Statystycznie: po 4 meczu ECF 2012.

Celtics rzadko przegrywają dogrywki w play offs we własnej hali i odbili sobie stratę meczu numer 2 na Florydzie. Tym razem do finałowego zwycięstwa poprowadził ich Rajon Rondo.

Rondo goni Magica Johnsona i Johna Stocktona i potrzebuje jednej gry na poziomie 10 asyst lub więcej by osiągnąć ich poziom – 14 spotkań w post season z dwucyfrową liczbą. Liderem w tej klasyfikacji jest Magic, który w sezonie 1988 osiągnął 19 takich spotkań. By Rondo zmierzył się z legendą Lakers potrzebuje awansu do NBA Finals.

Rondo również dotknął klubowej historii Celtów, notując w sumie 38 mecz w play offs z podwójnym wynikiem asyst. Tym samym też zrównał on się z legendarnym Bobem Cousym i kto wie czy w następnym spotkaniu nie zostanie liderem wszech czasów.

Nową historię NBA tworzy LeBron James, a swoją pierwszą trójką podczas meczu numer 4 prześcignął on Kobego Bryanta. 27-latek został najmłodszym zawodnikiem, który wyłącznie podczas play off rzucił rywalom 3 tys. punktów! Bryant uczynił to w wieku 28 lat..

LeBron trafił 10 rzutów z odległości pięciu metrów od kosza, co przyniosło mu wyrównanie najlepszego wyniku z całego sezonu, ustanowionego w meczu numer 4 przeciwko Pacers.

Po raz pierwszy w karierze LBJ był zmuszony opuścić mecz przed syreną końcową, za 6 fauli, podczas P.O. Ogólnie w całej swojej karierze i podczas regular season zdarzyło mu się to wcześniej 3 razy, a ostatni raz w 2008 roku.

Teraz uwaga: Heat mieli dwukrotnie szansę na wygranie meczu 4. Jednak ani Udonis Haslem w regulaminowym czasie, ani Dwayne Wade (rzucał za 3 przy stanie 91-93) w dogrywce nie trafili do kosza Celtów. Jak się okazało po meczu, Żar przegrał 7 spotkanie mając w zanadrzu ostatni rzut i szansę na wygraną. Dotychczas nie wygrali Heat żadnego meczu na styku w przeciągu 2 sezonów, kiedy przy stracie lub remisie posiadają oni tzw. game-tying lub go-ahead shot. 4 takie próby spudłował w tych wszystkich meczach dwóch play offs (2011 i 2012) LeBron James, a trzy Dwayne Wade.

Celtics zdobywali 2 punkty na minutę, kiedy na parkiecie przebywał RR#9. Kiedy go nie było – 4 minuty – notowali Zieloni słabą skuteczność: 2/9.

Udonis Haslem zanotował 17 zbiórek, co jest jego rekordem tegorocznych play offs.

17 punktów z drugiej szansy to najwyższy wskaźnik Zielonych w obecnych P.O.

LeBron James miał aż 7 strat, a Dwayne Wade zmagał się z nieskutecznością (7/22).