95 dni do Chin: co słychać u naszych kadrowiczów? Cz.2

5 dni temu przyjrzałem się, jak radzą sobie Polscy kadrowicze, grający na co dzień w Energa Basket Lidze. Dzisiaj zapraszam na omówienie sytuacji tych, którzy na co dzień „pracują” za granicą.

Bez zbędnych wstępów: lecimy z tematem.

Adam Waczyński (Unicaja Málaga)

Znalezione obrazy dla zapytania adam waczyński

Nasz kapitan w tym sezonie nieco obniżył loty względem poprzednich rozgrywek. W 33 spotkaniach w Lidze notował 6.1 PPG (rok temu w 35 meczach: 8.2). W tym sezonie był 9-tym strzelcem swojego zespołu. Najwięcej oczek (15) zdobył w spotkaniu przeciwko Tecnyconta Zaragoza. Po sezonie regularnym (zakończonym 2 dni temu) Unicaja zajęła 5 miejsce. W Playoffs zagrają z czwartą Valencią.

W Eurocupie Waca radził sobie lepiej – grał ponad 21 minut na mecz i zdobywał średnio 8.3 punktu (w 19 spotkaniach). Tym razem w PPG był szósty w drużynie. Do tego miał świetne skuteczności: za 2 (61.5%), za 3 (44%) oraz za 1 (84.6%). Rekord punktowy z tego sezonu: 17 oczek (7/9 z gry, 4/4 za dwa) przeciwko Albie Berlin.

Całościowo Adam wydaje się ważnym punktem rotacji Unicaji. Zaczynał 22 z 53 spotkań w S5. Obecnie jest podstawowym zmiennikiem na obwód – i z tej roli wywiązuje się bardzo dobrze.

Mateusz Ponitka (Lokomotiv Kubań)

Mateusz Ponitka /Getty Images

Lider naszej reprezentacji występuje obecnie w Rosji. Grał w Lidze VTB oraz w Eurocupie. W tych pierwszych rozgrywkach wychodził w pierwsze piątce w 28 z 29 spotkań (96.6%, najwięcej z całego składu Lokomotivu). Średnio grał aż 24.4 minuty na mecz. Notował zaś 9.5 punktu na mecz (szósty strzelec), do tego na dobrych skutecznościach (63.8% z gry, 40.7% za 3). Ponadto był liderem w zbiórkach w obronie oraz drugim najlepszym zbierającym w ogóle. Jego ekipa zajęła czwarte miejsce po RS, ale uległa w Playoffs 1-4 Zenitowi Sankt Petersburg. W samym Playoffs Mateusz miał najwyższy w zespole współczynnik efektywności, najwięcej zbierał w obronie i całościowo, notował najwięcej przechwytów i najczęściej stawał na linii rzutów wolnych. Najlepsze spotkanie: 23 punkty, 7/9 z gry, 2/2 za 3, 6 zbiórek i wygrana na wyjeździe z Astaną. Mecz wcześniej zaś zdobył 14 oczek, zebrał 13 piłek i rozdał 4 asysty, a jego Loko wygrało z Zenitem.

Mateusz Ponitka (Lokomotiw Kubań Krasnodar)

Z kolei w Eurocupie Mateusz byl w S5 16 na 18 razy, grał 25.1 minuty i zdobywał 9.6 punktu na mecz (5-ty strzelec, 2-gi w minutach). Tu skuteczność z gry była nieco słabsza (57.5%, 36.4% za 3), ale za to lepiej było na linii rzutów wolnych (82.7% przy 75% w VTB). Był drugim zbierającym i przechwytującym zespołu, a jego najlepszym meczem było wygrane starcie z Cedevitą Zagrzeb. Ponitka miał wówczas 24 punkty i 8 zbiórek. Potem w TOP 16 miał 22 oczka przeciwko LDLC ASVEL Villeurbanne. Loko wygrało swoją grupę (bilans 9-1), kolejnej rundzie uplasowało się na drugiej pozycji, a następnie w ćwierćfinale uległo Uniksowi Kazań 1-2.

Widać, że mimo obecności gwiazd wokół, ustabilizował swoją pozycję lidera zespołu. Pytanie teraz czy pozostanie w Rosji, czy też pojedzie gdzieś, gdzie dostanie w końcu szansę zagrania w Eurolidze? Jedno jest pewne – o Mateuszu jeszcze sporo usłyszymy w kontekście europejskiego grania.

Maciej Lampe (Jiutai Northeast)

Znalezione obrazy dla zapytania maciej lampe

Nasz doświadczony środkowy nadal grał w tym sezonie w Chinach – tym razem w zespole Jiutai Northeast (nazywanym też Jilin Northeast Tigers). W 46 meczach 15 razy wychodził w pierwszej piątce. Spędzał na boisku średnio 35.5 minuty i zdobywał 24.8 punktu na dobrej skuteczności (50.1%) z gry oraz nieco gorszej (35.8%) za 3. Do tego notował 13.4 zbiórki i 3.5 asysty na mecz. Są to bardzo dobre „cyferki”, jednak należy wziąć poprawkę na to, że jest to liga chińska. W zespole Lampe był drugim strzelcem, pierwszym zbierającym, drugim asystującym, pierwszym blokującym oraz grał najwięcej minut. Królem strzelców i asyst był Dominique Jones, który kiedyś grał w Dallas Mavericks.

Porównując statystyki Lampego do podobnego gracza, Donatasa Motiejunasa (to też PF/C, z rzutem za 3), Maciek nie wypada źle: D-Mo miał 3 punkty, pół asysty i pół zbiórki na mecz więcej. Grał z kolei o minutę krócej. Z gry trafiał z lepszą skutecznością, ale za to gorzej szło mu zza łuku. Zatem Lampe nie może czuć się zawiedziony swoją grą.

Po sezonie zasadniczym zajęli 10 miejsce. W pierwszej rundzie Playoffs (dla zespołów 5-12) przegrali 0-2 z ekipą Fujian Sturgeons (7 miejsce po RS). W pierwszym spotkaniu Maciej rzucił aż 43 punkty i miał 13 zbiórek. W drugim miał 28/6. To jednak nie wystarczyło. Czy Maciej wróci jeszcze do Chin? Zapewne tak, chociaż pewnie niejedna mocna ekipa z Europy przyjęłaby go jako uzupełnienie składu.

A.J. Slaughter (LDLC ASVEL Villeurbanne )

Znalezione obrazy dla zapytania aj slaughter asvel

Nasz obwodowy (który w kadrze gra jako rozgrywający) mierzył się w Lidze francuskiej, w Eurocupie (gdzie spotkał się z Mateuszem Ponitką), a także w Pucharze Francji (który, wraz z drużyną, wygrał).

W krajowych rozgrywkach A.J. miał średnio 10.9 PPG (4 strzelec zespołu) w 33 spotkaniach (14 w S5). Grał średnio 21.2 minuty, co jest piątym wynikiem wśród graczy jego drużyny. Rzucał z dobrą skutecznością: 47.7% z gry oraz 43.3% za 3. Notował jednak tylko 1.8 asysty (i tyle samo zbiórki) na mecz, co pokazuje, że naprawdę jest rzucającym, a nie rozgrywającym. W Lidze jego ekipa zajęła 9 miejsce i o włos straciła Playoffs.

W Eurocupie Slaughter notował gorsze statystyki. Na mecz miał 8.8 punktu, 1.1 zbiórki i 1.2 asysty. Grał podobnie długo: 20.8 minuty na mecz. Dużo gorzej szło mu trafianie: jedynie 37.4% z gry i 32.6% za 3. Natomiast drużynie szło lepiej, niż w kraju. Zajęli drugie miejsce (za Valencią) w pierwszej rundzie, potem pierwsze w TOP 16 (przed Loko Mateusza Ponitki), zaś w ćwierćfinale o włos przegrali mecz o wejście to najlepszej czwórki (80-82). AJ niestety się w tym meczu nie popisał, notując tylko 2 punkty. Grał jednak bardzo krótko, bo niecałe 8 minut. Pytanie zatem jak sobie poradzi w Kadrze, gdzie jego rola wygląda jednak inaczej.