Ciekawostki statystyczne – playoffs #4

Poza niezliczoną ilością kontuzji, tegoroczne playoffy przynoszą nam codziennie kilka/naście nowych ciekawostek liczbowych. Zapraszamy razem z enbiejowym na kolejną ich porcję.


Rajon Rondo zanotował 17 punktów, 14 zbiórek, 12 asyst i 4 przechwyty w wygranym meczu z Hawks. Dzięki temu:

 • Został pierwszym graczem w historii, który w meczu PO zanotował właśnie taką linijkę statystyczną.
 • Zanotował siódme triple-double w 75. meczu PO w karierze. To czwarty najlepszy (na równi z Kiddem) wynik w historii – tylko Magic Johnson (18), Oscar Robertson (8) i Wilt Chamberlain (8) mieli więcej triple-doubles w pierwszych 75. meczach PO w karierze.
 • Siódme triple-double daje rozgrywającemu Celtics drugie miejsce (na równi z LeBronem) na liście najlepszych pod tym względem aktywnych graczy. Tylko Jason Kidd (11) miał ich więcej.
 • Tylko pięciu graczy miało więcej triple-doubles w play-offs. Byli nimi: Magic (30), Bird (11), Kidd (11), Big O (9), Wilt (8).
 • Było to dwudzieste triple-double Rondo ogółem. Celtics są 19-1, gdy dokonuje tej sztuki. Wszystkie zanotował od sezonu 2008-09 – w tym czasie nikt nie miał ich więcej.
 • Został pierwszym graczem w historii play-offs, który zanotował triple-double po opuszczeniu poprzedniego meczu swojej drużyny.

Paul Pierce trafił w tamtym meczu wszystkie 14 prób z linii. Tylko trzykrotnie w ostatnich 20 sezonach gracz Celtics był bezbłędny przy min. 14 próbach. Za każdym razem był to The Truth.

JaVale McGee zaliczył 16 punktów i 15 zbiórek wchodząc do gry z ławki rezerwowych w trzecim meczu z Los Angeles Lakers. Został tym samym drugim graczem Nuggets w historii klubu, który osiągnął przynajmniej takie wyniki w obu kategoriach jako rezerwowy w playoffs. Pierwszym był Bison Dele, który miał 17 punktów i 19 zbiórek przeciwko Seattle w 1994 roku.

Spencer Hawes rzucił 10 punktów w ostatniej kwarcie wygranego meczu z Bulls. Dopiero trzeci raz w karierze środkowego 76ers zdarzyło się, że zdobył on przynajmniej 10 oczek w ostatniej ćwiartce. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce dwukrotnie w spotkaniach z Kings, kiedy Hawes zdobył odpowiednio 16 i 18 punktów.

– Knicks przegrali 13. z rzędu mecz w playoffs, ustanawiając rekord NBA, który poprzednio dzielili z Grizzlies.

James Harden rzucił 29 punktów w czwartym meczu z Mavs, dzięki czemu pobił swój rekord kariery w playoffs. Jednocześnie aż 15 z tych oczek zdobył w ostatniej kwarcie, podczas gdy w żadnym z poprzednich spotkan nigdy nie rzucił więcej niż 10 w czwartej ćwiartce.

– Mavs zostali dopiero drugim mistrzem NBA, który przegrał w kolejnym sezonie 0-4 już w pierwszej rundzie. Poprzednim byli Miami Heat, którzy ulegli w 2007 w czterech meczach z Bulls.

– Spurs prowadzą już 3-0 w serii z Jazz, a ich zdecydowanym liderem jest Tony Parker, którzy w trzech spotkaniach uzbierał 73 punkty, 23 asysty i trafia 56.5% rzutów z gry. W ostatnich 25 latach tylko Francuz był w stanie osiągnąć takie statystyki w trzech grach wygranych przez jego drużynę. W 2008 roku podczas serii z Suns, Parker miał po trzech grach 99 punktów, 24 asysty i trafiał 57.7% z gry. Ostatnim zawodnikiem, który tak doskonale rozpoczął serię w playoffs poza Parkerem był Larry Bird w 1986 roku.

– Clippers trafili tylko 13 z 30 rzutów wolnych w spotkaniu z Grizzlies, a skuteczność 43.3% jest najniższą w historii playoffs, kiedy drużyna oddała przynajmniej 30 prób. Poprzednim najgorszym wynikiem było 44.4% 76ers z Warriors w 1967 roku.

– Grizzlies wykorzystali tak słabą postawę swoich rywali na linii, notując skuteczność lepszą o 33.6 pkt proc. Jeszcze nikt nie zdystansował tak bardzo swojego rywala w tej kategorii w przegranym meczu play-offs.

– Clippers wygrali pierwszy Game 3 od 1992 roku (I runda vs. Jazz) oraz pierwsze G3 w formacie best-of-seven od.. 1976 roku (WCSF vs. Buffalo Braves)

Piotr Gładczak

Miłośnik NBA od prawie 20 lat. Tropiciel ciekawostek statystycznych i wielbiciel NBA lat 90-tych. Nauczyciel WF i właściciel firmy gomaster.pl.

1 Odpowiedź

 1. MMMa pisze:

  Czy jest możliwość podania mi źródła do tego zdania:
  „Tylko pięciu graczy miało więcej triple-doubles w play-offs. Byli nimi: Magic (30), Bird (11), Kidd (11), Big O (9), Wilt (8).”
  THX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *