Przedsezonowe 3-na-3: Phoenix Suns

1. Jak silny będzie ich zestaw dwudziestolatków Booker-Chriss-Jackson? Czy za 2-3 lata może zaprowadzić Słońca znów do Playoffs?

Kubala: Zapowiadają się świetnie – zwłaszcza Devin Booker (jeszcze żaden drugoroczniak w historii nie rzucił 70 punktów w meczu; wielkiemu Chamberlainowi udało się to „dopiero” w trzecim sezonie). Wydaje mi się, że za jakieś 3 lata wrócą do ósemki. Oczywiście, wiele zależy od ich rozwoju i od pozostałych graczy – ale patrząc na ilość perspektywicznych graczy, mogę powiedzieć tylko jedno – Słońca w 2020 roku będą w Playoffs.

Michał Wróblewski: Przy takiej rywalizacji na zachodzie może im być ciężko przekroczyć próg 30 wygranych spotkań. Jednak za 2 lata zakładając stały postęp młodej drużyny będą spokojnie w okolicy 5-7 max na zachodzie.

Woy: Niestety, nie widzę w Phoenix jakiegoś długofalowego projektu na przyszłość. Zacznę od trenera Earla Watsona, który w moim przekonaniu jest jednym z najgorszych (obok Hornacka, Hoiberga i Gentry’ego) trenerów w lidze. Suns mają też problem na pozycji numer 1, częste kontuzje Knighta i Bledsoe nie dają im stabilizacji na kluczowej pozycji. Światełkiem w tunelu jest super strzelec Booker, wokół którego można zbudować drużynę. Potrzeba jednak wizji gry oraz planu, następnie właściwych ogniw w drużynie by ten zamysł zrealizować. Mamy weterana Chandlera, zapowiadanego hucznie Jacksona, ale co z tego wyjdzie, nadal pozostaje zagadką.

 

2. Czy powinni przehandlować kogoś z wysokim kontraktem, by dać więcej gry dla młodzieży (np Dudleya, Bledsoe’a lub Knighta)?

Kubala: Z jednej strony nie jest to konieczne. Zdrowy zestaw Booker-Knight-Bledsoe na obwodzie jest bardzo solidny, zaś na wyższych pozycjach nie ma specjalnie graczy z wysokimi kontraktami, którzy mieliby stopować młodych. Może Jared Dudley, skoro krążyły pokłoski o jego transferze do Timberwolves? W sumie mógłby grać na trójce/czwórce razem z Jacksonem, Warrenem i Chrissem. Tylko powoli zaczyna się tam robić ciasno – a jest jeszcze przecież młodziutki Dragan Bender. Być może oddanie go w tym sezonie będzie dobrą inwestycją – ale pytanie, co chcieliby zyskać? Jakieś wybory, czy może środkowego jako wsparcie dla Lena i Chandlera (którego pewnie chcieliby przehandlować, ale ciężko to zrobić)? Z drugiej strony Jared może się dobrze sprawdzać jako mentor dla młodych. Zobaczymy. Ale wydaje mi się, że najszybszy do oddania jest właśnie Dudley.

Michał Wróblewski: Powinni przehandlować lub zwolnić Tysona Chandlera i Dudleya, którzy niepotrzebnie zabierać mogą minuty Lenowi, Chrissowi i Benderowi. Teraz jest czas na rozwój młodych graczy.

Woy: Dudley będzie przehandlowany do Wolves, tak mówią dziennikarze ESPN. Knighta z kontuzją i po kontuzji nikt szybko nie weźmie. Natomiast jeśli oddamy Bledsoe, to zostajemy bez jakościowego gracza na jedynce. Suns wg mnie powinni zaryzykować transfer Chandlera lub ewentualnie pick w drafcie za wartościowego rozgrywającego. Kto wie, może za kilka miesięcy, kiedy już wróci do formy po kontuzji, pokuszą się znów na Isaiaha Thomasa

 

3. Na co można po nich liczyć w tym sezonie? Kolejny wybuch Bookera, efektowna gra młodych oraz tankowanie? A może coś więcej?

Kubala: Booker swojego osiągnięcia raczej nie poprawi. Może kilka razy rzuci powyżej 40 punktów. Całościowo na pewno będzie efektownie, ale raczej nie za bardzo efektywnie. To jeszcze nie ten czas – młodzież musi okrzepnąć i nabrać doświadczenia. Ale z każdym rokiem będą silniejsi. Bledsoe i Knight nadal są młodzi, podobnie T.J. Warren i Alex Len. W tym sezonie mogą zająć dosyć wysokie miejsce w loterii – ale to dla nich woda na młyn. Jeśli za kilka lat będą w stanie opłacić tych wszystkich graczy, to może to być naprawdę silna i jednocześnie bardzo młoda drużyna.

Michał Wróblewski: TJ Warren jako 6-man i parę 40+ pkt występów Bookera. Poza tym spodziewać się można ładnej dla oka gry w ataku i słabej defensywy.

Woy: 30 zwycięstw to tzw. max. Dodatkowo będą popisy strzeleckie Bookera oraz efektowna gra Jacksona oraz Chrissa. Nie liczyłbym jednak na wielki styl i wielkie wyzwania ala play off. Być może będzie to ostatni sezon Watsona w roli trenera Słońc. Tankowanie w drugiej części sezonu wydaje się bardzo możliwe.

P.S. Typy na sezon (wygrane i czy awansują do Play-off?):

Kubala: 27-55, brak awansu do Playoffs

Wróbel: 30-52, bez awansu

Woy: 22-60, brak awansu

 

Lubisz naszą pracę? Wspieraj nas na Patronite.pl!