Wyniki i statystyki dzień #53: kontuzja Doncića, porażki faworytów

Thunder (11-14) @ NUGGETS (16-8) 102 – 110

• Nikola Jokić z kolejnym triple double. Serbski środkowy poprowadził Samorodki do 16. wygranej w sezonie zaliczając przy tym 28 pkt – 14 zb – 12 as.
  • Joker ma 4. triple double w sezonie i w historii NBA awansował na 11. miejsce zrównując się z Rajonem Rondo (obaj po 32x)
  • Nuggets mieli wyższą od rywala, 50% skuteczność z gry oraz wygrali walkę na tablicach 44-37
  • wśród gości z OKC najlepiej zaprezentowali się Steven Adams z 18 pkt i 14 zb oraz Dennis Schroeder z 22 pkt
  • w kluczowej dla wyniku meczu – trzeciej odsłonie – Nuggets zwyciężyli 30-19
  • Thunder po serii trzech wygranych przegrali drugi raz z rzędu

PISTONS (11-15) @ Rockets (17-9) 115 – 107

• jedną z dwóch dużych niespodzianek minionej nocy okazała się wygrana osłabionych Pistons z faworyzowanymi Rockets. Ekipie z Detroit nie przeszkodziła ani absencja Andre Drummonda ani słaba gra Blake’a Griffina (tylko 15 min i 0/7 z gry)
  • Griffin nie dokończył spotkania z powodu kontuzji lewego kolana
  • pod nieobecność liderów ciężar zdobywania punktów wzięli na swoje barki Luke Kennard (22 pkt i 7 zb), Derrick Rose (20+12 as) czy Markieff Morris (15 pkt i 8 zb)
  • Pistons od drugiej kwarty, wygranej 32-20, przejęli kontrolę nad spotkaniem w Toyota Center
  • miejscowi Rockets nie trafiali specjalnie zza łuku (29 % i 13 celnych) oraz notowali tylko 40% skuteczność z gry
  • nie pomogły też zdobycze punktowe Jamesa Hardena (39 pkt) czy zbiórki Clinta Capeli (19 zb)

BUCKS (24-3) @ Cavs (6-20) 125 – 108

• podczas trzech pierwszych kwart meczu, wygranych łącznie 23. oczkami, Bucks popędzili w stronę 18. z rzędu wygranej w rozgrywkach. Znów prym wiódł Giannis Antetokuonmpo, który podczas 24. minut gry zanotował 29 pkt
  • drugą strzelbą gości okazał się być Khris Middleton, autor 24 pkt
  • 15 pkt Kevina Portera Jr okazało się najlepszym wynikiem punktowym wśród gospodarzy
  • Bucks są o dwa zwycięstwa od najlepszego wyniki klubu w historii NBA, kiedy w sezonie 1970-71 wygrali 20 spotkań i zdobyli Mistrzostwo NBA
  • Eric Bledsoe opuści z powodu kontuzji około 2 tygodni gry
  • było to też drugie zwycięstwo Bucks nad Cavs w ostatnich 2. tygodniach

HEAT (19-7) @ Mavs (17-8) 122 – 118 dogrywka

• niespełna dwie minuty rozegrał Luka Doncić , po czym udał się do szatni z poważnie podkręconym stawem skokowym. Słoweniec zostanie poddany dokładnym badaniom zanim poznamy czas jego powrotu na parkiety
  • pod nieobecność Doncića ciężar zdobywania punktów dla Mavs wzięli na swoje barki Tim Hardaway Jr (28) i Kristaps Porzingis (22)
  • z drugiej strony 27 pkt padło łupem Jimmy’ego Butlera, a Bam Adebayo popisał się portójnym dubletem z 18 pkt – 11 zb – 10 as
  • Heat wygrali w dogrywce dzięki trójce Tylera Herro i wsadowi Bama Adebayo

Wizards (7-17) @ GRIZZLIES (9-17) 111 – 128

• 29 pkt i 10 zb Bradley’a Beala nie wystarczyły Wizards do wygranej w Memphis. Stołeczni nie pierwszy raz w rozgrywkach pokazali, że mają olbrzymie problemy w defensywie, tracąc aż 128 pkt. Wizards tylko trzykrotnie wygrywali na wyjazdach i tym razem, średnio co kwartę znów tracili po 32 pkt
  • Dilion Brooks z 27 pkt oraz Brandon Clarke z 25 pkt poprowadzili atak Grizzlies do 9. wygranej w sezonie
  • Grizzlies mają z Brooksem bilans 7-0, kiedy ten zalicza co najmniej 20 pkt
  • powracający do gry po krótkiej przerwie – Ja Morant – zapisał na koncie 18 pkt i 5 as
  • Wizards i ich niby-defensywa pozwolili Grizzlies na 57% skuteczność z gry (43% Wizards)
  • słabiej dysponowany niż w poprzednich mezach był Davis Bertans (2/9 z gry w tym 1/6 za trzy)

Clippers (20-8) @ BULLS (10-18) 106 – 109

• Bulls zaskoczyli swoich fanów pokonując niespodziewanie faworyzowanych Clippers. Goście z L.A. zagrali bez odpoczywającego Kawhia Leonarda oraz kontuzjowanego Lou Williamsa
  • gościom nie pomogły też zdobycze punktowe Montrezla Harrella (30) czy Paula George’a (27)
  • po najsłabszym występie w sezonie przeciwko Charlotte (73 oczek Bulls) przebudził się Zach LaVine (autor 31 pkt)
  • LaVine na 2 sek przed końcem regulaminowego czasu gry wykonał akcję 2+1, która przyniosłą 10. zwycięstwo w sezonie Chicago
  • potencjalna trójka na remis Paula George’a chybiła celu
  • do składu Clippers wrócił autor 11 pkt Landry Shamet. Drugoroczniak z powodu kontuzji pauzował przez 17 spotkań

Nets (13-12) @ RAPTORS (17-8) 102 – 110

• kolejny solidny , 24-punktowy, występ Spencera Dinwiddiego nie zaprowadził tym razem Nets po wygraną
  • Mistrzowie NBA dzięki mocniejszej defensywie oraz postawie swoich punktowych liderów – Pascala Siakama (30 pkt) i Normana Powella (25 pkt) otrząsnęli się z przegranej przeciwko Clippers. Przerwali też serial trzech porażek przed własną widownią
  • bardzo słabo zaprezentował się Garrett Temple, obrońca Nets spędził w grze aż 32 minuty, oddając 14 rzutów z dystansu przy 2. celnych próbach. Niewiadomo czemu aż tyle czasu w grze dał mu trener Kenny Atkinson?
  • Nets czekają na Wilsona Chandlera (był zawieszony na 25 spotkań) i zwolnili Imana Shumperta
  • Raps zanotowali swoisty rekord, wygrywając 34. z rzędu mecz w domu przeciwko ekipie ze swojej dywizji
  • Nets nie pomogły rekordowe w sezonie 59. zbiórek

SPURS (10-15) @ Suns (11-14) 121 – 119 dogrywka

• w spotkaniu rozgrywanym w Mexico City minimalnie górą okazali się gracze z Texasu. Ekipie Spurs pomogła absencja odpoczywającego Devina „Paco” Bookera
  • głównym aktorem widowiska po stronie Ostróg okazał Patty Mills, zdobywca 26 pkt
  • po dublecie na koncie zapisali Ricky Rubio (25 pkt i 13 as) oraz Dario Sarić (19 pkt i 17 zb)
  • był to ostatni mecz, w którym zawieszony był DeAndre Ayton. W kolejnym spotkaniu były numer 1 draftu wraca do gry i wzmocni ofensywę Suns
  • mimo, że Suns prowadzili w dogrywce to ostatnie ich akcje oraz rzuty nie osiągnęły celu. Trafienia DeRozana i Millsa przyniosły 10. zwycięstwo Spurs w rozgrywkach