Knicks nadal niepokonani

Świetna druga polowa i zatrzymanie Mavericks na 37 punktach i 39 procentowej skuteczności z gry pozwoliła drużynie z Nowego Jorku odnieść czwarte kolejne zwycięstwo na starcie sezonu. To ich najlepszy początek rozgrywek od 19 lat

W spotkaniu obok dalej leczącego kontuzję kolana Dirka Nowitzkiego nie wystąpił również Shawn Marion, którego w pierwszej piątce zastąpił wybrany z 34 numerem w tegorocznym drafcie Jae Crowder. Młody rookie spisywał się do tej pory bardzo dobrze, szybko aklimatyzując się w zespole Mavs i stając się ulubieńcem kibiców z Dallas.

Średnie 8,6 punktu (50 proc. z gry) i 3 zbiórki na mecz jak na gracza z drugiej rundy draftu robią wrażenie. Jednak Crowder to jeszcze nie ta klasa co Marion. Gołym okiem było widać, że brakuje defensywy Matrixa na Carmelo Anthonym. W poprzednim pojedynku tej dwójki Melo radził sobie znacznie gorzej zdobywając 6 oczek i trafiając tylko 2 z 12 rzutów. We wczorajszym spotkaniu skorzystał z absencji skrzydłowego Mavs rzucając 31 punktów i zbierając siedem piłek.

W pierwszych minutach meczu prym wśród Nowojorczyków wiedli Anthony (10 punktów) i Raymond Felton, który rozdając 5 asyst i dodając do tego 2 oczka miał udział w połowie punktów zdobytych przez Knicks w pierwszej kwarcie.

Warto również odnotować, że Anthony zdobywając dwa punkty z linii rzutów wolnych w 4 minucie spotkania wyprzedził Dereka Harpera w ilości zdobytych punktów w karierze w NBA. Po meczu z Dallas ma już ich na koncie 16035 i zajmuje 92 miejsce spośród wszystkich graczy występujących na parkietach najlepszej zawodowej ligi na świecie. Patrząc, że Melo rzuca średnio ok. 1750 punktów na sezon jeszcze w tym roku powinien wskoczyć do pierwszej 70.

Podczas meczu była okazja do kolejnego powrotu w drużynie z Nowego Jorku. Kilka dni wcześniej po ponad dwóch sezonach wolnego z koszykarskiej emerytury wrócił Rasheed Wallace. Tym razem powrót miał nieco inny charakter. Na początku drugiej kwarty na boisko, po ponad 10 latach, w barwach Knicks ponownie na parkiet wybiegł Marcus Camby. 38-letni zawodnik w swoim pierwszym meczu sezonu spędził na parkiecie 8 minut i w tym czasie zdobył 2 punkty i zebrał 4 piłki.

Druga kwarta rozpoczęła się od szybkiego runu 8-0 zawodników Dallas, z czego dwa razy zza łuku przymierzył ich najlepszy gracz O.J.Mayo i trener Knicks Mike Woodson poprosił o przerwę w grze nie chcąc dać się za bardzo rozpędzić drużynie gości. Chwilę później rzucający obrońca Mavs szybko złapał dwa faule i do końca pierwszej połowy nie pojawił się już na parkiecie. Następnie, głównie za sprawą Smitha i Anthony’ego Knicks zanotowali run 16-5. Potem jednak gra toczyła się punkt za punkt i po pierwszej połowie gospodarze prowadzili tylko 2 oczkami.

Druga połowa to już popis najlepszej defensywy w NBA, która traci najmniej punktów w lidze. W całej drugiej połowie gracze z Nowego Jorku pozwoli zdobyć Dallas tylko 37 punktów na 39 proc. skuteczności  z gry. To tylko 3 punkty więcej niż Mavs zdobyli w samej drugiej kwarcie. Knicks bardzo dobrze rotowali w obronie wymuszając przy tym dużo start Dallas, których ci w całym meczu popełnili aż 20. Goście w drugiej połowie trafili tylko 13 z 33 rzutów z gry i rzucając tak słabo nie mogli wygrać tego spotkania. W trzeciej kwarcie głównym motorem napędowym gospodarzy był J.R. Smith, który ciągnął ofensywę Knicks po tym jak na ławce z powodu czwartego faulu wylądował Anthony i zdobył w całym spotkaniu 22 punkty. Za sprawą runu 12-4 drużyna z Nowgo Jorku objęła prowadzenie 78-71 i nie oddała go już do końca spotkania. Goście zbliżyli się jeszcze na trzy punkty w trzeciej kwarcie i cztery w czwartej, ale to było wszystko, na co było ich stać tego wieczoru i mecz zakończył się wynikiem 104-94.

Najlepszym strzelcem zespołu Mavericks ponownie był Mayo, który zdobył 23 punkty trafiając przy tym 5 trójek. Rzucający obrońca Dallas przez kłopoty z faulami zagrał jednak tylko 27 minut i popełnił aż 8 strat. Wspierać starali się go Brandon Wright, który w 6 kolejnym meczu zanotował dwucyfrową liczbę punktów (rekord kariery) i rezerwowi  Vince Carter (15 oczek) i Chris Kaman (14 punktów).

Knicks są jak do tej pory jedyną niepokonaną drużyną w lidze i wygrywając cztery pierwsze spotkania zanotowali najlepszy start od sezonu 1993/94. Przypomnijmy, że wtedy w składzie zespołu z Nowgo Jorku grali tacy zawodnicy jak Patrick Ewing czy John Starks. Tamta drużyna awansował później do finałów NBA ulegając w nich Houston Rockets w 3-4. Czy historia znów zatoczy koło i ujrzymy Knicks w czerwcu walczących o najwyższe laury? Z odpowiedzią na to pytanie trzeba się jeszcze wstrzymać.

Teraz przed graczami z Nowego Jorku cztery dni przerwy, a następne spotkanie rozegrają na wyjeździe z Orlando, natomiast Mavs już dzisiaj podejmować będą Charlotte Bobcats.

Dallas Mavericks – New York Knicks 94:104 (23:25, 34:30, 21:29, 16:20)