Dalembert podbija swoją wartość, Bucks zadowoleni

bucksNikt w Milwaukee raczej nie kryje się z tym, że Samuel Dalembert w najbliższym czasie zmieni otoczenie. Pozostaje tylko jedno zasadnicze pytanie – co Bucks dostaną w zamian.

Kanadyjsko-haitański center już pewien czas temu osobiście wyrażał niezadowolenie ze swojej sytuacji w zespole z Wisconsin. Wobec niespodziewanej eksplozji talentu Larry’ego Sandersa rola doświadczonego centra została znacznie zmniejszona. Dalembert krócej niż 16.1 mpg grywał tylko w debiutanckim sezonie. Plotki transferowe spotęgował występ na poziomie 35 punktów i 12 zbiórek przeciwko Denver, a Bucks jakby na fali tego wydarzenia chcą za swojego centra wycisnąć jak najwięcej.

Wspomniałem już o przełomowym sezonie Sandersa, a nie jest to jedyny czynnik, który spowodował tak trudną sytuację dla gracza, który wyobrażał sobie, że w Milwaukee przejmie dawne obowiązki Andrew Boguta. Kiedy spojrzymy głębiej na skład Bucks widzimy całą masę młodych, utalentowanych podkoszowych. Dużo powiedzą statystyki PER-36:


Larry Sanders (24 lata) – 12.1 ppg, 12.1 rpg, 4.5 bpg (!)

John Henson (22 lata) – 16.9 ppg, 11.8 rpg, 1.6 bpg

Ersan Ilyasova (25 lat) – 15.9 ppg, 8.8 rpg, 2.3 apg

Ekpe Udoh (25 lat) – 7.9 ppg,  6.7 rpg, 2.3 bpg

Zacznijmy od najnowszego nabytku, czyli Johna Hensona. Rookie prosto z UNC, 14 wybór ostatniego draftu na początku sezonu borykał się z kontuzją, ale kiedy już pojawił się w składzie pokazał, że z miejsca mógłby zapewniać wysoką jakość gry (i to nie tylko w defensywie jak wcześniej przewidywano) przez ponad 20 minut. Już w piątym występie w karierze zanotował imponujące 17 punktów i 18 zbiórek. Potem zdarzyło mu się rzucić 20 punktów przeciwko Spurs, czy zaliczyć 3 mecze z rzędu z +10 zbiórkami na koncie.

Swego czasu Golden State Warriors liczyli, że Ekpe Udoh będzie lepszy od Grega Monroe czy Paula George’a i wybrali go z #6 draftu 2010. Teraz wiemy, że trochę się przeliczyli. Zwłaszcza, że od marca ubiegłego roku nie jest on już ich zawodnikiem. Udoh to przede wszystkim talent defensywny (FG 43% w karierze to wynik bardzo słaby jak na podkoszowego). Raczej nie przerodzi się już w taką bestię jak niektórzy myśleli, ale prawda jest taka, że póki co w NBA nikt nie dał mu na to  tak naprawdę większej szansy. Mimo to świetny role player, który pasuje tak samo zresztą jak Sanders do ofensywnie usposobionego backcourtu i rzucającego z dystansu Ilyasovy.

No właśnie. Ersan Ilyasova to gość, którego pewnie każdy z was dobrze zna. Choćby dlatego, że wkroczył niedawno w nowy 40 milionowy kontrakt. Sezon zaczął tragicznie i nie przypominał gracza, który rok temu został nawet graczem tygodnia. 29 punktów i 25 zbiórek z Nets – to też powinniście pamiętać. Po zmianie trenera wreszcie wrócił do siebie i z obecną formą nie ma wątpliwości co do tego gdzie jest jego miejsce. Naturalnie mam na myśli pierwszą piątkę. Żeby nie kończyć na sucho dodam tylko ważne statsy: 44,5% za 3 w tym i poprzednim sezonie łącznie.

Ponadto w składzie jest kolejny młody talent Tobias Harris, którego niektórzy także widzieli w NBA jako PF (gra na trójce), a wspominać nie trzeba chyba o Luc’u Mbah a Moute, kolejnym świetnym obrońcy w składzie Bucks.

Nic więc dziwnego, że w Milwaukee po prostu dla Dalemberta brakowało minut choć on sam PER-36 rozgrywa najlepszy sezon w karierze (15.3 ppg, 12.2 rpg, 3.2 bpg). W wieku 31 lat. Wracając jednak do wspomianego 35/12 z Nuggets, meczu bez którego właściwie nie byłoby tego szumu warto podkreślić wyjątkowość tego występu. W ostatnich 5 sezonach jedynymi centrami w lidze, którzy byli w stanie wykręcić takie numerki byli Dwight Howard, Andrew Bynum i Anderson Varejao (w tym sezonie 35/18 z Nets).

Informacje o tym, że Bucks szukają nowego pracodawcy dla Dalemberta podał Marc Stein. Z kolei Chad Ford z ESPN dodał, że do transakcji może zostać dołączony ktoś z trójki Monta Ellis, Ersan Ilyasova, Beno Udrih. A za odpowiednią cenę nawet Brandon Jennings.

Jeśli chodzi o potencjalne kierunki podróży centra to w grę powinni wchodzić poszukujący gracza na tej pozycji Celtics, którzy wcześniej wiązani byli z plotkami odnośnie choćby Marcina Gortata.

Najbardziej prawdopodobny wariant wymiany: Dalembert + Udrih + ewentualny 1-rundowy pick w drafcie za Paula Pierce’a.

Komentarze do wpisu: “Dalembert podbija swoją wartość, Bucks zadowoleni

  1. Udrih,Dalembert plus pick(kolo 15 miejsca) za Pierce’a ?

    Interes marzenie dla Kozlow jak dla mnie.

    Jennings-Ellis-Pierce-Ilyasova-Sanders

    Udoh,Henson,Daniels,Mbah a Moute,Lamb,Dunleavy,Harris.Chyba jeszcze Gooden i Przybilla.Jesli The Truth gralby tak jak w Celtics to widze dla nich nawet szanse na finał w nastepnym sezonie

Comments are closed.