Poprzednie spotkania w play-offach – 1 runda Wschodu 2014

Zostały już tylko 2 dni i znowu będziemy rozkoszować się post-season, miejmy nadzieję wielkim post-season. Już po raz 68-my odbędzie się ta faza sezonu na którą najbardziej czekamy. W czasie tych 68 lat oglądaliśmy już niemal wszystkie możliwe pary w danych konferencjach. Czas zatem na przypomnienie – kto z kim już grał, kiedy to było i jak takie serie się potoczyły. Zapraszam!

Indiana Pacers – Atlanta Hawks

  • Bilans bezpośrednich meczy: 14-10 dla Indiany
  • Bilans serii: 3-2 dla Indiany
Rok Zwycięzca Wynik serii Rozstawienie Indiany Rozstawienie Atlanty Runda
2013
Indiana 4-2 #3 #6 1 runda
1996
Atlanta 3-2 #3 #6 1 runda
1995
Indiana 3-0 #2 #7 1 runda
1994
Indiana 4-2 #5 #1 półfinał konferencji
1987
Atlanta 3-1 #7 #2 1 runda

Pierwsza seria między tymi ekipami odbyła się w 1987 roku i wtedy lepsi okazali się Hawks. Pacers byli jeszcze przed erą Reggiego Millera, za to Hawks już mieli w składzie Kevina Willisa, Randy’ego Wittmana, Doca Riversa czy przede wszystkim Dominique’a Wilkinsa. Human Highlight Film rozegrał świetną serię notując średnią 32 punktów na mecz i w Game 2 uzbierał ich, aż 43. Miał przy tym jednak 37 prób z gry i kolejne 13 na linii osobistych!

Kolejna seria przyszła w 1994 roku i wtedy rewanż wzięli Pacers. Dominique w tamtej rywalizacji już nie brał udziału, bo został wcześniej wymieniony do Los Angeles Clippers. Tym, który poszedł w tej wymianie w drugą stronę był Danny Manning, ale nie był on w stanie poprowadzić swojej ekipy do zwycięstwa, mimo że rozegrał solidną serię. Pacers poprowadzili Reggie Miller i Rik Smits.

Rok kolejny przyniósł kolejną sromotną porażkę Jastrzębi, bo tym razem Pacers zafundowali im sweepa. Reggie Miller rzucił 39 punktów w Game 2, a w Game 3 zdobył 32 oczka. Hawks nie mieli w tamtej serii nic do powiedzenia, a Indiana dotarła w tamtym roku do finałów konferencji.

Rok później, znowu obie drużyny spotykają się w 1 rundzie. Wzmocniona Christianem Laettnerem i prowadzona przez Steve’a Smitha Atlanta łamie przewagę parkietu Pacers, ale Indianie udaje doprowadzić się do Game 5. Reggie Miller, który nie grał w poprzednich 4 meczach z powodu kontuzji oka wraca w specjalnych goglach i zdobywa 29 punktów w ostatnim spotkaniu. Jak się okazuje – za mało.

Po latach przerwy od tamtych wydarzeń Indiana z Atlantą zmierzyły się ponownie w 2013 roku. Seria, która ogólnie mało nas obchodziła skończyła się wygraną Pacers. Tylko jeden mecz tamtej serii skończył się różnicą jednocyfrową. Indiana przełamała w Game 6 kilka lat bez wygranej w Phillips Arena i zakończyła tamtą rywalizację.

Miami Heat – Charlotte Bobcats

  • Bilans bezpośrednich meczy: 3-0 dla Charlotte
  • Bilans serii: 1-0 dla Charlotte
Rok Zwycięzca Wynik serii Rozstawienie Miami Rozstawienie Charlotte Runda
2001
Charlotte 3-0 #3 #6 1 runda

Bobcats zagrali w play-offs tylko raz, w 2009 roku i przegrali wtedy z Orlando Magic 0-4. Wrócimy zatem do czasów Hornets, gdy ci grali w Charlotte. W 2001 roku obie ekipy zmierzyły się w mało ciekawej serii. Hornets prowadzili Jamal Mashburn (23.7 punktu w serii) i Baron Davis (20.4 punktu w serii). Ekipa z Charlotte wygrała wszystkie 3 spotkania różnicą co najmniej 15 punktów, w tym 2 na wyjeździe, które skończyły się 26-punktową wygraną. Nic ciekawego, miejmy nadzieję, że w tym roku będzie lepiej.

Toronto Raptors – Brooklyn Nets

  • Bilans bezpośrednich meczy: 4-2 dla Nets
  • Bilans serii: 1-0 dla Nets
Rok Zwycięzca Wynik serii Rozstawienie Toronto Rozstawienie Nets Runda
2007
Nets 4-2 #3 #6 1 runda

2007 rok przyniósł nam pojedynek ówczesnych New Jersey Nets z Toronto Raptors. Siatki były w tej serii prowadzone przez trójkę Kidd – Carter – Jefferson, a Toronto było obudowane wokół Chrisa Bosha. Bosh nie udźwignął jednak presji, zdobywał 17.5 punktu i zbierał 9 piłek, ale trafiał tylko 39.6% z gry.

Wśród Nets trio tej drużyny zagrało bardzo dobrą serię. Vince Carter zdobywał 25 punktów, Richard Jefferson 21.5, a Jason Kidd notował średnio triple-double na poziomie 14 punktów, 10 zbiórek i 13.2 asyst.

Oprócz Game 3 i Game 4 była to bardzo ciekawa seria. W Game 1 Nets wygrali w Toronto po wyrównanym spotkaniu, a w Game 2 po równie ciekawym meczu wygrali Raptors. Nets zrobili dwie ważne wygrane u siebie, a potem chcieli zamknąć serię w Toronto, ale przegrali tam dwoma punktami! Ostatni mecz rozstrzygnął się dopiero po game-winnerze Richarda Jeffersona, który dał drugą rundę dla Nets.

Chicago Bulls – Washington Wizards

  • Bilans bezpośrednich meczy: 5-4 dla Bulls
  • Bilans serii: 1-1
Rok Zwycięzca Wynik serii Rozstawienie Chicago Rozstawienie Washingtonu Runda
2005
Washington 4-2 #4 #5 1 runda
1997
Chicago 3-0 #1 #8 1 runda

W 1997 roku oba zespoły zmierzyły się w pierwszej rundzie i oczywiście wygrali Bulls. Barwy ówczesnych Bullets (poprzedników Wizards) reprezentowali wtedy tacy gracze jak Juwan Howard, Rob Strickland, Chris Webber czy Gheorghe Muresan. Pierwsze dwa mecze skończyły się wygranymi Chicago, a w Game 2 Michael Jordan zdobył 55 punktów!

Game 3 było najbardziej emocjonującym meczem w serii, a walka toczyła się do ostatnich sekund. Michael Jordan i Scottie Pippen zdobyli razem 24 punkty w czwartej kwarcie, a Scottie trafił zwycięskiego lay-upa na 7.4 sekundy przed końcem. I mimo, że ta seria skończyła się szybkim sweepem 3-0 to przyniosła wiele pamiętnych momentów.

Obie ekipy ostatni raz spotkały się w 2005 roku, też w pierwszej rundzie, ale nie była to seria z wielkimi historiami. Przynajmniej do czasu. W pierwszych 4 meczach wygrywał gospodarz. Wizards złamali rywali w United Center w Game 5, a poprowadził ich do tego autor 33 punktów, 9 zbiórek i 7 asyst – Larry Hughes. W tym samym meczu bohaterem został jednak Gilbert Arenas, który równo z końcową syreną trafił rzut na zwycięstwo! W Game 6 Wizards pokonali rywali po emocjonującym spotkaniu 94-91 i zwyciężyli w serii!

Jutro zapraszam na przypomnienie starć między ekipami z Zachodu.