Dzień po dniu..historia NBA od A do Ą (10)

Witam w kolejnej odsłonie historii dzień po dniu. Dziś zajmiemy się takimi nazwiskami jak Jack Sikma, David Wesley oraz Peja Stojaković. Przypomnimy sobie też jak przed rokiem imponował nam swoją grą Rajon Rondo..Będzie też o najdłuższym spotkaniu w historii Phoenix Suns (z czterema dogrywkami), zapraszamy!

14. XI

Urodziny wczoraj obchodzili min.:

Jack Sikma (56 lat)

David Wesley (41)

Na początek David Wesley mix czyli najciekawsze zagrania byłego obrońcy Hornets, Celtics, Cavs czy Rockets.

Kim był solenizant Jack Sikma? Biały podkoszowy o podobnej budowie ciała jak Rik Smits od początku swojej kariery wyróżniał się wysokim boiskowym IQ oraz nienaganną techniką rzutu.


Wybrany w drafcie 1977 przez Seattle Supersonics. 211 cm środkowy doprowadził w swoim drugim sezonie w lidze Ponaddźwiękowców do jedynego Mistrzostwa w historii klubu.
Jack zdobył ponad 17 tys. punktów i zebrał ponad 10 tys. piłek a do dnia dzisiejszego jego imponująca skuteczność z rzutów wolnych pozostaje najlepszym wynikiem na przestrzeni jednego sezonu, wśród centrów tej ligi. Jest to wskaźnik 92.2 %.
Biały, podkoszowy olbrzym również radził sobie w rzutach zza łuku, notując 200 celnych prób w karierze na 32.8 % skuteczności.
Po zakończeniu czynnej kariery jego numer 43. został zastrzeżony przez Sonics, było to w 1992 roku.
Ponadto od 2007 roku pomagał on w sztabie szkoleniowym Rakiet, Rickowi Adelmanowi ucząc tajników koszykówki Yao Minga.

Rzućmy okiem na wydarzenia już typowo boiskowe z 1997 roku.

Zarówno Suns jak i Blazers w wysokiej formie. Obie ekipy doznały tylko jednej porażki za starcie rozgrywek 1997/8.
Obie ekipy miały w swoich składach wielkie indywidualności.
Po jednej stronie czterech uczestników Meczu Gwiazd jeden z najbardziej obiecujących graczy lat ’90 tych, którego karierę przerwały kontuzję – DannyManning (35pkt/10zb), weteran i uczestnik finałów NBA – Kevin Johnson (15pkt/13zb/7as), młody i głodny sukcesu – Jason Kidd (16as), dynamiczny, mający w przyszłości problemy z urazami kolan – Antonio McDyess (17pkt/7zb) oraz jeden z najszybszych nadgarstków ligi – Rex Chapman (28pkt) .
Natomiast po drugiej: enfant terrible tej ligi Isiah Rider, żywa legenda litewskiego basketu Arvydas Sabonis oraz charyzmatyczny Brian Grant. Do wyłonienia zwycięzcy potrzeba było aż czterech dogrywek i oficjalnie jest to najdłuższe spotkanie w historii klubu z Arizony.

Wynik spotkania po 4 dogrywkach to 140:139 dla przyjezdnych.
Warto jednak podkreślić, że w tym spotkaniu rzucono 279 oczek, zebrano 113 piłek, trafiono 98 rzutów z 219 wykonywanych. statystyki z tego meczu

Teraz nieco świeższej historii z 2006 roku i popisowy występ serbskiego skrzydłowego, świeżo upieczonego Mistrza NBA 2011, Predraga Stojakovića. Otóż popularny Peja doprowadzał do łez obronę Rysiów stając się pierwszym graczem w lidze, który ogrywał sam rywala, podczas pierwszej kwarty. Serb zdobył wszystkie pierwsze 20 oczek dla swojej drużyny, co do dziś nie zostało „przebite” przez żadnego innego gracza. Ponadto do dziś jego nazwisko tkwi w annałach Szerszeni jako gracza z największą zdobyczą punktową w jednej kwarcie tj. 22! Tego wieczoru przed 5 laty Peja był nie do zatrzymania dla rywali i ustanowił swój rekord kariery w ilości 42 oczek. Ponadto Szerszenie poskromiły Rysie 94:85..

Poniżej koncert Stojakovića

A jak Wam mało historii to rzućcie okiem jak przed rokiem fantastycznie prezentował się Rajon Rondo! Do jutra!!