Dzienna porcja ciekawostek (12)

Wszystkie cztery drużyny, które wyszły dzisiejszej nocy na parkiet, musiały się nieźle napocić. Obejrzeliśmy w sumie aż 4 dogrywki. Dzisiejsze mecze zwyciężyły drużyny przyjezdne, a zarazem wyżej rozstawione – Thunder i Heat.

* Wielka Trójka powraca.

Po tym, jak w meczu trzecim James (35 pkt, 14 zb), Wade (28 pkt, 9 zb) i Bosh (20 pkt, 12 zb) zostali zatrzymani na najniższej liczbie punktów w tym sezonie (44), dzisiaj absolutnie dominowali. W sumie zdobyli 83 punkty, co z kolei jest ich najwyższą liczbą punktów osiągniętą w PO. W dodatku w końcówce meczu to Big Three rozdawali karty. Zdobyli oni 31 ostatnich punktów Heat, w tym wszystkie 12 oczek Żarów w dogrywce. Oddali też 20 ostatnich rzutów Miami. Jedynym graczem spoza Wielkiej Trójki, który oddał rzut w czwartej kwarcie, był Mike Miller, który na 9:57 do końca ostatniej odsłony spudłował trójkę. Natomiast ostatnim graczem Heat (oczywiście nie licząc Big 3′), który zdobył punkty, był Joel Anthony. Kanadyjczyk owe punkty zdobył jeszcze w trzeciej kwarcie.

O tym, ile zależy od Jamesa, Wade’a i Bosha, świadczą te statystyki:

– 83 punkty Big 3 to 84,7% punktów całego zespołu Heat

– 35 zbiórek – 77,8%

– 63 rzuty z gry – 79,7%

– 28 rzuty osobiste – 100%

 

Wliczając mecze sezonu regularnego, Wielka Trójka z Miami po raz 15. miała razem min. 80 punktów. Gdy Big Three tego dokonuje, Miami jest 14-1.

Gdyby Żary nie wygrały tego meczu, na Florydę wracałyby remisując 2-2. Dzięki zwycięstwu prowadzą 3-1, natomiast Celtics będą próbować odrobić tę stratę, gdyby udało im się to, zostaliby dziewiątą drużyną w historii, która odrobiła 1-3.Co ciekawe, Celtowie dokonali tego dwukrotnie – w 1968 i 1981 – w obydwu latach przeciwko 76ers.

Jeżeli Boston odpadnie – po raz pierwszy od 1998 roku nie ujrzymy w Finałach Shaqa, Duncana czy Bryanta.

LeBron James oddał dziś 28 rzutów z gry, czym wyrównał rekord Heat w liczbie rzutów z gry w jednym meczu PO. Od teraz dzieli go z Dwyane’m Wade’m, który dokonał tego dwukrotnie (2005,2006).

Mecz piąty – w Miami – już w środę.

* Skoro Heat mają swoją Wielką Trójkę, w takim razie Thunder mają Wielką Dwójkę – Kevina Duranta i Russella Westbrooka, którzy w meczu czwartym trzydogrywkowym thrillerze zdobyli razem 75 punktów.

Był to dopiero szósty mecz play-offs w historii NBA, który zakończył się trzema lub więcej dogrywkami. Ostatni raz takie spotkanie działo się w roku 2009 (C’s – Bulls), natomiast po raz pierwszy stało się to w roku 1954. Co ciekawe, poprzednich trzech zwycięzców tych meczów ostatecznie przegrywało serię.

Russell Westbrook zdobył 40 punkty i oddał aż 33 rzuty – obydwa rezultaty są jego play-offowymi career-highs. Po raz siódmy w historii organizacji Thunder ich zawodnik zdobywa 40 punktów w meczu play-offs. Trzykrotnie zdarzyło się to w tegorocznych play-offach, przed Westbrookiem zrobił to dwukrotnie Durant (vs. Nuggets).

Jeśli chodzi o Memphis, ci znowu polegali na swoim duecie podkoszowym. Zach Randolph zdobył 34 punkty i 16 zbiórek, zaś Marc Gasol dodał 26 punktów i 21 zbiórek. Po raz pierwszy od 1970 roku (czwarty raz w historii NBA) zawodnik ukończył mecz play-offs z dorobkiem 20 punktów i 20 zbiórek, podczas, gdy jego kolega z zespołu w tym samym meczu ma występ 30pkt/15zb.

* Jeszcze jedna ciekawostka – dzisiejszy dzień był pierwszym od 16 maja 1995 roku, w którym miały miejsce dwa mecze play-offs zakończone dogrywkami.

* Ogłoszono pierwsze piątki najlepszych defensorów w RS:

Pierwsza piątka:

 

Dwight Howard

Kevin Garnett

LeBron James

Kobe Bryant

Rajon Rondo

 

 

Druga piątka:


Tyson Chandler

Joakim Noah

Andre Iguodala

Tony Allen

Chris Paul

 

Bryant i Garnett po raz dziewiąty otrzymali nominację do pierwszej piątki All-Def. Wyrównali tym samym rekord należący do MJa i Paytona.

Nagrody dnia

MVP: LeBron James (MIA) – 35 pkt, 14 zb

Drugie miejsce: Kevin Durant (OKC) – 35 pkt, 13 zb

 

Najlepszy występ w przegranym meczu: Marc Gasol (MEM) – 26 pkt, 21 zb

Drugie miejsce: Zach Randolph (MEM) – 34 pkt, 16 zb

 

Najlepszy rezerwowy: James Harden (OKC) – 19 pkt, 7 zb, 7 ast

Drugie miejsce: OJ Mayo (MEM) – 18 pkt, 5 zb, 5 zb

 

Piątka dnia: Russell Westbrook – Kevin Durant – LeBron James – Zach Randolph – Marc Gasol

Najlepsi

punkty: Russell Westbrook (40)

zbiórki: Marc Gasol (21)

asysty: James Harden (7)

przechwyty: Kevin Durant (4)

bloki: James Harden (3)