Ciekawostki statystyczne – 9 listopada

Milwaukee Bucks 101:91 Washington Wizards

• Bucks mają już bilans 3-1. Wizards z kolei po czterech meczach wciąż czekają na pierwsze zwycięstwo w sezonie 2012/13. Dla Czarodziei nie jest to nowa sytuacja – poprzedni sezon zaczęli oni od aż ośmiu porażek. Po osiągnięciu bilansu 2-15 zwolnili HC Flipa Saundersa.
  • Kozły po 2+1 Ekpe Udoha na 0.7 s do końca trzeciej kwarty na starcie czwartej wrzucili 10 punktów z rzędu i objęli 13-punktowe prowadzenie. Udoh i Beno Udrih zdobyli 11 punktów w całym zrywie. Cała ławka MIL zdobyła w tym meczu 49 punktów (WAS 20). Wizards w 4Q trafili tylko 4 z 16 rzutów.
  • Trevor Ariza i Emeka Okafor zdobyli dziś wspólnie 26 punktów – dokładnie tyle samo, ile razem w trzech poprzednich meczach.
  • Bradley Beal zdobył 22 punkty, w trzech poprzednich meczach miał ich łącznie 26. Na 23.7 sekundy do końca meczu został wraz z Brandonem Jenningsem wykluczony:
  • Mike Dunleavy zdobył dziś 13 punktów. Jeden z nich padł po jego 1500. trafieniu z linii rzutów wolnych w karierze.
  • Wizards trafili dziś tylko 4 na 18 oddanych trójek. 28,3% skuteczności za trzy Waszyngtonu to trzeci najgorszy wynik w lidze.
  • Swój pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie Bucks wygrali 11 punktami. To dopiero drugi raz w historii Milwaukee, gdy pierwsze dwa mecze na wyjeździe Bucks wygrywają min. 10 punktami (1973/74).
  • W rywalizacji all-time: MIL 111-77 WAS.

Brooklyn Nets 107:68 Orlando Magic

• Magic po dwóch zwycięstwach na starcie sezonu teraz przegrali trzeci mecz z rzędu. Chociaż słowo 'przegrali’ nie bardzo pasuje do łomotu, jaki spuścili im dzisiaj Nets. I to w Orlando! 39-punkowa porażka jest drugą najgorszą na własnym parkiecie w historii organizacji. Do rekordu zabrakło tylko jednego punktu – w 1991 roku Pistons pokonali Magic w Orlando 121:81.
  • Dla Nets była to największa wygrana na wyjeździe w historii. Poprzedni rekord to 34 punkty w 1986 roku.
  • W trzeciej kwarcie Nets prowadzili już 25 punktami. Joe Johnson, który spośród graczy BKN rozegrał najwięcej minut w tym meczu, na parkiecie przebywał przez tylko 29 minut. Cała dwunastka meczowa Nets miała na koncie punkty.
  • Magic swój pierwszy rzut wolny w tym meczu trafili na 5:41 do końca spotkania. Jako drużyna trafili tylko 4 osobiste. Zdarzyło im się to dopiero po raz trzeci w historii (1995, 2003). Do przerwy nie mieli ani jednego oddanego wolnego. W całym meczu mieli tylko 8 oddanych rzutów za jeden (po raz czwarty w historii organizacji). Co więcej, wszystkie należały do graczy rezerwowych.
  • Orlando spośród 24 drużyn, które rozegrały już 5 meczów, wymusiło i trafiło najmniej rzutów wolnych. W obu statystykach Magic są na 27. miejscu w lidze. Gorsi są tylko Bucks, Wizards i Hawks (po 4 mecze).
  • Na jeden rzut z gry oddany przez rywala Nets przypada 0.151 rzutu wolnego. Siatki pod tym względem zajmują drugie miejsce w lidze.
  • Nets przerwali 10-meczową serię porażek z Orlando. Było to także pierwsze od 15 meczów zwycięstwo Siatek na Florydzie. Nets przystępowali do tego meczu po 30-punktowej porażce w Miami.
  • W rywalizacji all-time: Magic 53-36 Nets.

Philadelphia 76ers 106:100 Boston Celtics

• Evan Turner zdobył 25 punktów i zebrał 11 piłek, a Jrue Holiday do 21 punktów dodał rekordowe 14 asyst (+ 7 strat). Głównie dzięki nim 76ers zdobyli aż 106 punktów, przystępując do tego meczu jako najgorzej punktująca drużyna w lidze (z 83.3 ppg).
  • To dopiero drugi raz w historii organizacji 76ers, gdy startujący back-court notuje po double-double z min. 20 punktami. W ostatnim dniu października 2009 roku Andre Iguodala miał 32 punkty i 11 zbiórek, a Lou Williams miał 27 punktów i 10 desek w meczu z Knicks w MSG.
  • Rajon Rondo zdobył 14 punktów, rozdał aż 20 asyst. To jego piąty taki występ w karierze (rekord – 24), dopiero pierwszy, w którym nie zanotował triple-double oraz w którym jego drużyna przegrała.
  • RR9 przedłużył jednak swoją serię do 29 meczów z rzędu z +10 asystami na koncie. Zrównał się dziś z trzecim wynikiem w historii (Stockton).
  • Rondo jest póki co liderem NBA w liczbie rozgrywanych minut na mecz (42.2). Paul Pierce, którego powinno się raczej oszczędzać, jest na tej liście dwudziesty (36 mpg).
  • Paul Pierce zdobył 16 z 24 swoich punktów przed przerwą. Z kolei Jason Terry aż 12 z 13 oczek zdobył w drugiej połowie. Na przełomie dwóch ostatnich kwart trafił dwie trójki.
  • Jeff Green (40 mln/4 lata) trafił tylko jedną z pięciu prób i zdobył 4 punkty w 18 minut.
  • 76ers w pierwszych 24 minutach zdobyli aż 18 szybkich punktów (BOS 2). W całym meczu Philly wygrała w tej statystyce 26-9. W punktach z pomalowanego Szóstki wygrały 56-38.
  • Sixers spudłowali 10 z 11 pierwszych rzutów, ale i tak wygrali pierwszą kwartę 23:20.
  • W rywalizacji all-time: Celtics 241-180 76ers.

Dallas Mavericks 94:104 New York Knicks

• Knicks wciąż są niepokonani, jako jedyni w lidze nie zaznali jeszcze w tym sezonie smaku porażki. To ich pierwsze 4-0 od 1993/94. W tamtym sezonie NYK zaczęli od siedmiu zwycięstw, wygrywając Dywizję Atlantycką (co od tamtej pory nie zdarzyło im się ani razu) z bilansem 57-25 i przegrali w Finale z Rockets po G7.
  • Każdy z tych czterech pierwszych meczów Knicks wygrali dwucyfrową liczbą punktów. W ostatnich 25 latach stało się to tylko trzykrotnie (Blazers 1999, Jazz 2004, Phoenix 2004).
  • Było to starcie najlepszych drużyn w NBA pod względem ilości trafień oraz skuteczności za trzy. Zarówno Knicks, jak i Mavericks, trafili w tym meczu 8 trójek na słabej skuteczności (NYK 22 próby, DAL 28).
  • Carmelo Anthony (27.3 ppg, drugi w lidze) zdobył w tym meczu 31 punktów, z czego 19 w pierwszej połowie.
  • Mavericks w drugiej kwarcie zdobyli 34 punkty (12-22 FG). W drugiej połowie – 37 (13-33 FG).
  • Jason Kidd i Tyson Chandler byli członkami mistrzowskiej ekipy Mavericks z 2011 roku. Teraz grają dla Knicks. Kidd miał 6 punktów, 3 asysty i 3 przechwyty, a Chandler otarł się o double-double (11/9).
  • JR Smith zdobył dziś z ławki 22 punkty. Po raz trzeci w tym sezonie przekroczył próg 17 punktów. W ośmiu pierwszych sezonach miał 12.5 ppg.
  • Steve Novak, najlepszy strzelec za trzy w poprzednim sezonie (47,2%), spudłował wszystkie trzy trójki w drugiej kwarcie, kończąc z 1-4 zza łuku.
  • Wreszcie w grze zobaczyliśmy Marcusa Camby’ego, który został czwartym najstarszym graczem w historii Knicks (38 lat, 7 miesięcy, 18 dni). Starsi byli tylko – Herb Williams (41/2/16 w ostatnim meczu, obecnie asystent w Knicks) oraz Kurt Thomas (40) i Jason Kidd (39), którzy tego lata przybyli do Nowego Jorku wraz z Camby’m. Pierwszą piątkę zamyka kolejny „nowy” nabytek NYK, Rasheed Wallace (38).
  • W rywalizacji all-time: Knicks 31-32 Mavericks.

Miami Heat 95:89 Atlanta Hawks

• Heat wygrali to spotkanie bez Dwyane’a Wade’a.
  • LeBronowi Jamesowi zabrakło jednej asysty (21/11/9) do triple-double. LBJ oddał w drugiej połowie tylko 7 rzutów (w całym meczu 10-17). Zebrał 5000. piłkę w karierze.
  • Chris Bosh trafił wszystkie 10 rzutów wolnych, co zdarzyło się po raz trzeci w tym sezonie (wcześniej M.Gasol 10-10, Kobe 10-10).
  • Bardzo dobry mecz Jeffa Teague’a, który miał 20 punktów, 11 asyst, 7-8 z gry, 2-2 za trzy i 4-4 z wolnych. Teague ma w tym sezonie 60-procentową skuteczność zarówno z gry, jak i zza łuku, a do tego jest póki co bezbłędny na linii.
  • Anthony Morrow trafił wszystkie 4 rzuty w pięć pierwszych minut na parkiecie. W sumie zdobył 17 punktów w 15 minut.
  • Po jednej stronie Teague z Morrowem, ale po drugiej Lou Williams (0-6 FG) i DeShawn Stevenson (1-7 FG, 1-5 3pt). W czwartej kwarcie Hawks zdobyli tylko 18 punktów, trafiając (nie licząc Teague’a i jego dwóch trójek) 5 z 16 rzutów i żadnego z czterech zza łuku.
  • Wracając do Stevensona – w tym sezonie (104 minuty) nie popełnił on jeszcze żadnej straty.
  • Al Horford trafił 5 z 9 rzutów, zdobył 10 punktów i po raz czwarty (w czterech meczach) w tym sezonie miał ponad 50% skuteczności.
  • Był to bardzo zacięty mecz (16 remisów, 14 zmian prowadzenia).
  • W punktach z pomalowanego było 40-26 dla Heat (24-12 po przerwie). W drugiej połowie Jastrzębie trafiły stamtąd tylko 6 z 14 rzutów.
  • Heat wygrali po raz pierwszy w tym sezonie mecz, w którym mieli mniej niż 50% trafień z gry, 40% za trzy oraz mniej niż 10 trafionych trójek.
  • Rezerwowi obu zespołów zdobyli po 32 punkty mimo posiadania w swoich szeregach graczy z 17 punktami na koncie. W Atlancie był to Morrow, a w Miami – RayAllen.
  • W rywalizacji all-time: Heat 52-40 Hawks.

Houston Rockets 85:93 Memphis Grizzlies

• Grizzlies rozpoczęli sezon 2012-13 od 4-1 – tak dobry początek mieli tylko w 2000 roku.
  • James Harden po raz kolejny został zatrzymany. Dzięki 82 punktom w dwóch pierwszych meczach wciąż ma najlepszą średnią punktową w lidze (27.8), ale dziś zdobył tylko 18 punktów (4-18 FG, 1-6 3pt, 2-11 w drugiej połowie, 0-5 w 3Q), a połowę swoich punktów zdobył na linii (9-10). Po trafieniu 28 z 44 rzutów z gry w pierwszych dwóch meczach, w trzech kolejnych Harden trafił tylko 18 z 57 prób (2-17 3pt!), zdobywając w nich 19 ppg.
  • Ławka Rockets zdobyła tylko 15 punktów. Grizzlies – 29. Jerryd Bayless w 18 minut miał 12 punktów i 3 asysty.
  • Zach Randolph miał dziś 15 punktów i 14 zbiórek. Z-Bo póki co w każdym meczu tego sezonu notuje double-double. Na mecz zdobywa 15.8 ppg i 15 rpg. Ta ostatnia liczba daje mu pierwsze miejsce w lidze. Ostatnim graczem, który w każdym z pięciu pierwszych meczów miał min. 13 zbiórek był Kevin Garnett (2007-08).
  • Rockets popełnili 20 strat (19.8 topg – najgorzej w lidze), Grizzlies tylko 9. Niedźwiadki dzięki Marreese’owi Speightsowi (7/7, 6 zb w ataku) mieli aż 18 zbiórek w ataku. Dzięki 14 przechwytom (season-high) Memphis zdobyło aż 21 szybkich punktów, Houston 5.
  • Memphis wygrało 13. z rzędu mecz na własnym parkiecie. Po raz ostatni Grizzlies przegrali w FedEx Arena w meczu bez dogrywki w lutym br.
  • Rockets przegrali cztery ostatnie mecze w Memphis.
  • W rywalizacji all-time: Grizzlies 23-46 Rockets.

Charlotte Bobcats 99:107 New Orleans Hornets

• Ben Gordon zdobył 34 punkty, jeszcze żaden rezerwowy nie miał w tym sezonie tak dobrej nocy. Gordon został pierwszym graczem w historii Bobcats, który zdobył tyle punktów z ławki. Póki co, dorobek Gordona jest piątym najlepszym w tym sezonie.
  • Po wstrząsie mózgu do gry wraca Anthony Davis, który zdobył 23 punkty, 11 zbiórek i 5 bloków. Te wyniki są jego rekordami, ale „JednaBrew” rozegrał tylko trzy spotkania. Davis jest pierwszym graczem w historii NBA, który zrobił 20/10/5 przed skończeniem 20 lat.
  • Bobcats w poprzednich meczach dobrze szło wymuszanie strat. Mavericks przeciwko nim popełnili ich aż 22. Dziś można było spodziewać się po rywalach Cats podobnego wyniku, bowiem Hornets w poprzednim meczu z 76ers mieli aż 20 TOs. Jednak w tym meczu zdecydowanie lepiej opiekowali się piłką, tracąc ją tylko 9 razy.
  • Byron Mullens zdobył 5 punktów z 9 rzutów i zebrał tylko 3 piłki w 25 minut.
  • Hornets zablokowali dziś 7 rzutów, w pięciu dotychczasowych meczach mieli 35 bloków, co jest wyrównanym rekordem organizacji. Bobcats mieli 9 bloków.
  • Rysie pozwoliły Szerszeniom na trafienie 48,2% z gry – jeszcze nikt w tym sezonie nie miał przeciwko NOH tak dobrej skuteczności.
  • 29 asyst Hornets to season-high.
  • W rywalizacji all-time dwóch organizacji związanych z Charlotte: Bobcats 5-12 Hornets

Detroit Pistons 94:105 Oklahoma City Thunder

• Wczoraj pisałem, że Serge Ibaka z meczu na mecz robi postęp, jeśli chodzi o liczbę punktów. Dziś Kongijczyk zdobył 25 punktów, pobił rekord kariery i wraz z Kevinem Durantem (25/13) byli najlepszymi strzelcami drużyny w tym meczu. Zdarzyło się to po raz pierwszy w karierze Ibaki.
  • Pistons przegrali jak dotąd wszystkie 6 spotkań. Po raz ostatni tak słaby start Detroit widziało w 1979 roku (0-7).
  • Andre Drummond zdobył 22 punkty i 8 zbiórek w 20 minut. Oba rezultaty są jego rekordami. Poprzedni career-high punktów wynosił siedem.
  • W pierwszej kwarcie OKC trafili 27,3% rzutów (6-22 FG 1-6 3pt) i zdobyli 18 punktów. Była to najgorsza 1Q dla Thunder w tym sezonie. Zaczęli ją od spudłowania 8 z 10 rzutów z gry. Durant w pierwszych 12 minutach trafił 2 z 7 rzutów, Westbrook 0-5. Pistons nie byli dużo lepsi, zdobyli 19 punktów (8-21). Natomiast w czwartej kwarcie Thunder zdobyli 31 punktów na skuteczności 66,7% (10-15) z gry i 50% za trzy (2-4).
  • Serge Ibaka trafił w drugiej połowie 7 z 8 rzutów z gry. W czwartej kwarcie I-blocka i KD byli 5-5 z gry (15 pkt). 14 punktów i 4-4 z gry w 4Q zdobyli Drummond i Kyle Singler.
  • Kevin Martin przystąpił do tego meczu z 14-22 za trzy, ale dziś nie był tak efektywnym strzelcem (2-9).
  • W rywalizacji all-time: Thunder 7-1 Pistons. Od momentu przenosin do Oklahomy Pistons wygrali z nimi tylko pierwszy mecz.

Indiana Pacers 94:96 Minnesota Timberwolves

• Gerald Green wykonał w ostatniej akcji „Westbrooka”, ale tym razem było to jeszcze bardziej widoczne – Chase Budinger wbiegł pod kosz i bez żadnych problemów spod samej obręczy dostarczył zwycięskie punkty. Budinger był liderem Wolves z 18 punktami.
  • Gdyby nie Green Budinger, bohaterem zostałby George Hill, który zdobył 29 punktów (11-17 FG), rozdał 7 asyst i miał 5 zbiórek, ale przede wszystkim trafił wyrównującą trójkę na 3.8s do końca meczu.
  • Rezerwowi Minnesoty byli dziś bardzo znaczącą siłą – zdobyli tyle samo punktów (48), co starterzy. Po 11 oczek z ławki dostarczyli Shved (7 ast) i Cunningham. A przecież był jeszcze Budinger.
  • W każdym z pięciu meczów Wolves liderem strzelców Wilków był ktoś inny.
  • Timberwolves mają bilans 4-1. Po raz pierwszy od sezonu 2006/07 są o trzy wygrane powyżej .500 (wtedy 20-17).
  • Pacers przegrali trzeci mecz z rzędu.
  • W rywalizacji all-time: Pacers 29-16 Timberwolves.

Cleveland Cavaliers 105:107 Phoenix Suns

• Marcin Gortat miał 5 bloków, dwa z nich na Waitersie i Irvingu w przeciągu 12 sekund w ostatniej minucie meczu. Polak ma obecnie 4.3 bloku na mecz i jest najlepszy w lidze. Suns mają 8.5 bpg i również prowadzą pod tym względem.
  • Suns odrobili aż 26-punktową stratę z drugiej kwarty (42:16). To trzeci największy come-back w historii Phoenix i najlepszy u siebie. W 2003 roku w Bostonie Słońca odrobiły aż 29 punktów straty i wygrały.
  • Po pierwszej kwarcie Słońca przegrywały 21 punktami. To największa strata po 1Q, jaką Phoenix udało się odrobić i wygrać. Ostatnią drużyną, która miała po pierwszej kwarcie taką stratę i wygrała, byli 76ers w 2008 roku (z Pacers, 25 pkt)
  • Dion Waiters zdobył 23 punkty, trafiając 9 z 13 rzutów z gry – jeszcze nigdy nie był tak skuteczny. On i Irving (17 pkt, 8 ast, 7 TO) zdobyli w pierwszej połowie 21 punktów z tylko 7 rzutów (6-7 FG, 1-1 3pt, 8-9 FT). Waiters zdobył aż 12 punktów w czwartej kwarcie.
  • Michael Beasley miał dziś aż 10 pudeł na 14 prób, obniżając swoją skuteczność w sezonie do 34,8%.
  • Daniel Gibson trafił dziś 5 trójek. Do Danny’ego Ferry’ego, czwartego na liście najlepszych 'trójkarzy’ w historii Cleveland, brakuje mu tylko 7 trafień. Liderem jest Mike Price z 802 celnymi trójkami.
  • Kawalerzyści przegrali cztery z pięciu ostatnich meczów z Suns.
  • Był to setny mecz tych drużyn. Cavs 39-61 Suns.

San Antonio Spurs 97:86 Sacramento Kings

• Tim Duncan zdobył 23 punkty i 12 zbiórek (4 blk, 3 stl, 4 ast 9-12 FG). Jego średnie skoczyły do 18.3 ppg i 9.8 rpg. 27.9 PER jest póki co jego najlepszym w karierze i czwartym najlepszym w lidze. Przypomnę, że od jakichś czterech lat Spurs co roku się kończą.
  • To był 1117. mecz sezonu regularnego w karierze Duncana, ale dopiero pierwszy, w którym Tim zdobył najwięcej punktów, zbiórek, przechwytów i bloków spośród wszystkich.
  • Ławka Spurs zdobyła 47 punktów (Kings 24) mimo 2-8 z gry Manu Ginobilego. 18 punktów w 21 minut (8-9 FG) rzucił Pat Mills.
  • Po bardzo dobrej pierwszej kwarcie, w której Sacto pokonało Spurs 27:24, w drugiej Królowie trafili tylko 6 z 24 rzutów i zdobyli 12 oczek. Spurs w pierwszej połowie trafili 55% rzutów, ale w trzeciej kwarcie tylko 7 na 20, a Kings wykorzystali to i przed czwartą kwartą przegrywali już tylko 68:69. Co stało się potem? Ostrogi wygrały 4Q 28:18 i utrzymały wygraną. Duncan miał 8 punktów w czwartej kwarcie.
  • Kings w całym meczu mieli tylko 35% skuteczności z gry, ale wymusiły aż 20 strat.
  • Tony Parker miał dziś tylko 5 punktów i 6 asyst. Jeśli wystartuje w kolejnym meczu, będzie to jego 800. wyjście w S5 w karierze.
  • Było to setne zwycięstwo Spurs nad Kings. Sacramento wygrało 54 razy.

Utah Jazz 84:104 Denver Nuggets

• Nuggets po trzech pierwszych porażkach wygrali trzy kolejne mecze.
  • W drugiej kwarcie Jazz zostali zatrzymani na 11 punktach. W całym meczu Al Jefferson i Mo Williams trafili tylko 2 na 15 prób.
  • Nuggets w dotychczasowych meczach nie bronili zbyt dobrze trójek, ale dziś pozwolili Jazz na tylko 4 trafienia z 23 (Foye 3-9).
  • Andre Miller miał w drugiej kwarcie dwa bloki – na Derricku Favorsie i na Gordonie Haywardzie.
  • Jazz nie wygrali żadnego z czterech meczów wyjazdowych.
  • Corey Brewer zdobył 20 punktów (13 pkt z czterech trójek w 4Q) w 20 minut. Ostatnim rezerwowym Nuggets, który dokonał takiej sztuki, był DerMarr Johnson w 2006 roku.
  • Derrick Favors po raz trzeci w karierze zablokował 5 rzutów.
  • W rywalizacji all-time: Nuggets 69-99 Jazz.

Golden State Warriors 77:101 Los Angeles Lakers

• W pierwszym meczu bez Mike’a Browna na ławce trenerskiej Lakers pewnie pokonali Warriors. Bernie Bickerstaff jako tymczasowy coach Jeziorowców ma po pierwszym meczu tyle samo wygranych, co Brown po pięciu.
  • Kobe Bryant zdobył 27 punktów, 9 zbiórek i 7 asyst.
  • Darius Morris zdobył 10 punktów i pobił rekord kariery. Ogólnie rezerwowi Lakers zdobyli 37 punktów.
  • Metta World Peace w wygranej z Pistons trafił 7 z 11 rzutów, po czym w meczu z Jazz miał skuteczność 3-12, a dziś 3-14 (pierwsze 10 rzutów spudłował).
  • Mike Brown (65,3% zwycięstw w karierze) miał drugi największy procent zwycięstw wśród trenerów, którzy zostali w trakcie sezonu pozbawieni pracy (min. 300 meczów). KC Jones (67,4%) w 1991/92 został zwolniony po 36 meczach jako coach Seattle.
  • Lakers wygrali ten mecz 24 punktami. To drugi raz w trenerskiej karierze Bickerstaffa, gdy w pierwszym meczu z drużyną wygrywa min. 20 punktami. W 1995 roku, w debiucie z Clippers mógł cieszyć się z 38-punktowej wygranej z Denver. Tylko jeden trener w historii wygrał pierwsze mecze z dwoma różnymi zespołami min. 20 punktami – Chris Ford (1990 BOS, 2004 PHI).
  • W rywalizacji all-time: Lakers 245-148 Warriors.