Top 5 draftu

Oto czołowa piątka tegorocznego draftu, wraz z przydzielonymi drużynami wg fachowców z ESPN :

  • 1 ) Blake Griffin (PF, 6’10”, 20 lat, uczelnia : Oklahoma) – L.A. Clippers – na 99% draftowa jedynka. Clippers nie chcą go wymienić, szykują mu miejsce w składzie próbując wytransferować Zacha Randholpha i Chrisa Kamana
  • 2 ) Hasheem Thabeet (C, 7’3”, 22 lata, uczelnia : Connecticut) – Memphis Grizzlies – Grizzlies chcieliby zatrudnić Rickiego Rubio, ale ten nie pali się do gry w Memphis po tym jak jego koledzy z reprezentacji narzekali na to miejsce. Wobec tego na celowniku niedźwiadków znalazł się Thabeet. Wielki (221 cm) center, który musi jednak popracować nad siłą – wg scautów o talencie porównywalnym z Olajuwon’em. Prawdopodobne jest również to, że Grizzlies będą próbować wymian (czy to zawodnika, czy numeru w drafcie).
  • 3 ) Ricky Rubio (PG, 6’4”, 18 lat, Hiszpania) – Oklahoma City Thunder – wybór bardziej nastawiony na wymianę. Thunder potrzebowaliby zawodnika innego typu – potrafiącego blokować Thabeeta, świetnie rzucającego Curryego, czy bardzo energetycznego Hilla. Prawdopodobnie wysoko w orbicie zainteresowań tego klubu jest również James Harden.
  • 4 ) Jrue Holiday (PG, 6’4”, 18, uczelnia : UCLA) – Sacramento Kings – Kings potrzebują rozgrywającego. Pierwszy w kolejce jest Rubio, którego prawdopodobnie jednak nie odpuszczą zespoły rozstawione wyżej. Wobec tego w kolejce pozostają Holiday, Flynn i Jennings (grał ostatni rok w Europie). Wg źródeł Flynn wypadał najlepiej podczas treningów, ale atletyczne umiejętności Holidaya i jego świetna gra w obronie dają mu niewielką przewagę nad ww. dwójką.
  • 5 ) James Harden (SG, 6’5”, 19, uczelnia : Arizona State) – Washington Wizards – Wizards chcą uzyskać jak najlepszego zawodnika, którego będą mogli wymienić na weterana zdolnego do gry od zaraz. Dodatkowym atutem będzie wygasający kontrakt. Podobno zainteresowane są takie kluby jak : Knicks, Pacers i Rockets. Wobec tego i patrząc na rozkład zawodników pozostających do dyspozycji w orbicie zaintersowań stołecznej drużyny będzie Harden, Hill i Curry. Ich wybór będzie uzależniony od tego, od kogo dostaną najlepszą ofertę wymiany.