Koniec lockoutu?!

Z ostatniej chwili:

Finansowe szczegóły umowy:

 • zawodnicy otrzymają od 49 do 51 % BRI (w zależności od rocznego wzrostu obrotów);
 • podstawową stawką będzie około 50,2% BRI
 • właściciele zrezygnowali z możliwości choćby częściowego blokowania takich wymian jak ta z udziałem Carmelo Anthony’ego; to oznacza, że gracze dalej będą mogli podpisywać przedłużenie kontraktu zaraz przed tym jak zostaną wymienieni
 • zespoły powyżej pułapu płac będą mogły zaoferować wolnemu graczowi 4-letnią umowę na poziomie mid-level każdego sezonu; właściciele naciskali poprzednio żeby kontrakty miały maksymalną długość zmienną co roku (4 lata, 3 lata, 4 lata, 3 lata)
 • zarobki pierwszoroczniaków i weteranów pozostaną na takim samym poziomie jak w poprzednim sezonie; właściciele chcieli początkowo 12% cięcia
 • kwalifikacyjna oferta dla wolnego gracza zostanie (jak to powiedziano) ‚znacząco’ ulepszona; wśród zmian będzie m.in. skrócenie czasu na wyrównanie oferty przez dotychczasowy klub z 7 do 3 dni
 • zespoły będące poniżej limitu płacowego i zatrudniające wolnych graczy dostaną dodatkowy limit 2,5 mln$ w sytuacji gdy osiągną limit salary-cap; dzięki temu kolejni gracze będą mogli zarobić trochę więcej niż minimalną stawkę
 • podatek od luksusu (po przekroczeniu salary cap) został złagodzony w sytuacjach typu sign-and-trade

Sezon z 66 spotkaniami oznacza utratę 19,5% rocznych zarobków przez graczy. Dla Kevina Garnetta oznacza to około 4 mln 136 tys. $.

Konferencja live w stacji ESPN

Negocjacje przeciągnęły się wczoraj do aż do 15 godzin.

Gracze otrzymali podobno nieznacznie więcej niż 50% BRI (poniżej 51).

Kluby w Europie, które oparły swoje drużyny na graczach z NBA czeka teraz rewolucja…

Obozy treningowe mają się zacząć już 9 grudnia. Tego samego dnia otworzy się okienko dla wolnych agentów.

We’re confident once we present it, they will support it.Billy Hunter o ofercie i reakcji graczy

It will largely prevent the high spending teams from competing in the free agent market the way they have in the past. The luxury tax is harsher than it was in the last deal, and we hope it’s effective and will give fans in each community hope that they will compete for a championship.Adam Silver

Według ustaleń sezon zaczynający się 25 grudnia dawałby każdej drużynie 66 spotkań.

Pełny triple-header z 25 grudnia: Heat@Mavs, Bulls@Lakers, Celtics@Knicks – już nie możemy się doczekać!

Wg informacji przesyłanych przez NBA TV na twitterze, nie będzie relacji live z konferencji. Materiał jednak jest filmowany i będzie później udostępniony. Z pewnością go tutaj załączymy.

We’ve reached a tentative understanding that is subject to a variety of approvals. We’re optimistic that will all come to pass and the season will begin on Dec. 25, Christmas Day, with a tripleheader. David Stern

Nagłówek NBA.com mówi wszystko: „Reports: Owners and players reach tentative agreement on new deal”.

Yahoo! Sports donosi, że zawodnicy przystali na ofertę ligi i sezon ma wystartować 25 grudnia! Będziemy informować na bieżąco o rozwoju sytuacji.

Coraz więcej redakcji donosi o osiągnięciu porozumienia. Jeżeli to wszystko się potwierdzi, to będzie trzeba jeszcze poczekać około 2 tygodni na ratyfikację CBA.

Oryginalny wpis:

Po pierwszym spotkaniu w mijającym tygodniu przyszła pora na oficjalne rozmowy. Wczoraj właściciele i NBPA urządzili sobie kolejny maraton. Celem jest próba ratowania sezonu i start ligi przed Świętami Bożego Narodzenia.

Jakkolwiek 14 godzin rozmów nie przyniósł końca lockoutu, tak widać że obie strony są coraz bardziej zdeterminowane. Utrata świątecznych spotkań byłaby bardzo dotkliwa z marketingowego punktu widzenia. 25 grudnia miał odbyć się fantastycznym triple-headerem ligi w którym do obejrzenia byłaby między innymi powtórka finałów Heat @ Mavericks i pojedynek Derricka Rose’a z Kobe Bryantem czyli Bulls @ Lakers.

We wczorajszych rozmowach udział wzięli komisarz David Stern i jego zastępca Adam Silver, właściciel Spurs i prezes związku właścicieli Peter Holt, prawnicy Rick Buchanan i Dan Rube. Po stronie graczy zaś stanęli Billy Hunter, Derek Fisher, Maurice Evans, prawnik Ron Klempner i ekonomista Kevin Murphy.

Komisarz w ostatnich dniach rozmawiał z kolejnymi właścicielami klubów pytając ich o możliwe ustępstwa względem graczy. Przecieki donoszą, że w kolejnej propozycji podział 50-50 ma być zachowany, ale poluzowane zostaną inne systemowe restrykcje.

Według wcześniejszych słów Davida Sterna potrzebne jest minimum 30 dni od zakończenia lockoutu do pierwszego gwizdka. To oznacza, że o ile w ten weekend strony się nie dogadają to możemy zapomnieć o bożonarodzeniowej koszykówce.

Mateusz Babiarz

Manager i biznesmen, a po godzinach pasjonat NBA. Od lat kibic San Antonio Spurs i Philadelphia 76ers. Fan Popovicha, ostrej gry dawnych Pistons i fryzur Andrew Bynuma.

16 komentarzy

 1. woy9 pisze:

  Rewelacja doskonała;-)

 2. AirClarks pisze:

  Oryginalny wpis byl dolujacy ;] ale jak sie ciesze widzac „Z ostatniej chwili”

 3. Bob pisze:

  Jak ja się cieszyłem ;) Skończyłem wpis, wrzucam na media społecznościowe, a tam informacje o tym, że lockout najprawdopodobniej się skończył – no to trzeba było aktualizować na bieżąco w miarę pojawiających się informacji :)

 4. adik pisze:

  przed wczoraj już pisałem ze ESPN America podało że 25 grudnia rusza liga :)

 5. Piotr Gładczak pisze:

  Nie wiem co powiedzieć:) GENIALNIE!!!

 6. Quba pisze:

  Ekstra info . To teraz tylko czekamy

 7. ronin23 pisze:

  Świetna wiadomość :)

 8. Cosmo pisze:

  Zajebiście!!! To się nazywa prezent na święta:)

 9. majecha pisze:

  nie lubię dzielić skóry na niedźwiedziu. Jak niewierny Tomasz-Uwierzę jak zobaczę „LOCKOUT IS FINISHED” – bez znaków zapytania. Ale news owszem świetny. Dzięki enbiej.pl za poprawę nastroju.

 10. El pisze:

  Szczerze przyznam że nie wierzyłem ze się dogadają. Myślałem że sezonu nie będzie… A tu „BANG”!!:D

 11. Fan Detroit pisze:

  EL chodzi ci o takie bang?
  http://www.youtube.com/watch?v=bMY6cqd8al0
  A na serio to świetny news

 12. El pisze:

  Dokładnie o takie… I o to Kobiego z Suns!!:))

  Jak tak czytam te ustalenia to szczerze pisząc umowa jest bardzo korzystna dla zawodników. Nie myślałem że to przejdzie…

 13. GPR pisze:

  a ja sie zawiodłem
  powinny być wyższe kary za przekroczenie limitu i ta kasa powinna trafiać do biedniejszych
  jakoś niedawno czytałem o propozycji że powinna wzrastać wprost proporcjonalnie do przekroczonego limitu

 14. qumawan pisze:

  the Best present ever :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *