Pierwsza piątka: ciekawostki statystyczne lutego

Image

Bradley Beal (na dziś 16 spotkań na poziomie 25 pkt lub więcej) potrzebuje jednego meczu na poziomie 25 pkt by wyrównać rekord serii 17. spotkań należący do jednego gracza Bullets/Wizards. Przed wieloma laty takiej sztuki dokonał Walt Bellamy.

Beal został trzecim graczem w historii NBA – po Wiltcie Chamberlainie i Jamesie Hardenie z dwoma meczami (dzień po dniu) na poziomie 50 pkt i 50 pkt.


Sixers są najlepszą drużyną NBA na własnym parkiecie, legitymując się bilansem 27-2. Natomiast na wyjeździe Szóstki mają obecne serię 7. porażek i dotychczasowy bilans sezonu 9-21.


Jayson Tatum został szóstym graczem w barwach Celtics, który w serii ośmiu spotkań zdobył łącznie 250 pkt lub więcej. Ostatnim przed Tatumem był Isaiah Thomas.


Zion Williamson wyrównał dwa rekordy nastolatka należące do wczoraj do Carmelo Anthony;ego. Najpierw Zion po raz 9. z rzędu zanotował 20 pkt by później przekuć to w serię 5. spotkań na poziomie 25 pkt. Ostatni raz podobnej sztuki dokonał najlepszy w obu seriach (czyli 9 i 5) Carmelo Anthony.


Z najlepszej strony – mimo nie najlepszych wyników Bulls – pokazuje się Coby White. Rookie został pierwszym Bykiem po Michaelu Jordanie, który w trzech kolejnych meczach podczas debiutanckiego sezonu zanotował po 30 pkt. Następnie został trzecim rezerwowym w historii ligi, który w trzech kolejnych meczach zdobył też po 30 pkt. Został też jedynym debiutantem w historii NBA, który w trzech z rzędu meczach notował po 30 pkt.

White dzięki dwóm z rzędu wystepom na poziomie 30 pkt i 5×3 pkt *w dwóch z rzędu meczach nawiązał do ex debiutanta Allena Iversona z 1997.roku.


Zach LaVine wraz z Whitem zostali czwartym byczym duetem w historii NBA, który w jednym meczu zanotował po 35 pkt. LaVine wcześniej wpisał się już w historię klubu zaliczając podobne osiągi z Laurim Markkanenem.


Bucks z bilansem 50 – 8 zostali pierwszą ekipą, która zapewniła sobie awans do play offs. Milwaukee są pierwszą ekipą od czasów Nuggets z sezonu 1981-82 wygrywającą 50 spotkań w serii z wynikiem 100 punktów w meczu. *oczywiście nie licząc porażek


Ricky Rubio został pierwszym graczem Suns od 2000. roku i ery Jasona Kidda, który w wygranym meczu (nad Jazz) zanotował 20 pkt – 10 as – 5 zb – 5 przech. Hiszpan miał dokładnie 22-11-6-7.


Luka Doncic wszedł w 21.rok życia i w porównaniu do innych ex 21-latków ma na koncie 21.triple double. Sam Magic Johnson miał w podobnym wieku 7 takich występów a LeBron James 5.


Z kolei Trae Young wchodzi w 22.rok życia i ma na koncie 14 występów na poziomie 35 pkt i 10 as. Dla porównania James miał 7 takich występów a Doncic ma na dziś ich 9.

Young został też czwartym graczem w historii NBA, który przed 22.rokiem życia zdobył 50 pkt. Przed nim dokonali tego LeBron James, Brandon Jennings i Devin Booker.


LeBron James ma 18 wygranych z rzędu z Lakers, kiedy zdobywa 30 pkt. To najdłuższa jego podobna seria w karierze.


Zion Williamson został pierwszym graczem od czasów Magica Johnsona z 1980.roku , który jako debiutant utrzymuje średnią punktową na poziomie 20. i powyżej 50% skuteczności.

Zion został też pierwszym rookie od czasów Jordana z 8. meczami na poziomie 20 pkt. Z-Will nawiązał też do Shaqa i w 10.spotkaniach zaliczył łącznie 200 pkt i 75 zb. Williamson w dwóch kolejnych meczach zanotował po 30 pkt i został czwartym nastolatkiem w historii z takimi osiągami.


CJ McCollum został piątym graczem Blazers z występem na poziomie 40 pkt i 10 as. Przed nim dokonali tego Clyde Drexler , Terry Porter, Dame Lillard i Geoff Petrie.


Giannis Antetokuonmpo nawiązuje do Kareema Abdula Jabbara, który z kolei 44 lata temu miał 17 występów na poziomie 30 pkt 15 zb 5 as. Grek na dziś ma 12 podobnych meczów w trakcie jednego sezonu.

Giannis jest też najlepszym aktywnym graczem z w 22.występami w karierze na poziomie 30-15-5. Drudzy Westbrook i Cousins mają po 11.takich meczów.


Warto wspomnieć o osiągnięciach Russella Westbrooka. Russ został 46.graczem ligi z 20 000.punktów. Następnie osiągnął poziom 7000 asyst zostając czwartym graczem w historii NBA na poziomie 20 000 pkt i 7 000 as.

W końcu Westbrook został też trzecim graczem z wynikami 20 000 pkt – 7 000 as – 6 000 zb.

RW i James Harden są liderami ligi w przeciągu 50. lat z 40 pkt 10 zb i 5 as. Russ ma 25 takich spotkań a James 26. Trzeci LeBron James ma 24 podobne wyniki.


Nikola Jokic to trzeci gracz od czasów połączenia NBA z ABA , który zanotował mecz z 30 pkt – 20 zb – 10 as. Inni przed nim to DeMarcus Cousins i David Lee.


Nieco zapomniany Andre Drummond został drugim najmłodszym graczem po Dwightcie Howardzie z 400. double double w karierze jeśli liczymy tylko punkty i zbiórki. Howard osiągnął to przed 26.rokiem życia, Andre przed 27.


Toronto Raptors najszybciej w swojej historii osiągnęło poziom 40. zwycięstw. Raps potrzebowali 54. spotkań przy okazji wygrywając 16 meczów w serii.


Houston Rockets są absolutnym liderem ligi w ilości spotkań – 6 – za poziomie 25.celnych trójek. Inne drużyny, Cavs i Wolves, dokonali podobnej sztuki po razie.


Golden State Warriors są pierwszą drużyną od sezonu 1998-99 i Chicago Bulls z dwoma meczami w sezonie przegranymi 40.punktami. Gonili Bulls z rekordem zwycięstw i teraz niespodziewanie wyrównali ich wynik z najgorszego sezonu…


Woy

Największy i najstarszy Dinozaur na Enbiej.pl, współtwórca strony. Fan koszykówki z końcówki lat '80-tych oraz początku lat '90-tych ; show-time Lakersów czy mocnej defensywy Pistons oraz Knicks. Kibic Chicago Bulls oraz Magica Johnsona czy Scottiego Pippena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *