Telegram z Rio – 9/08/2016

578948-brazil

Hiszpania 65-66 Brazylia

Kolejne spotkanie mistrzów Europy rozstrzygało się dopiero w ostatnich sekundach meczu. Brazylijczycy zbudowali sobie przewagę w czwartej kwarcie, natomiast Hiszpanie szybko ją odrobili i wyszli nawet na prowadzenie. Wtedy jednak stała się dla nich katastrofa. Po tym jak dwa dni wcześniej w samej końcówce zablokował go Dario Sarić, Pau Gasol nie trafił dwóch rzutów wolnych przy stanie 65-64 dla Hiszpanii, po czym po drugiej stronie parkietu niecelny rzut Marcelo Huertasa dobił Marquinhos, co dało gospodarzom prowadzenie i ostatecznie zwycięstwo. Sergio Llull miał jeszcze rzut na wygraną, ale jego runner był niecelny.

Kolejny raz dobrą robotę wykonali Huertas i Leandro Barbosa, kontrolując tempo spotkania i bardzo umiejętnie rozbijając obronę Hiszpanów. U zawodników Sergio Scariolo ponownie zawiedli weterani kadry, a szczególnie pasywny, nieskuteczny Ricky Rubio.

Litwa 89-80 Nigeria

Niektórzy spodziewali się dość szybkiego zakończenia sprawy przez Litwinów, natomiast mistrzowie Afryki postawili im dość trudne warunki i do przerwy prowadzili nawet 5 oczkami. Dopiero w trzeciej kwarcie, prowadzeni przez Jonasa Maciulisa (13 punktów w tej odsłonie meczu), Europejczycy przejęli inicjatywę i wyszli na ponad 10-punktowe prowadzenie. Kapitan Nigeryjczyków, Ike Diogu w samej końcówce starał się jeszcze poprowadzić ostatnią pogoń swojego zespołu, ale udało im zbliżyć tylko na 5 oczek na 47 sekund przed końcem.

Mistrzowie Afryki ponownie radzili sobie w ofensywie, natomiast poukładana gra Litwinów wymagała niestety większego wysiłku i koncentracji w obronie, czego ostatecznie im zabrakło. Zabrakło im także dwóch zawodników, którzy wypadli już przed meczem – Shane’a Lawala (kontuzja) i Michaela Gbinije (choroba).

Argentyna 90-82 Chorwacja

Luis Scola zdominował pierwsze dwie kwarty, w których zdobył 16 punktów i Albicelestes schodzili na przerwę z 6-punktowym prowadzeniem. Drugą połowę Argentyńczycy rozpoczęli piorunująco i w pierwszych sześciu minutach trzeciej kwarty zdobyli aż 18 punktów, powiększając swoją przewagę do 19 oczek. Chorwaci nie zamierzali jednak poddać się, trafiali kolejne kosze, pressowali Argentyńczyków na całym parkiecie i na minutę przed końcem meczu zmniejszyli ich prowadzenie do zaledwie 85-81.

Wtedy jednak stracili Bałkańczycy skuteczność, bowiem mieli szansę na doprowadzenie do „one-possession game”, ale Simon nie trafił swojej otwartej trójki, a Albicelestes trafiali swoje rzuty wolne, które ostatecznie dały im zwycięstwo.