Byle do marca: tydzień #3

Kolejny tydzień za nami. Kolejne zespoły pną się w rankingach, kolejne zaś spadają. A na dokładkę – mecz tygodnia z Polakiem w roli głównej.

Mecz tygodnia:

#21 Iowa State Cyclones 71 – 73 #11 Gonzaga Bulldogs

Najpoważniejszy test Bulldogs w sezonie i trzeba oddać, iż w 40 minut zapewnili nam pokaz dominacji, jak i bezradności. Pierwszych dwadzieścia minut to świetna gra Zags. Płynna i skuteczna ofensywa Gonzagi była motywem przewodnim pierwszej połowy. Trafili w niej 8 z 12 trójek i rozdali 13 z 20 asyst. Zags przewodzili Nigel Williams-Goss i Przemek Karnowski. Ten pierwszy trafił cztery trójki, a Karnowski rzucił 10 punktów, zebrał 5 piłek i rozdał 4 asysty. Koniec końców 49-34 po pierwszej połowie, a Cyclones powinni dziękować Naz Mitrou-Longowi, który rzucił w niej 16 punktów. Jeszcze na starcie drugiej odsłony przewaga wzrosła do 18 punktów, aż nagle sytuacja na parkiecie diametralnie się zmieniła. Obudził się senior ISU Deonte Burton, który w 7 minut rzucił 11 punktów, a Cyclones wygrali ten fragment spotkania 15-0. Agresywna obrona ISU całkowicie wyłączyła z gry, dotąd płynną, ofensywę Gonzagi (trafili ledwie 7 z 24 rzutów). Dobrą grę kontynuował Burton, który ostatecznie rzucił 21 punktów w drugieju połowie, jednak nie był w stanie trafić trójki na 17 sekund przed końcem, przy stanie 71-72 dla Zags. Podopieczni Marka Few okazali się lepsi w końcówce, szczęśliwie wygrywając turniej Advocare Invitational. MVP turnieju został Nigel Williams-Goss.

1-3 3PT
40 min

Podczas gdy Markelle Fultz odrobinę spowolnił, Dennis Smith stale się rozkręca. Wolfpack męczyli się z niżej notowanym rywalem, co ukazuje fakt, iż Smith przebywał na parkiecie pełne 40 minut. Mimo to, w końcówce Smith zachował zimną krew w wygranej 79-77. Ogólnie, występ ten był pełnym pokazem arsenału Smitha. Był pewien siebie, błyszczał swoim atletyzmem, nie zapominał o kolegach z zespołu. Niech za komentarz wystarczą słowa trenera rywali: „Dennis Smith był fantastyczny. Był szybki i atletyczny niczym Russell Westbrook.”

Zawodnik tygodnia: Jalen Adams, G, Connecticut Huskies

19.8 PPG, 5.0 RPG, 5.7 APG

vs Oklahoma State: 34 pts, 6 reb., 6 ast., 10 TO, 12-18 FG, 6-8 FT, 4-5 3PT
@ Chamanide: 25 pts, 9 reb., 11 ast., 12-17 FG
vs Oregon: 27 pts, 3 reb., 5 ast., 3 stl., 12-21 FG

Huskies w tym sezonie nie są najlepszym zespołem, to trzeba oddać. Nieszczęście zespołu tylko się zwiększyło, w postaci zerwanego ACL Terry’ego Larriera. Jednym z niewielu pozytywów jest eksplozja formy Adamsa, obrońcy drugiego roku. Miała ona miejsce na Hawajach, tak jak eksplozja formy Kemby Walkera sprzed paru lat. Wtedy Huskies zostali mistrzami, a Walker trafił do czołowej dziesiątki draftu. Co do Adamsa trudno zakładać podobny scenariusz (zwłaszcza zespołowo), ale niewątpliwie należy mieć na niego oko. Wszak nie bez powodu Huskies mają opinię „The U of G’s”.

Drużyna tygodnia: Baylor Bears

71-63 vs VCU
73-58 vs #24 Michigan State
66-63 vs #10 Louisville

Tydzień temu odprawili z kwitkiem Oregon Ducks, dzięki czemu wskoczyli do top 25. W tym tygodniu pokonali kolejnych notowanych rywali (Louisville i Michigan State), dzięki czemu dołączyli do czołowej dziesiątki kraju, otrzymując nawet jeden głos jako najlepsza drużyna kraju. Wszystkie spotkania zostały rozegrane w ramach turnieju Battle 4 Atlantis, który Bears wygrali. Baylor miało problemy w pierwszej połowie z VCU, ale w drugiej odsłonie nie dali szans rywalom, m.in. dzięki świetnej grze ich lidera – skrzydłowego trzeciego roku Jonathana Motleya. Podobnie przeciwko Spartans, Bears zdominowali rywali w drugiej połowie. Zaś finał turnieju, z Louisville, był naprawdę dobrym widowiskiem. Bears raz jeszcze słabo zaczęli, przegrywając 15 punktami po pierwszej połowie, ale znowu w drugiej zdominowali swoich oponentów. Tak jak powiedział trener Bears: „cały turniej byliśmy zespołem drugiej połowy”. Klasa rywali była całkiem wysoka, więc na Baylor należy uważać.

Rozczarowanie tygodnia: Texas Longhorns

58-77 vs Northwestern
54-68 vs Colorado

Przyjście trenera Shaki Smarta miało odmienić program Longhorns. Początek drugiego sezonu Smarta był obiecujący, agresywna obrona (symbol trenera Texasu) przynosiła skutek, a ofensywa była skuteczna. Jednak turniej Legends Classic był bardzo słaby w wykonaniu Longhorns. Słaba gra na zbiórce, problemy w ofensywie, ciągłe runy rywali – wszystko szło nie po myśli Texasu. Skutek? Pożegnanie z top 25.

texas-longhorns-tim-heitman-usa-today-sports

Notatki:

Czwarty do brydża? – North Carolina Tar Heels

Kentucky Wildcats, Villanova Wildcats, Duke Blue Devils – oto żelazna trójka faworytów do tytułu w tym sezonie. Ale ostatnia gra UNC każe pamiętać o nich. W tym tygodniu rozbili Chaminide, ale przede wszystkim pokonali Wisconsin oraz bardzo groźnych Oklahoma State Cowboys (których również rozbili), z jednym z najlepszych zawodników kraju – Jawunem Evansem. Świetnie w meczach z Wisconsin i OSU prezentował się Joel Berry, lider UNC. Wszystkie te spotkania były w ramach turnieju Maui Invitational, który wygrali, a UNC za Roya Williamsa, kiedy wygrywali ten turniej, wygrywali również mistrzostwo.

6_4158239

Na nich trzeba uważać:

Butler Bulldogs

Sześciu nowych zawodników i bilans 6-0. Od Bulldogs nie spodziewano się fajerwerków, lecz wygrana z ósmą Arizoną nimi właśnie jest. Do tego pokonali zawsze groźne Vanderbilt, dzień przed odprawieniem Wildcats. Dzięki temu Butler zagościło w top 25.

635888296115886041-usatsi-9066610

South Carolina Gamecocks

Przebili wyczyn Bulldogs, gdyż odprawili aż dwa notowane zespoły, całkowicie zatrzymując ich ofensywy. Michigan rzuciło im zaledwie 46 punktów, a Syracuse 50. Czterokrotnie zatrzymywali rywali na 50 punktach lub mniej. Ich obrona jest szóstą w całej NCAA, a ich rywale trafiają ledwie 32.3% swoich rzutów.

uscvmichiganmensbball201610

Showtime Wildcats

Rankingi nie kłamią – Wildcats to najlepszy zespół w kraju. Choć nie grali przeciwko wymagającym rywalom, tak sposób w jaki zniszczyli Cleveland State jest warty wzmianki. Rzucona setka, do tego ładna, efektowna gra. Malik Monk potwierdza klasę jako świetny scorer, D’Aaron Fox potwierdza klasę jako świetny rozgrywający, a duet ten idealnie się dogaduje na parkiecie. Wystarczy spojrzeć:

Do tego z bardzo dobrej strony pokazał się kolejny pierwszoroczniak Wildcats – Wenyen Gabriel. 10/10/6 z ławki to dobra wizytówka.Isaac A nie był osamotniony, bo Isaac Humphries w 11 minut rzucił 9 punktów i zebrał 9 piłek, również z ławki.

Mecz później? Kolejna setka. I znów to samo, z dodatkiem double-double Bama Adebayo.

Naismith watch – Frank Mason III

Trofeum Naismitha – odpowiednik MVP. I PG Kansas robi wszystko, aby znaleźć się wśród kandydatów do niej. Jest niezwykle równy, ani razu nie spadając poniżej 18 punktów. Na chwilę obecną jego linijka statystyczna prezentuje się tak: 21.5/4.3/5.0 na 55% z gry i 48% zza łuku, do tego świetne OffRtg i DefRtg. Na koncie ma także game winner z Duke, a NCAA przyznała mu tytuł zawodnika tygodnia za pierwszy tydzień sezonu.

Perfekcyjny mecz Swanigana

W wygranym spotkaniu przeciwko NJIT Swanigan był nieomylny. Trafił wszystkie 6 rzutów z gry, wszystkie 10 wolnych, a spotkanie zakończył z 22 punktami i 13 asystami. Ogólnie Swanigan w tym sezonie może pochwalić się średnimi 19/12/3, spełniając oczekiwania wokół jego drugiego sezonu.