Ciekawostki statystyczne – 15 stycznia

ciekawostki statystyczne

– Orlando Magic niespodziewanie pokonali w Los Angeles jedną z najlepszych drużyn w lidze. Żeby nie było – chodzi o Clippers. Pojechali następnie do Waszyngtonu, gdzie od najgorszego teamu w NBA dostali prawie 30-punktowy łomot. Ale dobra, Wizards wciąż mają najgorszy bilans, ale wygrali trzeci mecz z rzędu i wygląda na to, że powrót Johna Walla może być dla nich przełomem.

• Sześciu Wizards przekroczyło próg double-digits. Ich skuteczność z gry wynosiła 56%. Ich poprzedni rekord sezonu to zaledwie.. 48%. Season-high to także liczba 32 asyst oraz – od czego powinienem zacząć – 120 punktów zdobytych przez koszykarzy ze stolicy USA. +29 to także rekordowe zwycięstwo dla Waszyngtonu.
  • Arron Afflalo, książę Paryża Los Angeles, który w obu meczach w Mieście Aniołów zdobył po 30 punktów, dziś na Wschodnim Wybrzeżu trafił tylko jeden z jedenastu rzutów z gry i zdobył dwa punkty (season-low).
  • Glen Davis (13 pkt) wrócił i Magic zostali pozbawieni najlepszej wymówki na swoje porażki.
  • Wizards wygrali trzy ostatnie mecze, ale z kim – Thunder, Hawks, Magic.. naprawdę godni rywale. Wszyscy.
  • Magic nie przegrali trzech kolejnych meczów w stolicy od 2005-2006.
  • 56,1% z gry Wizards to rekord w starciach z Orlando.
  • Z Eliasa: przed trzymeczową serią zwycięstw Wizards mieli bilans 4-28 (12,5% wygranych). To trzeci przypadek w historii, by drużyna, która po 20 meczach sezonu miała nie więcej niż 12,5% zwycięstw, zanotowała trzymeczową serię zwycięstw (Bulls 1999/00, Grizzlies 2002/03).

– Celtics wygrali u siebie z Bobcats – sensacji nie ma. Boston wygrał szósty mecz z rzędu (najdłuższa seria od grudnia 2010) oraz cztery ostatnie starcia w TD Garden. Charlotte zanotowało czwartą porażkę z rzędu oraz 21. w 23 ostatnich meczach.

• Rajon Rondo (17/10/12) zanotował 26. triple-double w karierze (włączając PO). Z trzema TD w tym sezonie jest na pierwszym miejscu w lidze. Celtics ogółem w meczach z triple-double Rondo mają bilans 23-3 (w RS 15-1).
  • To drugie triple-double zanotowane przez Celta w starciu z Bobcats (Ryan Gomes 2006). Tylko jedna drużyna ma więcej TD przeciwko Rysiom – Nets (4, wszystkie Kidd).
  • Jared Sullinger ma się naprawdę dobrze – dziś trafił wszystkie cztery rzuty z gry. W pięciu ostatnich meczach jego skuteczność to prawie 69%.
  • Nareszcie coś łączy Arrona Afflalo z Kevinem Garnettem – KG także miał dzisiaj fatalną skuteczność, 2-11 z gry. Różnica była jednak taka, że Wizards w meczu z Magic trafiali prawie wszystko, a Bobcats zaczęli od spudłowania 11 z 12 pierwszych rzutów z gry (7-25 FG w 1Q). Garnett nie przesunął się na 16. miejsce najlepszych punktujących wszechczasów – teraz do Patricka Ewinga traci tylko sześć punktów.
  • Celtics wygrali czwarty z rzędu pojedynek z Charlotte. Nic dziwnego – na 29 starć między tymi drużynami Boston zwyciężył w 22.

– Hawks 58:97 Bulls. Eee..

• Zacznijmy od rzeczy oczywistych – 58 punktów Hawks to najgorszy wynik w tym sezonie w całej lidze. 29,3% daje im drugie miejsce za 29,1% Bobcats z meczu z OKC.
  • Dla Atlanty 58 punktów to najmniej od.. 1955 roku. Dla Bulls – to najlepszy defensywny wynik w historii.
  • Hawks zdobyli tylko 5 punktów w drugiej kwarcie (rekord organizacji)! Do przerwy mieli 20 punktów – to rekord klubu, a do rekordu NBA w sezonie regularnym „zabrakło” jednego punktu (19 – Clippers z Lakers w 1999).
  • Jastrzębie trafili 2 z 21 rzutów z gry w tej drugiej kwarcie. Nawet nie będę liczył skuteczności. Mieli w tej odsłonie więcej strat (7) i fauli (6) niż punktów (P-I-Ę-Ć).
  • Bulls wygrali mecz 39 punktami (rekordy sezonu dla Chicago i Atlanty) mimo trafienia tylko 41,8% rzutów z gry. To drugi taki przypadek w ostatnich co najmniej 27 latach – pierwszy to mecz.. Bulls ze Spurs w 1997 roku.
  • +39 to także największe zwycięstwo Bulls nad Hawks w historii.
  • Zeszło na drugi plan – Hawks przegrali piąty mecz na wyjeździe z rzędu.
  • Z Eliasa: Od 1954/55 (wprowadzenie zegara 24 sekund) rozegrano ponad 49000 meczów. Hawks są trzecią drużyną, która w pierwszej połowie zdobyła nie więcej niż 20 punktów. Poza wspomnianymi już Clippers 1999 byli jeszcze Jazz 1975 (20 pkt).

Chris Paul nie zagrał w Memphis, ale Clippers pokazali Grizzlies na ich własnym terenie, jak się broni. 73 punkty to rekord sezonu i dla Grizz, i dla Clipps.

• Trzeba także wspomnieć o absencji Rudy’ego Gaya, ale nawet bez niego Grizzlies powinni trafić więcej niż 30% rzutów z gry.
  • To drugi najgorszy odnotowany wynik dla rywala Clippers w historii – rekord to 28,6% w 2000.
  • To także trzeci najgorszy procent w historii Grizzlies (rekord – 28%) i najgorszy „osiągnięty” w meczu u siebie.
  • Ławka Clippers zdobyła aż 54 punkty (Crawford i Barnes po 16), a przecież był jeszcze Bledsoe (14/4), który normalnie także jest rezerwowym. Potęga.
  • Ławka Grizzlies zdobyła 26 punktów, z czego 15 w czwartej kwarcie, gdy było już „pozamiatane”.
  • Największe wyjazdowe zwycięstwo w historii Clippers to +28 z GSW w 2009 roku. To także największa różnica w historii całej rywalizacji Clippers-Grizzlies.

– Nawet Dallas 2012/13 mogą mieć swoje Big Three i to bez Dirka Nowitzkiego.

• Darren Collison, OJ Mayo i Elton Brand (20 pkt, season-high) zdobyli 63 punkty, trafiając aż 25 z 35 rzutów z gry! Dzięki ich fantastycznej skuteczności Mavericks mieli prawie 60% trafionych rzutów. To najlepsza skuteczność oraz największa liczba punktów (113) zdobyta w tym sezonie przeciwko Minnesocie, która przegrała czwarty mecz z rzędu.
  • 59,7% – bo tyle dokładnie wynosiła skuteczność Dallas – to najlepszy wynik w historii rywalizacji Mavericks-Timberwolves.
  • 21 punktów zdobył Mistrz NBA z 2011 roku z Mavericks, JJ Barea.
  • Na pocieszenie – Timberwolves zebrali aż 20 piłek w ataku przy tylko czterech Dallas. 4 ofensywne zbiórki Mavs to najgorszy wynik w meczach z Minnesotą.
  • Z Eliasa: I Collison, i Mayo, zanotowali 20 punktów i 9 asyst. To piąty przypadek w historii Dallas, by dwóch graczy miało w jednym meczu 20/9 (Aguirre/Harper 1988, Kidd/McCloud 1996, Finley/Pack 1999, Nash/Hardaway 2002).

– Oni też są tylko ludźmi. Miami Heat przegrali w Utah mimo 32/4/6/3 (13-19 FG) jedynej nadprzyrodzonej istoty w NBA, LeBrona Jamesa.

• Heat prawie odrobili 21 punktów straty.
  • Przegrali jednak tablice, i to jak – 23-40! W ofensywnych zbiórkach było 13-5, nie tak źle, ale już w punktach drugiej szansy było 19-0 na korzyść Jazz.
  • 23 zbiórki to wyrównany rekord organizacji Miami. Ustalony został w 1990 roku. Jazz tylko dwukrotnie przegrali mniej pojedynków na tablicach (21, oba w 2007 roku).
  • Chris Bosh miał jedną zbiórkę. Porównania są zbędne.
  • Heat nie wygrali w Utah od 2008 roku.
  • Ray Allen jest już 21. najlepszym strzelcem w historii ligi. Minął dziś Roberta Parisha.
  • LeBron niedługo zdobędzie swój 20000. punkt w karierze, ale na to jeszcze przyjdzie czas.
  • Z Eliasa: Gordon Hayward po raz drugi w tym miesiącu zdobył z ławki 22 punkty i 4 asysty jako pierwszy Jazzman od 1995 (Hornacek).

– OKC Thunder odnieśli 30. wygraną w sezonie, jako pierwsi w lidze (to trzeci taki przypadek w historii organizacji). Wygrali z Phoenix Suns, w sumie nic dziwnego, ale Kevin Durant i Russell Westbrook naprawdę weszli dziś na wyższy poziom.

• Durant i Westbrook zdobyli 77 ze 102 punktów drużyny. RW pobił rekord sezonu z 36 oczkami. We dwóch z Durantem „wyrobili” normę Wielkiej Trójki z Miami. Co więcej, duet ten zdobył.. 47 z 51 punktów Thunder w drugiej połowie. Wow. Jeszcze jedna informacja – po przerwie OKC oddali 41 rzutów, do Duranta i Westbrooka należało 33.
  • Durant zdobył 19 punktów w czwartej kwarcie (8-12 FG).
  • Marcin Gortat, dzisiejsza ofiara Duranta, zdobył 19 punktów i zebrał 15 piłek w prawie 46,5 minuty gry. Tylko raz w swojej karierze Polak przebywał na parkiecie dłużej – w marcu 2011 (3OT z Lakers).
  • Kendrick Perkins postanowił się nie wtrącać i dla odmiany pobił swój rekord sezonu w zbiórkach (13). Punktu oczywiście nie zdobył.
  • Durant zdobył dziś 41 punktów, przekraczając czterdziestkę po raz czwarty w sezonie i 25. w karierze. W tym roku trafia ponad 56% rzutów z gry.
  • Thunder są 18-4, gdy Durant i Westbrook notują po 20 punktów.
  • Z Eliasa: Durant i Westbrook są pierwszym duetem, który zdobył po 36 punktów w meczu bez dogrywek, od 2008 roku (Harrington, Lee). W historii organizacji to pierwszy taki przypadek od 1982 (Shelton, G.Williams).

– Kings zostali wczoraj upokorzeni we własnej hali przez Heat i Mario Chalmersa. Dziś odegrali się na byłej drużynie LeBrona Jamesa – Cavaliers. Zawsze coś.

• DeMarcus Cousins poszalał i zanotował 26/14/6. Trafił wszystkie 12 rzutów wolnych. Nareszcie wrócił Tyreke Evans, który w pierwszym meczu po powrocie do S5 zdobył 18 punktów w 25 minut na 6-6 z gry.
  • Świetnie spisali się nie tylko starterzy Sacramento, ławka zdobyła 54 punkty (21-35 FG), 36 z nich należało do Jimmera Fredette i Marcusa Thorntona.
  • Mało brakowało, a Kings znów byliby pogrążeni przez strzelca. Rezerwowy Cleveland Dion Waiters zdobył 33 punkty (career-high) w 29 minut, trafiając 12 z 18 rzutów z gry. W ostatnich 27 latach to drugi taki występ dla Cavs (L.Hughes 2007).
  • Cavs ze 118 punktami pobili rekord sezonu, ale i tak przegrali. Zakończyli serię sześciu zwycięstw w Sacramento, gdzie przegrali po raz pierwszy od 2005 roku.
  • Kings przerwali serię czterech porażek.