Okiem czytelnika: CCPrice przedstawia Draft 2015 -#1 Jahlil Okafor

Po trade deadline coraz więcej mówi się o wyborach w drafcie, o nadchodzących prospektach. Zbliżający się dodatkowo March Madness, który jeszcze mocniej nagłośni temat „Draft 2015”. Czy podzielą los obecnych debiutantów i rozczarują w swoim pierwszym sezonie, czy może jednak zaliczą „wejście smoka”? Nazywam się CCPrice i zapraszam do serii przedstawiającej klasę 2015. Na pierwszy ogień, przewidywany pick #1: Jahlil Okafor.

Jahlil Okafor

Ur. 15.12.1995

Pozycja: C

Wzrost: 6’11 (211 cm)

Waga: 272 lb (123 kg)

Uczelnia: Duke

Statystyki (per game) 2014-15:

Rozegranych spotkań: 27

Min: 31,1

Pts: 18,3

Reb: 9,4

Ast: 1,4

Stl: 0,8

Blk: 1,4

TOs: 2,7

PF: 2,2

FG%: 66,5%

FT%: 54,2%

3PT%: N/A

Okafor jest umieszczany w każdym mock drafcie z jedynką. Na tej pozycji umieszczają go m.in. ESPN oraz Draft Express. Porównywany jest między innymi do Tima Duncana, Ala Jeffersona oraz Marca Gasola. Jest zawodnikiem o unikalnej budowie ciała, posiada silne górne i dolne części ciała. Jest świetnym połączeniem szybkości i siły. Mimo swojej masy jest mobilny i potrafi nadążyć za kontrą. Dzięki swojemu niebywałemu zasięgowi (7’5) często kończy akcję/kontry wsadem, także potencjalny czołowy blokujący ligi. Jest ciężki do zatrzymania pod koszem, dodatkowo bardzo często wchodzi w kontakt, czego konsekwencją są rzuty wolne i faule rywali. Bardzo dobra praca na nogach, zwłaszcza w sytuacjach post up. Zdolny do zakończenia akcji z obu stron, ale wciąż musi wytrenować lewy hook shot który jeszcze nie jest pewny, niemniej Jahlil stanowi nim zagrożenie. Prawy wygląda natomiast bardzo dobrze, sam zawodnik ewidentnie świetnie go czuje. Okafor potrafi ponado dobrze wyczuć w ktorą stronę pochylone jest jego krycie i zaskoczyć rywala spin movem. Jest pomysłowy w swoich działaniach, często nabiera obrońców na bloku. Dobra gra face up do 10 stóp od kosza, powyżej tej strefy nie czuje się już tak pewnie. Już teraz posiada spore zdolności inside offense, które wraz z nabraniem doświadczenia się rozwiną oraz poszerzą.

Bardzo dobry zbierający po obu stronach parkietu, potrafi się zastawić, silne ręce i zasięg pozwalają wygrywać większość walk o zbiórkę.

Okafor jest jednym z najbardziej doświadczonych prospektów. Od 2011 jeździ z kadrami młodzieżowymi USA, na radarze skautów znajduje się już od dawna. Zawodnik inteligentny w swojej grze, mający dodatkowo mocny charakter. Jeden z najbardziej gotowych młodych zawodników na NBA, praktycznie zerowe szanse stania się bustem pokroju Anthony’ego Bennetta.

Jest zawodnikiem wokół którego można nastawić grę. Notuje 22,1 rzutów na 100 posiadań, co oznacza iż gdy przebywa na parkiecie średnio co 5 akcja Blue Devils kończy się rzutem Okafora. Ogółem 27,6% akcji jest granych przez Okafora gdy przebywa on na parkiecie. PER wynosi bardzo dobre 31,7. Jahlil jest ważnym ogniwem Duke co pokazują statyski win shares: 3,5 w ofensywie, 1,5 w defensywie. Wskaźnik true shooting wynosi 64.6%. Okafor jest na 8 miejscu w całej NCAA w łącznej ilości zbiórek ofensywnych (112). Znajduje się na 5 miejscu w NCAA w łącznie trafionych rzutach z gry (206). Jest 2 najcelniej trafiającym rzuty z gry w lidze. Jego PER jest na 7 miejscu, podobnie jak procent wygranych zbiórek w ofensywie (16.4%). W konferencji ACC (poza #3 Duke m.in. #2 Virginia, #12 Notre Dame, #16 Louisville, #19 North Carolina, Syracuse) również uświadczymy Jahlila w czołówce wielu kategorii. 3 miejsce w łącznych próbach rzutów wolnych, 1 w zbiórkach ofensywnych, 5 w łącznie zebranych piłkach . Odpowiednio 2 i 3 miejsce w punktach i zbiórkach na spotkanie. 3 pozycja w offensive win shares, 5 w łącznych win shares. 6 najlepiej blokujący w ACC, ale również 4 najczęściej tracący piłkę (73).

Jahlil nie jest natomiast wielce „wybuchowym zawodnikiem” (ang. explosivness). Większość wsadów kończy dzięki zasięgowi rąk. Mimo iż odrywa się szybko od parkietu, nie posiada bardzo dobrego wyskoku, na chwilę obecną jest słabym rim protectorem, w trakcie sezonu poczynił jednak postęp. W swoim pierwszym roku najlepiej powinien być wystawiany w duecie z blokującym PF. Mimo silnych poszczególnych partii ciała wciąż musi nabrać masy mięśniowej. In plus zdecydowanie to, iż nie jest podatny na kontuzję, nie odnotował żadnej poważnej kontuzji zarówno w liceum i na uczelni. Bardzo mobilny, lecz słabo radzący sobie z obroną na obwodzie, wielkim problemem jest obrona P/R. Miewa duże problemy przeciwko wysokim grającym na obwodzie. Posiada potencjał defensywny, ale jeszcze wiele musi się nauczyć, poprawić. Na ten moment zawodnik głównie nastawiony ofensywnie.

Zawodnik generujący straty, na chwilę obecną brak umiejętności radzenia sobie przy podwojeniach. Ma zadatki na dobrze podającego wysokiego. Obecnie często forsuje rzuty zamiast odegrać do lepiej ustawionego kolegi z zespołu. Koszykarskie IQ przyzwoite, lecz do poprawy. Gra inteligentnie, ale popełnia jeszcze proste błędy. Etyka pracy Okafora powinna pozwolić szybko wyeliminować mankamenty w jego grze.

Okafor wciąż musi popracować nad swoim rzutem, jest on obecnie dość wolny, dając tym samym obrońcy czas by przeszkodzić w jego oddaniu, powyżej 10 stóp od kosza praktycznie nie istnieje. Wielką wadą Jahlila jest postawa na linii rzutów wolnych, celnością bliżej mu do Dwighta i Drummonda, zdecydowanie do poprawy, z racji częstego trafiania na linię.

Podsumowując: zawodnik o wielkim potencjale, gotowy już teraz wnieść „impact” do dowolnego zespołu. Obecnie jednostronny w swoich poczynaniach, lecz zapowiada się na zawodnika all-around. Pełnoprawną gwiazdą ligi powinien stać się wraz z końcem debiutanckiego kontraktu, z szansą na przedwczesny „wybuch” w stylu A.Davisa. Wybór bardzo pewny, murowany kandydat do nagrody ROTY.

Przewidywane kierunki:

LA Lakers – Jeziorowcy heroicznie walczą o swój pick, to może i dostaną #1 od losu? Okafor jest gotowy dodać kilka wygranych w ostatnim sezonie Kobe’ego, a z Randle’m mogą stworzyć jeden z najbardziej ekscytujących duetów podkoszowych ligi. Jahlil powinien udźwignąć presję, LAL natomiast oszczędziliby kilka milionów które mają w planach na kogoś z duetu Gasol/Love. Lakers zyskaliby także kogoś kto mógłby, wręcz nawet powinien zostać twarzą organizacji.

NY Knicks sytuacja bliźniaczo podobna do LAL. Zaoszczędzenie na Gasolu, Melo dostaje wsparcie, Mistrz Zen dostaje wielki talent wokół którego może obudować organizację. Dodatkowo NYK mają według Draft Expressu obecnie #1, więc szansę istnieją i są bardzo duże. Tak jak w Los Angeles, tak i w Nowym Jorku Okafor z czasem zostałby twarzą organizacji.

Minnesota Timberwolves – gdyby Wolves sięgnęli po Okafora zapewne częścią watahy wilków nie byłby już Peković bądź Dieng. Ze wskazaniem na tego pierwszego gdyż Dieng jako PF sprawdziłby się przy Jahlilu. Dodatkowo doświadczenie które swoją osobą zapewni Garnett, pomagając centrowi Duke szybko stać się czołowym wysokim ligi. Piątka Rubio- LaVine (Martin) – Wiggins – Dieng – Okafor byłaby jedną z najbardziej ekscytujących w lidze, widowiskową w ofensywie, i dobrą w defensywie (potencjał defensywny Dienga, Okafora i LaVine’a, przy już mocnych Rubio i Wigginsie). Dodatkowo motyw dwóch wież który już teraz na papierze ma rację bytu. Dobry trener plus mocna ławka (m.in. Muhammad) przy takiej S5 stworzyłyby mieszankę godną PO.

Philadelphia 76ers – Owszem, jest Noel i Embiid. Ale jeśli Hinkie chciał oddać Joela, to nie zdziwi sięgnięcie po Okafora. Ewentualne granie Noelem na SF, Okaforem na PF i Embiidem na C jako odpowiedź na small ball podbijający ligę to pomysł godny obecnych Sixers. Z racji iż to Phila, wszystko jest możliwe.

Okafor raczej nie trafi do Utah Jazz, Orlando Magic, Sacramento Kings i Denver Nuggets. Zespoły te mają mocno obsadzoną pozycję centra bądź dokonały wyboru kto będzie ich starterem na następne lata (Gobert, Vucevic, Cousins, Nurkic).

Zapraszam do przedstawiania własnych opinii w komentarzach, i do zobaczenia w następnym odcinku!

PS wielkie dzięki Lordam za pomoc i umożliwienie mi debiutu na forum!

Komentarze do wpisu: “Okiem czytelnika: CCPrice przedstawia Draft 2015 -#1 Jahlil Okafor

  1. Gratuluję debiutu!
    Zacząłeś z wysokiego „C” cc, oby tak dalej.
    Dobrze napisane, fajnie się czyta i bardzo dużo informacji przekazanych w bardzo przystępny sposób.
    Szacun!

    Ps. pisz jak najwięcej, może trochę typera odpuścisz…

  2. @BigAl wielkie dzięki! typera myślę odpuściłem cały poprzedni tydzień;)
    Zdradzę póki co, iż pomysł nie kończy się tylko na Okaforze!

  3. Rozkładówkę może znać każdy kto znajdzie mock draft DraftExpressu;)

  4. Gratuluje, super wpis i pomysł na serie! Chociaż Noel na SF to mam nadzieje dowcip… ;)
    Jahill i Embiid to moje wielkie nadzieje na przypomnienie, że C to również pozycja do gry w ataku, nie tylko kończenia lobow i dobitek. Nie mogę się doczekać opisów Townsa, Johnsona i Mundiayego, powodzenia!

  5. Witam:)

    Wiedziałem, że coś knujesz, ale takie coś!!!!
    Zacny pomysł, jeszcze lepsze wykonanie, brawa za debiut CCPrice. Trafiłeś w temat szczególnie mnie interesujący, czytałem z wypiekami na twarzy;-). Cieszę się, że nie skończy się na Okaforze. A propos : Jahlil nie jest czasem bratem Emeki?

    Interesuje mnie, ilu kandydatów do draftu opiszesz .Mam nadzieję, że starczy weny na Looney’a , bo o Mudiaya, Russella, czy Twojego „ulubieńca” Oubre’a jestem spokojny.

    Pytanko. Jako Enbiejowy Specjalista Draftowy:D wiesz może, kto z czołówki nie zamierza zgłosić się do Draftu?

    Pozdrawiam , z nadzieją na więcej Twoich artykułów.

    1. Jahill nie jest bratem Emeki, ale koneksje rodzinne jak najbardziej są. Ponoć to jego daleki kuzyn.

  6. Zasugerowałem ostatnio u „Dziobów” taki temat, dzięki, że podchwyciłeś, b. dobrze się czyta – gratulacje.

  7. Dzięki wszystkim!
    Z Noelem to było pół żartem, pół serio. Pamiętajmy że Sixers stać na wszystko.
    Amon, Looney będzie, nawet prędko;) obecnie jest 13 w mock drafcie.
    Do draftu zgłasza się większość najmocniejszych, w mojej opinii największym nieobecnym w mock drafcie jest Aaron Harrison z Kentucky. Andrew notowany jest w drugiej rundzie. Sporo zawodników z dobrymi statystykami nie zostanie wybranych z racji słabych uczelni, konferencji. Ale to już typowe dla draftu. Natomiast trend zgłaszania się freshmanów trwa dalej.
    Dawid, potwierdzę że inspiracją do tego pomysłu był wasz artyku, wystarczyło wcielić w życie!

  8. Przy okazji – czy ktoś obeznany w temacie, mógłby napisać, jak wygląda sytuacja Przemka Karnowskiego odnośnie NBA? Będzie szansa go tam zobaczyć? Jeśli tak, to kiedy? Jakieś przewidywania?

  9. Statyski 10 pkt,6 reb w trakcie 24 min na spotkanie.
    Godne końcówki 1 rundy, ale zobaczymy go w klasie 2016, nie 15. Będzie swego czasu odcinek poświęcony polakom w NCAA, więc jego sylwetka będzie przybliżona.

  10. Za rok ma szansę być wybrany na miejscach 15-20, w najgorszym wypadku 2 runda. Do ligi jednak trafi.

  11. Ja od dłuższego czasu nie mogę się dopatrzeć Przemka w żadnym z Mocków, może zle patrzę. Pojawia się czasem Mateusz Ponitka pod koniec 2. rundy.

  12. CCPrice, bardzo fajnie że poruszyłeś temat bo w zasadzie rozgrywki uczelniane są mi obce, a dobrze wiedzieć co się szykuje.

  13. Zapomniałbym. Jak wiesz coś o Franku Kamińskim i Kalebie Tarczewskim, to skrobnij co nie co. Ich nazwiska jednoznacznie wskazują pochodzenie, chciałbym troszkę się o nich dowiedzieć.

  14. Będzie,przewidywany na loterię. Obecnie ma najlepszy PER w lidze.
    Tarczewski przewidywany na 2 rundę, opiszę go gdy seria dojdzie do 2 rundy;)

    1. Kaminsky’ego cenię za 4 lata na uczelni, zaprocentuje to w lidze. Jak zapowiadam będzie szerzej opisany, następny narazie Towns;)

  15. Nie można było Price stworzyć konto ? Bo przyznam nie rozumiem po co takie zabawy w publikowanie przez kogoś innego

Comments are closed.