Przed sezonem 2019-20: Toronto Raptors (5)

SKŁAD: Kyle Lowry, Fred VanVleet, Patrick McCaw, Matt Thomas, Norman Powell, Terence Davis, OG Anunoby, Pascal Siakam, Stanley Johnson, Rondae Hollis-Jefferson, Chris Boucher, Dewan Hernandez, Malcolm Miller, Serge Ibaka, Marc Gasol

1.TYPY NA SEZON: Czego można się spodziewać po Mistrzach i utracie lidera czy przy przedłużeniach umów Gasola i Lowry’ego?

Adrian: Na ten moment pewne wydaje się być to, że nie obronią tytułu. Przy takich zmianach, głównie stratach, automatycznie skazywani są na regres pod względem wyników i jakości gry. Jednak trzeba brać pod uwagę to, że nadal w tej drużynie znajdują się klasowi zawodnicy, doświadczeni przede wszystkim i ograni w meczach o najwyższą stawkę. W połączeniu z młodymi, dobrze prosperującymi graczami może się okazać, że Raptors zaskoczą pozytywnie swoich kibiców przede wszystkim.

Woy: Ciężko znaleźć jakikolwiek plus, kiedy z drużyny odchodzi wielki lider i główny bohater w mistrzowskiej kampanii. Dodatkowo drugi gracz pierwszej piątki – Danny Green. Należy wspomnieć, że zespół utrzymał Marca Gasola, który wykorzystał opcję gracza na kolejny rok. Rok dłużej czyli do końca sezonu 2020/21 zostanie Kyle Lowry.

Odejście Kawhia Leonarda i Danny’ego Greena szybko zmieniły świętujące Toronto w drużynę gorszego jutra. Leonard zrobił więcej niż zakładano, spełnił największe marzenia fanów i sterników klubu, ale też szybko zgasił nowe nadzieje. Wydawało się, że Kawhi mógł iść za ciosem i w erze słabszych Warriors próbować walki o ‚back to back’. Nick Nurse ma przed sobą jeszcze trudniejszy sezon niż ten, po odejściu DeMara DeRozana. Transfery Stanley’a Johnsona i Rondae Hollisa-Jeffersona nie są na pewno czymś, o czym marzył… Kto wie jednak może wykorzysta w większym stopniu Pascala Siakama czy OG Anunoby’ego (wraca po kontuzji) i jakimś cudem znajdzie się w finale Wschodu?

Celem na ten sezon i przy dłuższych umowach dla Lowry’ego, Gasola czy spodziewanej Siakama będzie awans do play offs i czołowej czwórki Wschodu.

2. TRANSFERY. Wiemy kogo zabranie, wiemy, że niewiele zrobili podczas off-season, ale co mogliby zrobić w sezonie i w zimowym okienku transferowym, albo na kogo czekać do wakacji by znów być postrzeganym jako faworyt Wschodu?

Adrian: Jeżeli podczas sezonu ich gra i wyniki będą zaskakująco dobre. W playoffs pokażą charakter i walkę to podczas wolnej agentury może uda im się pozyskać jakiegoś klasowego zawodnika do pary z Siakamem (bo uważam, że to on teraz będzie głównym liderem Raptors) i w obliczu gry obok Pascala i takich nazwisk jak Lowry czy Gasol, którzy znają już smak najwyższych trofeów będzie to dostatecznie dobrą „przynętą” na właśnie jakiegoś ciekawego FA. Jeżeli natomiast Raptors by zawodzili to całkiem prawdopodobne jest, że odpowiednie kroki zostaną wykonane już podczas rozgrywek 2019/20 i mam tu na myśli wymiany z doświadczonymi zawodnikami Toronto w roli głównej.

Woy: Celem mogłoby być odmłodzenie składu. Być może po nieudanych pierwszych miesiącach będzie czas by pomyśleć o wymianie Lowry’ego, Ibaki , Gasola czy pozyskaniu młodszych – bardziej głodnych sukcesu – graczy. Polowałbym na strzelców pokroju Bradley’a Beala czy Devina Bookera. Rozglądałbym się na nowym i młodszym rozgrywającym (może Warriors weszliby w wymianę z oddaniem D’Angelo Russella?). Z pewnością zostawiłbym Siakama i Annunoby’ego. Może w lato 2020 Anthony Davis zechce opuścić L.A.? Samo wejście do play offs i wykorzystanie do maksimum możliwości pozostałych weteranów do max na co dziś stać klub z Kanady. Podejrzewam też, że Masai Ujiri nie będzie dokonywał nerwowych ruchów i trzon drużyny nie ulegnie zmianie do kolejnych wakacji.

3. PYTANIE SEZONU: na co stać obecnych Raptors? Czy staną się drużyną na wzór Mavericks z sezonu 2011-12??

Adrian: Nie bardzo lubię takie porównania do przeszłości ale faktycznie może to potoczyć się podobnie. Stać ich na pewno na playoffs i czwarte miejsce w sezonie regularnym, przy obecnym składzie według mnie to jest ich cel. W post-season raczej ciężko będzie im osiągnąć coś więcej niż druga runda ale póki co wstrzymałbym się tutaj z prognozowaniem bo w tym przypadku prawdopodobne są zmiany jeszcze podczas sezonu i ich drużyna oraz siły mogą wyglądać całkiem inaczej.

Woy: Niestety mogą się stać, wystarczy, że wpadnie im kontuzja któregoś z liderów czyli Lowry’ego bądź Gasola. Ale może też się okazać, że odejście Leonarda rozwinie nam jeszcze młodych skrzydłowych czyli Siakama i Anunoby’ego. Nick Nurse nie ma aż tak słabego składu by realnie nie myśleć o włączenie się do walki o TOP4 Wschodu. Gasol z Ibaką, Siakam z Anunobym wzmocnieni Hollisem-Jeffersonem, ponadto VanVleet wspierający Lowry’ego. Przypomnijmy jednak, że odeszło aż dwóch starterów, którzy w dużej mierze wpływali na świetną obronę Raptors. Właśnie w obronie Toronto straci jeszcze więcej.

4. PRZEWIDYWANY BILANS

Adrian: Pierwszy raz od sezonu 2014/15 nie osiągną 50 zwycięstw. Jeżeli karty będą im sprzyjały i wiele wydarzeń potoczy się na ich korzyść to obstawiam to czwarte miejsce i 45 lub 46 wygranych spotkań. Na taki rezultat będą jednak musieli solidnie zapracować i będzie to dla nich dość spore wyzwanie ale myślę, że to ambitna drużyna i są w stanie to osiągnąć. Przy takim lub podobnym układzie sił na wschodzie miejsca poniżej top4 według mnie będą małym bądź większym rozczarowaniem.

Woy: Zdrowi Anunoby i Siakam oraz grający pełny sezon Lowry i Gasol (miał za sobą krótki sezon z Raps) są w stanie dać Toronto kolejne play offs. Być może do rotacji mocniej wskoczy ktoś z kwartetu – McCaw, Thomas, Hollis-Jefferson lub Johnson. Nurse potrzebuje solidnych uzupełnień. Drużyna powinna bić się o miejsca 4-7 na Wschodzie i wg mnie osiągnie ok 42. zwycięstw

BOHATER OFF-SEASON: MARC GASOL, drugi gracz w historii koszykówki i po Lamarze Odomie, który w jednym roku zdobył Mistrzostwo NBA oraz Mistrzostwo świata. Marc drugi raz w karierze zdobył Mistrzostwo globu i tym samym przebił swojego brata Paua, w którego cieniu często występował.