Finały – SF: LeBron James vs Shawn Marion

Pierwszy mecz Finałów 2011 już za kilka dni. Ekipa Enbiej.pl przygotuje dla Was porównanie graczy obu drużyn na konkretnych pozycjach. Zaczynam dzisiaj od pozycji niskiego skrzydłowego (SF – Shooting Small Forward). Z jednej strony stanie LeBron James, z drugiej zaś Shawn Marion.

LeBron James – Miami Heat #6

Wiek: 26 lat

Wzrost: 6’8” (203 cm)

Waga: 250 lbs (113 kg)

Uczelnia: brak – do NBA trafił wprost ze szkoły średniej

Draft: nr 1 pierwszej rundy – wybrany przez Cleveland Cavaliers

Pseudonim(y): King James, The Chosen One, L-Train, LBJ

Statystyki sezonu zasadniczego

GPMINFG%3P%FT%ZBASTBLPRZSTRPKT
7938,851,033,075,97,57,00,61,63,626,7

Statystyki Playoff

GPMINFG%3P%FT%ZBASTBLPRZSTRPKT
1544,046,336,878,78,95,51,51,72,826,0

O LeBronie wiemy praktycznie wszystko. Miał bardzo trudne dzieciństwo. Wychowała go samotna matka, a jego prawdziwym domem stało się Akron w stanie Ohio. To tam z miejscową szkołą średnią St. Vincent – St. Mary High School notował pierwsze wielkie koszykarskie triumfy. Już jako nastolatek spotykał się z uwielbieniem. Szybko podpisał swój pierwszy kontrakt sponsorski, a auto które otrzymał stało się powodem jego zawieszenia w rozgrywkach szkolnych. Nie musiał udawać się na studia by zostać wybranym z nr 1 draftu. Co ważniejsze – nie przeprowadził się daleko, gdyż wybrali go miejscowi Cavaliers. W Cleveland kibice od razu go pokochali. Jego sponsor – Nike – szybko zamontowało na lokalnym wieżowców wielki billboard z LBJ i napisem Witness – jakoby wszyscy fani Cavs mieli być świadkami fenomenu Jamesa.

Mimo zgarniania tytułów MVP i osiągania najlepszych bilansów w RS – Cavaliers wciąż brakowało dobrego występu w Playoff. Za każdym razem na ich drodze stawał bardziej kompletny zespół, który mógł się pochwalić przynajmniej dwoma supergwiazdami w składzie. To też sprawiło, że sfrustrowany James postanowił ’przenieść swoje talenty do South Beach’. Tam wraz z Dwyane Wadem i Chrisem Boshem stworzyli nowy Big Three na wzór tego Boston Celtics z 2008 roku.

Początkowo proces scalania się drużyny szedł opornie. Heat przydarzały się seryjne porażki, a kibice zaczęli się zastanawiać czy nie trzeba zmienić szkoleniowca. James i jego koledzy twardo jednak stali przy nim tak jak on gdy odwiedzali Cleveland czy Toronto. Im bliżej było jednak Playoff tym lepiej radzili sobie i Heat i LBJ. To do niego trafiają piłki w końcówce, a dzięki temu może w końcu zerwać etykietę nieradzącego sobie z presją. W spotkaniach z Sixers, Celtics i Bulls to właśnie James był najważniejszą postacią swojego zespołu. Wyraźnie wzrósł czas jego gry. Skrzydłowy potrafi też wykorzystać swój nieludzki atletycyzm. Bardzo ważne jest, aby ograniczyć możliwość kontrataku Heat, gdyż rozpędzony James przypomina dlaczego ma pseudonim „L-Train„.

Shawn Marion – Dallas Mavericks #0

Wiek: 33 lata

Wzrost: 6’7” (201 cm)

Waga: 228 lbs (103 kg)

Uczelnia: UNLV

Draft: nr 9 pierwszej rundy – wybrany przez Phoenix Suns

Pseudonim(y): The Matrix

Statystyki sezonu zasadniczego

GPMINFG%3P%FT%ZBASTBLPRZSTRPKT
8028,252,015,276,86,91,40,60,91,612,5

Statystyki Playoff

GPMINFG%3P%FT%ZBASTBLPRZSTRPKT
1531,746,10,086,76,32,11,01,11,511,2

Shawn Marion nie jest choćby w ułamku procentu tak medialnym graczem jak LeBron. To może działać jednak na jego korzyść. Jest bardzo dobrym obrońcą, świetnie zbiera (4 razy w czasie kariery przekraczał barierę 10 zbiórek/mecz przez cały sezon zasadniczy). Nie można też zapominać, że Shawn był wybrany z wysokim numerem (9) w drafcie.

Już w trakcie pierwszego sezonu w lidze zyskał pseudonim Matrix, który nadał mu dziennikarz TNT – Kenny Smith. Jet powiedział tak o Marionie, gdyż imponował atletycznymi zdolnościami spotykanymi bardziej u filmowych bohaterów. Tutaj widać trochę podobieństw między nim i Jamesem, ale wystarczy spojrzeć na budowę ciała obu graczy by zauważyć gdzie jest przewaga skrzydłowego Heat. Nie można jednak niedoceniać Shawna – nie ma tyle mięśni, ale jest również bardzo silny. Dodatkowo w NBA ceni się go za umiejętność pilnowania rywali na pozycjach od rozgrywającego do silnego skrzydłowego.

Matrix umie także punktować. Charakterystyczny jest jego dziwny – zerwany – rzut. Mimo że wygląda bardzo nienaturalnie, to jest skuteczny. Wystarczy powiedzieć, że w czasie sezonu 2005/2006 Shawn średnio zdobywał 20,4 punktu/mecz. W 2008 roku Marion znalazł się ponownie w centrum uwagi gdy trafił do Heat w zamian za Shaquille’a O’Neala.  Stamtąd powędrował do Toronto by ostatecznie wylądować w Dallas. W Big D odnalazł swoje miejsce i będzie miał szansę powalczyć o swój pierwszy pierścień. Będzie mu ciężko – ale jest jedną z nielicznych osób w całej lidze, które są w stanie spowolnić LeBrona.

Komentarze do wpisu: “Finały – SF: LeBron James vs Shawn Marion

  1. Bob – pomylił ci się Shooting Guard ze Small Forwardem :P

  2. Fail :D Tak to jest jak się myśli o drugim akapicie pisząc pierwszy ;) Dzięki!

  3. Witam!
    Tegoroczne play-offs są ciekawe lecz chyba nadzwyczaj szybkie.Bardzo dobry występ Oklachomy i chyba ze wszystkich zespołów (po za finalistami) są wygrani. Nie chciał bym dyskutować nad bataliami finałowymi w konferencjach gdyż potoczyły się tak jak większość przewidywała. Miami potwierdziło z Bykami ciekawą grę i chyba uśmiechnęło się trochę szczęścia do nich w ostatniej grze. Dallas niestety pokazali że gra to ciężka praca a nie szczęście. W zmaganich finałowych czuję wielkie emocje i grę na poziomie Bulls w ostatnim finale z Utach. Stawiam na Dallas. Pozdrawiam kibiców kosza :-)

Comments are closed.