Ciekawostki statystyczne – 11 lutego

ciekawostki statystyczne

– Niedziela w NBA zaczęła się od drugiego Sunday Showcase w tym sezonie. Bez wątpienia daniem głównym było starcie LA Lakers z Miami Heat. Po bardzo dobrym, widowiskowym meczu mistrzowie NBA pokonali Jeziorowców. LeBron James zdobył 32 punkty, trafiając 12 z 18 rzutów z gry.

Raz – pobił rekord organizacji Dwyane’a Wade’a (dziś 30 pkt, 12-18 FG), notując serię pięciu występów z min. 30 punktami.

Dwa – w każdym z tych pięciu meczów trafiał min. 60% rzutów z gry. Łącznie jego skuteczność z gry w tej serii to 71,4% (60% za trzy, 6.8 rpg, 6 apg).

Trzy – jego passa pięciu spotkań z +30 punktami i 60% z gry to wyrównany rekord NBA – James dołączył do Adriana Dantleya (Jazz 1979) i Mosesa Malone’a (Rockets 1982). W przypadku Dantleya jego drużyna wygrała tylko jeden mecz tej serii. Malone, tak jak teraz James, zwyciężył we wszystkich pięciu.

W pewnym momencie LeBron miał serię 42 celnych rzutów z 52. To oczywiście jego pierwsza tak dobra seria w karierze. Dziś jednak James nie był sam, świetną rękę miał także Wade. Wielka Dwójka została dopiero czwartą parą w historii, która przeciwko Lakers zdobyła po 30 punktów na skuteczności 65%. Pozostałe duety: Walt Bellamy/Gus Johnson z Bullets 1964, Alex English/Dan Issel Nuggets 1982, Mike Miller/Pau Gasol Grizzlies 2007).

– Zanim jednak Heat pokonali Knicks, w Madison Square Garden triumfowała druga drużyna z LA, ta lepsza – Clippers wygrali z Knicks 102:88. Carmelo Anthony zdobył 42 punkty, ale tylko cztery w czwartej kwarcie (Grant Hill!). Czterdziestkę przekroczył po raz piąty w tym sezonie. Tylko Kevin Durant może się z nim pod tym względem równać. Z drugiej strony – średnia punktowa KD spadła dziś za sprawą tylko 18 punktów przeciwko Suns do 28.9 – Melo notuje równo 29 ppg. Jest liderem strzelców NBA po raz pierwszy od 15 listopada.

Nie tylko ograniczenie Anthony’ego w 4Q zapewniło Clipps to ważne zwycięstwo – ten mecz był również starciem dwóch faworytów do nagrody dla najlepszego rezerwowego. Jamal Crawford zdobył 27 punktów, JR Smith spudłował 8 z 9 rzutów z gry. Z pewnością ławka LAC zrobiła dziś różnicę – poza Crawfordem błysnął także Eric Bledsoe (13 pkt, 4 zb, 3 ast, 3 blk, 6-6 FG, 0 TO, 19 min). Crawford rozegrał w barwach Knicks 299 meczów. Został pierwszym graczem, który rozegrał w Nowym Jorku min. 200 spotkań, po czym zaaplikował im w MSG z ławki min. 25 punktów. Rezerwowi Clippers zdobyli 48 punktów, Knicks 15 – +33 to najwyższe „zwycięstwo” ławki Los Angeles w tym sezonie.

Clippers są 30-11 z Chrisem Paulem (25/6/7/4), 6-6 bez niego.

– Choć double-header na ABC stał na bardzo wysokim poziomie, ani Clipps-Knicks ani Lakers-Heat nie były najciekawszym spotkaniem nocy. Denver Nuggets wygrali dziewięć poprzednich spotkań, Boston Celtics – sześć poprzednich. W TD Garden dopiero po trzech dogrywkach ustalono, kto jest lepszy – Celtics. Zieloni wygrali zatem wszystkie siedem meczów bez Rajona Rondo.

To drugi tak długi mecz w tym sezonie. 12 listopada Jazz wygrali po 3OT w Toronto. W ostatnich 27 latach to czwarty taki mecz dla Bostonu, trzeci dla Denver (dwa poprzednie z Suns). I Celtics i Nuggets rozegrali pierwsze tak długie spotkanie od 2006 roku.

Dla Celtics to czwarty w tym sezonie mecz z min. 2OT. To wyrównany rekord organizacji (1950/51, 1953/54). U siebie wygrali wszystkie trzy tak długie mecze. Wyrównali tym samym rekord NBA w liczbie wygranych meczów u siebie z 2OT w jednym sezonie (Bullets 1983/84). Doc Rivers wygrał sześć ostatnich meczów u siebie z 2OT, bijąc rekord NBA w długości takiej serii (po 5 mieli Gene Shue 1983-85, Don Chaney 1985-2003).

W tym sezonie dla Celtics był to dziewiąty mecz z min. jedną dogrywką, to także wyrównany franchise-record.

Celtics wygrali 13 z 15 ostatnich meczów u siebie z Denver.

Nic się w ostatnim czasie nie zmieniło, Paul Pierce skończył w październiku ubiegłego roku 35 lat i czasu nie cofnie, przynajmniej nie w metryce – na parkiecie sprawa wygląda trochę inaczej. Dziś Pierce „odesłał” mecz do trzeciej dogrywki, trafiając wielką trójkę na Andre Millerze, ale statystycznie dokonał jeszcze większej sztuki. Zdobył 27 punktów, zebrał 14 piłek i rozdał 14 asyst. Został najstarszym w historii NBA graczem z 20/12/12, niezależnie od długości meczu. Poprzedni rekordzista – Larry Bird – w marcu 1992 roku przeciwko Blazers (2OT) miał 49/14/12, ale był blisko trzy tygodnie młodszy niż Pierce teraz.

Pierce zanotował ósme triple-double w karierze, wszystkie w TD Garden. Celtics 8-0.

Jason Terry zdobył 26 punktów, pobił rekord sezonu, a w trzeciej dogrywce trafił trójkę na 116:113. On także równo z syreną ustalił wynik tego spotkania. Kevin Garnett (20 pkt, 18 zb – rekord sezonu) rozegrał 47 minut – najwięcej w barwach Bostonu. Sam Pierce z 54 minutami prawie pobił rekord kariery.

– Spurs wygrali swój 40. mecz w tym sezonie, dokonali tej sztuki jako pierwsi w lidze. W ostatnich siedmiu sezonach tylko jedna taka drużyna dotarła do Finałów (Celtics 2007/08).

Dziś Nets zdobyli 35 punktów w pierwszej kwarcie, w trzech pozostałych – 51. Po przerwie, w trzeciej i czwartej odsłonie, mieli odpowiednio 14 i 15. Spurs – po trzydzieści. San Antonio 111:86 Brooklyn, bez Tima Duncana, bez Manu Ginobiliego. Tony Parker miał 29 punktów, 11 asyst bez strat.

Poprzedni mecz z Nets Spurs wygrali 104:73. Trzecia kwarta tamtego spotkania zakończyła się 30:5 dla Ostróg. Dzisiaj Spurs przejęli kontrolę nad meczem również tuż po przerwie. W całym meczu zdobyli o 24 punkty po stratach więcej, popełniając tylko pięć TO, Nets 16.

Uwaga – to pierwszy mecz, w którym przyjezdna drużyna wygrała min. 25 punktami mimo 10-punktowej straty po pierwszej kwarcie, od 1999 roku (Wolves 35-20 Warriors, Wolves 76-104 Warriors). W międzyczasie było 2077 spotkań, w których po pierwszej kwarcie gospodarze prowadzili min. 10 punktami. Wspomnianych Warriors trenował.. PJ Carlesimo, obecnie coach Nets.

– Thunder 97:69 Suns, wystarczy.

Kevin Durant zdobył tylko 18 punktów, ale Thabo Sefolosha zdobył najwięcej punktów (20) od marca 2008 roku. Zresztą – spójrzcie, ile punktów zdobyli Suns. To drugi najgorszy wynik w historii organizacji –  w 1981 roku przeciwko KC Kings uzbierali 68 punktów. Dziś jednak grali w Phoenix.

Thunder wygrali cztery ostatnie mecze, wszystkie różnicą min. 20 punktów. To wyrównany rekord organizacji, ustalony i wyrównany przez Sonics w 1994 i 1995 roku.

Suns wymusili tylko siedem fauli – to rekord klubu. Poprzedni rekord to osiem przeciwko Pistons (1975).

Goran Dragić i LeBron James to jedyni koszykarze w NBA, którzy w tym sezonie przewodzą swoim drużynom w punktach, asystach, przechwytach i rzutach wolnych.

– Grizzlies pokonali Timberwolves 105:88. Memphis są 15-0, gdy zdobywają +100 punktów, Wolves 0-11 gdy mają mniej niż 90. Grizzlies nie stracili trzycyfrowej liczby punktów w żadnym meczu u siebie, a rozegrali ich już 28. To najlepsza seria na starcie sezonu w historii NBA (poprzedni rekord – Pistons 23 – 1996/97).

Tayshaun Prince w swoim piątym meczu dla Grizzlies zdobył 18 punktów, trafił wszystkie osiem rzutów z gry, czym wyrównał rekord organizacji (14 stycznia – Tony Allen). Był to 774. mecz Prince’a w karierze, 722. w którym oddał min. pięć rzutów, a spośród nich pierwszy, w którym trafił wszystkie.

Grizzlies wygrali dziewięć ostatnich meczów z Minnesotą, wyrównując rekord organizacji w liczbie kolejnych zwycięstw nad jedną drużyną. Rekord ten został pobity dwa dni temu, przeciwko Golden State.

– Orlando Magic niespodziewanie pokonali u siebie Portland Trail Blazers 110:104. Zakończyli serię dwunastu porażek – nareszcie. Damian Lillard spudłował 15 z 16 rzutów z gry, a ławka Orlando zabiła Blazers. Rezerwowi Magic trafili 23 z 37 rzutów z gry – sześć dni temu z Sixers cała drużyna miała 23 celne FG. JJ Redick miał 22 punkty (9-13 FG), a najlepszy mecz w karierze rozegrał Gustavo Ayon. 16 punktów i 6 asyst to jego najlepsze wyniki w karierze, do tego dorzucił jeszcze 11 zbiórek.

Nikola Vucević zdobył 17 punktów i zebrał 19 piłek. W tej chwili jest on już trzecim najlepszym zbierającym ligi – wyprzedził Omera Asika, ustępuje tylko Howardowi i Randolphowi.