Woy & Adrian – Analiza sezonu #19 – Indiana Pacers

Woy do Adriana:

1. 48 zwycięstw w poprzednich rozgrywkach, zakładałeś w ogóle taką możliwość dla Pacers? Zwłaszcza, że kontuzji nabawił się ich lider Victor Oladipo. Czego zabrakło by w play offs przejść do drugiej rundy??

Nie spodziewałem się tego. Zakładałem pewnie jak większość, że po kontuzji Oladipo gra Pacers się pogorszy i tym samym o playoffs będą walczyli do końca a tymczasem było całkiem inaczej. Ich koszykówka była miła dla oka a i wyniki były wciąż bardzo dobre. W serii z Celtics zdecydowanie nie byli faworytami i mimo porażki do zera pokazali charakter, zaangażowanie i walkę na najwyższym poziomie.

2. Bardzo duże straty w off-season (Collison, Evans, Joseph, Bogdanovic, Young czy Matthews) czy nowi zawodnicy są w stanie je zrekompensować? Czy drużynę stać na wyrównanie wyniku z zakończonego sezonu??

Myślę, że o powtórkę będzie ciężko. Tym razem do powrotu Oladipo to faktycznie może wyglądać zdecydowanie gorzej ze względu właśnie na wspomniane spore ubytki w kadrze Pacers. Uważam, że na pewno w jakimś stopniu Brogdon, Lamb czy T.J. Warren są w stanie zrekompensować straty ale nie sądzę by było to wystarczające.

3. Victor Oladipo i Malcolm Brogdon z tyłu. Czy ten pomysł wypali, czy staną się oni topową parą wśród point guardów w całej lidze?

Wśród point-guardów nie, ale jeżeli Oladipo wróci do formy i zdrowia w 100% i Brogdon nadal będzie się tak świetnie rozwijał to uważam, że duet stworzony przez byłego zawodnika Oklahomy City Thunder oraz byłego najlepszego debiutanta ligi może być mocny i znaczący dla NBA. Zobaczymy jeszcze czy za ewentualnym szybkim rozwojem Brogdona pójdzie też zaadaptowanie się do nowego środowiska i nowego stylu gry.

4. Czy zmiany w składzie Pacers mogą oznaczać większą koncentrację w ataku wokół podkoszowych – Mylesa Turnera i Domantasa Sabonisa? Czy wszystkie ruchy oznaczają, że kierownictwo Pacers mocno stawia na swoje wieże??

Mimo, że do zespołu dołączył solidny obrońca, który ma stworzyć z Oladipo topowy duet guardów w lidze to nie zdziwiłbym się jak w tym sezonie liderem Pacers będzie Sabonis. Ten gracz z sezonu na sezon robi znaczne i widoczne postępy i w nadchodzących rozgrywkach według mnie może ponownie włączyć się do walki o nagrodę MIP. Myles Turner jest również utalentowanym środkowym. Przede wszystkim wszedł na poziom wyżej w defensywie. Jego 2.7 bloków na mecz robi wrażenie.

5. Jakie cele dla Pacers w nowym sezonie? Ile zwycięstw oczekujesz , na kogo wypada zwrócić uwagę i jak widzisz dalszą pracę Nate’a McMillana w Indianie??

Celem na pewno jest ponowny awans do playoffs. Jest to oczywiście cel realny ale nie byłbym taki pewny czy McMillan ze swoimi podopiecznymi go zrealizują. Z pewnością wypada zwrócić uwagę na początek przygody z Indianą Malcolma Brogdona i jego rozwój umiejętności. Forma Victora Oladipo również będzie zagadką. Główna siła Pacers może w tym sezonie opierać się głównie na podkoszowych wbrew pozorom. Myślę, że włodarze klubu z pewnością chcieliby aby w tym sezonie w końcu udało się przejść tę pierwszą rundę McMillanowi ale według mnie nie ma na to szans. Według mnie dużo zależeć będzie nie od samych wyników ale też rzeczy takich drugoplanowych jak zgranie trenera z zawodnikami, relacje itp. Również czynniki, które mogą mieć wpływ na przyszłość.

Adrian do Woy’a:

1 . Jak poradzi sobie odmieniona nieco Indiana Pacers w nadchodzących rozgrywkach? Czy brak Victora Oladipo sprawi, że do momentu jego powrotu Pacers będą poza czołową ósemką?

Myślę, że tak źle nie będzie i nie tyle Pacers odczują nieobecność Oladipo, co wyraźnie odczują stratę Bojana Bogdanovica. Dalej zabraknie im doświadczenia na obwodzie (Joseph, Matthews, Collison) i te wszystkie ubytki przekują się na słabszy, niższy bilans. Jednak nie uważam by Pacers wypadli poza ósemkę lub groziłoby im wypadnięcie z puli zespołów do play offs. No chyba, że zdarzyłby się jakiś kataklizm i seria kontuzji, czego im nie życzę. Myślę, że 42-43 zwycięstwa w całym sezonie będą lub są w ich zasięgu.

2. Po świetnym pierwszym sezonie w barwach Pacers, Victor Oladipo rozegrał tylko 31 spotkań w minionych rozgrywkach. Co możesz powiedzieć o przydatności tego zawodnika dla tej ekipy patrząc na to, że bez niego podopieczni McMillana radzili sobie całkiem nieźle? I jakie są oczekiwania względem jego gry w przyszłości?

Zacznę od tego, że niepotrzebny był zawodnikowi dodatkowy trening przed sezonem mocno obciążający jego kolana. Następnie pojawiły się szybko problemy z bólami i efekt zobaczyliśmy w postaci poważnej kontuzji i oparacji na kolanie. Myślę, że można było tego uniknąć i jeśli ktoś bliżej śledzi karierę Oladipo mógł odnieść podobne wrażenie. Oladipo miał świetny pierwszy sezon w Indianie, był o krok od wyeliminowania Cavs w pierwszej rundzie P.O., a ambicja i upór gracza przeniosły się na kolejną porcję mocnych treningów. Pacers postawili na niego jako na swój #1 i z mocnym zyskiem dla organizacji okazało się, iż wymiana z Thunder była bardzo ważną dla przyszłych losów Indiany. Jeśli po rehabilitacji wróci na wysoki poziom jest w stanie stać Indianie i jej kibicom wiele powodów do radości ze zwycięstw. Jeśli dodatkowo wypali jego współpraca z Malcolmem Brogdonem to możemy mieć najsilniejszy duet obrońców w konferencji wschodniej.

3. Jak oceniasz sezon 2018/19 w wykonaniu Indiany Pacers w skali od 1-10 i dlaczego?

Dam im 9. Patrzę przez pryzmat kontuzji Victora Oladipo oraz pryzmat dobrego bilansu czyli 48. zwycięstw. Ponadto dalszy rozwój Mylesa Turnera (był wysoko notowany wśród kibiców i graczy w wyścigu po DPOY) i Domantasa Sabonisa. Z mocnej strony pokazał się znów Bojan Bogdanovic, który zapracował na wysoki kontrakt w…Utah. Generalnie uważam, że Nate McMillan ładnie ogarnął drużynę i zalepił dziurę przy kontuzji Victora Oladipo. Mogło być znacznie gorzej.

4. Co możesz powiedzieć o zmianach kadrowych, które ostatnio miały miejsce w Indianie?

Osobiście uważam je za duże zmiany, znaczące zmiany, przez pryzmat dwóch zawodników (Collisona – Evansa) też niespodziewane. Odeszło 5 graczy obwodowych i czołowy strzelec czyli Bogdanović. McMillan stracił graczy, którzy rozumieli filozofię jego gry oraz byli w Pacers nie pierwszy sezon (Collison, Joseph, Bogdanovic). Ponadto weteranów, którzy strzelali z dystansu (Bogdanovic i Matthews) oraz brali ciężar gry na swoje barki. Łatwo nie będzie i zespół czeka zgrywanie się, poznawanie się graczy i układanie wg – być może – zmienionej koncepcji gry. Te zmiany – zwłaszcza na początku sezonu – mogą odbić się im czkawką.

5. W jakim kierunku podążają według Ciebie Pacers patrząc na ich ostatni najgłośniejszy ruch czyli oddanie wyborów w drafcie oraz pozyskanie Malcolma Brogdona?

Są dla mnie trochę zagadką i wydaje mi się, że poczekają na rozwój sytuacji z Oladipo a następnie na efekty współpracy duetu Oladipo-Brogdon. W najbliższej przyszłości planowana jest prologata kontraktu dla Domasa Sabonisa. Wydaje mi się, że klub stawia na parę Turner-Sabonis i obok wspomnianych obrońców ta czwórka ma budować wizerunek i wyniki klubu.