20 KOSZY: notowanie trzecie (2013/14)

Szósty tydzień za nami, czas więc by podsumować kolejne dwa tygodnie 68. rozgrywek NBA.

0/ Tyle razy przy 10. niecelnych próbach rzutu zza łuku trafił przeciwko Suns James Harden. Brodacz w całym meczu trafił 3 z 17 rzutów z gry.

1/ John Wall został przed tygodniem pierwszym graczem w historii Wizards/Bullets, który zanotował w jednym meczu 26pkt,12as,6zb i 5przech. Od wprowadzenia statystyk w sezonie 1973/4 stołeczny klub nie miał gracza z takimi liczbami w meczu. Pierwszą wyjazdową wygraną w sezonie, nad Suns, odnieśli Utah Jazz. Michael-Carter Williams i Victor Oladipo wpisali się na najnowsze karty historii ligi, zdobywając jako pierwsi debiutanci po triple double w tym samym meczu.

2/ W dwóch kolejnych meczach, przy dwóch kolejnych wygranych Jazz-menów po 20 (lub więcej punktów) zdobywał Trey Burke (który niedawno zadebiutował z opóźnieniem po kontuzji palca prawej ręki).

3/ Ostatnie tydzień (od soboty do soboty) to trzy złamane ręce kolejnych graczy: J.J. Redicka (Clippers) , Anthony’ego Davisa (Pelicans) i Michaela Kidda-Gilchrista (Bobcats). Co ciekawe parę dni wcześniej rękę złamał również Paul Pierce z Nets.

4/ Po raz pierwszy od czterech lat i co ciekawe podczas czwartego występu dla Cavaliers, Andrew Bynum zanotował występ na poziomie 20pkt-10zb-5blk-3as. Było to podczas zeszłosobotniej wygranej nad Bulls, a Drew nawiązał do Shawna Kempa, który przed nim jako ostatni mógł się pochwalić podobnymi statystykami w barwach Kawalerii.

5/ Avery Bradley zaliczył rzut , którym wg komentatorów pochwalić chciałby się Larry Bird, biorąc udział w grze zwanej jako „H-O-R-S-E”. Do meczu z Pistons pięc bloków stanowiło rekord kariery Ekpe Udoha. Przeciwko Detroit podkoszowy Bucks zaliczył 5 do przerwy po czym w drugich 20 minutach dołożył 6 (co przełożyło się na nowy najlepszy wynik).

6/ Stephen Curry podczas konfrontacji Warriors z Kings zanotował szósty w karierze występ na poziomie 30pkt i 10as. Co ciekawe był to jednak pierwszy tego typu wynik od 2010 roku i debiutanckiego sezonu Stepha. Sześć trójek przeciwko Clippers zanotował Kyle Korver i było to jego pierwsze spotkanie od czteromeczowej absencji spowodowanej urazem żeber. Tym meczem skrzydłowy Hawks wyrównał rekord 89 spotkań z celną trójką należący do Dany Barrosa. W kolejnym meczu przeciwko Cavs Korver zanotował 90-ty podobny występ i został samodzielnym rekordzistą. Sześć porażek z rzędu, jako najgorsza na dziś seria, mają Sacramento Kings.

7/ Tyle trójek przeciwko Knicks, a następnie przeciwko Bulls wrzucił do kosza rywali Ryan Anderson z Pelicans. W konfrontacji z Chicago Ryan uzyskał swój punktowy rekord sezonu, 36. Siedem trójek zanotował w konfrontacji z Blazers, Paul George, z Pacers. Wymieniany jako kandydat do MVP skrzydłowy Pacers uzyskał rekordowe w karierze 43pkt. Zostając przy liczbie 43 , to od wtorku podobny rekord kariery w punktach należy od obrońcy Magic, Aarona Afflalo.

8/ Osiem z rzędu wygranych zanotowali Oklahoma City Thunder, dzięki wygranej nad Kings. Następnie serial zwycięstw OKC przerwali rewelacyjni Blazers. Takiej serii nie udało się osiągnąć podopiecznym Briana Shawa, którzy zmarnowali szansę w meczu przeciwko Cavs.

9/ Dziewiątą porażkę z rzędu w sezonie zanotowali N.Y. Knicks, w konfrontacji z Pelicans. To najgorszy serial NYK od 2006 roku, kiedy taki sam negatywny wynik zaliczył Larry Brown..

10/ Na dziesięcy zakończył się serial zwycięstw Miami Heat, a pogromców znaleźli oni wśród Detroit Pistons. 1/10 z gry miał podczas pierwszych 20 minut meczu z Bobcats Dirk Nowitzki. Po przerwie Niemiec przebudził się i poprowadził gospodarzy do wygranej, zaliczając 9/11 z gry.

11/ Notując 9 punktów w przegranej konfrontacji z Memphis, swój run z 11 z rzędu double-figures zakończył obrońca Suns Eric Bledsoe. Pierwsze 11 rzutów w konfrontacji z Raptors trafił Markieff Morris, kończąc mecz z 25 oczkami.

12/ Tyle asyst, co jest nowym rekordem kariery, zaliczył podczas pierwszego triple-double w sezonie Kevin Durant. Do zdobyczy 32pkt-12as-10zb dołożył on też 4 bloki i 4 przechwyty co okazało się pierwszym takim statystycznym wyczynem od 1974 roku (czyli daty kiedy wprowadzono statystyki bloków i przechwytów).

13/ Trzynaście zdobytych punktów, przy 40 straconych mieli koszykarze Utah Jazz w trzeciej kwarcie w konfrontacji z Blazers. Punkt mniej od Blazers zdobyli Boston Celtics, podczas pierwszej kwarty meczu z Nuggets (39-15). 13 zbiórek to nowy rekord , od minionej nocy, P.J. Tuckera z Suns.

14/ Czternaście zwycięstw więcej podczas potyczek w regular season, mają nad Minnesotą Timberwolves – Dallas Mavericks. W ostatnim tygodniu Mavs spotkali się z Wolves po raz setny i wygrali po raz 57. Spotkanie było okazją do pierwszopiątkowego debiutu wśród Mavs Izraleczyka Gala Mekela.

15/ – ZAREZERWOWANE DLA WAS

16/ 16 trójek na mecz trafiają podczas ostatnich dwóch spotkań z Nets oraz Magic podopieczni Mike Woodsona, z New York Knicks. Knicks mają za sobą już serię 9 porażek i zdobyli drugą wygraną z rzędu (38-punktami, i zabrakło jednego punktu do wyrównania rekordowej przewagi z meczu LAC-Chicago).

17/ Siedemnaście zwycięstw i trzy porażki to najlepszy start sezonu w historii organizacji z Portland. Taki sam wynik rekordowy w ilości celnych rzutów z gry zanotował przeciwko Thunder LaMarcus Aldridge. 17 trójek na 73% skuteczności trafiły Smugi podczas konfrontacji z Jazz-menami.

18/ Osiemnaście oczek podczas czwartej kwarty meczu z Raptors wrzucił do kosza rywali Nate Robinson, z Denver Nuggets. Samorodki dostały w tym spotkaniu aż 72 oczka od swoich zmienników (!!).

19/ Dwukrotnie dziewiętnaście zbiórek w ostatnich siedmiu dniach notował środkowy Pistons, Andre Drummond. Drugoroczniak zanotował trzy double double pod rząd, w trzech wygranych Detroit nad Sixers, Heat i Bucks. W konfrontacji z Szóstkami zaliczył on rekordowy wynik w karierze w ilości zdobytych punktów, 31.

20/ Quincy Pondexter zdobył w poprzednim tygodniu 22 punkty i była to jego pierwsza dwudziestka we wszystkich występach regular season na przestrzeni ostatnich lat. Tym samym osiągnał on nowy rekord kariery. Tim Duncan ze zdobyczami 23pkt i 21zb został najstarszym graczem NBA (37 lat) z double double na poziomie 20-20.

Na koniec, 21 piłek rekordowe w karierze zebrał przeciwko Mavs El-Faraouq Aminu, zastępujący Anthony’ego Davisa.

Pytanie; którego zawodnika z numerem „20” umieściłem na ikonie wpisu?