Kwalifikacje do Euroligi. Awans Galatasaray i Spirou

Ostatniego dnia kwalifikacji do Euroligi odbyły się dwa spotkania finałowe. Ich zwycięzcy czyli Galatasaray Stambuł i  Spirou Chaleroi  awansowali do fazy grupowej najważniejszych europejskich rozgrywek.

Finał turnieju w Wilnie:

Lietuvos Rytas – Galatasaray 63-71

Lietuvos: R. Seibutis 15, G. Jeretin 12, S. Babrauskas 10, J. Valanciunas 8. L. Roberts 8, T. Rice 8, M. Katelynas 2.

Galatasaray: P. Shumpert 14, J. Shipp 12, L. Andric 12, J. Lakovic 10, D. Songaila 8, E. Arslan 7, J. Lucas 4, F. Aldemir 4.

Turcy pokonali gospodarzy i pierwszy raz w historii klubu zagrają w rozgrywkach Euroligi. Galatasaray trafiło do grupy D, w której gra Asseco Prokom Gdynia oraz Regal Barcelona, Montepaschi Siena, Unics Kazań i Olimpija Lublana. Gospodarze wygrali pierwsza kwartę 21-13, ale bardzo szybko stracili ta przewagę, ponieważ do przerwy Galata prowadziła już 30-28. O wygranej gości zadecydowała trzecia kwarta, w której świetnie grali Preston Shumpert (14 pkt.) i Darius Songaila. Po 30 minutach Galatasaray prowadził 52-40. Na samym początku czwartej odsłony, punkty Andrica i Shumperta dały tureckiemu zespołowi przewagę 16 oczek. Przez kolejne minuty trwała szaleńcza pogoń Lietuvosu. Po trafieniu Litwinów na 2:16 przed końcem meczu było już tylko 58-62. Doświadczeni gracze Galatasaray, a przede wszystkim Jaka Lakovic nie pozwolili jednak na wygraną Lietuvos Rytas.

Finał turnieju w Chaleroi:

Belgacom Spirou – CEZ Nymburk 79-53

Gospodarze już do przerwy prowadzili 34-21. Na początku trzeciej kwarty, kiedy przewaga osiągnęła już 20 punktów (44-24) po trafieniu Chrisa Hilla (21 pkt., 12 zb., 3 ast., 2 prz.) stało się jasne, że Belgowie nie przegrają tego meczu. Mistrzowie Belgii osiągnęli wielki sukces i zagrają w grupie C Euroligi z Anadolu Efes, Emporio Armani Mediolan, Maccabi Tel-Aviv, Patizanem Belgrad i Realem Madryt. Zespół z Nymburka, po sensacyjnej wygranej z Chimki Moskwa w półfinale kwalifikacji, musi się zadowolić udziałem w fazie grupowej EuroCup.

Spirou: Ch. Hill21, D. Mallett 18, C. Green 12, Ch. Beghin 11, J. Welsh 6, T. Shengelia 6, J. Hamilton 3, A. Riddick 2.

Nymburk:E. Lawrence 10, L. Wilson 9, T. Simmons 8, M. Lenzly 7, P. Pumprla 6, L. Palyza 5, R. Necas 4, T. Vyoral 2, P. Benda 2.