Ciekawostki statystyczne – 12 listopada

Utah Jazz 140:133 Toronto Raptors 3OT

• Jazz wygrali swój pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie, jednak osiągnęli to dopiero po trzeciej dogrywce. Zwycięstwo na wyjeździe Jazzmeni zanotowali dopiero w piątym meczu, co zdarzyło im się po raz pierwszy od 2003 roku. Utah uniknęło pierwszego 0-5 na wyjeździe od 1987 roku.
  • To był niezwykły mecz. Trzy dogrywki to jedno, ale druga w karierze (na 27 prób) trafiona trójka Ala Jeffersona (24 pkt, 16 zb), który na 2.9s do końca czwartej kwarty wyrównał na 104:104 właśnie rzutem zza łuku.
  • Jefferson przystąpił do tego meczu z tylko jedną trafioną trójką na 25 oddanych. Była to trzecia najgorsza skuteczność wśród graczy aktywnych z min. 20 próbami (Howard 1-33, Varejao 1-28).
  • Big Al był również autorem ostatniego trafienia pierwszej dogrywki, na 20 sekund do jej końca zdobył punkty hakiem. Paul Millsap (34 pkt) w dwóch ostatnich dogrywkach trafił trzy trójki, w 3OT zdobył 7 punktów. Jazz w tym meczu mieli prawie 54% skuteczności (14-26) za trzy.
  • Linas Kleiza rozegrał drugi mecz w sezonie. W pierwszej połowie trafił 6 z 10 rzutów, w tym wszystkie 4 trójki. W całym spotkaniu zdobył 20 punktów.
  • DeMar DeRozan zdobył 37 punktów. Wyrównał tym samym rekord kariery z 2010 roku, ale w tamtym meczu rozegrał tylko 33 minuty, a nie jak dzisiaj – godzinę. Tak długo nie grał jeszcze nigdy.
  • W zeszłym sezonie także byliśmy świadkami wielodogrywkowego meczu Jazz – Raptors. W styczniu 2012, po dwóch dogrywkach lepsi byli gracze Toronto.
  • Koszykarze Utah mieli w poprzednim sezonie jeden mecz z czterema dogrywkami, jeden z trzema i jeden z dwoma (właśnie ten wspomniany).
  • Jazz wśród ostatnich 26 meczów aż trzy razy grali trzy dogrywki. Jedyną drużyną w historii ligi, która miała trzy 3OT w ciągu max. 85 meczów byli Minneapolis Lakers (1951/52, w 16 meczach).
  • Był to pierwszy mecz Raptors z trzema dogrywkami na własnym parkiecie od 2001 roku.
  • Raptors po raz ostatni wygrali u siebie z Jazz w 2004 roku.
  • All-time: Jazz 24-8 Raptors. Z żadnym innym rywalem Utah nie gra się tak dobrze.

Milwaukee Bucks 105:96 Philadelphia 76ers

• Bucks wygrali jak dotąd wszystkie trzy mecze wyjazdowe. To ich najlepszy start od 2001 roku, gdy wygrali cztery pierwsze mecze poza domem. W poprzednim sezonie gracze Milwaukee wygrali 14 z 33 wyjazdów, w 2010/11 – 13 z 41.
  • Brandon Jennings zdobył 33 punkty. To najlepszy wynik gracza Bucks w tym sezonie. BJ dorzucił jeszcze 8 asyst, 5 zbiórek, 4 przechwyty i 2 bloki. Tylko „wczesny” James Harden miał taki stat-line w tym sezonie. Jennings jest póki co najlepszym przechwytującym ligi (3.4 spg). W siódmym meczu z rzędu zanotował min. dwa przechwyty, to najdłuższa trwająca seria w lidze.
  • W poprzednim meczu Jennings w 42 minuty zdobył tylko 4 punkty. Został tym samym piątym graczem w historii, który zdobył 30 punktów w meczu następującym po występie na poziomie max. 5 punktów w min. 40 minut. Przed Jenningsem zrobili to Michael Jordan, Tim Hardaway, Magic Johnson i Harry Gallatin.
  • Kozły zdobyły 42 punkty z pomalowanego, 76ers tylko 24. Szóstki przystępowały do tego meczu jako najlepiej broniący pola trzech sekund. Bucks wygrali również zbiórkę, 48-31.
  • Sixers zdobyli tylko 13 punktów w czwartej kwarcie.
  • Bucks trafili prawie 64% rzutów z gry w pierwszej połowie. W całym meczu ich skuteczność wynosiła 51,3%. Sixers przegrali 16 ostatnich meczów, w których pozwalali rywalom na trafienie min. połowy rzutów. Seria ta ma swoje początki w sezonie 2010/11.
  • Jrue Holiday po raz trzeci w tym sezonie zdobył 20 punktów, ale także w czwartym kolejnym meczu popełnił min. 7 strat (dziś 8). Nikt w ostatnich 27 latach (bball ref) nie miał takiej serii.
  • Dorell Wright trafił cztery trójki w drugim meczu z rzędu.
  • All-time: 76ers 94-92 Bucks

Oklahoma City Thunder 92:90 Detroit Pistons

• Thunder pokonali Pistons po raz drugi w czterech ostatnich dniach.
  • Tłoki były całkiem blisko pierwszej wygranej w tym sezonie, prowadziły nawet 11 punktami przed czwartą kwartą, ale Thunder z Russellem Westbrookiem (33 pkt – rekord sezonu, 10 zb w 24. urodziny) zdobyli 13 punktów z rzędu (Westbrook 6) i Pistons przegrali już ósmy mecz. To najgorszy start w ich historii. 0-7 mieli dwukrotnie (1962, 1980).
  • Westbrook podwyższył swoją średnią punktową w meczach z Detroit do 15.6 ppg. Mniej punktów zdobywa tylko w spotkaniach z Clippers (14.9).
  • OKC trafili tylko 37% rzutów z gry oraz jedną z dziesięciu trójek, ale wykorzystali 37 z aż 42 rzutów wolnych (KD&RW 21-25), z czego wszystkie 18 w czwartej kwarcie (cała drużyna Pistons – 17 pkt w 4Q).
  • Ławka Thunder spisała się dziś słabo, łącznie rezerwowi OKC zdobyli 19 punktów, z czego 13 należało do Kevina Martina (2-8 FG).
  • Grzmot pokonał Detroit po raz ósmy z rzędu. All-time: 8-1
  • Kevin Durant w drugim meczu z rzędu zdobył 26 punktów, co wciąż jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie. Pod tym względem to jego najsłabszy początek w karierze. Z 23 ppg Durant jest czwartym strzelcem ligi.

Boston Celtics 101:95 Chicago Bulls

• Rajon Rondo nie tylko asystuje. Dziś zdobył 20 punktów, rozdał 10 asyst, a do triple-double zabrakło mu tylko jednej zbiórki. Dla przypomnienia – Rondo kontynuuje swoją serię meczów z +10 asystami, to spotkanie było 31. z rzędu. Do drugiej najdłuższej w historii, autorstwa Johna Stocktona, brakuje mu tylko sześciu takich meczów. Rondo rozdaje 12.9 asyst na mecz, jest najlepszy w lidze pod tym względem.
  • Rondo po raz trzeci w karierze miał w jednym meczu 10 asyst, 10 trafionych rzutów z gry i 5 przechwytów. Wszystkie te mecze odbyły się w czterech ostatnich sezonach. Od startu sezonu 2009/10 tylko jeden gracz miał więcej niż jeden taki występ (Monta Ellis 2)
  • Rondo po meczu wyraził swoje zadowolenie z postawy ofensywy Bostonu. Rzeczywiście – od 8 kwietnia nikt nie rzucił Bulls 100 punktów – aż do dziś. Celtics zakończyli serię 15 takich meczów Chicago. Zieloni zdobyli w pierwszej kwarcie 33 punkty, do przerwy – 58. W czwartej kwarcie trafili tylko 35% rzutów, ale w całym meczu ich skuteczność wynosiła prawie 51%.
  • Nie była to jedyna przełamana dziś seria – Boston po raz pierwszy od pięciu meczów wygrał w United Center.
  • Celtics przełamują serię Bulls, ale swoje kontynuują – po raz 27. z rzędu Boston wygrał mecz, w którym prowadził po trzeciej kwarcie. To dwukrotnie dłuższa seria niż u jakiejkolwiek innej drużyny.
  • Carlos Boozer w pierwszej kwarcie przełamał się, zdobywając 10 punktów (5-6 FG). Mecz zakończył z dorobkiem 15 punktów, w czwartej kwarcie nie grał.
  • Celtics trafili wszystkie 16 rzutów wolnych. Ostatni raz tyle osobistych bez pudła trafili w styczniu (19-19 FT vs. Magic).
  • All-time: Boston 113-91 Chicago

Miami Heat 113:110 Houston Rockets

• Przegrywać 17 punktami w pierwszej kwarcie, odrobić to, wypracować 8-punktową przewagę w czwartej kwarcie i przegrać – Houston Rockets.
  • LeBron James zdobył 32 ze swoich 38 punktów (season-high) w drugiej połowie. Chris Bosh 16 z 24 punktów zdobył przed przerwą.
  • LBJ po raz 38. został uznany Graczem Tygodnia. To rekord NBA.
  • James wyprzedził także Dwyane’a Wade’a, jeśli chodzi o długość serii meczów z min. 10 punktami. 149 takich występów z rzędu LeBrona to teraz najdłuższa taka seria w historii organizacji.
  • To pierwszy +30-punktowy występ LeBrona w tym sezonie. Po raz pierwszy od debiutanckiego sezonu James nie zdobył 30 punktów w żadnym z pięciu pierwszych meczów. W 2003 roku potrzebował 16 meczów, by to osiągnąć.
  • Heat wygrali piąty z sześciu ostatnich meczów, a także sześć ostatnich spotkań przeciwko Houston.
  • Erik Spoelstra zwyciężył po raz 200. w swojej karierze trenerskiej.
  • Chandler Parsons (25 pkt) i Omer Asik (19 pkt) pobili swoje rekordy kariery w punktach. Turek oddał dziś aż 14 rzutów wolnych, trafiając 11 – to także jego nowe career-highs. W ostatnich czterech meczach Asik notuje średnio 13.3 ppg i 12 rpg.
  • Grający na pozycji PG gracze Heat, Mario Chalmers i Norris Cole, zdobyli tylko 6 punktów (2-11 FG) i rozdali 5 asyst.
  • Mimo to Rockets przegrali trzeci z czterech meczów u siebie.
  • Heat mieli tylko dwie zbiórki ofensywne więcej od Rockets, ale zdominowali statystykę punktów drugiej szansy (28-14).
  • Żar wygrał w tym sezonie wszystkie pięć meczów, w których trafił min. 50% rzutów. Odkąd do Miami przybyli LeBron i Bosh, Heat wygrali 54 z 56 takich meczów.
  • Co ciekawe, Heat są póki co 3-0 w meczach, w których więcej punktów z pomalowanego zdobył.. przeciwnik (dziś HOU 42-40 MIA).
  • All-time: Miami 26-25 Houston

Minnesota Timberwolves 90:82 Dallas Mavericks

• Nikola Pekovic zdobył 20 punktów, zebrał 6 piłek i.. pod koniec trzeciej kwarty opuścił parkiet ze skręconą kostką. Czarnogórzec dołącza do Love’a, Rubio, Roya, Barei, Budingera… Już dziś tylko dziesięciu graczy Minnesoty było gotowych do gry.
  • Wilki i tak wygrały, bo Mavericks trafili tylko 36,2% rzutów z gry, co jest ich najgorszym wynikiem w tym sezonie. Poza pierwszymi trzema minutami meczu nigdy nie prowadzili. Spudłowali 13 z 15 ostatnich prób w pierwszej kwarcie oraz pierwsze cztery w drugiej. Gracze z Minneapolis tracą 88.4 punkta na mecz – tylko Knicks są pod tym względem lepsi.
  • Mavericks popełnili tylko 8 strat (MIN 17), co jest ich najlepszym wynikiem w tym sezonie.
  • Timberwolves spośród ostatnich 23 meczów z Dallas wygrali tylko cztery razy.
  • Mavericks po zanotowaniu startu 4-1 przegrali trzeci mecz z rzędu. Była to ich pierwsza porażka w Dallas.
  • Pomimo kontuzji, Minnesota wygrała pięć z siedmiu pierwszych meczów, co oznacza najlepszy start od 2001 roku.
  • Darren Collison trafił 11 z 12 rzutów wolnych. To jego rekord kariery.
  • All-time: Dallas 55-40 Minnesota

Denver Nuggets 100:110 Phoenix Suns

• Obie drużyny mają teraz bilans 4-4. Nuggets przerwali swoją 4-meczową serię zwycięstw. Suns wygrali z nimi po raz pierwszy od sześciu spotkań (2010).
  • Suns przed tym meczem mieli na koncie 42% trafionych rzutów z gry (22. w lidze). Dziś trafili 46%, w czwartej kwarcie 52%. Poza tym popełnili tylko sześć strat – tak dobrze w tym sezonie jeszcze nie było.Nuggets nie pomogło nawet trafienie 54% rzutów.
  • Nuggets spośród 23 pierwszych meczów siedemnaście rozegrają na wyjeździe. Póki co mają bilans 2-4 poza domem (w Denver 2-0).
  • Goście zdobyli w pierwszej połowie aż 17 szybkich punktów, ale po przerwie już tylko cztery.
  • Słońca mimo 30% skuteczności za trzy w sezonie dziś trafili aż 7 z 12 trójek.
  • Nuggets z kolei na punkt zamienili tylko 11 z 18 osobistych.
  • Goran Dragic zdobył 21 punktów. Jest jedynym graczem Suns, który w każdym meczu przekroczył próg double-digits.
  • Marcin Gortat zanotował double-double (12 pkt, 10 zb).
  • Aż siedmiu graczy Suns zdobyło dziś min. 12 punktów. Zdarzyło się to po raz pierwszy w tym sezonie. W poprzednim wystąpiły tylko trzy takie przypadki (Jazz 2x, Nuggets).
  • Gracz Tygodnia, Kenneth Faried miał 14 punktów i 11 zbiórek (6-7 FG).
  • All-time: Suns 87-64 Nuggets

Atlanta Hawks 95:87 Portland Trail Blazers

• Hawks zdobyli 10 ostatnich punktów w tym meczu. Blazers zostali całkowicie powstrzymani w ostatnich 2:50 tego spotkania.
  • Blazers przegrali przez to czwarty mecz z rzędu. Jastrzębie zaś przełamały krótką, dwumeczową serię porażek
  • LaMarcus Aldridge (4-13 FG, 8 ast) zdobył 14 punktów, z czego połowę w czwartej kwarcie. To do niego należały ostatnie punkty PTB.
  • Ławka Blazers po fatalnym występie przeciwko Spurs (63-4 na korzyść rezerwowych San Antonio) dziś także się nie popisała. Zmiennicy Hawks mieli na koncie 26 punkty, natomiast ich odpowiednicy z Portland – tylko sześć.
  • Zakończyła się 195-meczowa seria sell-outów w Rose Garden. Jej początek miał miejsce pod koniec 2007 roku.
  • Josh Smith zanotował 19 punktów i 11 zbiórek. To jego szóste double-double z rzędu w meczach przeciwko Blazers.
  • All-time: Atlanta 51-50 Portland.

Komentarze do wpisu: “Ciekawostki statystyczne – 12 listopada

1. Z innych ciekawostek – Kevin Garnett minął Allena Iversona w liczbie zdobytych punktów i jest 17.