Ciekawostki statystyczne – 17 listopada

Utah Jazz 93:99 Philadelphia 76ers

• Sixers po trzech kolejnych porażkach na własnym parkiecie wreszcie wygrali. 46% skuteczności z gry to nie jest jakiś rewelacyjny wynik, ale na pewno lepszy niż 29,8% w porażce z Pistons. Był to rekord hali Philadelphii (otwartej w 1996 roku) w najgorszym procencie trafionych rzutów – ani 76ers ani ich goście w Wells Fargo Center nigdy nie rzucali gorzej.
  • Skoro wspomniałem o skuteczności z gry – 76ers są 3-0 w spotkaniach, w których trafili min. 45% rzutów.
  • Szóstki póki co lepiej radzą sobie na wyjeździe niż u siebie (3-1 / 2-3), w przeciwieństwie do ich dzisiejszych rywali. Jazz wygrali w Utah wszystkie trzy mecze, natomiast poza domem przegrali sześć z siedmiu. Ogólny bilans 4-6 jest drugim najgorszym na Zachodzie. W Konferencji Wschodniej Jazzmeni zajmowaliby z takim wynikiem 10. miejsce.
  • DeMarre Carroll, koszykarz Utah, zdobył dziś 17 punktów. To jego nowy rekord kariery. Był to perfekcyjny występ – 6-6 z gry, 1-1 za trzy, 4-4 z linii i zero strat. Ostatnim bezbłędnym graczem z taką linijką statystyczną był Matt Barnes (2010, 7-7, 5-5, 5-5, 24/7/6 w 24 minuty).
  • Jrue Holiday (26 pkt, 7 ast, 6 zb) w ostatnim meczu z Pistons popełnił tylko jedną stratę, dziś cztery, ale to i tak postęp w porównaniu do poprzednich występów. Ze średnią 5.2 topg Holiday jest „najlepszy” w lidze. W ostatnich dwóch meczach gracze Philly popełnili tylko 15 strat. To przez fatalną skuteczność Sixers oddali Tłokom pierwszą wygraną w tym sezonie.
  • Holiday ma jak dotąd średnie 19.1 ppg, 4 rpg i 8.6 apg. W historii organizacji tylko jeden gracz po dziewięciu pierwszych meczach sezonu miał średnie 15/4/8 (Vernon Maxwell 1995/96).
  • Jason Richardson zdobył 20 punktów, pięciokrotnie trafiając za trzy. Dokonał tej sztuki w wieku 31 lat i 301 dni. Został najstarszym graczem w historii 76ers, który w jednym meczu miał +5 trójek. J-Rich jest o 14 dni starszy niż Scott Skiles w momencie bicia poprzedniego rekordu.
  • Kwame Brown po raz drugi z rzędu wyszedł w pierwszej piątce Sixers. Przecież wszyscy wiemy, kto był nauczycielem Bynuma w Lakers..
  • All-time: 76ers 41-45 Jazz.

Dallas Mavericks 83:103 Indiana Pacers

• 20-punktowe zwycięstwo to najlepszy wynik Pacers w meczu z Mavericks w ostatnich 15 latach. W tym sezonie była to pierwsza pewna wygrana koszykarzy z Indianapolis.
  • David West i George Hill w poprzednim meczu z Bucks, przegranym przez Indianę, rzucili razem tylko 10 punktów (5-19 FG). Dziś każdy z nich uzbierał po 15 oczek.
  • Pacers przystąpili do tego meczu jako najgorsza drużyna pod względem PPG oraz skuteczności z gry. Z drugiej strony Indiana jest też najlepszą drużyną jeśli chodzi o liczbę punktów na mecz oraz skuteczność z gry ich rywali. Dziś atak „dogonił” obronę. Pacers trafili 47% rzutów z gry, Dallas tylko 37%.
  • Darren Collison, obecnie rozgrywający Mavericks, dwa poprzednie sezony spędził w Indianie. Dziś zdobył 10 punktów. Rick Carlisle, dziś coach Dallas, przez cztery lata był trenerem Pacers. Został trzecim (byłym) trenerem w historii Pacers, który przegrał ze swoim starym zespołem 20 punktami. Larry Brown miał trzy takie mecze (jako coach 76ers w 2000 i 2002, Bobcats – 2009), Isiah Thomas przegrał z kolei w 2007 roku jako trener Knicks.
  • Pacers bez Danny’ego Grangera w dziesięciu meczach wywalczyli cztery wygrane, z czego trzy (na 4 mecze) na własnym parkiecie. Mavericks z kolei mają bilans 5-5, z czego 4-1 u siebie i 1-4 na wyjeździe.
  • 103 punkty Indiany w tym meczu to ich drugi najlepszy wynik w tym sezonie (rekord – 106 – padł po 2OT). Pacers przekroczyli „setkę” po raz pierwszy od sześciu meczów i dopiero po raz drugi w całym sezonie. Tylko pięć drużyn w całej lidze ma póki co jeden taki mecz.
  • Dwa faule OJ’a Mayo sprawiły, że ten gracz ma na swoim koncie dokładnie 666 fauli popełnionych w całej karierze.
  • Shawn Marion wyszedł w pierwszej piątce po raz 900. w karierze.
  • Vince’owi Carterowi do tysiąca meczów rozegranych na parkietach NBA brakuje jeszcze czterech występów. Dam znać, kiedy VC po raz 1000. wyjdzie na parkiet, spokojnie.
  • Roy Hibbert zablokował 500. rzut w karierze. Na liście najlepszych blokujących w historii Pacers jest szósty.
  • All-time: Pacers 25-37 Mavericks

Orlando Magic 110:106 Detroit Pistons

• Magic przegrali pięć meczów z rzędu, ale na szczęście w porę trafił się mecz z Pistons. Choć Tłoki ostatnio wygrały niespodziewanie z 76ers, a i dziś walczyły do końca, to jednak trójka Redicka (23 pkt, 7-13 FG) dała Magikom trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Pistons zaś przegrali po raz dziewiąty.
  • Od grudnia 2009 roku Orlando przegrało 32 z 33 meczów, w których przegrywało w drugiej połowie 13 punktami. Jedyną wygraną w tym okresie było zwycięstwo nad Heat w 2011 roku.
  • Aż trzech graczy Orlando miało w tym meczu double-double. Mowa o – Glenie Davisie (17 pkt, 13 zb), Nikoli Vuceviciu (11 pkt, 13 zb) i powracającym do gry Jameerze Nelsonie (13 pkt, 10 ast). Po raz pierwszy od grudnia 2011 aż trzech graczy rywali Pistons zanotowało double-double (Pacers – Hansbrough, Hibbert i West).
  • Po stronie Detroit DD zanotował Brandon Knight, który zdobył 10 punktów i rozdał 12 asyst (rekord kariery).
  • Magic zdobywają średnio 88 punkta na mecz, jednak w drugiej połowie tego spotkania mieli aż 66 oczek (55,8% FG), z czego tylko cztery po kontratakach! Redick po przerwie zdobył aż 17 punktów, z kolei Nelson – wszystkie 13. Ta dwójka rozdała w dwóch ostatnich kwartach 9 z 15 asyst zespołu. W czwartej kwarcie goście z Florydy zdobyli aż 39 punktów, co jest ich najlepszym wynikiem w meczu wyjazdowym od spotkania z Minnesotą w 2008 roku.
  • 13 punktów w drugiej połowie zdobył także Greg Monroe, który w ostatnich 7 meczach otarł się o średnie 20/10, ale sam nie jest w stanie wygrywać.
  • W drugiej kwarcie Corey Maggette zebrał swoją 4000. piłkę w karierze.
  • Arron Afflalo oddał 900. trójkę w karierze. Jego skuteczność zza łuku wynosi 40,5%
  • Jameerowi Nelsonowi brakuje tylko jednego przechwytu do osiągnięcia 500.
  • Magic przegrali w Palace dwanaście z ostatnich 15 spotkań.
  • Orlando jest 3-0 w meczach, w których przekracza granicę 100 punktów.
  • 106 punktów Pistons to ich najlepszy wynik w tym sezonie.
  • All-time: Magic 37-49 Pistons

Oklahoma City Thunder 110:95 New Orleans Hornets

• Kevin Durant i Kevin Martin zdobyli po 27 punktów. Razem oba Keviny trafiły 18 z 29 rzutów, 10 z 16 trójek, 8 z 9 wolnych, zebrały 14 piłek i rozdały 9 asyst.
  • Durant oraz Serge Ibaka (7-9 FG) stali się pierwszym duetem od marca 2011, który przy min. pięciu próbach na głowę trafił 75% rzutów (Dorell Wright, David Lee). W historii OKC Thunder (nie Seattle) zdarzyło się to wcześniej tylko raz (Durant, Jeff Green 2008).
  • Thunder trafili 54,1% rzutów, natomiast Hornets tylko 42,3%. Poza tym, OKC mieli aż 14 trafionych trójek (na 29). Zawodnicy Oklahoma trafili 40 rzutów z gry, z czego 31 po asyście. To rekord sezonu, podobnie jak 66 punktów w pierwszej połowie na skuteczności prawie 64%.
  • Wracając jeszcze do tej rekordowej liczby asyst – od momentu przenosin do Oklahomy Thunder dokonali tej sztuki po raz trzeci.
  • Ryan Anderson był najlepszym strzelcem NOH z 15 punktami. Osiem z nich zdobył w pierwszych czterech minutach ostatniej kwarty, ale wtedy wynik był już rozstrzygnięty.
  • Anthony Davis miał dziś 8 punktów i 11 zbiórek. W tym oraz w poprzednim spotkaniu jego skuteczność wynosiła jednak tylko 6-21.
  • Hornets byli przed tym meczem w Top 3 defensyw NBA, ale po raz drugi z rzędu stracili +100 punktów.
  • Thunder wygrali wszystkie trzy mecze następujące po porażkach. W poprzednim sezonie wygrali 15 z 18 takich meczów.
  • Serge Ibaka trafił 300. rzut wolny w karierze.
  • Hornets przegrali dziewięć z dziesięciu ostatnich meczów z Thunder po tym, jak wygrali pięć pierwszych. 110 punktów, które dzisiaj zdobyli Thunder, jest rekordem tej rywalizacji. Bilans all-time: NOH 6-9 OKC.

Golden State Warriors 106:98 Minnesota Timberwolves

• Sześciu graczy Warriors przekroczyło próg 10 punktów. Łącznie wspomniana szóstka zdobyła 93 punkty. Nie pomogły rekordy Derricka Williamsa (23 pkt, season-high) i Aleksieja Szweda (22 pkt – rekord kariery).
  • GSW wygrało na tablicach 50-34, zbierając aż 17 piłek w ataku. Różnicę klas pod koszami widać jednak wyraźniej w statystyce punktów zdobytych z pola trzech sekund (GSW 58, MIN 22). To największa różnica na korzyść drużyny przyjezdnej przeciwko teamowi z dodatnim bilansem od lutego 2009 roku (Lakers +38 z Cavs, Suns +40 z Pistons).
  • Harrison Barnes po tym, jak przeciwko Hawks zdobył 19 punktów i 13 zbiórek, dziś miał odpowiednio 18 i 9.
  • Jarrett Jack zdobył dla Golden State 13 punktów. Warriors są 4-0, gdy osiąga on próg double-digits.
  • D. Williams oraz Andriej Kirilenko (1400. blok w karierze) zablokowali dziś po 4 rzuty. Ostatnim duetem Wilków z takim dorobkiem w jednym meczu była dwójka Anthony Tolliver – Darko Milicic w październiku 2010.
  • Cała drużyna Minnesoty miała dziś na koncie 12 bloków, a mimo to przegrała. Po raz ostatni Wolves przegrali mecz w regulaminowym czasie gry mimo tylu bloków od.. 1996 roku.
  • Klay Thompson zebrał dziś 200. piłkę w karierze.
  • Obie drużyny mają chyba dość niespodziewanie bilans 5-4, który jest piątym najlepszym w Konferencji Zachodniej.
  • All-time: Warriors 48-41 Timberwolves.

New York Knicks 95:105 Memphis Grizzlies

• Knicks pokonali Heat, Spurs, ale po sześciu zwycięstwach bez porażki wreszcie polegli. Grizzlies natomiast wygrali siódmy kolejny mecz, są w tej chwili najlepszą drużyną w lidze, która w ostatnich 6 dniach pokonała mistrzów (Heat), finalistów (Thunder) oraz najdłużej niepokonaną drużynę (właśnie Knicks). Jednocześnie trwa ich 15-meczowa seria zwycięstw na własnym parkiecie. Ostatnia porażka w Memphis przydarzyła im się w marcu z Raptors (po dogrywce).
  • Front-court Memphis – Marc Gasol i Zach Randolph – uzbierał razem 44 punkty, 22 zbiórki, 13-21 z gry i 18-20 z linii. Anthony, Wallace i Chandler mieli po 5 fauli.
  • Z-Bo został pierwszym graczem od blisko dekady, który zanotował 20/15 w wygranej z drużyną z bilansem 5-0 lub lepszym. W listopadzie 2002 roku Jermaine O’Neal miał 28 punktów i 15 zbiórek przeciwko Mavericks (14-0), którzy przegrali wówczas pierwszy mecz w sezonie.
  • Knicks mogli pochwalić się średnią 39.3 punkta, na które pozwalali rywalom w drugich połowach meczu. Dziś jednak Grizzlies wygrali trzecią kwartę 31:18, budując w niej nawet 21-punktową przewagę.
  • Zawiodła również trójka. NYK trafili tylko 5 z 19 rzutów zza łuku (ostatnio 11 vs. Spurs). JR Smith, który trafił jak dotąd 14 z 19 trójek, dziś spudłował wszystkie trzy.
  • Rozkręca się Rasheed Wallace. W 24 minuty zdobył 13 punktów – obie liczby to jego rekordy sezonu.
  • Knicks stracili dziś 114 pkt w przeliczeniu na 100 posiadań, co jest ich najgorszym wynikiem w tym sezonie. Ich defensive-rating wynosił wcześniej 95.5 i był drugi w lidze.
  • Grizzlies trafili 16 z 24 rzutów z odległości 5 stóp (1,5m), choć przed tym meczem ich skuteczność z tamtego rejonu wynosiła zaledwie 52,3% (druga najgorsza w lidze). Knicks jednak pozwalali rywalom na trafienie aż 65,1% rzutów spod kosza, co także daje im drugie miejsce od końca w NBA.
  • Knicks nie wygrali zbiórki w żadnym z siedmiu meczów, co zdarzyło im się po raz pierwszy od 1984/85. Nie było jeszcze w historii NBA mistrza, który nie wygrałby na tablicach choćby w jednym z siedmiu pierwszych meczów.
  • Rudy Gay zdobył dziś 8000. punkt w karierze. Został tym samym drugim w historii organizacji zawodnikiem, który przekroczył tę granicę. Pau Gasolzdobył dla Memphis 8966 punktów. Jego młodszy brat, Marc, przekroczył dziś próg 4000 punktów.
  • Mniej chlubny wyczyn – Randolph popełnił dziś 1500. stratę w karierze.
  • All-time: Knicks 18-14 Grizzlies.

Atlanta Hawks 112:96 Sacramento Kings

• Kyle Korver zdobył dziś 22 punkty, trafiając wszystkie 5 trójek (po raz drugi w karierze). Został pierwszym graczem w tym sezonie, który był bezbłędny przy 5 próbach.
  • Korver oraz Jeff Teague (7-10 FG) jako startujący back-court trafił razem 73,6% rzutów. W ostatnich 15 latach tylko raz zdarzyło się, by duet obwodowych pierwszej piątki Atlanty trafiłby 70% rzutów przy min. 5 próbach (2005 – Tyronn Lue, Josh Childress).
  • Al Horford zanotował swoje 33. w karierze 20/10.
  • Jastrzębie trafiły w tym meczu aż 55% rzutów, po raz pierwszy w tym sezonie przekraczając 50%.
  • Hawks wygrali 14 punktami pierwszą oraz trzecią kwartę.
  • Jeff Teague zdobył w pierwszej odsłonie 13 punktów (6-7 FG). Z kolei w drugiej panował duet rezerwowych Królów – Marcus Thornton i Aaron Brooks zdobyli w 2Q w sumie 23 punkty.
  • Po zawieszeniu do gry wrócił DeMarcus Cousins, który od razu pobił rekord sezonu Kings w.. asystach (7).
  • James Johnson trafił dziś tylko jeden z siedmiu rzutów. Jego skuteczność w tym sezonie wynosi 31,8% (0-8 3pt).
  • Hawks wygrali 9 ostatnich meczów z Sacramento, w każdym z nich przekraczając 100 punktów. All-time: Hawks 151-152 Kings.

Houston Rockets 117:119 Portland Trail Blazers OT

• Rockets przegrali mimo posiadania 16-punktowej przewagi.
  • Trójka Batum-Aldridge-Lillard zdobyła 91 punktów (33-56 FG). 35 oczek Francuza (14 w 3Q) oraz 27 debiutanta (16 w czwartej kwarcie i OT) to ich najlepsze wyniki w karierze. 29 Aldridge’a to rekord sezonu. Ostatnim tercetem, który w barwach Blazers zdobył w jednym meczu po 27 punktów na głowę, był Sabonis-Rider-Grant w 1997 (łącznie 100 punktów!).
  • Batum poza tym zablokował aż 5 rzutów (career-high). Ostatnim niepodkoszowym z takim dorobkiem w koszulce Portland był Travis Outlaw (2006).
  • Francuz stał się trzecim graczem, który zdobył w jednym meczu 30 punktów, trafił 5 trójek i zablokował 5 rzutów (Clifford Robinson 1995, Raef LaFrentz 2x w 2002).
  • Było to drugie zwycięstwo PTB nad Rockets po dogrywce w tym sezonie.
  • Rakiety zdobyły wszystkie 24 punkty z kontry w pierwszych 28 minutach meczu, natomiast Blazers w tym czasie mieli tylko jeden taki punkt. Ostatecznie Houston wygrali w tej kategorii, 24-11.
  • Toney Douglas oraz Jeremy Lin trafili tylko 5 z 19 rzutów
  • James Harden zdobył 29 punktów. W czterech wyjazdowych meczach w tym sezonie zdobywał średnio 32.3 ppg.
  • Trzech graczy Rockets zanotowało double-double (Parsons 19/11, Asik 15/16, Lin 11/11).
  • Asik popełnił swój 300. faul w karierze, a szósty w tym meczu na 1:21 do końca dogrywki.
  • All-time: Rockets 95-78 Blazers

Phoenix Suns 102:114 Los Angeles Lakers

• Pau Gasol trafił w pierwszej kwarcie pięć kolejnych rzutów z dala od kosza. W pierwszych 12 minutach zdobył 12 punktów (z 14). Do progu 15000 zdobytych punktów brakuje mu tylko dwunastu punktów. Gdy przekroczy tę granicę, zostanie dziesiątym obcokrajowcem z takim osiągnięciem.
  • Metta World Peace oczywiście rzucał, ale dzisiaj trafiał (zaczął od 5-7 3pt). 22 punkty to jego nowy rekord sezonu.
  • Rekord kariery pobił Michael Beasley, który rozdał 9 asyst. Przed tym meczem miał 2.3 apg.
  • Suns po raz dziewiąty w tym sezonie mieli w meczu dwucyfrową stratę.
  • Kobe Bryant zdobył 31 punktów, po raz 387. w karierze przekraczając próg trzydziestu. Dwight Howard z kolei zanotował 462. double-double w karierze.
  • Marcin Gortat zdobył 6 punktów i zebrał 8 piłek. Przekroczył dziś granicę 2500 oczek zdobytych w karierze.
  • Mike D’Antoni niedługo przybywa. Zespół oddaje mu Bernie Bickerstaff, który wygrał trzy z czterech meczów. Bickerstaff po raz trzeci w karierze przejmuje zespół w trakcie sezonu i za każdym razem notował dodatni bilans (1994/95 DEN 20-12, 1996/97 WAS 22-13). Nie było jeszcze takiego trenera, który z trzema zespołami przejętymi w trakcie sezonu świętowałby więcej zwycięstw niż porażek.
  • Lakers powoli wychodzą na prostą, ale nadal czekają na pierwsze zwycięstwo na wyjeździe jako jedna z trzech drużyn (Wizards, Kings).