Przedsezonowe 3-na-3: Dallas Mavericks

1. Co uważacie za ich najważniejszy ruch tego offseason? Podpisanie Noela, nową umową dla Nowitzkiego czy może coś jeszcze innego?

Damian: Najważniejszym punktem tegorocznego offseasonu w Dallas było wybranie z 9-tym numerem w drafcie Dennisa Smitha Jr. Podczas Summer League pokazał na co go stać i moim zdaniem okazał się prawdziwym „stealem” tego draftu. Oczywiście, to że Dirk przedłużył umowę jest równie ważne – w końcu jest on duchem tego zespołu.

Kubala: Nowej umowy Nowitzkiego wszyscy się spodziewali. Dlatego dla mnie nr 1, jeśli chodzi o ich ruchy, było na równi: wybranie Dennisa Smitha Jr. w Dracie oraz ponowne podpisanie Nerlensa Noela na niskim kontrakcie. Umieszczam to drugie jako ważny ruch, bo gdyby dali Noelowi duże pieniądze na długiej umowie, to wg mnie na lata straciliby szansę na powrót do ósemki – tak jest jeszcze dla nich nadzieja. Chociaż prawdę mówiąc jestem zawiedziony, bo Mavs nie zrobili w to lato nic spektakularnego. Dodali kilku debiutantów/anonimowych graczy, wzięli od Heat Josha McRobertsa, ale tak naprawdę nie było żadnego ruchu, który pozwoliłby im wyjść z kryzysu. Z drugiej strony – jak się przepłaca Barnesa w taki sposób, to potem nierzadko brakuje Ci miejsca na inne gwiazdy.

Wróbel: Najlepszymi ruchami było nie przepłacanie Noela, wybranie Dennisa Jr w drafcie i zachowanie dużych możliwości finansowych na następny off-season.

 

2. Jak oceniacie obecny skład Mavs? Mogą o coś powalczyć, czy będzie to tylko tankowanie, ogrywanie młodych oraz patrzenie na odchodzącego już niebawem Dirka?

Damian: W tym wypadku czas nam pokaże, jestem bardzo ciekawy gry ww. Dennisa, no i rzecz jasna Harrisona Barnesa. Wątpię jednak, że przy napakowanym Zachodzie ekipa Marka Cubana może coś zdziałać. Mogą przytankować, został im w sumie ostatni sezon, gdzie jeszcze coś w drafcie można takim sposobem zdziałać.

Kubala: Wg mnie będzie to tylko i wyłącznie tankowanie. A przynajmniej to powinni zrobić – Dirk będzie sobie spokojnie rzucał, Noel, Dwight Powell i Harrison Barnes rozwijali, a drużyna spokojnie płynęła. Za rok pewnie odejdzie Wesley Matthews oraz wielu innych graczy, dzięki czemu zrobi się miejsce w Salary Cap – i wtedy będą mogli podpisywać wolnych agentów. A Barnes, Powell i dobry gracz z Draftu (Doncic, gdyby udało się wylosować jedynkę?) mają ich do gry pod Markiem Cubanem zachęcić. Podsumowując: tankować, ogrywać i liczyć, że za rok uda się przebudować skład na taki, który zawalczy o czołówkę.

Wróbel: Mavs mogą nawet wygrać więcej spotkań niż rok temu, ale przy tak silnym zachodzie na pewno nie będą wyżej niż na 10 miejscu. Będą ogrywać młodych, co może pozwolić Dennisowi Smithowi Jr pełnić ważną rolę i przy dużych minutach gry powalczyć nawet o tytuł ROY. Noel i Curry będą walczyć o jak najlepsze kontrakty w przyszłym sezonie, Barnes powinien się jeszcze bardziej rozwinąć jako pierwszy punktujący. Dirk będzie chciał też pokazać na co go jeszcze stać dlatego warto będzie obejrzeć parę ich spotkań.

 

3. Jakie historyczne momenty staną się w tym sezonie udziałem Nowitzkiego – i czy to one będą najważniejszymi momentami sezonu w Dallas?

Damian: To proste, Dirk może stać się 5-tym najlepiej punktującym w historii NBA i zająć pozycję wielkiego Wilta Chamberlaina. Do tego wystarczy mu nieco ponad 1100 punktów. Jeśli się uda, będzie to bardzo ważny moment w historii klubu z Dallas. Jeśli nie, to Nowitzki z pewnością dokona tego w sezonie 2018/2019. Wszystko będzie zależeć od tego, w ilu meczach wystąpi.

Kubala: Liczę, że uda mu się przeskoczyć Wilta Chamberlaina na liście strzelców wszech czasów i zajmie na niej 5 miejsce. Nie będzie to łatwe – brakuje prawie 1200 punktów, a rok temu Niemiec zdobył niecałe 800. Ale jeżeli zachowa zdrowie i zagra w chociaż 70 meczach, to powinno się udać. Poza tym zapewne wskoczy na 11 miejsce graczy z największą liczbą trójek – ale do Joe Johnsona (obecnie 9, ale Curry zaraz go wyprzedzi) brakuje mu 158, a Dirk Nowitzki nigdy nie rzucił tyle w jednym sezonie. Sądzę, że wyprzedzenie Wilta będzie nr 1 sezonu Mavericks. Chyba, że Barnes zrobi coś niesamowitego, ale raczej się na to nie zapowiada.

Wróbel: Raczej nie uda mu się przeskoczyć Chamberlaina na 5 miejscu w historii w ilości zdobytych punktów, bo musiałby zagrać we wszystkich 82 spotkaniach i zdobywać ponad 14.5 pkt na mecz. Potrzebuje 66 spotkań by dorównać Kevinowi Garnetowi w liczbie występów w RS na 5 miejscu listy, a do 4 Malone’a potrzebuje rozegrać pełny sezon. Jeśli Dirk zdecyduje się zakończy karierę, to pożegnalne spotkanie na pewno będzie najważniejszym wydarzeniem w sezonie dla klubu, chyba że Dennis zdobędzie tytuł ROY.

 

P.S. Typy na sezon (wygrane i czy awansują do Play-off?):

Damian: Przedział 30-35 wygranych, brak awansu do Play-off

Kubala: 25-57 (mają w Dywizji Rockets, Spurs i Pelicans, zatem dużej liczby zwycięstw nie oczekuję), nie awansują do Play-off

Wróbel: 35-47 i brak awansu do Play-off.