Ciekawostki statystyczne – 20 grudnia

ciekawostki statystyczne

Dzisiaj trochę inna forma, krótsza – wyróżnione zostaną najważniejsze ciekawostki. Nie wiem, czy wprowadzę to na stałe, ale taka zmiana miałaby też swoje plusy – w końcu ile można czytać o statsach z box-score :-)

• Toronto Raptors wygrali czwarty mecz z rzędu, pokonując Detroit Pistons (szósta kolejna porażka) 97:91. Dla Raps to pierwsza taka seria od listopada 2010.
  • Pistons przegrali, choć swój rekord kariery pobił Greg Monroe. Środkowy Detroit zdobył 35 punktów, z czego 24 po przerwie. Ostatnim graczem Pistons z 35/10 był Grant Hill (1999) – od tamtej pory minęło 1079 meczów bez takiego występu i była to najdłuższa taka seria w historii.
  • Jose Calderon rozdał 17 asyst, dziewięć z nich w pierwszej odsłonie. Rekordzistą Toronto w liczbie asyst w pojedynczej kwarcie jest Doug Christie (11). Hiszpan asystował dziś przy ośmiu z 10 pierwszych trafień Toronto.
  • Raptors odnotowali swoje ósme zwycięstwo w tym sezonie. W każdym z nich stracili mniej niż 100 punktów.

• Carmelo Anthony wrócił i w trzecich derbach Nowego Jorku zdobył 31 punktów. Knicks wygrali 100:84 i są teraz 7-2, gdy Melo dostarcza +30 punktów.
  • Knicks prowadzą w rywalizacji z Brooklyn Nets 2-1 przed ostatnim starciem obu drużyn w MSG, 21 stycznia. Wygrali 5 z 6 ostatnich meczów oraz 10 z ostatnich 12. Nets z kolei przegrali trzecie kolejne spotkanie oraz 8 z ostatnich 10.
  • 16 punktów i 12 zbiórek miał Tyson Chandler. Najskuteczniejszy gracz w lidze miał 7 celnych „rzutów”. W cudzysłowie, bo sześć z nich to wsady, a 5 – alley-oopy.
  • Knicks pozbierali się po porażce z Rockets, ich bilans w meczach u siebie to w tej chwili 11-1.
  • All-time: Knicks 87-83 Nets

• Orlando Magic wygrali dziś 90:83 z Washington Wizards. Było to ich czwarte zwycięstwo z rzędu, ale w ostatniej minucie kontuzji doznał Glen Davis.  Wizards przegrali po raz piąty z rzędu, na wyjeździe mają bilans 1-11. Coś jak Knicks, tylko że odwrotnie.
  • Nene Hilario zdobył 20 punktów, pobił swój rekord sezonu.
  • JJ Redick był dziś z 17 punktami najlepszym strzelcem zespołu. W ostatnich sześciu meczach notował 16.3 ppg i 4.8 apg. Dzisiaj, wraz z E’Twaunem Moore (15 pkt, 20 min) trafili 7 z 11 trójek.
  • Magic wygrali tablice 48-36 głównie dzięki 13 zbiórkom Nikoli Vucevica. Był to jego czwarty kolejny mecz, w którym zebrał dwucyfrową liczbę piłek.
  • Wizards mieli 20 asyst, Magic (18) po raz pierwszy w tym sezonie wygrali mecz, w którym mieli mniej asyst od rywali.
  • Orlando wygrało 10 z 11 oraz 15 z 18 ostatnich starć z Wizards. Łącznie wygrali dokładnie dwie trzecie (62-31) spotkań z nimi.

• Utah Jazz zdobyli tylko 8 punktów w drugiej kwarcie. Cały mecz z Indianą Pacers przegrali 84:104. Dla graczy z Indianapolis było to 10. zwycięstwo w 15 ostatnich meczach – sezon zaczęli od 4-7. Jazz polegli w trzecim z czterech ostatnich spotkań.
  • Al Jefferson i Paul Millsap zdobyli łącznie tylko 11 punktów (3-15 FG). Jazz, zwykle przeważający pod koszami, zdobyli dziś prawie dwa razy mniej punktów z pomalowanego od rywali (28-52). To nie wszystko – Utah miało tylko dwa trafienia za trzy przy 15 próbach.
  • Paul George zdobył 20 punktów (9-13 FG), zebrał 11 piłek i zablokował 4 rzuty. Gracz Tygodnia Konferencji Wschodniej notuje w grudniu 22.3 ppg, 8.1 rpg, 3.9 apg, 1.6 spg i 1.4 bpg na skuteczności 50,5% z gry i 44% za trzy. Opłacało się wymieniać cały statline. Inny Pacer, który zdobył dziś 20 punktów (5 zb, 5 ast), George Hill (8-13 FG), w czterech ostatnich meczach kręci średnio 18/6/6. Nie oni byli jednak najlepszymi strzelcami Indiany – Gerald Green pobił rekord sezonu i zdobył 21 punktów.
  • Pacers są 4-0, gdy zdobywają 100 punktów, 6-2 w drugich meczach back-to-back, 10-3 gdy tracą mniej niż 90 punktów. 51,3% skuteczności z gry to ich rekord sezonu. Jazz także zanotowali season-high – 32 punkty to ich największa strata w tych rozgrywkach.
  • All-time: Jazz 38-37 Pacers

• Boston Celtics przegrali trzy poprzednie mecze i potrzebowali przełomu. Nie mogli zakończyć tej serii w lepszym stylu – Paul Pierce zdobył 40 punktów (rekord sezonu), z czego 25 w drugiej połowie, a Boston wygrał z Cleveland Cavaliers 103:91, choć w trzeciej kwarcie przewaga C’s wynosiła już 20 punktów. Celtowie trafili prawie 60% rzutów z gry przy 40% Cavs.
  • Pierce trafił 13 z 16 rzutów, 6 z 7 trójek i wszystkie 8 wolnych. Wow. Do tego dorzucił jeszcze 8 zbiórek i 5 asyst. Ostatnim graczem z 40/8/5 na tak wysokiej skuteczności był Mitch Richmond (1991). W tamtym roku miał miejsce także ostatni występ 40/8/5 w mniej niż 34 minuty (Patrick Ewing). Dla Pierce’a to trzeci taki statline w karierze. W trzeciej kwarcie The Truth trafił wszystkie 7 rzutów, w tym 3 trójki (17 pkt). To 24. w karierze występ z +40 punktami. Został najstarszym Celtem, który zdobył 40 punktów w meczu bez dogrywek oraz drugim najskuteczniejszym graczem Bostonu w meczu z +40 punktami (Bob McAdoo, 1979).
  • Cavaliers walczyli do końca, zmniejszając stratę w czwartej kwarcie, ale 22 punkty Kyrie Irvinga nie wystarczyły. Cleveland (dziś bez Varejao – pierwszy start w karierze T. Zellera) przegrało piąty kolejny mecz oraz 10 z 11 ostatnich. Na pocieszenie – Irving w pięciu meczach po powrocie po kontuzji kręci 24/3/4.
  • Celtics wygrali 150 kolejnych meczów, w których prowadzili 19 punktami. Na sześć ostatnich starć z Cleveland przegrali tylko raz.

• Pierce rzucił 40 punktów, Kevin Durant poszedł o krok dalej – zdobył 41 (rekord sezonu). Thunder wygrali 100:92 z Atlantą Hawks, która pokonała OKC 4 listopada na terenie Grzmotu. Durant zdobył 18 punktów w czwartej kwarcie. W całym meczu trafił 14 z 23 rzutów (9-10 FT), zebrał 13 piłek.
  • Był Durant, co z Westbrookiem? Druga strzelba Thunder miała dziś 27 punktów (21 przed przerwą) i 11 asyst. Poza Durantem i RW żaden gracz nie przekroczył progu double-digits, ale co z tego, skoro duet ten zdobył razem 68 punktów?
  • Hawks odwrotnie – mieli aż czterech graczy z +10 punktami, ale żaden z nich nie przekroczył dwudziestki – najbliżej byli Jeff Teague (19/9, 9-13 FG) i Josh Smith (17/12).
  • W ostatnich 20 latach tylko cztery razy zdarzyło się, by koledzy z zespołu mieli 40 pkt/10 zb i 25 pkt/10 ast w meczu bez dogrywek (KJ&Barkley 1996, McDyess/VanExel 2000, Dirk/Nash 2002, West/Paul 2009).
  • Obie drużyny trafiły po 36 rzutów z gry i 9 trójek. Różnicę zrobiły rzuty osobiste (OKC 19-20, ATL 11-17). Sami Durant z Westbrookiem trafili 17 z 18 FT.
  • Zaza Pachulia zebrał dziś 10 piłek, w tym 5 w ataku. Przesunął się dziś na ósme miejsce listy najlepszych ofensywnych zbierających w historii Hawks (1177 Cliff Levingston). Ma w tej chwili na koncie 1178 zbiórek w ataku.
  • Jastrzębie są teraz 4-1 w drugich meczach b2b.
  • Thunder mają teraz bilans 21-4. Wygrali 12. mecz z rzędu, a do wyrównania rekordu klubu brakuje im jeszcze tylko dwóch zwycięstw.
  • All-time: SEA/OKC 59-63 Hawks

• Ofensywa Houston Rockets w spotkaniu z 76ers była nie do zatrzymania. Rakiety wygrały 125:103, notując trzecie kolejne zwycięstwo w Houston oraz czwarte w pięciu ostatnich spotkaniach. 33 punkty zdobył James Harden (17-18 FT – rekordy kariery). Rozdał też 7 asyst. 18 punktów i 6 asyst dorzucił Jeremy Lin (8-12 FG). 11. double-double w tym sezonie zaliczył Omer Asik (17/15). Wszystkie pięć rzutów z gry trafił Greg Smith (13 pkt, 13 min), pięć celnych trójek miał Toney Douglas.
  • Greg Smith jest pierwszym w bazie bball-ref graczem Rockets z 13 punktami i 100% skuteczności w 13 minut.
  • W ostatnich 20 latach tylko trzech graczy Rox przed Hardenem trafiło 17 osobistych w jednym meczu (Martin x2, Yao x4, Francis).
  • 56% skuteczności to rekord sezonu Rockets. Rakiety po raz czwarty w tym sezonie rzuciły +120 punktów (najwięcej w lidze), po raz szósty – +115 (także najwięcej). 69 punktów w drugiej połowie to ich season-high, ale też aż dziewiąta 60-punktowa połówka w tym sezonie.
  • Sixers przegrali piąty kolejny mecz (wszystkie na wyjeździe). 125 straconych punktów to ich najgorszy wynik w tych rozgrywkach. Sami dostali aż 65 punktów od swoich rezerwowych (Young 21, Wright 20/5/5).
  • Rockets są 6-1, gdy Harden zdobywa min. 30 punktów oraz 10-2 w meczach z drużynami ze Wschodu. Sixers z kolei są teraz 1-14 w meczach, w których przegrywają przed czwartą kwartą. Przegrali 11. kolejny mecz, w którym stracili +110 punktów.
  • All-time: Sixers 66-64 Rockets

• Phoenix Suns pokonali dziś Charlotte Bobcats 121:104. Rysie przegrały trzynaście meczów z rzędu, swoje ostatnie zwycięstwo notując 24 listopada. Słońca z kolei zanotowały czwartą kolejną wygraną po raz pierwszy od sezonu 2010/11.
  • Shannon Brown zdobył 26 punktów i pobił rekord sezonu pochodzący ze spotkania z.. Bobcats (24). Trafił 10 z 16 rzutów, w tym 5 z 7 trójek. Suns mieli na koncie 17 celnych trafień zza łuku na 28 prób oraz 55,3% skuteczności z gry. 21/11 dorzucił Goran Dragić, 20 punktów miał Jared Dudley – obaj panowie trafili po 4 trójki. Marcin Gortat miał 8 punktów (4-11 FG), 9 zbiórek i 3 bloki.
  • Bobcats mieli dwóch graczy z +20 punktami – znów bardzo dobrze spisali się Kemba Walker (27 pkt, 11 w 4Q, 6 ast, 9-14 FG) i Michael Kidd-Gilchrist (25 pkt, 12 zb, 9-14 FG).
  • Brown zanotował przechwyt w dwunastym meczu z rzędu – to piąta najdłuższa trwająca seria w lidze.
  • Wymieńmy sobie nowe rekordy sezonu Phoenix – punkty (121), punkty w drugiej kwarcie (36), punkty w pierwszej połowie (64), trójki (17). Suns po raz pierwszy w tym sezonie zdobyli w dwóch kolejnych kwartach +30 punktów.
  • All-time: Suns 12-5 Bobcats. Słońca „zesweepowały” Cats sześć razy.

• Memphis Grizzlies znów mieli kłopoty z ofensywą i znów zwyciężyli dzięki świetnej grze w obronie. Po zatrzymaniu Bulls na 71 punktach dziś pokonali Bucks 90:80.
  • Kozły trafiły tylko 35% rzutów. Grizzlies po raz 22. z rzędu (!) zatrzymali rywali na mniej niż 100 punktach. Tracone przez nich 89.5 ppg to najlepszy wynik w lidze.
  • Grizz wygrali u siebie 11 z 12 meczów w tym sezonie oraz 22 z 24 ostatnich.
  • Monta Ellis spudłował 13 pierwszych rzutów, trafił ostatni, a 4 punkty to jego najgorszy wynik w tym sezonie. Po raz trzeci w historii Bucks zdarzyło się, by gracz przy min. 14 próbach miał maksymalnie jedno trafienie (Bridgeman 1980, 1984).
  • Tylko dwóch graczy Bucks miało +10 punktów – Brandon Jennings (26) spudłował 17 z 26 rzutów, 12 oczek dodał Quis Daniels.
  • Dla odmiany – Zach Randolph zdobył 15 punktów, zebrał 17 piłek i zanotował 19. double-double w tym sezonie (lider NBA) w 23 meczach. Marc Gasol (12/12) miał dopiero drugie DD.
  • Grizzlies w trzecim sezonie z rzędu zesweepowali Milwaukee. Wygrali z nimi po raz piąty z rzędu, ale wciąż przegrywają w rywalizacji all-time (16-17).
  • 80 punktów Bucks to ich najgorszy wynik w tym sezonie, podobnie jak 11 asyst.
  • Grizzlies są 7-0, gdy ich ławka rezerwowych wygrywa starcie zmienników (31-26).
  • Mike Conley rozdał dziś 6 asyst – tylko dwóch brakuje mu do zostania najlepszym podającym w historii organizacji (J-Will).
  • W pierwszej kwarcie Grizz mieli 20 zbiórek – rekord sezonu dla całej ligi.

• W typowej zachodniej strzelaninie Sacramento Kings pokonali Golden State Warriors 131:127 i zakończyli serię pięciu porażek. Warriors w 13 ostatnich meczach przegrali po raz trzeci.
  • Obie drużyny trafiły razem 50% swoich rzutów oraz łącznie 24 z 45 trójek. Aż dwunastu graczy zanotowało dwucyfrową liczbę punktów – 7 Krolów, 5 Wojowników.
  • Jak na strzelaninę przystało, występują całkiem fajne statline’y – DeMarcus Cousins zdobył 24 punkty z 12 rzutów (14-18 FT), 23 punkty (9-12 FG, 3-3 3pt) miał Aaron Brooks, 19 punktów i 5 trójek miał powracający do gry Marcus Thornton. Dla Warriors – 32 punkty zdobył Stephen Curry (6 fauli, 7 trójek), 29/8/5 (12-17 FG) dorzucił David Lee. Rezerwowy Jarrett Jack dołożył 28 punktów (10-16 FG) i 7 zbiórek.
  • Warriors stali się pierwszą od blisko 18 lat (Blazers) drużyną, która przegrała mecz bez dogrywek mimo trzech graczy z +28 punktami.
  • 131 punktów to rekord sezonu dla Kings, którzy stracili także największą liczbę oczek w tym sezonie. To samo można napisać o Warriors.
  • Kings są 5-0, gdy zdobywają +105 punktów. Jeśli mniej – 3-17. Ich bilans u siebie wynosi całkiem przyzwoite 7-7, czego nie można napisać o wyjazdowej statystyce 1-10.
  • All-time: Sacramento 184-184 Golden State. Utrzymać remis po 368 spotkaniach..

• Los Angeles Clippers „gonią” OKC Thunder, dziś pokonali New Orleans Hornets 93:77, wygrywając 11. mecz z rzędu. Wyrównali rekord organizacji. To raz, dwa – Chris Paul zanotował 5000. asystę w karierze (dziś 10 pkt, 12 ast) jako trzeci najmłodszy gracz w historii (Magic, Isiah). 510 meczów CP3, w jakich uzbierał on 5000 asyst, to piąty najlepszy wynik w historii.
  • Hornets przegrali dziewiąty mecz z rzędu i nadal są najgorszą drużyną na Zachodzie. Robin Lopez miał 22 punkty (10-16 FG) i 9 zbiórek, ale Ryan Anderson spudłował wszystkie osiem trójek jako pierwszy gracz w tym sezonie oraz czwarty Hornet w historii (Burrell 1995, B. Davis 2003, D. Brown 2007).
  • Matt Barnes zdobył 11 punktów z ławki (5-7 FG, double-digits po raz piąty z rzędu oraz 9 w 11 ostatnich meczach). Clippers są 13-0, gdy Barnes zdobywa +10 punktów jako rezerwowy.
  • W ostatnim starciu Clippers-Hornets padł rekord trafionych trójek w meczu bez dogrywek (33). Dziś obie ekipy trafiły tylko 6 z 39 rzutów za trzy, a dwa trafienia Nowego Orleanu to ich season-low.