Pierwsza piątka: Noah blisko Memphis? Valentine opuści cały sezon

Denzel Valentine właśnie zakończył sezon, w którym nie miał nic do powiedzenia. Obrońca/skrzydłowy Chicago Bulls musi przejść rekonstrukcję stawu skokowego i może pauzować przez najbliższe 6 miesięcy. W ostanim sezonie notował średnie 10 pkt i 5 zb, a do gry powinien być zdolny na starcie campu 2019-20!

Bulls z kolei liczą na powrót Lauriego Markkanena, który odbywa pierwsze pełne treningi z zespołem; jak na razie bez gry kontaktowej.


Tymczasem były najlepszy defensor NBA w barwach Bulls i ex gracz N.Y. Knicks Joakim Noah prowadzi rozmowy z Memphis Grizzlies. Francuz, który jest po dwóch fatalnych sezonach zamierza odbudować się mieście Elvisa i za plecami Marca Gasola. Jeśli dojdzie do porozumienia na linii gracz-sternicy klubu Noah i Gasol staną się jedynymi centrami w historii ligi, którzy zagrają razem w zespole, mając na koncie tytuły Defensora Roku.

Osobno, Grizzlies już myślą o zwolnieniu Chandlera Parsonsa podczas lata 2019. Niewykluczone, że sternicy klubu będą zmuszeni do użycia tzw. strech provision, na graczu, który ostanie miesiące regularnie spędza w gabinetach lekarskich…


Znamy już kolejnych graczy tygodnia w NBA. Najlepsi w zakończonym piątym tygodniu okazali się Nikola Vucević z Orlando Magic oraz Anthony Davis z New Orleans Pelicans. Nikola poprowadził Magię do bilansu 3-1 (Magic wrócili do ósemki najlepszych ekip Wschodu) oraz notował przeciętne powyżej 27 pkt i 10 zb oraz 4 as.  Anthony miał identyczny bilans z drużyną Pels, czyli 3-1, ale średnie jeszcze wyższe od Vucevića; 34 pkt , 14 zb i 5 as.

Co ciekawe nagrody nie dostał LeBron James, który ostatniej nocy zdobył 51 pkt (ostatni Laker z 50tką na wyjeździe to Kobe Bryant z 2009 roku). Wszyscy 4. inni zdobywcy 50 pkt w tych rozgrywkach też nie cieszyli się z nagrody gracza tygodnia, tuż po zdobyciu 50tki. James został drugim graczem NBA po Kobem, który zanotował 50tkę w swoim 16. sezonie w lidze.


Cavs szykują specjalną oprawę podczas następnego meczu Lakers w Ohio. Sternicy klubu pragną oddać hołd LeBronowi za jego wkład w rozwój zespołu i zdobycie mistrzowskiego tytułu.


Trade block włączony w Washington Wizards? Słabe wyniki drużyny zmuszają management do działania. Wg doniesień zza oceanu sternicy zespołu puszczają informacje do wszystkich drużyn o dostępności każdego gracza w wymianie. Ma to też związek z zamieszaniem na treningu Wizards podczas którego doszło do mocnych utarczek słownych. Pierwsze do głosu doszły Pelikany, które są zainteresowane przejęciem Otto Portera. Media spekulują kto pierwszy opuści zespół a kto będzie nowym liderem ; John Wall / Bradley Beal ?


Elfird Payton nie zagra przez kolejne 6 tygodni. To efekt kontuzji złamania piątego palca u ręki. Do zaleczenia go niezbędna jest interwencja chirurgiczna. EP niedawno wrócił do gry po 9-meczowej przerwie…


Liga nałożyła karę na gracza Miami Heat – Josha Richardsona – w wysokości 25 tys USD. Jest ona za rzucenie butem w publiczność , w końcówce 4 kw, w meczu przeciwko Lakers.


Wracają problemy zdrowotne Gorana Dragića. Słoweniec i król poprzedniego Eurobasketu nadal nie może wrócić do pełni zdrowia i nie zagra w kilku kolejnych spotkaniach Żaru. Ostatnio Goranowi doskwierają bóle kolan.


San Antonio Spurs z kolei nie mogą się doczekać powrotu Paua Gasola. Hiszpan nadal walczy z problemami ze stopą i nie mamy jasno określonego terminu powrotu weterana i ex Mistrza NBA.