Kolejna taka noc w Ohio

kevin loveCleveland Cavaliers odpowiedzieli na przegrane mecze w Toronto i po raz kolejny na własnym parkiecie zniszczyli gości z Kanady. W bardzo podobnym schemacie co w meczach numer jeden i dwa – run na przełomie pierwszej i drugiej kwarty, a później dokończenie dzieła destrukcji pod koniec drugiej i w trzeciej odsłonie meczu – podopieczni Tyronna Lue nie dali żadnych szans Raptors, wygrywając 116-78 i obejmując prowadzenie w serii 3-2.

Kevin Love był najlepszym strzelcem nocy z 25 punktami na 8/10 z gry w 24 minuty gry. Kyrie Irving i LeBron James dodali od siebie po 23 oczka, James miał także 8 asyst i 6 zbiórek. Tristan Thompson miał efektywne 9 punktów i 10 zbiórek i wyciszył głośnego w poprzednich dwóch meczach Bismacka Biyombo (7 punktów i 4 zbiórki w 21 minut).

Dla Raptors… eeeee…. nikt? DeRozan zdobył 14 punktów (2/8, 10/12 z linii), Lowry 13 (5/12 i 6 asyst, 5 strat), ale żaden z nich nie zachwycił po fantastycznym Game 4. 9 punktów bez pomyłki z gry, ale też bez zbiórki powracającego po kontuzji Jonasa Valanciunasa.

Od samego początku u Kevina Love’a nie było widać nawet cienia kontuzji, którą odniósł w meczu numer 4 w Toronto. Wyszedł naładowany energią, atakował bezradnego (jak zwykle) Luisa Scolę w low-post, trafiał swoje trójki i zdobył aż 12 punktów w pierwszej kwarcie. Kiedy na boisko wszedł Patrick Patterson i nieco go spowolnił, wtedy inicjatywę przejął Kyrie Irving. Występujący po raz pierwszy w tej serii Jonas Valanciunas dawał co nieco w ofensywie, ale nie pomagał Lowry’emu po zasłonach, a Irving był praktycznie nieomylny z półdystansu na 11 oczek w pierwszej odsłonie meczu.

Po dwóch meczach dominacji Bismacka Biyombo, nareszcie do głosu zaczął dochodzić Tristan Thompson, zbierając kolejne piłki w ataku i dając Cavs szanse na ponowienie akcji. Tyronn Lue wprowadził usprawnienie w obronie, podwajając i trapując Lowry’ego i DeRozana po zasłonach, przez co zmuszeni byli do oddawania piłki i nie mogli wejść w swój rytm z Game 4. Cavs zakończyli kwartę szybkim runem 17-3 i powiększyli swoją przewagę do 18 punktów.

Ponownie na początku drugiej kwarty ustawienie Delly-Shumpert-Jefferson-James-Frye spełniło swoje zadanie. Raz po raz James ustawiał się na prawym „łokciu” i stamtąd obserwował jak jego koledzy stawiają sobie zasłony, na których gubili się Raptors i podawał – to do Frye’a na czystą trójkę, to do Jeffersona pod kosz – i powoli powiększał przewagę swojego zespołu. Pomagała w tym niewątpliwie niesamowicie skupiona defensywa Cavs, ale także pasywność Kyle’a Lowry’ego, który nie wyglądał w tym meczu na lidera Raptors. DeRozan próbował atakować, ale cały czas był zatrzymywany przez lock-down obronę gospodarzy, który cały czas go podwajali.

Dwane Casey próbował ustawienia z Biyombo i Valanciunasem na boisku, by spróbować wyrównać walkę na tablicach, lecz Litwin nie wyglądał na w pełni zdrowego. Pod koniec połowy Raptors stracili koncentrację w ataku, tracili w łatwy sposób piłki, a Irving i Love którzy powrócili na parkiet ponownie skarcili gości, którzy na przerwę schodzili z 31-punktową stratą – największą w historii finałów konferencji wschodniej.

W trzeciej odsłonie meczu widać już było rezygnację i brak koncentracji Raptors. Dinozaury popełniły w tej kwarcie aż 8 strat, pomagając Cavs w powiększaniu przewagi. Rzuty zaczął trafiać Lowry, DeRozan cały czas był agresywny, Love stracił skuteczność (czytaj: spudłował dwa rzuty po trafieniu ośmiu pierwszych i zszedł na ławkę – na resztę meczu), a gospodarze i tak znajdywali nowe sposoby, by wybić koszykówkę z głów Raptors. Zostawiany na obwodzie LeBron James trafiał swoje rzuty, Kyrie Irving agresywnie atakował po zasłonach, a Luis Scola był wręcz ośmieszany w obronie.

Jedynym tercetem, na który zwracało się uwagę w tej fazie meczu było „Big Three”: Breen/Van Gundy/Jackson, którzy zaczęli opowiadać swoje historie z dzieciństwa. 100-60 po trzech kwartach. Nie muszę mówić, że czwarta kwarta była w całości garbage-time.

CavsRaps

Cavaliers trafili 44 z 77 rzutów i zniszczyli Raptors na tablicach 48-27 (38-22 w zbiórkach w obronie). Zatrzymali także gości na skuteczności 39.1% z gry.

Raptors oddali aż 30 punktów po 19 swoich stratach i przegrali walkę w pomalowanym 46-32. Trafili zaledwie 3 ze swoich 17 prób zza łuku.