20 koszy: notowanie siedemnaste.

1 – Numerem jeden wśród drużyn w lidze na dziś są Miami Heat, z serią 25 wygranych. Żar przegrał tylko 3 mecze w domu, legitymuje się bilansem 54-14 i w obrębie swojej dywizji przegrał tylko raz. Ostatni mecz Heat przegrali pierwszego lutego z Pacers. Ponadto w minionym tygodniu czwarte triple double w rozgrywkach zaliczył główny kandydat do MVP sezonu, LeBron James i jest on o jedno TD od lidera klasyfikacji Rajona Rondo.

2- dwóch graczy NBA notuje co najmniej 60% skuteczność z pola, przy założeniu 4 oddanych rzutów w meczu. Są nimi DeAndre Jordan (63%) i Kosta Koufos (60%).  Tylko dwa spotkania w obrębie swojej dywizji – to najgorszy wynik w lidze – wygrali Orlando Magic. Tylko 2 spotkania od kontuzji Marcina Gortata wygrali Phoenix Suns, przegrywając w tym czasie 9 meczów. Tylko dwa mecze na Zachodzie wygrali w tym sezonie Celtowie (2-11).

3 – trzy celne rzuty za trzy punkty (3.3) w każdym ze spotkań trafia Stephen Curry, który odniósł trzeci raz w tym sezonie kontuzję stawu skokowego. Ryan Anderson (2.7) i Kyle Korver (2.6) są następnymi na liście strzelców dystansowych.

4 – Zach Randolph, Joakim Noah i Tyson Chandler, to jedyna trójka podkoszowych, która może pochwalić się średnią 4 ofensywnych zbiórek w meczu.

5 – blisko pięc rzutów wolnych trafia Dwight Howard na mecz, przy 9 próbach. 49% to najniżej sklasyfikowany wynik wg oficjalnych statystyk, wśród 124 graczy. Pięć lat czekali fani Blazers na wygraną ich klubu w Atlancie.

6 – nadłuższą obecnie serią porażek legitymują się Orlando Magic, którzy do końca rozgrywek muszą sobie radzić bez Aarona Afflalo (kontuzja). Sacramento Kings i Philadelphia 76ers to najgorsze drużyny w lidze, pod względem wygranych na wyjazdach; obie wygrały tylko po 6 meczów.

7 – jeśli brać pod uwagę zespołowe zdobycze w triple-double, to na prowadzeniu są Celtics – z Rajonem Rondo (5) i Paulem Piercem (2). 7 bloków przeciwko Bucks zanotował Roy Hibbert.

8 – osiem drużyn zapewniło sobie już awans do play offs 2013, są nimi: Heat, Knicks, Pacers, Nets oraz Spurs, Thunder, Nuggets i Clippers.

9 – wygraną nad Charlotte Bobcats, jednym punktem i w ostatnich sekundach meczu, przerwali swoją najgorszą serię w tym sezonie Detroit Pistons. Dziewięcioma punktami – każde spotkanie z wygranych – średnio zwyciężają OKC Thunder (to najlepszy rezultat w lidze). 9 spotkań z rzędu, w których przegrywali do przerwy wygrali Miami Heat.

10 – Kevin Love to jedyny zawodnik tego sezonu, który przeciętnie w spotkaniu zbiera dziesięć piłek pod własną tablicą. Blisko dziesięcioma punktami przegrywają swoje spotkania Charlotte Bobcats, to z kolei najgorszy wskaźnik w NBA. Najwięcej osobistych podczas jednego spotkania wykonuje James Harden – 10. Trafia on blisko 9 wolnych w każdym meczu (8,8).

11 – tyle spotkań w karierze, ze 100% skutecznością z lini zanotował Carmelo Anthony. Ostatnie takie spotkanie Melo to konfrontacja Knicks z Raptors (10 prób minimum).

12 – po dwanaście spotkań w obrębie swojej dywizji wygrali Pacers i Spurs, to najlepsze na dziś wyniki w lidze. 12 trenerem w historii ligi z 900. zwycięstwami został Greg Popovich.

13 – Tim Duncan wyprzedził Shaquille’a O’ Neala na liście najlepiej zbierających wszech czasów. Gracz Spurs jest od wczoraj 13.

14 – Jeszcze tylko przez 14 spotkań – wg niepotwierdzonych jeszcze informacji – ma prowadzić Minnesotę T-Wolves Rick Adelman. Potem zamierza  trener przejść na emeryturę. 14 graczy w lidze notuje przeciętnie w meczu 3 straty (wśród nich są Holiday, Harden, Bryant i Durant z przeciętną ponad 3.5 w meczu).

15 – tyle z rzędu wygranych odnieśli już podopieczni George’a Karla, i jest to drugi najlepszy wynik tego miesiąca, po Miami Heat (25).  Samorodki po ostatniej wygranej nad Kings zapewnili sobie awans do play offs. Zespół z Denver ma obecnie najlepszy bilans spotkań na własnym parkiecie, który wynosi 32-3. Jeden z piętnastu rzutów przeciwko Pacers trafił Brandon Jennings.. 15pkt przeciwko Cavs, rzucił dla Rockets Thomas Robinson, i jest to jego nowy rekord kariery.

16 – tyle punktów zaliczki przed III kwartą mieli na koncie Lakers w konfrontacji z Wizards. Gracze Mike’a D’Antoni roztrwonili wszystko w II połowie i jest to najgorszy ich wynik od 14 lat przy swojej publiczności.

17 – siedemnaście oczek w czwartej kwarcie zdobył dla Clippers w pojedynku z Nets , Chris Paul. To rekord kariery CP-3 jeśli chodzi o zdobycze w finałowej odsłonie.

18 – osiemnaste double-double w minionym tygodniu, zanotował skrzydłowy Sixers, Thaddeus Young. Jedno więcej ma na koncie jego klubowy partner, Jru Holiday. Obu jednak bije lider dubletów, David Lee, z liczbą 47!

19 – mający średnią dziewiętnastu oczek na mecz Brook Lopez zanotował w minionym tygodniu swój rekord strzelecki sezonu, zdobywając 38 punktów przeciwko Mavericks.

20 x 2 – w minionym tygodniu 40stka stuknęła najlepszemu debiutantowi z 1995 roku i Mistrzowi NBA z 2011 – Jasonowi Kiddowi. Jason po kolejnym meczu Knicks powiedział, że czuje się spełniony jako gracz i powoli przymierza się do emerytury.