Ciekawostki statystyczne 5/2018-19

Sacramento Kings są cichymi bohaterami dwóch pierwszych tygodni rozgrywek. Królowie, którzy byli stawiani na dole konferencji zachodniej wygrali 5 z 8 spotkań i notują najlepszy bilans od kwietnia 2006 roku! Kings wygrali 62% spotkań i jeśli weźmiemy pod uwagę minimum rozegranych 5 spotkań to właśnie najlepszy wynik od 12 lat. Ekipa Dave’a Joergera wygrała 4 spotkania w serii i na Zachodzie tylko Golden State Warriors mają lepszą serię, 5 zwycięstw. D’Aaron Fox, Buddy Hield i Nemanja Bjelića – to naprawdę działa.

• Joel Embiid – mimo porażki z Raptors – dołączył do legendy Szóstek Charlesa Barkley’a i jako jedyny gracz klubu z Filadelfii, po raz pierwszy od 1991 roku, zanotował 5 spotkań w jednym miesiącu na poziomie 30 pkt i 10 zb
  • minionej nocy podczas zwycięstwa z Heat również na kartach wielkiej historii NBA zapisał się Francuz, Tony Parker. Obrońca Hornets osiągnął granicę 19 tys. punktów. Tym samym stał się 10. graczem w dziejach ligi z wynikami 19 000 pkt i 6 000 asyst
  • DeMar DeRozan w nowej roli. Przy absencji aż trzech rozgrywających Spurs, ex gwiazdor Raps asystuje po 8 razy na mecz. To daje 33.8 % asyst wszystkich graczy Spurs. DeRozan podaje przy co trzecim koszu kolegi…
  • wracamy do rekordów Warriors i Klay’a Thompsona; tylko trzy pary klubowych kolegów w historii ligi zdobyły po 50 pkt na przestrzeni 10 dni. Kevin McHale i Larry Bird dokonali tej sztuki w 1985 roku (na przestrzeni 10 dni najpierw 50 rzucił McHale a potem 50 rzucił Bird). Następnie na przełomie lutego i marca 2018 wyczyn ten powtórzyli bracia z Portland. Najpierw 50 osiągnął CJ McCollum, a 10 dni później 50 przekroczył Damian Lillard
  • Thompson i Curry są też trzecią parą w historii NBA, która wrzuciła po 50 pkt w tym samym miesiącu. O Birdzie i McHale’u już wspominałem, a warto dodać, iż w 1994 dla Mavericks po 50 pkt wrzucili Jamal Mashburn i Jim Jackson (potem tercet trzech Panów J – z Jasonem Kiddem – został wytransferowany)
  • Kyle Lowry podczas meczu przeciwko Sixers dokonał dwóch historycznych rzeczy w barwach Raptors. Najpierw zanotował 665 przechwytów (pobił Douga Christie), stając się liderem w tej kategorii statystycznej. Następnie został rekordzistą w ilości celnych i oddanych trójek (1085 / 2826)
  • podsumowując występ Thompsona przeciwko byczej słabej obronie Chicago, Klay ustanowił 4 rekordy :
  • 1/ 14 celnych trójek 2/ 24 wykonane trójki 3/ (wyrównał Chandlera Parsonsa) 10 oddanych trójek w pierwszej połowie 4/ najmniej minut na 50 zdobytych punktów – 27!
  • Warriors z kolei pobili następujące rekordy :
  • 1/ 17 trójek celnych już w pierwszej połowie meczu 2/ najwięcej punktów do przerwy – 92
  • z kolei Steph Curry:
  • 1/ trafił już 46 trójek 2/ stał się pierwszym graczem, który minimum w pierwszych 7 spotkaniach trafiał po 5 trójek 3/ trafił 46 trójek w 7 meczach!
  • L.A. Clippers w meczu przeciwko Wizards mieli 9 graczy na poziomie punktowego double figures. To najlepszy wynik w historii LAC, i wyższy od poprzedniego rekordu (8. ze stycznia 2018.)
  • Warriors byli bliscy pobicia własnego rekordu z 1992 roku (pamiętacie graczy z tamtego okresu?). Otóż w marcu 1992 roku zanotowali w czterech meczach łącznie aż 550 pkt. Teraz w 4 najlepszych meczach (w serii) zanotowali 541 pkt.
  • LeBron James zanotował 129 pkt w pierwszych 5 meczach Lakers. LBJ jest czwartym po George’u Mikanie (147), Kareem Abdul Jabarze (137) i Shaqu O’Nealu (131)
  • Houston Rockets niczym Titanic? 85 pkt zdobytych punktów to najgorszy meczowy wynik pod Mikem D’Antonim…Rakiety mają bilans 0-4 w domu…
  • Cavs odnieśli pierwsze zwycięstwo w sezonie. Na wygraną bez LeBrona przyszło im czekać od 16.marca 2016. Cavs przegrali 17.kolejnych spotkań bez LBJa
  • Bucks są jedyną niepokonaną drużyną w lidze, z bilansem 7-0. Jest to wyrównanie rekordu z sezonu 1971-72