Ciekawostki statystyczne – 28 listopada

Dallas Mavericks 98:100 Philadelphia 76ers

• Thaddeus Young, Evan Turner i Jrue Holiday zdobyli razem 60 punktów (22-39 FG).
  • 76ers wygrali na dwie minuty do końca 100:93, ale Vince Carter zdobył 5 kolejnych punktów i Mavs mieli szansę na doprowadzenie do dogrywki bądź nawet na zwycięstwo po tym, jak dwa rzuty spudłował Holiday. OJ Mayo nie trafił jednak pierwszego rzutu wolnego (drugi spudłował celowo, by zachować szanse na wygraną), nie wpadła również trójka Jae Crowdera po zbiórce.
  • Maalik Wayns zdobył rekordowe 10 punktów. Dobry mecz rozegrał także Kwame Brown (6 pkt, 8 zb).
  • Dallas przegrali, choć aż sześciu graczy przekroczyło próg double-digits. Najlepszy był Chris Kaman (20).
  • Rezerwowi Mavs zdobyli 46 punktów, 76ers – 28
  • Po popełnieniu tylko siedmiu strat w pierwszych trzech kwartach w czwartej Dallas miało 8 TO, z czego sześć w kolejnych posiadaniach.
  • Straty były także problemem dla Philly (17 TO), która straciła aż 28 punktów po swoich błędach.
  • Sixers wymusili 32 rzuty wolne (rekord sezonu, przed tym meczem średnio 18.6 wolnego), trafiając 75%. Young miał 6 trafień na 11 prób.
  • 76ers są 5-1 w meczach z drużynami z Zachodu.
  • Gracze z Filadelfii po raz trzeci z rzędu osiągnęli „setkę” po tym, jak w pierwszych 12 meczach dokonali tej sztuki tylko dwukrotnie.
  • Szóstki przełamały sześciomeczową serię przegranych z Mavericks.
  • Turner przekroczył granicę 400 asyst rozdanych w karierze.
  • All-time: 76ers 33-29 Mavericks

Phoenix Suns 91:78 Cleveland Cavaliers

• Suns wygrali, ale Marcin Gortat (6 pkt, 3 zb) mógł zagrać lepiej. Jermaine O’Neal w 20 minut miał 9 punktów, 6 zbiórek, 2 bloki i +24. W ostatnich sześciu meczach JO notował 12 ppg i 6 rpg.
  • Dobrze spisali się skrzydłowi Phoenix – Luis Scola miał 14 punktów, Michael Beasley (15, 6-8 FG!). Goran Dragic miał 19/5/7.
  • Anderson Varejao miał 20 punktów i 18 zbiórek, notując szóste double-double z rzędu – tak długiej serii w swojej karierze jeszcze nie miał. Jest drugim w historii graczem Cavs, który miał DD w sześciu kolejnych meczach (Jim Chones, 1977/78). Ostatnim koszykarzem, który w sześciu meczach z rzędu miał min. 15 zbiórek był Dwight Howard (2010/11).
  • Varejao w każdym z tych sześciu meczów zbierał także po 5 piłek w ataku. Ostatnim graczem, który w sześciu meczach z rzędu miał po 15 zbiórek (w tym 5 ofensywnych), był Ben Wallace (2003). Te sześciomeczowe serie Wallace’a i Varejao są najdłuższymi takimi w ostatnich 16 latach.
  • W ostatnich sześciu spotkaniach Varejao notował prawie 15 punktów i 18 zbiórek na mecz.
  • W trzeciej kwarcie tego spotkania Brazylijczyk zdobył 14 punktów (7-8 FG) i zebrał 5 piłek.
  • Brazylijczyk trafił 10 z 15 rzutów, jednak jego koledzy z Cleveland mieli skuteczność 28,9% (Suns 47%) i 2-15 za trzy (PHX 6-17).
  • Słońca na 18 prób z linii rzutów wolnych trafili tylko 11. Bardzo przyczynił się do tego Gortat (0-4). Cavs byli trochę lepsi (16-22).
  • Dion Waiters zdobył 16 punktów z 20 rzutów, ale rozdał też rekordowe 7 asyst.
  • Cavs przegrali 10 z 11 ostatnich meczów.
  • CJ Miles spudłował 8 z 11 rzutów, w tym wszystkie 5 trójek. Jego skuteczności sezonowe wynoszą 28,9% FG i 26,8% 3pt. Żaden gracz, który oddaje min. 5 rzutów na mecz, nie ma w tym sezonie gorszego procentu trafionych rzutów z gry.
  • Miles rozegrał 400. mecz w karierze. Oddał 2999 rzutów z gry.
  • Jeremy Pargo w ostatnich trzech meczach miał 11-37 z gry i 12 strat.
  • Beasley „ukradł” piłkę po raz 200. w karierze.
  • All-time: Suns 62-39 Cavaliers

Toronto Raptors 101:117 Houston Rockets

• Rockets wciąż są pogrążeni w żałobie po śmierci Sashy, córki Kevina McHale’a.
  • Houston po raz drugi z rzędu oddali rywalom ponad 100 punktów, samemu zdobywając jednak 248 oczek.
  • Rakiety dzięki tej wygranej (trzeciej z rzędu) znów mają 50% zwycięstw na koncie. Raptors przegrali piąty mecz z rzędu i wygranie ponad połowy meczów na pewno im nie grozi (3-12).
  • Houston wygrał póki co 6 z 7 meczów ze wschodnimi ekipami.
  • Raptors przegrali w Houston po raz szósty z rzędu (all-time: 3-15). Nie pomógł im nawet 21-punktowy występ Andrei Bargnaniego (8-12 FG). Terrence Ross zdobył 19 punktów, to jego najlepszy wynik w karierze.
  • Rockets trafili 53% rzutów i 13 trójek. Sześciu graczy (w tym wszyscy starterzy – po raz drugi z rzędu) zdobyli dwucyfrową liczbę punktów.
  • 24 punkty i 12 asyst rozdał James Harden. Ta druga liczba to wyrównany rekord kariery (z meczu otwarcia tego sezonu).
  • Jeremy Lin rozdał 10 asyst. Był to pierwszy w tym sezonie mecz, w którym dwóch kolegów z zespołu zanotowało po 10 asyst. W poprzednim sezonie było tylko pięć takich spotkań (dwa dla Millera i Lawsona z DEN)
  • Rakiety popełniły w pierwszej połowie tego meczu tylko dwie straty. Raptors z kolei trafili przed przerwą 55% rzutów, ale po 9 błędach stracili 16 punktów.
  • Omer Asik miał 13 punktów i aż 18 zbiórek (7. DD w sezonie – w poprzednich dwóch sezonach jedno) – o dziesięć więcej od najlepszego pod tym względem gracza Toronto (Lowry).
  • Lowry przeciwko swojej byłej drużynie zebrał aż 8 piłek, ale zdobył tylko 7 punktów z 10 rzutów.
  • Raptors przegrali wszystkie sześć meczów, w których przegrywali po pierwszej kwarcie oraz wszystkie 11, gdy przegrywali do przerwy.
  • Rockets zdobyli aż 38 punktów w trzeciej kwarcie, co jest ich rekordem sezonu.
  • Chandler Parsons w ósmym meczu z rzędu zdobył min. 10 punktów (najdłuższa seria w karierze).
  • Patrick Patterson zdobył 22 punkty trafiając połowę rzutów, po raz ósmy z rzędu. To najdłuższa trwająca seria w tym sezonie dla startera.
  • Ed Davis zdobył 1000. punkt w karierze. Daequan Cook przekroczył próg 2000 punktów.
  • All-time: Raptors 14-20 Rockets

Minnesota Timberwolves 97:89 Sacramento Kings

• Wolves po pięciu porażkach z rzędu wreszcie wygrali.
  • Kevin Love zdobył 23 punkty i 24 zbiórki (najlepszy wynik w tym sezonie dla całej ligi) w czwartym meczu po powrocie po kontuzji. W trzeciej kwarcie miał 9 oczek i 10 „tablic”. Było to jego pierwsze 20/20 w tym sezonie – w poprzednim miał trzy takie występy (za każdym razem min. 30 pkt). Co ciekawe, tak świetny zbierający jak Love jeszcze nigdy nie miał meczu z 21 zbiórkami w obronie.
  • Minnesota wygrała zbiórkę 51-36.
  • DeMarcus Cousins zdobył 20 punktów i 5 zbiórek, ale oddał aż 22 rzuty w 28 minut. Ostatnim graczem Kings, który w tak krótkim czasie zdołał oddać tyle rzutów, był Derek Smith (1986).
  • Kings nie dość, że wymusili tylko 14 rzutów wolnych, to jeszcze trafili tylko dziewięć. W pierwszej połowie nie stanęli na linii ani razu.
  • Cała S5 Wolves przekroczyła próg 10 punktów, ale czwórka rezerwowych zdobyła zaledwie 16 oczek (7-22 FG). Kings mieli dwóch strzelców z 20 punktami (Evans, Cousins).
  • Sacramento jest cały czas najgorszą drużyną na Zachodzie (4-10).
  • Evans wyszedł w pierwszej piątce po raz 200. w karierze.
  • Cousins zdobył swój 2500. punkt.
  • All-time: Timberwolves 47-44 Kings

Indiana Pacers 79:77 Los Angeles Lakers

• George Hill trafił rzut dający Pacers zwycięstwo na 0.1s do końca meczu, o którym wszyscy związani z Lakers chcą jak najszybciej zapomnieć.
  • Kobe Bryant zdobył 40 z 77 punktów drużyny. Do niego należało 12 z 24 celnych rzutów z gry Lakers, 5 z 6 trójek, ale też 10 z 21 strat (triple-double – 40 pkt, 10 zb, 10 TO).
  • Jeziorowcy, nie licząc Kobe’go, zdobyli 37 punktów na skuteczności 25% (bez KB i DH – 13%!), trafiając tylko jedną z 17 trójek. World Peace (dwucyfrowa liczba zbiórek po raz pierwszy od III 2008) i Pau Gasol mieli razem 14 punktów i 21 zbiórek na skuteczności 3-17. Ławka – 2-15.
  • Był to ósmy mecz RS w karierze Bryanta, gdy zdobył on ponad połowę punktów swojej drużyny. Żaden inny aktywny gracz nie ma więcej niż dwóch takich meczów (Carter, LeBron, Jamison, Stackhouse po dwa razy).
  • Dwight Howard zdobył 17 punktów i zebrał 8 piłek, jednak spudłował 9 z 12 osobistych, w tym oba w ostatniej minucie meczu, podobnie jak Metta World Peace. Lakers trafili tylko 23 z 43 wolnych.
  • Super-szybki atak Mike D’Antoniego – sześć punktów z kontrataków.
  • Po pierwszej połowie Lakers mieli tylko 33 punkty na koncie – w ostatnich 12 latach tylko raz zdarzyło się, by w pierwszej połowie meczu u siebie zdobyli tak mało punktów (2005, 28 pkt)
  • Hill nie tylko trafił game-winnera, ale też uzbierał 19/5/5. Trafił 7 z 12 rzutów z gry, gdy cała drużyna Pacers miała skuteczność na poziomie 36,7%.
  • Bryant po raz 114. w karierze zdobył 40 punktów.
  • Wliczając team-rebounds – na tablicach: Pacers 62-70 Lakers.
  • David West zablokował 500. rzut w karierze. Zebrał też piłkę nr 4400.
  • Dla Paula George’a był to 100. występ w pierwszej piątce.
  • Roy Hibbert skompletował dziś sześć fauli. Drugi z nich był jego 1000. w karierze.
  • Bryantowi do 30000 punktów w karierze brakuje dokładnie setki.
  • Antawn Jamison rozegrał 1000. mecz w karierze. Trafił jeden z siedmiu rzutów.
  • Lakers mieli atakować rekord Bulls 72-10.. mogą w takim razie przegrać jeszcze tylko jeden mecz (dwa, jeśli chcą wyrównać).
  • All-time: Lakers 55-22 Pacers