Czterema spotkaniami wkraczamy w lata 20. dwudziestego pierwszego wieku. Wśród nich: pierwsze odwiedziny Carmelo Anthony’ego w Madison Square Garden od czasu dołączenia do Blazers, dominacja Magic na wyjeździe, zacięte starcie Wilków z Kozłami i „dwa mecze w jednym” w Los Angeles.

Jeszcze przed rozpoczęciem któregokolwiek ze spotkań świat obiegła wieść o śmierci Davida Sterna, który pełnił funkcję komisarza NBA przez 30 lat. To „wydarzenie” zdominowało całą społeczność skupioną wokół najlepszej ligi świata – o byłym Komisarzu pisano w mediach społecznościowych, rozmawiano podczas transmisji czy programów telewizyjnych, a także okazywano mu szacunek podczas samych spotkań spotkań, poprzez minutę ciszy, ale nie tylko; tak było w LA:

Orlando Magic (15-19) @ Washington Wizards (10-23) 122-101

• Magicy niemal całkowicie zdominowali Czarodziejów: w pierwszej połowie starcie było wyrównane, ale po zmianie stron goście odskoczyli i nie dali się już dogonić
  • dla zwycięzców 25 punktów z ławki zdobył Augustin, 20 dorzucił Vucevic (do tego 12 zbiórek), zaś 18 zgromadził Fournier
  • dla pokonanych liderem był oczywiście Beal (27 pkt) – ale z pierwszej piątki tylko on zaliczył dwucyfrową zdobycz; pozostali z S5 grali mało (najwięcej, 20 minut, Mahinmi), zaś więcej robili rezerwowi: McRae miał 15 pkt w 31 minut, zaś Brown Jr. 14 w 28 minut
  • Wizards popełnili więcej strat, przegrali zbiórkę oraz gorzej rzucali tak z gry, jak i za 3 – jedynie w wolnych byli nieco lepsi, ale to nie uchroniło ich przed wyraźną przegraną
Portland Trail Blazers(14-21) @ New York Knicks(10-24) 93-117

• owacją został przywitany przez lokalnych kibiców Carmelo Anthony, który był też najlepszym graczem Blazers w tym meczu: zdobył 26 punktów przy skuteczności 11/17 z gry i 3/5 za 3
  • po 17 oczek dla gości mieli CJ i Whiteside – zawiódł natomiast Lillard, który zakończył mecz z 11 punktami, przy skuteczności 5/20 z gry, w tym 1/8 za 3
  • Knicks do wygranej poprowadziła brygada duet RR (Randle-Robinson) – każdy z nich zdobył 22 punkty (pierwszy dodał do tego 13 asyst, zaś drugi miał skuteczność 11/11 z gry); 18 dodał Morris, zaś 17 Portis
  • obie drużyny miały problemy ze skutecznością wolnych: Blazers trafili tylko 60% swoich prób z linii, zaś Knicks niewiele więcej: 64.3%
  • gospodarze wygrali przede wszystkim dzięki lepszej skuteczności w każdym aspekcie rzutowym
Minnesota Timberwolves(12-21)@ Milwaukee Bucks(31-5)104-106

• mecz, który w teorii powinien być jednostronny (zwłaszcza z racji absencji Townsa, Wigginsa czy Teague’a), stał się najbardziej zaciętym pojedynkiem nocy
  • najbardziej do wygranej gospodarzy przyczynił się Giannis: miał 32 punkty i 17 zbiórek
  • gości ciągnął Napier, który pełnił rolę pierwszego rozgrywającego: zdobył 22 oczka przy skuteczności 7/13 z gry, w tym 4/7 za 3
  • mecz od początku do końca był wyrównany (najwyższa przewaga którejkolwiek ze stron wynosiła 10 punktów) – na 5:23 do końca, po trójce Napiera, Wilk zbliżyły się na 2 oczka; gospodarze odskoczyli, ale kolejny napór gości doprowadził do wyniku 100-103 na 2 minuty i 9 sekund do końca
  • Giannis trafił trójkę, ale odpowiedział mu tym samym Covington; po chwili jednego wolnego trafił Dieng i na 46 sekund do zakończenia spotkania znów było tylko +2 dla Kozłów
  • Connaughton nie trafił lay-upu, Wolves mieli piłkę na 21.3 sekundy do końca; wzięli czas i na 3 sekundy do końca Dieng rzucał za 2 na remis; nie trafił, piłkę zebrał Brook Lopez, który został na 1.1 sekundy do końca sfaulowany i stanął na linii rzutów wolnych; przestrzelił dwukrotnie, zaś Covington zebrał piłkę i chciał rzucać przez całe boisko, ale jego rzut zablokował zza pleców Giannis: Bucks przetrwali i odnieśli kolejne zwycięstwo
Phoenix Suns (13-21) @ Los Angeles Lakers (27-7) 107-117

• mecz miał dwa różne oblicza: w pierwszej połowie wyraźnie dominowali Lakers, którzy wygrywali do przerwy 74-41 (po pierwszej kwarcie było 43-17); po zmianie stron goście rzucili się do odrabiania strat: wygrali drugą połowę 66-43 i maksymalnie zbliżyli się na 7 oczek (na 2:13 do końca meczu) – jednak w samej końcówce LeBron zdobył 5 oczek, 2 dodał Davis i Jeziorowcy utrzymali prowadzenie
  • LBJ zaliczył triple-double: 31 pkt, 13 zb, 12 as; 26 oczek dodał AD, 19 Kuzma, a 18 Bradley
  • dla Suns 32 punkty miał Booker, 26 Oubre, zaś 16 Ayton
  • obie ekipy bardzo słabo rzucały z dystansu: Suns mieli skuteczność 26.1%, a Lakers nawet gorszą: 25.0%; z drugiej strony i jedni, i drudzy dobrze trafiali za 2: Suns na 57.1%, Lakers na 58.1%
  • Jeziorowcy mieli nieco więcej prób z gry oraz częściej stawali na linii rzutów wolnych: o 11 więcej wykonywanych i 7 więcej trafionych prób za 1 – to, patrząc na liczby, przesądziło o wyniku spotkania
A tu dzisiejsze zagrania nr 1: Davis potężnie pakuje nad Baynesem.

Życzę Wam wielu pozytywnych przeżyć z koszykówką w nowym roku oraz w nowej dekadzie. Trzymajcie się – i do następnego!

Komentarze do wpisu: “Wyniki i statystyki dzień #70: Pierwsze mecze nowej dekady – minuty ciszy dla Sterna, powrót Melo do MSG

1. Jeszcze mamy stara dekadę, nowa zaczyna się za rok ;)

1. Zależy jak liczyć. Wszyscy związani z NBA (i nie tylko) krzyczą o końcu dekady. Więc ciężko ten fakt zignorować. Ponadto nie da się ukryć, że zaczęliśmy lata 20-ste – i w tym sensie zgadzam się co zakończenia dekady. Chociaż ogólnie, patrząc matematycznie, miałbym takie same zdanie jak ty. :)

2. Zostawmy znicze dla Sterna-to dzięki niemu NBA weszła do mainstreamu.