurs Marcin. Jak widać na przykładzie tych spotkań Gortat ma receptę na wysokich graczy Grega Popovicha. Trzynaście to liczba spotkań z poprzednich rozgrywek, kiedy Marcin w każdym spotkaniu notował co najmniej 1 blok.

14 – Czternaście spotkań rozegrał Marcin w Eurolidze (m.in. przeciwko Asseco Prokomowi). Średnie z tego okresu to 10.4pkt i 5.6 zb i 1.1blk.

15 – To najwyższa średnia w karierze – punktów – od 66. sezonu. Po tym sezonie ciągle zostaje najlepszą. Również seria spotkań z poprzedniego sezonu z double-double to piętnaście (czyli czterokrotnie mniejsza niż w obecnych rozgrywkach). 15 spotkań rozegrał w rozgrywkach Eurocup (8.9pkt, 6.2zb i 1.4blk). Piętnastka to też rozmiar buta Marcina.

16 – Szesnaście zbiórek to rekord 5. sezonu Gortata ustanowiony szybko, bo w drugim już meczu sezonu 2012-13, przeciwko Detroit Pistons.

17 – Tyle double-double zanotował podczas obecnych rozgrywek Polish Hammer. Na dziś daje mu to 27. miejsce wśród graczy wraz z Kevinem Garnettem, Larrym Sandersem i Emeką Okaforem. W poprzednim sezonie liczba dubletów była niemal dwukrotnie wyższa (34).

18 – Jest to rekordowa w karierze liczba zbiórek przeciwko Milwaukee Bucks. Ten wynik skopiował raz.

19 – Zostawiam dla Was;-)

20 – Dwie dwudziestki to najlepszy mecz w spotkaniu z orzełkiem na piersi. W ostatnich eliminacjach do Eurobasketu 2013 – przeciwko Finlandii – Gortat zanotował 27pkt i 21zb i zapewnił naszej kadrze pierwsze miejsce w grupie i awans do słoweńskiej imprezy. Po 6 – tylko – miesiącach gry w koszykówkę, w 2004 roku, Gortat awansował do kadry U-22!

Komentarze do wpisu: “20 koszy: wydanie „gortatowe”.

  1. 19 – Tyle razy przeklnąłem na głos kiedy dowiedziałem się o kontuzji Marcina.

    1. szkoda ,że nie w wieku 19 lat miał dziewiętnaście lat.

  2. 0/6 z gry to najgorszy występ Marcina w tym sezonie, przeciwko Utah Jazz. W sumie zdobył 1 punkt..

    2 punkty to najgorszy występ naszego jedynaka podczas zakończonego przez niego sezonu. 1 marca przeciwko Hawks

    chyba lekka nieścisłość

  3. Nieścisłość jest też taka, że gdyby trafił do Dallas to nie byłoby tam Chandlera a co za tym idzie i mistrzostwa

Comments are closed.