Tim Duncan kończy karierę!

Po 19 latach spędzonych w NBA i w organizacji San Antonio Spurs, Tim Duncan ogłosił, że ostatni sezon był ostatnim w jego karierze. Najlepszy silny skrzydłowy w historii ligi odchodzi z niej bez pompy, bez pożegnalnych wycieczek do hal różnych zespołów jak Kobe Bryant, ale także jak on z pięcioma pierścieniami na swoich palcach.

W barwach San Antonio Spurs, Tim Duncan wygrał pięć mistrzostw NBA. W 19 sezonach regularnych miał łączny bilans 1072-438 i z 71% zwycięstw jest najlepszym pod tym względem zawodnikiem w ostatnich 20 latach we wszystkich z czterech najważniejszych lig Stanów Zjednoczonych: NBA, NFL, MLB i NHL.

Duncan został wydraftowany z pierwszym wyborem przez Spurs w 1997 roku i jest jedynym zawodnikiem w historii NBA, który wygrywał mistrzostwa w trzech różnych dekadach. W ostatnich 17 latach, Spurs zawsze wygrywali co najmniej 50 meczów, co jest najlepszym wynikiem w historii ligi. W każdym z 19 sezonów Duncana, San Antonio miało co najmniej 60% zwycięstw.

40-letni Duncan liderował w ubiegłym roku lidze w defensywnym Real Plus-Minus (+5.41) i został trzecim zawodnikiem w historii NBA, który wygrał co najmniej 1000 meczów w sezonie regularnym oraz jedynym, który zrobił to w barwach jednej drużyny. Jest także jedynym obok Kareema Abdula-Jabbara zawodnikiem, który ma na swoim koncie co najmniej 26000 punktów, 15000 zbiórek i 3000 bloków.

Łącznie, Duncan 15-krotnie był wybierany do All-NBA Teams (10 razy do All-NBA 1st Team), a także 15 razy do All-Defensive Teams (8 razy do All-Defensive 1st Team), co w obu przypadkach jest rekordowym osiągnięciem w historii NBA. W swoim pierwszym sezonie w lidze wygrał nagrodę dla najlepszego debiutanta sezonu. Dwukrotnie był też wybierany MVP sezonu regularnego (2002 i 2003).

Pięciokrotny mistrz NBA trzy razy zdobył także nagrodę dla MVP Finałów (1999, 2003 i 2005). W trakcie swojej kariery 15 razy był także wybierany do All-Star Game. Łącznie w 1392 meczach na parkietach NBA, Duncan zdobywał średnio 19 punktów, 10.8 zbiórki, 3 asysty i 2.2 bloku w 34 minuty gry, rzucając ze skutecznością 50.6% z gry i 69.6% z linii rzutów wolnych.

Duncan jest obecnie liderem w historii San Antonio Spurs w liczbie punktów, zbiórek, bloków, minut, meczów oraz jest trzeci w liczbie asyst. Jego 841 double-doubles to piąty najlepszy wynik w historii NBA. W historii ligi jest także 5. w liczbie bloków, 6. w liczbie zbiórek i 14. w liczbie punktów.

Duncan jest także jedynym zawodnikiem w historii ligi, który zagrał ponad 9000 minut w play-offach. Jest także all-time liderem w historii play-offów w liczbie double-doubles, bloków, jest drugi w liczbie meczów, trzeci w zbiórkach i szósty w zdobytych punktach.


5x Mistrz NBA
3x MVP Finałów NBA
15x All-Star
1x MVP All-Star Game
2x MVP sezonu regularnego
10x All-NBA 1st Team
8x All-Defensive 1st Team
Rookie of the Year
Brązowy medal Igrzysk Olimpijskich

tim duncan

 

Legenda.

Komentarze do wpisu: “Tim Duncan kończy karierę!

  1. i jeszcze tylko jedno – gdy grał ON Tim D. patrząc na Lige nie czułem się tak strasznie obco- był K.B. był Leśny Wilk K.G. i zawsze solidnie jak nie wzruszona wieża stał i grał Tim.
    Teraz to już nie ma nikogo chyba , kto grał przeciw wielkim Bulls. Tim był ostatni.

Comments are closed.