Dziewiąta kolejka ACB

Dziewiąte seria gier w hiszpańskiej ekstraklasie nie przyniosła żadnych sensacji. Zgodnie wygrały zespoły Barcelony i Realu, a Unicaja zwyciężyła w najciekawszym spotkaniu z Cają Laboral.

Wyniki:

CAI Zaragoza – Real Madryt 67-84
Blancos de Rueda Valladoid – UCAM Murcia 67-76
Unicaja Malaga – Caja Laboral 79-66
Valencia Basket – Assignia Manresa 75-67
Gescrap Bizkaia – ASEFA Estudiantes 72-66
Cajasol Blanca Civica – Baloncnesto Fuenlabrada 97-99 OT
Blusens Monbus – Regal Barcelona 83-89
Gran Canaria 2014 – FIATC Mutua Joventut 77-71
Lagun Aro GBC – Lucentum Alicante 68-71

W najciekawiej zapowiadającym się spotkanie, w którym mierzyły się dwa euroligowe zespoły. Unicaja Malaga pokonała 79-66 Caja Laboral, a wygrana gospodarzy tak naprawdę ani przez minute nie podlegała dyskusji. Zespół z Vitorii wygrał tylko jedną, trzecią kwartę 16-15. Pozostałe należały do drużyny z Malagi, która w tabeli jest już tylko za wielką dwójką z  Barcelony i Madrytu.

Unicaję do wygranej poprowadzili Luka Zoric (17 pkt, 7 zb.) i Łotysz Kristaps Valters, który zanotował 14 punktów, 7 asyst i 4 zbiórki. Miejscowi zdecydowanie wygrali walkę o zbiórki, notując ich aż 45 przy 32 rywali. 16 punktów dla przegranych rzucił Kevin Seraphin. W drużynie z Vitorii nie zagrał już Reggie Williams. Jednym z powodów opuszczenia przez Amerykanina zespołu był zakończony w weekend lockout, który powoduje, że zawodzący w ACB skrzydłowy będzie szukał dla siebie miejsca w NBA. Swoim kolegom nie pomógł także specjalnie Goran Dragic zdobywając tylko 7 punktów w 14 minut.

Dogrywką zakończyło się spotkanie pomiędzy Cajasol Banca Civica a Baloncesto Fuenlabrada, a wygraną z trudnego terenu wywieźli goście (99-97). Ich bohaterem został meksykański silny skrzydłowy Gustavo Ayon, który dzięki swoim 34 punktom (15-16 FG!) i 11 zbiórkom został wybrany najlepszym zawodnikiem kolejki ACB.

Zgodnie z przewidywaniami, czyli bardzo pewnie w Saragossie wygrał Real Madryt. Dowodzeni z parkietu przez Jaycee Carrolla (20 pkt, 4 ast.) i Serge Ibakę (15 pkt, 9 zb.) „Królewscy” już w pierwsze połowie osiągnęli znaczącą przewagę (45-30) i w drugiej już tylko spokojnie utrzymywali przewagę.

Z kolei lider tabeli FC Regal Barcelona długo męczył się z nisko notowanym zespołem Monbus Blusens. Ambitnie grający gospodarze prowadzili po 30 minutach czterema punktami (64-60), a ich kibice śmiało mogli marzyć o wygranej nad wielką Barcą. Przyjezdni okazali się jednak lepsi po ostatniej syrenie, ponieważ wygrali czwartą kwartę 29-19, a największy udział w kolejnej wiktorii miał oczywiści Juan Carlos Navarro, na koncie którego zapisano 22 punkty i 3 asysty.

W meczu dwóch zespołów z dolnych rejonów tabeli, Gran Canaria 2014 wygrała z Mutua Joventut 77-71. Michael Bramos rzucił dla gospodarzy 23 punkty trafiając 6 z 9 rzutów z gry. Drużyna z Wysp Kanaryjskich pokonała przeciwników mimo bardzo słabej skuteczności rzutów z gry, wynoszącej zaledwie 37% (26-70 FG). Dowodzeni przez Bramosa koszykarze Gran Canarii wygrali 46-38 walkę na tablicach, a szczególnie imponująco wygląda aż 18 ofensywnych zbiórek w czym królował zwłaszcza Xavi Rey. 24-letni center zebrał w sumie 12 piłek z czego 7 w ataku.

Nie nagrał się zbyt długo w lidze hiszpańskiej Tiago Splitter, który po rocznej przygodzie w NBA zawitał ponownie na krótko na parkiety najlepszej z europejskich krajowych lig. Pomógł jednak zwyciężyć Valencii Basket 75-67 z Assignią Manresa. Sam zagrał bardzo dobre zawody notując 15 punktów, 9 zbiórek, 3 asysty i 3 bloki w 26 minut.

PozDrużynaPktBilansPkt
MZP+
1FC Barcelona Regal17981711602
2Real Madryt17981743641
3Unicaja Malaga16972733653
4Valencia Basket15963690643
5Caja Laboral15963641601
6Lucentum Alicante15963637648
7CajasolBanca Civica14954687644
8Baloncesto Fuenlabrada14954678685
9Assignia Manresa13945639646
10Gescrap Bizkaia13945691705
11CAI Zaragoza13945639671
12Gran Canaria 201412936596622
13UCAM Murcia12936607635
14FIATC Mutua Juventut12936619670
15Asefa Estudiantes11927583684
16Lagun ARO GBC11927700715
17Blusens Monbus11927619668
18Blancos de Rueda Valladoid11927632710