Ciekawostki statystyczne – 18 listopada

Toronto Raptors 89:107 Boston Celtics

• Rajon Rondo rozdał 20 asyst (niektóre trochę naciągane, ale zostawmy to) po raz drugi w tym sezonie i po raz szósty w karierze. W 2012/13 póki co tylko on dobił do tej granicy.  W ostatnich trzech sezonach (wliczając ten) Rondo miał dwa razy więcej meczów z 20 asystami niż wszyscy inni razem (Deron 2, Nash 1). W całej historii Celtics przed Rondo zdarzyło się tylko pięć występów z +20 asystami (Cousy 2, Douglas 2, Archibald)
  • Rondo został pierwszym w historii graczem, który po dziewięciu pierwszych meczach sezonu ma na koncie 121 asyst oraz max. 30 strat.
  • Rozgrywający Bostonu oddał tylko 4 rzuty (trafił trzy). Został tym samym piątym w historii NBA graczem, który zanotował w jednym meczu 20 asyst przy maksymalnie czterech rzutach z gry (Will Bynum 2010, Ennis Whatley 1985, John Lucas 1984, Guy Rodgers 1962).
  • 20 asyst to najlepszy wynik uzyskany w meczu przeciwko Toronto. Jego seria meczów z min. 10 asystami została przedłużona do 33. Rekord wciąż należy do Magica Johnsona (46 meczów z rzędu).
  • Rondo rozegrał w dzisiejszym meczu tylko 32 minuty. Ostatnim graczem, który rozdał 20 asyst w tak krótkim czasie, był Jason Kidd (2009).
  • Rondo jest najlepszym podającym w lidze z 13.3 apg. Drugi jest Chris Paul (10.2). RR9 póki co asystuje przy 58,3% trafień kolegów (oczywiście gdy jest na parkiecie). Gdyby utrzymał taki AST% do końca sezonu, byłby to najlepszy odnotowany wskaźnik w historii.
  • „Rondo dla ubogich”, Jose Calderon rozdał dziś 9 asyst. Przekroczył próg 3500. w karierze.
  • Andrea Bargnani zagrał dziś tak sobie (15 pkt, 5-14 FG), ale trafił swoją 555. trójkę w karierze – stał się tym samym drugim najlepszym strzelcem w historii Raptors. Liderem jest Morris Peterson (801 3pt).
  • 37 asyst Celtics w tym meczu to najlepszy wynik w tym sezonie dla całej ligi.
  • Boston trafił w tym meczu 56,6% rzutów, co jest ich najlepszym wynikiem w tym sezonie.
  • Jason Terry zdobył 20 punktów (7-10 FG) – tyle samo, co startujący front-court Raptors (Valanciunas, Bargnani, McGuire).
  • Celtics wygrali 18 punktami mimo zdobycia tylko jednego „szybkiego” punktu.
  • Jared Sullinger zanotował pierwsze double-double w karierze. Zdobył 12 punktów i zebrał 11 piłek.
  • Raptors przegrali piąty z sześciu ostatnich meczów, z kolei Celtics spośród pięciu ostatnich meczów wygrali aż cztery.
  • All-time: Celtics 43-23 Raptors.

Utah Jazz 83:76 Washington Wizards

• Ósma porażka Wizards w tym sezonie stała się faktem. Zwycięstw wciąż nie ma. Po raz szósty w historii NBA zdarzyło się, że dwie drużyny zaczęły sezon od 0-8 (Wizards, Pistons). Ostatni raz miał miejsce w 2005 roku (Hawks, Raptors 0-9).
  • Al Jefferson zdobył dziś 21 punktów, z czego aż 17 w trzeciej kwarcie. Big Al trafił wówczas 8 z 12 rzutów z gry. W pierwszych jedenastu meczach Jefferson zebrał 128 piłek. W erze post-Malone’owej tylko jeden gracz Jazz zbierał na starcie sezonu tak dobrze (Carlos Boozer 2006/07 i 2008/09)
  • W pierwszej piątce Jazz wyszło dziś trzech wysokich – Jefferson, Paul Millsap (2-13 FG) i Derrick Favors. Łącznie zebrali oni 33 piłki. Jazz wygrali na tablicach 60-44, zbierając aż 26 piłek w ataku – to najlepszy wynik w tym sezonie w całej NBA.
  • Trevor Ariza zdobył dziś 16 punktów, wszystkie przed przerwą.
  • Wizards drugi sezon z rzędu zaczynają od 0-8. Tylko Memphis Grizzlies (2001-02 0-8, 2002-03 0-13) dokonali tej sztuki przed nimi.
  • 83 punkty w meczu z Wizards to najgorszy wynik w historii Jazz w starciach z tym zespołem.
  • Randy Foye rozegrał swój 400. mecz w NBA.
  • All-time: Jazz 47-44 Wizards.

Memphis Grizzlies 94:87 Charlotte Bobcats

• Grizzlies nadal wygrywają. Było to ich ósme zwycięstwo z rzędu, tym samym Memphis wyrównali rekord organizacji w długości serii zwycięstw. Pochodzi od z sezonu 2003/04, gdy Grizzlies wygrali 50 meczów (ich rekord).
  • Grizzlies wygrali 24 z 29 ostatnich meczów. Od 25 marca do dnia dzisiejszego tylko jedna drużyna ma lepszy bilans (Spurs 25-4).
  • Memphis są piątą drużyną od sezonu 1976/77 („merger” – połączenie NBA i ABA), która po przegraniu meczu otwarcia wygrała osiem kolejnych spotkań. Aż trzy drużyny z takim osiągnięciem wygrywały w danym sezonie mistrzostwo NBA (Lakers 1986/87, Celtics 1983/84, Celtics 1985/86). Tylko Supersonics 2004/05 po takim wyczynie nie zdobyli pierścieni.
  • Niedźwiadkom nie przeszkodziła słaba skuteczność (38,8%). Z drugiej strony – Bobcats byli jeszcze gorsi (37,6%).
  • Bobcats popełnili dziś 18 strat. Był to 113. kolejny mecz, w którym Grizzlies wymusili min. 10 strat. To najdłuższa trwająca seria w NBA. Na drugim miejscu są Heat i ich 52 mecze z rzędu.
  • Zach Randolph zdobył 18 punktów i zebrał 12 piłek. Z-Bo w każdym meczu notował double-double. Na mecz notuje średnio 17.2 ppg i 13.9 rpg. Jest najlepszym zbierającym w NBA.
  • Randolph i Rudy Gay zdobywali póki co w każdym z 9 meczów min. 15 punktów. Wcześniej tylko dwóch graczy Grizzlies miało tak dobry początek sezonu (Gay 2010/11, Shareef Abdul-Rahim 1999/00). W ostatnich 6 sezonach (od 2007/08) tylko jeden duet zdobywał min. 15 punktów co mecz przez dziewięć pierwszych spotkań (Durant&Westbrook, 2010/11).
  • Jak nie wchodzić z ławki – Tyrus Thomas spudłował wszystkie 6 rzutów, popełnił dwa faule, a w trzeciej kwarcie zszedł z parkietu z kontuzją łydki.
  • 5 punktów i 4 zbiórki w swoim 10-minutowym debiucie w barwach Charlotte miał Hakim Warrick.
  • Jerryd Bayless niespodziewanie pobił rekord kariery w.. blokach (3).
  • Rudy Gay zablokował swój 400. rzut w karierze. Na liście najlepszych Grizzlies pod tym względem jest piąty.
  • Tony Allen z kolei ma na koncie dokładnie 600 przechwytów. Gay’owi do tej granicy brakuje tylko jednego steala.
  • Ben Gordon rozegrał 600. mecz w karierze.
  • All-time: Grizzlies 10-6 Bobcats.

Dallas Mavericks 103:95 Cleveland Cavaliers

• Mavericks przeprowadzili w czwartej kwarcie dwa runy po 9-0.
  • Cavaliers przegrali piąty mecz z rzędu.
  • Chris Kaman zdobył 15 punktów, zebrał 8 piłek i zablokował aż 6 rzutów – o jeden więcej niż we wszystkich poprzednich meczach. Do granicy 800 bloków brakuje mu już tylko pięciu.
  • OJ Mayo zdobył 19 punktów. W każdym meczu w tym sezonie (9) zdobywał min. 18. W ostatnich 11 sezonach tylko jeden gracz nie nazywający się Dirk Nowitzki dokonał takiej sztuki (Jason Terry 15 w 2008/09).
  •  Dallas miało na koncie 14 bloków i wyrównali najlepszy wynik w tym sezonie (Pacers po 2OT z Kings). Cavs już po raz piąty dali rywalom zablokować 10 rzutów.
  • Koszykarze Cleveland trafili tylko 37,5% rzutów, natomiast Dallas – 51,4%. Cavs wymusili jednak aż 20 strat przy 11 swoich.
  • Kyrie Irving zdobył 26 punktów, ale nie miał żadnej zbiórki ani asysty. Ostatnim graczem, który przy takiej liczbie punktów nie dodał do nich ani asysty ani zbiórki był Nicolas Batum (33-0-0 w 25 minut, luty 2012).
  • Rick Carlisle po trzech meczach wreszcie postawił na Dominique’a Jonesa. Efekt? 10 punktów, 5 asysty, 4 zbiórki i 2 steale w 18 minut.
  • Alonzo Gee spudłował dziś dwie z pięciu prób na linii, kończąc świetną serię 20-20 trwającą od początku sezonu.
  • Daniel Gibson trafił dziś 4 trójki. Do czwartego na liście najlepszych strzelców w historii Cavs Danny’ego Ferry’ego brakuje mu już tylko dwóch trafień zza łuku.
  • All-time: Cavaliers 34-28 Mavericks

New Orleans Hornets 113:117 Milwaukee Bucks

• Pierwszy pick Draftu 2012, Anthony Davis, rozegrał najlepszy mecz w karierze, zdobywając 28 punktów (10-14 FG) i 11 zbiórek. Ostatnim Szerszeniem, który w debiutanckim sezonie miał taki występ, był Brad Miller (1999).
  • Brandon Jennings i Monta Ellis mieli po 22 punktów i 9 asyst. Ostatnim duetem Kozłów, który w jednym meczu zanotował takie statystyki, byli Gary Payton i Sam Cassell w 2003. Jennings i Ellis zostali czwartą taką parą w historii organizacji (Kareem i Big O 1973, Brian Winters i Gary Brokaw 1976). Jeśli chodzi o całą NBA, ostatni raz taki występ zdarzył się w kwietniu 2011 (Rip Hamilton, Rodney Stuckey).
  • Larry Sanders wszystkie swoje trzy bloki miał w czwartej kwarcie. Hornets w ostatnich 12 minutach trafili 37,5% rzutów po tym, jak w pierwszych trzech kwartach ich skuteczność wynosiła ponad 60%. Sanders zablokował m. in. Ryana Andersona na 19 sekund do końca.
  • Bilans 6-2 jest dla Bucks najlepszym od sezonu 2001/02 (9-1).
  • Bucks trafili dziś aż 13 trójek, co jest ich najlepszym wynikiem w tym sezonie. W poprzednim sezonie Milwaukee byli 11-1 w meczach, w których trafili min. 10 razy za trzy.
  • Kozły zdobyły dziś 60 punktów w pierwszej połowie, co zdarzyło im się po raz trzeci z rzędu.
  • Bucks przegrali 11 z 12 poprzednich meczów z Hornets.
  • Robin Lopez rozegrał 250. mecz w NBA.
  • Ersanowi Ilyasowie brakuje tylko jednego trafienia z gry do uzbierania okrągłego tysiąca. Samuel Dalembert ma na koncie 5997 zbiórek w karierze.
  • All-time: Bucks 33-49 Hornets.

Denver Nuggets 100:126 San Antonio Spurs

• Spurs pobili dziś swój rekord sezonu w punktach (oraz asystach) i wyrównali najlepszy wynik w NBA w meczu bez dogrywek (Dallas 126:99 Charlotte).
  • Ostrogi wygrały dziś każdą kwartę. Pierwsza zakończyła się wynikiem 33:15 na ich korzyść. W ciągu pierwszych 12 minut San Antonio trafiło 4 trójki, a Nuggets popełnili 9 strat.
  • Nuggets popełnili dziś aż 22 straty.
  • Spurs trafili dziś aż 16 trójek, to drugi najlepszy wynik w tym sezonie (za 19 trójkami Knicks z Heat). Aż pięć razy zza łuku trafił Manu Ginobili (20 pkt). To więcej niż cała drużyna Denver (4).
  • Nawet Tim Duncan trafił dziś za trzy. To jego pierwsza trójka od marca 2010 i 27. w karierze.
  • Skoro już jesteśmy przy Timie – brakuje mu tylko trzech bloków do osiągnięcia granicy 2500.
  • Z kolei Andre Millerowi do 1500 steali brakuje tylko jednego.
  • All-time: Spurs 145-120 Nuggets.

Chicago Bulls 80:101 Los Angeles Clippers

• Ławka rezerwowych Clippers, prowadzona przez Jamala Crawforda (22 pkt z 10 rzutów) zdobyła dziś 53 punkty. Rezerwowi Bulls – 25.
  • Crawford z 20.7 punkta na mecz jest dziesiątym strzelcem w całej NBA. W pięciu meczach był najlepszym strzelcem drużyny. Wszystko wskazuje na to, że Jamal zmierza po drugą w karierze nagrodę dla najlepszego rezerwowego. Dołączyłby wtedy do Detlefa Schrempfa, Kevina McHale’a i Ricky’ego Pierce’a, którzy póki co jako jedyni zgarnęli dwie statuetki 6MOTY.
  • Clippers są 6-0 w meczach z drużynami, które w zeszłym sezonie zakwalifikowały się do play-offs. Jako jedyni wygrali z Grizzlies. Po dziewięciu meczach mają bilans 7-2 – po raz pierwszy od 2005 roku.
  • W pierwszych dziewięciu meczach Clipps zdobyli łącznie 928 punktów – to ich najlepszy wynik od 1992/93 (978).
  • Bardzo dobrze spisali się silni skrzydłowi obu drużyn. Blake Griffin miał 26 punktów (12 w ostatnich 6 minutach) i 10 zbiórek, a Carlos Boozer – 22 i 12.
  • Clippers przechwycili dziś aż 10 piłek. Z 10.3 spg są najlepsi w lidze. W siedmiu wygranych meczach LAC nie zeszli nigdy niżej niż dziewięć steali.
  • Vinny del Negro wygrał z Clippers 79 meczów, 78 przegrał. VdN wyszedł powyżej 50% zwycięstw po raz pierwszy, odkąd objął Clipps.
  • All-time: Clippers 42-63 Bulls.

Miami Heat 97:88 Phoenix Suns

• Bez Dwyane’a Wade’a, z osłabionym LeBronem Jamesem Heat rozgrywali piąty mecz w siedem dni, mecz kończący sześciomeczową trasę wyjazdową. A i tak wygrali z Phoenix Suns.
  • LBJ rozegrał swój 700. mecz w karierze.
  • Bardzo efektywny był Chris Bosh (24 pkt, 9 zb), który trafił aż 9 z 11 rzutów. Bosh dopiero po raz trzeci w 145 meczach RS w barwach Heat był samodzielnym liderem zespołu w punktach i zbiórkach. W 509 spotkaniach z Raptors był nim 42-krotnie (8,3%).
  • Choć Heat popełnili aż 19 strat, to nadrobili to skutecznością na poziomie 53,5%.
  • Udonis Haslem potrzebuje już tylko dwóch zbiórek, by zostać najlepszym zbierającym w historii Miami kosztem Zo Mourninga (4807 zbiórek). Haslem zostałby pierwszym niewybranym w Drafcie graczem, który przewodziłby na liście najlepszych zbierających wszechczasów organizacji.
  • Żar wraca do domu, gdzie jeszcze nie przegrał (4-0).
  • Suns z kolei przegrali trzeci kolejny mecz.
  • All-time: Heat 18-31 Suns