Duncan i Spurs lepsi od Pacers

Tim Duncan kolejny raz udowodnił, że nie można go lekceważyć. Wielokrotnie wysyłany na emeryturę Big Fundamental zdemolował Indiana Pacers zdobywając 23 punkty i zbierając 11 piłek w niewiele ponad 30 minut gry.

Przy solidnym wsparciu Manu Ginobiliego i Tony’ego Parkera Spurs nie mieli problemów z ograniem, bądź co bądź czołowej drużyny Wschodu. Do najlepszych na Zachodzie OKC Thunder brakuje im już tylko 2,5 spotkania.

Indiana Pacers 30-21 18 30 30 25 103
San Antonio Spurs 36-14 25 39 26 22 112

W skrócie

Statystyki spotkania Pacers @ Spurs (źródło: NBA.com)

San Antonio jest w tej chwili najlepszą ekipą w całej lidze. Wczorajsza wygrana była już ich siódmą z rzędu. Od końca stycznia Ostrogi przegrały zaledwie 5 (!) spotkań, wygrywając aż 23 razy.

Wspomniane wcześniej trio gospodarzy (DuncanGinobiliParker) zdobyło w sumie 49 punktów. Jeżeli dołożymy do tego minimum pięć zdobytych punktów każdego z reszty zawodników to widać, że Indiana miała straszne problemy z własną obroną. W samej drugiej kwarcie podopieczni Franka Vogela pozwolili sobie wrzucić 39 oczek.

Manu (Ginobili), Timmy (Duncan) and Tony (Parker) led the way. All three of them played really well tonight and everybody else fit in. Those three guys were all good all at the same time. – Gregg Popovich

Pacers rzucali ze skutecznością 53% z gry, ale mimo to przegrali drugi raz w trzech ostatnich spotkaniach. Pięciu graczy tego zespołu przekroczyło barierę 11 oczek, ale kiepska defensywa, przegrana walka na desce (32-40) i większa liczba strat (14-10) wszystko zneutralizowały. Mimo aż 50 punktów z pomalowanego, Indiana nie potrafiła wymuszać przewinień SAS i stanęła tylko 18 razy na linii rzutów wolnych – gospodarze 33.

Kluczowym momentem meczu był początek drugiej kwarty. Spurs prowadzili pięcioma punktami, ale trafili 10 z 12 kolejnych rzutów i w ciągu siedmiu minut osiągnęli 22 punkty przewagi. Przez resztę spotkania goście próbowali zmniejszać straty, ale mimo relatywnie niewielkiej różnicy w końcowym wyniki SAS nigdy nie byli zagrożeni i przez cały mecz kontrolowali przebieg gry.

The Spurs are playing terrific. (But) it’s the first time in five home games where an (opposing) team has lost by fewer than 11 points. Every other game has been a 20-point blowout. I’m not happy that we only lost by nine. We played good enough to beat most teams tonight. But not this team in their house. – Frank Vogel

Pacers ostatnio szkodzi także słaba forma Leandro Barbosy. Pozyskany z Toronto Raptors Brazylijczyk nie może odnaleźć skuteczności w zespole Vogela i od czasu przeprowadzki ma tylko 19/54 (35.2%) z gry. Wczoraj nie szło mu niestety lepiej – trafił zaledwie raz na pięć prób.

Kibice w San Antonio ciepło przyjęli George’a Hilla. Występujący przez trzy lata w barwach Spurs obrońca mógł między innymi zobaczyć transparent o treści „Hill Always A Spur„. 25-latek rozegrał dobre zawody. Rzucił 9 punktów, zebrał 7 piłek i 6 razy asystował.

Na koniec zestawienie produktywności czołowych podkoszywych ligi w ostanich pięciu meczach.

1. Kevin Love: 34.2 ppg, 15.2 rpg (suma: 49.4)
  2. Cousins: 26.4 ppg, 13.2 rpg (suma: 39.6)
  3. Al Jeffereson: 23.6 ppg, 11.4 rpg (suma: 35.0)
  4. Griffin: 22.2 ppg, 10.4 rpg (suma: 32.6)
  5. Aldridge: 23.0 ppg, 9.5 rpg (suma: 32.5)
  6. Howard: 19.6 ppg, 11.8 rpg (suma: 31.4)
  7. Duncan: 20.0 ppg, 9.3 rpg (suma: 29.3)
  8. P. Gasol: 15.8 ppg, 12.8 rpg (suma: 28.6)
  9. Gortat: 18.6 ppg, 9.2 rpg (suma: 27.8)
  10. Garnett: 20.2 ppg, 7.4 rpg (suma: 27.6)
  11. Bosh: 19.2 ppg, 6.6 rpg (suma: 25.8)
  12. Boozer: 15.8 ppg, 8.0 rpg (suma: 23.8)
  13. M. Gasol: 11.5 rpg, 9.5 rpg (suma: 21.0)
  14. Monroe: 12.0 ppg, 8.8 rpg (suma: 20.8)

Jak widać Kevin Love niszczy konkurencję, a mocno depcze mu po piętach Cousins. Dalej walka jest wyrównana i na pewno trzeba zauważyć renesans formy weteranów Tima Duncana i Kevina Garnetta. Takich graczy nigdy nie można lekceważyć.