Dirk gorętszy od Żaru czyli remis w finałach NBA

Ten mecz przejdzie do historii, nie tylko ze względu na walkę i ponowne emocje do ostatniej akcji. Niemiecki MVP poprowadził swoją drużynę w meczu ‘win or die’ do drugiego zwycięstwa w finałach NBA. WunderDirk rozpoczął 4 mecz finałów z temperaturą ciała na poziomie 38,5 stopnia. Hasło ‘Flu game’ dotychczas kojarzyło się z pamiętnym występem Michaela Jordana przeciwko Jazz-manom z 1997 roku. Od dzisiejszej nocy również Dirk Nowitzki będzie kojarzony z heroicznym występem. O ile Dirk okazał się bohaterem, o tyle mieliśmy również antybohatera w osobie LeBrona Jamesa. LBJ rozegrał swoje najgorsze spotkanie podczas wszystkich swoich meczów w play offs trafiając 3 z 11 rzutów z gry i w sumie notując tylko 8 oczek.

Nazwa drużyny Stan I II III IV Wynik
Miami Heat
2 21 26 22 14 83
Dallas Mavericks 2 21 24 20 21 86

Co ciekawe, początek spotkania należał właśnie do Nowitzkiego, który trafił 3 kosze z rzędu i nie sprawiał wrażenia chorego gracza..Rzuty z odchylenia, po odejściu od kosza i z wyskoku wyglądały ciągle dobrze (6-0 dla Dirka z Heat). Goście zdobyli punkty dopiero w trzeciej minucie spotkania za sprawą Teksańczyka – Chrisa Bosha. Kolejne 90 sekund to błędy i niecelne rzuty z obu stron, a niemoc przerwał ponownie Bosh; dobitką niecelnego rzutu Wade’a. W piątej minucie pierwszej kwarty (znów) CB-1, doprowadził do remisu. J.J. Barea przerwał ponad trzy minutowy niefart gospodarzy, a dalej dzięki akcji Shawna Mariona – Dallas odzyskało prowadzenie (10-8). Liderzy Heat – Wade i James – szybko zareagowali na akcje gospodarzy, zdobywając cztery kolejne punkty. W tym samym czasie celnie kontrował Jet Terry – najpierw rzucając z półdystansu i po chwili zza łuku (17-14 dla Mavs). Slam dunk Flasha zniwelował przewagę miejscowych do punktu, ale Jason Terry ciągle trzymał swoją wysoką skuteczność, dodając dwa osobiste do dorobku punktowego drużyny. Sekundy później trzy osobiste wykonywał celnie Mario Chalmers. Dwa pierwsze po faulu Dirka, a następny za przewinienie techniczne Ricka Carlisle, który nie wytrzymał napięcia po rzekomym faulu Brendana Haywooda. Kolejne osobiste w rąk Jamesa i Barei zakończyły kwartę remisem po 21.

Drugą odsłonę udanie rozpoczął Bosh. Jego cztery oczka w serii dały czteropunktową zaliczkę gościom. W 10 minucie tej kwarty trójkę trafił Mike Miller (pierwsza w finałach) i przewaga wzrosła do stanu 28-21. Odpowiedział natychmiast trójką DeShawn Stevenson, a kolejne swoje punkty z osobistych dodał Chandler (26-28). Następne akcje należały ponownie do Bosha, który był postacią numer jeden po stronie Heat w pierwszych 24 minutach meczu, zdobywając do przerwy 16 oczek. CB-1 popisał się slam dunkiem, a po chwili lay up’em. Po koszu Joela Anthony’ego – Żar miał 5 oczek zaliczki (34-29). Mavs nie rzucili kosza przez kolejne 2:30 minuty. Widać było słabnącego Dirka, który tracił piłkę i pudłował.
Słabość Mavs przerwał drugą swoją trójką Stevenson. Po chwili Niemiec znalazł drogę do kosza, a za jego ciosem podążyli partnerzy min. Terry i Marion. Mavericks objęli prowadzenie 40-36 po kolejnych punktach z osobistych Stevensona. Zapały miejscowych ostudzili kolejno Anthony (wsadem do kosza) oraz Wade (rzutem o tablicę). Po kolejnym wejściu na kosz Flasha i akcji 2+1 Żar dogonił rywali (po 43). Rzut z wyskoku Bosha dał Heat dwupunktowe prowadzenie, a byłemu Dinozaurowi szło naprawdę świetnie. Chandler i Chalmers zakończyli kwartę swoimi zdobyczami, ustalając wynik na 47-45 dla gości.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od minuty niecelnych rzutów min. Bosha, Anthony’ego i Nowtizkiego. Tą złą passę odwrócił Dirk – wolnymi. Po nim trafił Portorykańczyk Barea. Po chwili na linii rzutów osobistych stali kolejno Bosh i Marion (51-49 dla Mavs). Następna minuta tj. między 6 a 5 – należała do Wade’a (miał już na koncie 21 oczek i doprowadził do stanu po 61). Trzecia kwarta – podobnie jak końcówka drugiej – była bardzo zacięta, a żadna drużyna nie potrafiła narzucić swojego stylu gry przeciwnikowi. Na cztery minuty do końca kwarty, pierwszego osobistego w NBA Finals spudłował Nowtizki. Jednak punkty Dirka i Matrixa dały Mavs wynik 64-61. Natychmiast skontrowali Wade i James, odzyskując prowadzenie (65-64) dla Heat. Kolejna akcja to popisowe zagranie dwójki James – Wade z alley opp’em Flasha. Jump shot Jamesa dał graczom Erika Spoelstry pięciopunktową zaliczkę 69-64, którą zniwelował o punkt, celnym wolnym, Chandler.

Otwarcie finałowej kwarty to świetna seria graczy Spolestry. Drugą trójkę wrzucił do kosza przeciwnika Mike Miller, a swoje kolejne dwa oczka dołożył Haslem (74-65 i coraz lepsza gra Heat; min w obronie). Czas na reklamę przerwał run przyjezdnych. Po nim do gry wrócił Jet Terry, a jego cztery oczka w serii zniwelowały straty Mavs do stanu 69-74. Reakcja Wade’a i zwiększenie przewagi o kolejne dwa oczka dla Heat była natychmiastowa. Od 3. minuty 4kw. oglądaliśmy pojedynek dwóch najlepszych graczy finałów – Wade’a z Nowitzkim. Dirk trafiał z linii osobistych lub jump shoty, a Flash odpowiadał rzutem lub wejściem na kosz. Kolejne wolne Niemca i dobitka Chandlera (zagrał bardzo dobre spotkanie z liczbami 13 punktów i 16 zbiórek) pozostawiły tylko punkt różnicy między ekipami (77-78). W kolejnej akcji swoją czwartą stratę zaliczył Bosh, a skrzętnie wykorzystał to Terry (Mavs objęli prowadzenie). Następna gra dla Heat to strata piłki z rąk Wade’a..jeden celny T-Chandlera podwyższył przewagę do stanu 80-78. Po czasie trwała niemoc Heat. Mike Miller i strata numer trzy! Na szczęście dla przyjezdnych znów chybił (dwukrotnie) Dirk, a także poszedł w ślady gości tracąc piłkę w ataku. Obrona i emocje brały górę nad wszystkimi. Po ponad dwuminutowej fali strat i pudeł Niemiec przełamał kolejną złą passę swego teamu. Najpierw jego osobiste, a po 20 sekundach wolne Bosha zwiastowały zaciętą końcówkę (na nasze szczęscie znowu;).

Kolejna akcja to pudło zza łuku Stevensona, a dobitki tego rrzutu nie trafił Chandler. Haslem spudłował po stronie Heat, a Kidd sfaulował Wade’a. Lider Żaru trafił tylko jeden rzut z linii (82-81 dla Mavs). Odpowiedź (podobna do tej z gry numer 2 i samej końcówki tamtego meczu) przyszła z ręki Nowitzkiego. Były MVP ligi tym razem zakończył akcję lewą ręką i wyprowadził swój zespół na trzy punktową przewagę (84-81 na 14.4 sek do końca). Na 9sek do końca meczu jeszcze raz wsadził piłkę do kosza Wade, a faulowany Terry utrzymał przewagę gospodarzy na 3 oczkach (dwa wolne). Mike Miller miał jeszcze cień szansy na dogrywkę, ale jego rzut chybił celu to oznaczało stan 2-2 w finałowej rywalizacji 2011. Ta ostatnia akcja nie do końca przebiegła po myśli graczy i trenera Spoelstry bo wdarł się nią chaos.

Pointa: Gościom wyraźnie zabrakło punktów LeBrona Jamesa, a Chris Bosh po prostu zgasł w decydującej odsłonie. Obrona Dallas znów okazała się kluczowa (jak w meczu numer 2) w finałowych 12-minutach spotkania. Godne uwagi jest wsparcie dla Nowtizkiego dwóch wielkich graczy tego pojedynku – Terry’ego (8pkt w 4kw) i Chandlera (DD z 13pkt i 16zb). Miami straciło 6 piłek w czwartej kwarcie i na dodatek trafiało, co trzeci rzut. Ponadto Rick Carlisle zmienił swoją wyjściową piątkę wstawiając w miejsce Stevensona (3/4 zza łuku) młodszego Bareę. Mecz był jednym z najbardziej defensywnych w historii finałów, co ma odzwierciedlenie w statystyce celnych rzutów zza łuku. Mavs trafili 4x, a Heat tylko 2..Łącznie 6 z 35 rzutów wpadło do koszy.

X-Factor

Tyson Chandler. Środkowy Mavs zdominował przestrzeń pod koszami obu drużyn. Zebrał 16 piłek, z czego aż 9 w ataku. Dodatkowo rzucił 13 punktów (4/7 z gry). W serii, w której o sukcesie decydują pojedyncze akcje jego świetna gra może być dużą przewagą Dallas.

Cytaty spotkania

This is the Finals. You’re going to leave it out there. Like I said earlier in the series — it’s June. … You have to go out there and compete and try your best for your team, so that’s what I did. – Dirk Nowitzki

We’ll have to look at the film. Obviously we would like to get him involved. He’s a very important piece to what we do. So we’ll work to help make it easier for him next game. – Eric Spoelstra

I’ve got to do a better job of being more assertive offensively. I’m confident in my ability. It’s just about going out there and knocking them down. – LeBron James

You’ve got a guy that’s 7 foot, there’s a different kind of toll it takes on your body when you’re sick. Everyone could tell looking at him that he labored. – Rick Carlisle

Najważniejsza statystyka:

Punkty w pomalowanym i liczba rzutów wolnych. W obu kategoriach drużyny miały bardzo zbliżone wyniki. Heat wygrali pierwszą 40 do 38, Mavs drugą 30 (24 celne) do 24 (17 celnych). Przy braku zdecydowanych przewag Miami – gra się bardzo wyrównuje. Jeżeli dołożymy do tego jeszcze problemy LeBrona Jamesa to jest oczywistym, że Dallas będzie miało handicap.

Najlepsi/Zawiedli:

Najlepszy gracz: Dirk Nowitzki – 21 punktów (9/19 z gry, 0/2 za 3 punkty), 11 zbiórek, 1 asysta, 3 straty, bilans +7 w 39 minut gry. Niemiec pokonał gorączkę (38,5 stopnia Celsjusza) by nawiązać do słynnego G5 z 1997 w wykonaniu Michaela Jordana. Co prawda MJ rzucił wtedy 38 oczek, ale najważniejsze że zarówno Bulls jak i Mavs wygrali. Warto zaznaczyć, że Nowitzki 10 ze swoich 21 punktów zdobył w czwartej kwarcie.

Zawiódł: LeBron James – 8 punktów (3/11 z gry, 0/3 za 3 punkty), 9 zbiórek, 7 asyst, 2 przechwyty, 4 straty, bilans -6 w 46 minut gry. Lider Heat nie radzi sobie z obroną Mariona i Stevensona. Bez jego punktów Miami musi liczyć na swoją obronę i wznoszenie się na wyżyny umiejętności Dwyane Wade’a. Jeżeli King się nie obudzi to do South Beach jego drużyna powróci z nożem na gardle.

Kontuzje / gracze nieaktywni

Heat: Dampier (decyzja trenera), House (decyzja trenera), Jones (decyzja trenera), Ilgauskas (poza składem, decyzja trenera), Magloire (poza składem, decyzja trenera)

Mavericks: Brewer (decyzja trenera), Beaubois (poza składem, decyzja trenera), Butler (kontuzja, poza składem)

Ciekawostki

• W spotkaniu było 15 remisów i 12 zmian prowadzenia.
  • 8 punktów to najgorszy występ Jamesa w Playoff.
  • LBJ przerwał serię 434 spotkań z kolei w których rzucił minimum 10 punktów.
  • Cavs i Heat mają w sumie bilans 0-8, gdy LeBron nie osiąga progu 10 oczek.
  • Po trafieniu pierwszych 3 rzutów Nowitzki spudłował 10 z kolejnych 11.
  • Dirk spudłował wczoraj pierwszy rzut wolny w tegorocznych Finałach.
  • Joel Anthony ma minimum 1 blok w 15 kolejnych meczach Playoff i brakuje mu kolejnego by wyrównać rekord Alonzo Mourninga.

Heat: James 8 (9zb, 7ast), Bosh 24 (6zb), Anthony 4 (8zb), Wade 32 (6zb), Bibby 0, a także Howard 0, Miller 6, Haslem 4, Chalmers 5 (6ast)

Mavericks: Marion 16, Nowitzki 21 (11zb), Chandler 13 (16zb), Kidd 0, Barea 8, a także Haywood 0, Stevenson 11, Cardinal 0, Terry 17, Stojakovic 0

Przygotowali: Woy & Bob

Komentarze do wpisu: “Dirk gorętszy od Żaru czyli remis w finałach NBA