Przed sezonem 2019-20: Atlanta Hawks (11)

SKŁAD: Trae Young, Brandon GoodwinAllen Crabbe, Kevin Huerter, Vince Carter, Chandler ParsonsEvan Turner, De’Andre Hunter, Cam Reddish, DeAndre’ Bamby, Jabari ParkerMarcus DerricksonRay Spalding, Alex Len, Damian JonesBruno Fernando, Josh Collins

1.TYPY NA SEZON: O krok od 30. zwycięstw w poprzednim sezonie. W drugiej części absolutny TOP ligi jeśli chodzi o zdobywane punkty. Off-season jednak bardzo dziwny i właściwie nie wiadomo, czego można się spodziewać po Hawks. Co mogą osiągnąć Jastrzębie w sezonie 2019-20 i na czym mogą się skupić??

Kacper Krysiak: Atlanta Hawks są dla mnie jedną z największych zagadek nadchodzącego sezonu. Nie zdziwię się jak finalnie znajdą się w Playoffs, a zarazem nie zdziwię się jak znowu będą grać ogony na Wschodzie. Zespół młody z wielkim potencjałem, otoczony bardzo wartościowymi graczami doświadczonymi i mentalnym guru w szatni – VC#15.

Młody core drużyny (Young, Collins, Huerter?), ciekawe picki w drafcie (4. pick – 3-and-D – Hunter, Cam Reddish, który jest uważany przez kolegów z rocznika za tego, który zrobi największą karierę oraz Bruno Fernando z uczelni Maryland, tej samej co Huerter, bardzo dynamiczny, atletyczny podkoszowy) oraz obiecujący trener Lloyd Pierce, który też zebrał ciekawe doświadczenie na nieudanych MŚ. Jeśli wspomniany „core” drużyny nie zwolni tempa z końcówki sezonu, Playoffs wydaje się być oczywistym stanem rzeczy.

Woy: Ogólnie po tych wszystkich roszadach, wymianach i zamianach to sam nie wiem dokąd zmierzają Jastrzębie. Sporo niechcianych w innych ekipach graczy, zawodników po przejściach i poważnych kontuzjach, którzy potrzebują czasu i miejsca do gry. Jeśli spojrzę na odejścia Bazemore’a czy Prince’a to wychodzę z założenia, że lepszych graczy oddano niż pozyskano (Turner?Crabbe??Parsons?!). Zespół będzie budowany na dwóch zawodnikach – Trae Youngu oraz Joshu Collinsie.

 Dużo niewiadomych, kilka zagadek i nie wiadomo jak to wszystko ułoży Lloyd Pierce. Wiemy, iż postawi na młodych i rozwojowych graczy jak Young, Collins, Huerter, Reddish czy Jones (pozyskany z Warriors). Czy ten zestaw gwarantuje więcej niż 30. zwycięstw? Wątpię…

2. TRANSFERY. Jak ocenić okres transferowy w wykonaniu Atlanty Hawks?

Kacper: Dla mnie in plus. Jabari Parker może być X-factorem w rosterze Hawks. To wciąż wielki, niespełniony talent, który ma wiele do udowodnienia. Uważam, że środowisko Bulls (czy Wizards) nie było tym, czego Jabari potrzebował. W Hawks młodzi gniewni, będą dobrze prowadzeni przez Vinsanity oraz – nowy „nabytek” – Evana Turnera, który również jest jednym z bardziej lubianych i stonowanych zawodników ligi. Nie jestem przekonany co do słuszności picku Huntera, bo jak w przyrodzie – skrzydła Jastrzębi są niezwykle mocne. Brakuje mi wartościowego backupa dla Ice Trae, ale może Pierce ustawi na jedynce Reddisha? Allan Crabbe to wartościowy zmiennik, kolejny 3-and-D, więc wydaje mi się, że w nadchodzących rozgrywkach Hawks będą o wiele bardziej groźni w rzutach zza łuku. W „wielki powrót” Parsonsa raczej nie wierzę…

Woy: Nie dobrali nikogo z gwiazd, nie postawili też na graczy, którzy gwarantują walkę o play offs. Nie mają też szans na podpisanie lepszych graczy za rok, gdyż rynek free agents będzie najsłabszym od lat. Wszystko co nas czeka to inwestycja w młodość lub niechcianych w innych zespołach – graczy. Część z tych niechcianych będzie walczyć o minuty i możliwość nowego kontraktu, choć niekoniecznie dalej w Atlancie. Przed Lloydem Piercem cholernie trudny, drugi sezon, który nie będzie lekki i przyjemniejszy od poprzedniego.

ATLANTA, GA – OCTOBER 24: Trae Young #11 of the Atlanta Hawks and Luka Doncic #77

3. PYTANIE NA SEZON. Jak mocny jest Trae Young i czy stać go na poziom All Stars?

Kacper: Według mnie stać go na bycie jednym z lepszych rozgrywających na Wschodzie, ale czy będzie All Starem? Nie sądzę. Na Wschodzie mamy Kyriego, (powiedzmy) Simmonsa, Kembe Walkera czy Kyle Lowry’ego – którzy jeszcze w tym sezonie będą poziom wyżej niż Young.

Z drugiej strony wiem, że Trae Young jest mocno ukierunkowany na sukces indywidualny (zeszłoroczne ubieganie się o ROTY, gdzie w kontekście całego roku odstawał od Doncicia), jest showmanem, gra efektownie, więc powinien porwać kolejne rzesze kibiców. Co więcej, Hawks mają potencjał na bycie niespodzianką Wschodu, a największą zasługę w tym może mieć właśnie Young.

Woy: Plusem dla Younga jest/był fakt, że Hawks potracili wartościowych rozgrywających (najpierw Jeff Teague, następnie Dennis Schroeder) i z miejsca stał się on numerem 1 na tej pozycji. Ma wiele minut, sporo okazji do gry i pokazania się, ale po przeciętnym początku zaczął mocno pracować na lepsze statystyki i okazalsze zdobycze punktowe. Gdzieś tam przebąkiwano, że jest on talentem nawet nowego Stepha Curry’ego, ale chyba ktoś się zagolopował z taką górnolotną oceną. Young przede wszystkim powinien pomyśleć o drużynie i wraz ze wspomnianym Piercem powalczyć o jak najwięcej zwycięstw w kolejnych rozgrywkach. Podsumowując, wejście do ligi Trae jest udane i czekamy na więcej. Jeśli będzie regularny, skuteczny i zacznie powtarzać swoje dobre występy z pewnością ma dużą szansę na wskoczenie do 10 najlepszych graczy na swojej pozycji

4. PRZEWIDYWANY BILANS:

Kacper: Chcę Vinsanity w Playoffs. Obstawiam rzutem na taśmę 41-41 i 8 miejsce na Wschodzie.

Woy: Miejsca 11-13 w konferencji i poziom 28-30 zwycięstw to wszystko na co na razie stać ten skład.


GWIAZDA OFF-SEASON: Vince Carter. 43-latek wraca na swój 22. sezon w lidze. Carter zapisze się na kartach historii ligi i jako pierwszty zapisze na swoim koncie 22. sezon. Przed nim 21. sezonów rozegrali Dirk Nowitzki, Kevinowie Garnett i Willis oraz Robert Parish.